Zavrieť

Porady

Oprava účtovania minulých období-vlastné imanie

Čaute poraďáci,

potreboval by som poradiť, ako mám správne zaúčtovať opravu účtu "podiely v dcérskej spoločnosti" : 061-...
Ide o to, že v roku 2004 vznikli dve spoločnosti, materská a dcérska. Základné imanie dcérskej spoločnosti je 600 000,-Sk. Splatené bolo 180 000,-, takže na účte 353-000 evidujeme doteraz 420 000,-Sk.
Problém je v tom, že materská spoločnosť neeviduje ani jeden predchádzajúci krok. To znamená, že neeviduje, že by mala nejaký podiel v dcérskej a takisto neeviduje, že by splatila časť podielu, t.j. 180 000,-Sk.
Tých 180 000,- bolo splatené príjmový blokom, ale výdavkový evidentne nebol v materskej spoločnosti zaúčtovaný.
Tak potrebujem poradiť, ako to mám zaúčtovať cez účty 428 alebo 429.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Mne to vychádza takto:
    043/367 (600 000,-)
    061/043 (600 000,-)
    367/211 (221)....180 000,-
    Problém vidím v tom, že sa im niekde stratilo tých 180 000,- je potrebné pohľadať, ako to zaúčtovali a urobiť opravu k tomu zápisu, okrem účtovného tu môže byť aj daňový problém, keď to dali niekde do nákladov.

    janycko je offline (nepripojený) janycko

    janycko
    problém je v tom, že o tom sa neúčtovalo vôbec a do nákladov to nešlo......takto nejak som aj ja rozmýšľal, že to zaúčtujem, ale chcem sa opýtať, že keď ide o významné zmeny, nemal by som to účtovať nejak cez 428 alebo 429?

    janycko je offline (nepripojený) janycko

    janycko
    už sa mi vyjasnilo, že to netreba účtovať pomocou 428 alebo 429, nakoľko nejde o nákladové alebo výnosové účty..........................................a mockrát ďakujem za pomoc, adato

    Oprava účtovania minulých období-vlastné imanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.