Zavrieť

Porady

Odvody do soc.poisťovne SZČO

Pekný deň Poraďáci!
Prepáčte, že zakladám novú tému (viem, že som niekde na Porade už čítala podobnú otázku, ako je moja, ale neviem ju nájsť), ak uznáte za vhodné - kto má v kompetencii - nech presunie môj príspevok tam, kde patrí!

Prvý krát mám taký prípad : SZČO je PN. Čo s odvodmi do SP a ZP?
Platí sa alikvotná čiastka za tie dni, čo nebola PN?
Ak áno, vypočítam takto?
mesačné odvody : kalendárne dni v mesiaci x kal.dni ("odrobené") = aktuálne odvody
Poraďte mi, prosím! Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Najjednoduchší spôsob je zaplatiť odvody v plnej výške a po ukončení PN formou žiadosti na príslušné inštitúcie zaslať žiadosť o vrátenie poistného z dôvodu PN.

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
    Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
    Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mekelek Pozri príspevok
    Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
    Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
    Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?
    alikvotnú časť odvodov počítaš z vymeriavacieho základu, nie z mesačnej výšky odvodov. V soc.poisťovni sa počítajú za každý fond zvlášť a môže tam vzniknúť rozdiel zo zaokruhlovania ...

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    mekelek Pozri príspevok
    Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
    Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
    Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?
    V žiadosti sa nepíšu sumy, oni ten preplatok vyrátajú sami.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Pekný Veľkonočný pondelok poraďáci,
    vie mi niekto poredať? SZČO platí odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007, v auguste 2008 uzatvoril dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú, kde má dojednanú odmenu 5000,-Sk mesačne.Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o dani veberanej zrážkou a to nasledovne : úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 25 000,-Sk, poistné a príspevky 263,-Sk,úhrnná suma dane 4750- Sk. Prosím či je toto potvrdenie vystavené správne a či musí SZČO i v prípade, že ako SZČO odvádza do SP a ZP, odvádzať i z tohoto príjmu odvody a koľko? Už som z toho čo zamestnávatelia i živnostníci stvárajú, aby sa vyhli plateniu domotaná. Ďakujem.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Pekný Veľkonočný pondelok poraďáci,
    vie mi niekto poredať? SZČO platí odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007, v auguste 2008 uzatvoril dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú, kde má dojednanú odmenu 5000,-Sk mesačne.Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o dani veberanej zrážkou a to nasledovne : úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 25 000,-Sk, poistné a príspevky 263,-Sk,úhrnná suma dane 4750- Sk. Prosím či je toto potvrdenie vystavené správne a či musí SZČO i v prípade, že ako SZČO odvádza do SP a ZP, odvádzať i z tohoto príjmu odvody a koľko? Už som z toho čo zamestnávatelia i živnostníci stvárajú, aby sa vyhli plateniu domotaná. Ďakujem.
    Nie, neplatí SZČO poistné do SP a ZP z dohody o vykonaní práce, dokonca tento príjem zdanený zrážkou ani neuvádza v DP, nakoľko je tento príjem takto zdanený považovaný už za vysporiadaný.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Vďaka,
    myslela som si to, ale chcela som sa ubezpečiť, nakoľko mi to priniesol na prekontrolovanie z účtovnej firmy, kde mu robia JU, daňové priznanie + odvody.

    Pekný zbytok dňa.

    Odvody do soc.poisťovne SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.