Zavrieť

Porady

Poplatok za nádobu na komunálny odpad

Dobrý deň

Chcem sa opýtať, či môže obec požadovať od občana úhradu nákladov spojených so zakúpením zbernej nádoby na kom. odpad (mimo toho, že miestny poplatok je už zaplatený), keď zákon o odpadoch č. 223/2001 § 39 ods.6 hovorí, že náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku.
V schválenom VZN obce sa totiž hovorí, že: ,,obec môže občanovi prispieť na zakúpenie nádoby."
Môže si obec tento zákon takto upraviť schválením VZN? Nie je toto VZN v rozpore so zákonom a teda neplatné?
Pre posúdenie uvádzam výňatok zákona a VZN obce.


Zákon o odpadoch č. 223/2001 Z.z. hovorí:

§ 39 ods. 3 pís. a)
Obec je okrem povinností podľa § 19 ods. 1 a 2 povinná zavedením vhodného systému zberu odpadov
zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci a zabezpečenia priestoru, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu,

§ 39 ods. 6
Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len "elektroodpad") z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

Všeobecné záväzné nariadenie obce hovorí:

V rámci zavedeného systému zberu odpadov zabezpečuje zberné nádoby zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v obci. Zberné nádoby sú vo vlastníctve platiteľa miestneho poplatku, pričom obec platiteľom miestneho poplatku môže prispievať finančnou čiastkou na ich zakúpenie, podľa platného uznesenia OZ. Zberné nádoby musia byť užívané v súlade s podrobnosťami uvedenými v tomto VZN.
Usporiadat
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Zberna nadoba je tvoj sukromny majetok. Niektore obce a mesta Ti dokonca nevydaju kolaudacne rozhodnutie kym im neukazes doklad o zakupeni prip. nadobudnuti zbernej nadoby.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

nairobi69 Pozri príspevok
Dobrý deň

Chcem sa opýtať, či môže obec požadovať od občana úhradu nákladov spojených so zakúpením zbernej nádoby na kom. odpad (mimo toho, že miestny poplatok je už zaplatený), keď zákon o odpadoch č. 223/2001 § 39 ods.6 hovorí, že náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku.
V schválenom VZN obce sa totiž hovorí, že: ,,obec môže občanovi prispieť na zakúpenie nádoby."
Môže si obec tento zákon takto upraviť schválením VZN? Nie je toto VZN v rozpore so zákonom a teda neplatné?
Pre posúdenie uvádzam výňatok zákona a VZN obce.


Zákon o odpadoch č. 223/2001 Z.z. hovorí:

§ 39 ods. 3 pís. a)
Obec je okrem povinností podľa § 19 ods. 1 a 2 povinná zavedením vhodného systému zberu odpadov
zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci a zabezpečenia priestoru, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu,

§ 39 ods. 6
Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len "elektroodpad") z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

Všeobecné záväzné nariadenie obce hovorí:

V rámci zavedeného systému zberu odpadov zabezpečuje zberné nádoby zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v obci. Zberné nádoby sú vo vlastníctve platiteľa miestneho poplatku, pričom obec platiteľom miestneho poplatku môže prispievať finančnou čiastkou na ich zakúpenie, podľa platného uznesenia OZ. Zberné nádoby musia byť užívané v súlade s podrobnosťami uvedenými v tomto VZN.
Dobre cituješ, ale náklady na činnosti nakladania s odpadom je nákladom, ktorý obec hradí firme, ktorá zbiera smeti zo smetných nádob. V našej obci sú to Technické služby.
Už dávno sú tie časy, keď sa smetné nádoby poskytovali zadarmo - či už prvá v domácnosti alebo výmena starej za novú, niekedy to tak bolo.
Ako píše "kýblik" , smetná nádoba je tvoj súkromný majetok.
A to máte ešte dobré, že obec môže prispievať na zakúpenie smetnej nádoby - u nás obec neprispieva vôlbec, dokonca ani na zakúpenie tej prvej smetnej nádoby.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

podľa mňa má nairobi69 pravdu. Obec je povinná zakúpiť na vlastné náklady kuka nádoby. Pre každý dom jednu, pokiaľ občan potrebuje viac nádob, tie si musí zabezpečiť už sám na vlastné náklady. Kedysi sme dávali dotaz na ministerstvo a dali nám túto odpoveď. Vo VZN má obec stanoviť akú dobu má občanovi táto kuka nádoba vydržať. Pokiaľ mu nevydrží - teda sa o ňu dostatočne nestará, tak si medzi tým musí zabezpečiť novú na vlastné náklady. Nákup kuka nádob v podstate zaplatia všetci občania, lebo sa to dáva do nákladov na vývoz odpadu. U nás je stanovená životnosť kuka nádob na desať rokov- mám to odskúšané, že aj toľko vydrží, keď sa o ňu staráš. nairobi69 daj písomný dotaz na ministerstvo a oni Ti odpíšu. Pokiaľ Ti dajú to isté stanovisko, čo som Ti napísala ja, tak potom zašli kópiu VZN na prokuratúru aj so stanoviskom ministerstva a žiadaj, aby zabezpečili súlad VZN so zákonom.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Tiež myslím,že nie je dôvod, ani by nebolo správne, aby obec poskytovala kuka nádoby zdarma. Pôvodca odpadu je občan a nie dom. Potom by teda mal kuka nádobu dostať každý občan. Prečo by mal dom, v ktorm býva napríklad viac rodín dostať len jednu, tak ako niekto, kto býva sám. Akýkoľvek prídel je len možnosť zneužitia. Čo pri zmene majiteľa domu, ak starý nenechá smetiak? Koľko je takých, čo by ho hneď predali? Ako občan by som bol proti, prečo b som mal na to prispievať ja cez poplatky za vývoz? Alebo si niekto myslí, že to platí niekto iný ako občania? Obec môže určiť typ nádoby vyhovujúci systému vývozu, môže ich aj kúpiť, ale zaplatiť ich musí užívateľ. Aj u nás ale obec prispieva na kúpu občanom.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Vazeni to myslite vazne??? V dobe ked pomaly kazdy den vlada odklepne nejaky debilny navrh sa pohorsujete nad kuka nadobami...? Vas v tomto state este nieco prekvapi?

Ani jedna vlada v nasom Demokratickom state NEZVLADLA demokraciu!!!
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
kyblik Pozri príspevok
Vazeni to myslite vazne??? V dobe ked pomaly kazdy den vlada odklepne nejaky debilny navrh sa pohorsujete nad kuka nadobami...? Vas v tomto state este nieco prekvapi?

Ani jedna vlada v nasom Demokratickom state NEZVLADLA demokraciu!!!
A čo má spoločné vláda a demokracia s týmto. Keď už chceš nadávať tak to je vec samosprávy. Tú demokraciu si niekto mýli s anarchiou.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Ak myslis, ze tam nie je ziaden suvis, tak ja sa velmi ospravedlnujem...
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

kyblik Pozri príspevok
Ak myslis, ze tam nie je ziaden suvis, tak ja sa velmi ospravedlnujem...
no jasne že nie je, zákon je zákon, ale VZN obce schvaľujú poslanci obecného zastupiteľstva a tí určujú poplatky za odvoz smetí, úľavy atď.
0 0
nairobi69 nairobi69

nairobi69 je offline (nepripojený) nairobi69

Podla mna je to cele nejake divne. VZN obce totiz nepojednava ani o tom kto moze mat kolko nadob. U nas je zavedeny intervalovy zber. Myslim si, ze by preto malo byt vo VZN urcene, kolko litrov nadoby je predpisane na jednu osobu. Miestny poplatok totiz platime na osobu/ rok vsetci rovnako, ale objem nadob ktore vlastnia obcania sa (v niektorych pripadoch) lisi. Ked totiz nie je objem urceny, tak to si potom mozem teoreticky nakupit X nabob a produkovat odpad do bezvedomia (keby som blby) a musia mi ho odviezt....! Aj v tomto je to podla mna cele chore.
Dalej je podla mna rozpor vo VZN v tom, ze obec moze obcanovi na nadobu prispiet ale zaroven je nadoba vo vlastnictve platitela poplatku. Moze takto ,,investovat,, obec (pokial prispeje) do sukromneho majetku? Ja viem ze v danej chvili je ten prispevok pre mna vyhoda, ale len sa pytam....
No ale vratim sa k podstate povodnej otazky. Nech uz je majitel nadoby ktokolvek, mne z toho, co je v zakone vychadza, ze ja zaplatim miestny poplatok na osobu /rok a obec z toho hradi vsetko. Teda aj nadobu.
Tymto reagujem aj na prispevok gabriela2579 (v tom istom zmysle aj dad111) ktora(y) pise ,,Už dávno sú tie časy, keď sa smetné nádoby poskytovali zadarmo,,.
Ale ved by nebola zadarmo. Bola by z miestneho poplatku ktory ako obcan zaplatim. A ten by teda mal byt nastaveny tak, aby obsahoval aj predpokladane vydavky na zakupenie nadob (vzhladom na schvaleny objem/osoba a zivotnost nadoby, ktore ale bohuzial VZN v sucasnosti neurcuje).


Wagner chcem Ta poprosit – na ktore ministerstvo treba poslat ziadost o vysvetlenie formulacie?
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
A nedate si povedat a nedate...

Nový zákon o odpadoch

Nový zákon o odpadoch nadobudol účinnosť 1.7. 2001. Tento zákon sa bude dotýkať každého občana. A to tým spôsobom, že už nie obec, ale občan je zodpovedný za tvorbu komunálneho odpadu.
Povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o obci si každá obec vyrieši vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN). V novom VZN budú upravené podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi. Pôvodca (podnikateľ, aj občan) bude povinný zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov, užívať odpadové nádoby, ukladať komunálne odpady a drobný stavebný odpad do zberných nádob. V novom zákone je obec štátna správa, ktorá rieši nerešpektovanie VZN v priestupkovom konaní. Za priestupok môže uložiť pokutu do 5000 Sk.
Nový zákon upravil spôsob platby za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych a drobných stavebných odpadov, ktoré vznikli na území obce. Obec bude vyberať miestny poplatok, kde sadzba poplatku je najmenej 80 Sk a najviac 1200 Sk za osobu a kalendárny rok. Sadzba poplatku sa určí vo všeobecne záväznom nariadení na príslušné obdobie, pričom poplatky vyrubí obec platobným výmerom.
Nový zákon vyriešil zodpovednosť za každý vyprodukovaný odpad. Spôsob konkrétnej zodpovednosti má mať v prvom rade výchovné účinky. Musíme sa naučiť niesť zodpovednosť za odpady, ktoré vyprodukujeme, aby sme našim potomkom nezanechali ekologické záťaže.


Takze jednym slovom Stat(vlada) urci Obciam a Obce vydaju stanovisko...

No a ked tak pozeram toto je vyborny sposob aby sa nikto nevyhol plateniu, hoci by hned odpad netvoril... sice kazdy tvori odpad. Tiez je tu snaha vychovavat asi aj dochodcov, kedze sa tento zakon vztahuje na vsetkych... no comment
Naposledy upravil kyblik : 26.03.09 at 20:54
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Takze jednym slovom Stat(vlada) urci Obciam a Obce vydaju stanovisko...

To síce tuším vieme všetci, len si to každý vysvetľujeme po svojom. Len štát(vláda) môže vydávať zákony. Na ich základe môže potom všetko fungovať. Tak metodika ako aj represia. Základ teda musí byť jednotný. Samospráva a to sú tie obce (aj tá najväčšia čo sa volá Blava) majú voľnú ruku. Na svojom území a pre svojich ľudí si vydajú svoje VZN. ALe v zmysle zákonov. Samospráva si sama hospodári, do toho jej nikto nekecá. Samozrejme pokiaľ sa nemíňajú peniaze od nejakého darcu, ktorý môže mať svoje podmienky. Obec je teda povinná organizovať a zabezpečovať odvoz a likvidáciu odpadu. Tak ako rodičia sú povinní vychovávať svoje deti. Zdroje si musí tvoriť sama. Obec nie je starosta. To sú obyvatelia. A obec má svoju radu, ktorá určí ajto, ako sa čo zabezpečí a z čoho zaplatí. Ak teda sa sami rozhodnú, že zaplatia napríklad kuka nádoby, tak je to tak. Ja sám ju mám dotovanú a nesúhlasím s tým. Ale čo ku mám vrátiť? Nesúhlasímani s tým intervalovým vývozom odpadu. Som za to, aby sa platilo za objem odpadu. To je debata o inom. Keˇbol u nás systém platenia za objem, tvorili sa čierne skládky a boli ľudia, čo ani nemali kuka nádoby, aj keď ich dostali zadarmo, odkedy sa platí paušál majú aj dve nádoby. Tie čierne skládky je zase len obec povinná odstrániť na svoje náklady. Teda zaplatíme to všetci. Zastávam tedanázor, že každý si má zaplatiť svoje náklady sám. Len kto potom zaplatí napríklad tie čierne skládky. Aj to je pod+a mňa riešiteľné, len veľký problém je naša národná vlastnosť "nič som nevidel, nič som nepočul". Zvlášť na dedinách totiž každý vie, kto tú skládku založil, len akosi sa zdráhame povedať to na plnú hubu. Svorne nadávame na rozbité cesty, len ako nás presvedčiť, že keby sme neprispievali zo spoločného na prešľapy pár lajdákov, mali by sme na ich opravu? Mám taký dojem, že som mal možnosť spoznať krajiny, kde si to ich ľudia uvedomujú a smelo Vám povedia, že u nich nie je zvykom hodiť papierik na zem a požiadajú Vás o zdvihnutie. My sa radšej otočíme na druhú stranu.
KYBLIK. Píšeš o zákone z roku 2001. Ten teda neschválila táto vláda, teda nie je to ich debilina.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Po tom com som napisal, ze ma v tomto state uz nic neprekvapi sa ozvali hlasy, z ktorych som mal pocit ako je v nasom state dobre. Vobec som sa tu nechcel hadat o politike len som vyjadril svoj nazor : Ani jedna vlada nezvladla demokraciu... Ci niekto s tym suhlasi alebo nie je predsa kazdeho vec. Ak som poukazal na suvis medzi vladou a miestnou samospravou tak aj preto, lebo niekto tu spomenul, ze kedysi boli kuka nadoby zadarmo. Aj ja viem, ze dnes uz nie su peniaze navyse pretoze su potrebne inde... Na to aby sa kazdy kto je v politike poriadne nabalil. Ale inak som spokojny, jest mi chuti...
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

dad111 Pozri príspevok
Takze jednym slovom Stat(vlada) urci Obciam a Obce vydaju stanovisko...

To síce tuším vieme všetci, len si to každý vysvetľujeme po svojom. Len štát(vláda) môže vydávať zákony. Na ich základe môže potom všetko fungovať. Tak metodika ako aj represia. Základ teda musí byť jednotný. Samospráva a to sú tie obce (aj tá najväčšia čo sa volá Blava) majú voľnú ruku. Na svojom území a pre svojich ľudí si vydajú svoje VZN. ALe v zmysle zákonov. Samospráva si sama hospodári, do toho jej nikto nekecá. Samozrejme pokiaľ sa nemíňajú peniaze od nejakého darcu, ktorý môže mať svoje podmienky. Obec je teda povinná organizovať a zabezpečovať odvoz a likvidáciu odpadu. Tak ako rodičia sú povinní vychovávať svoje deti. Zdroje si musí tvoriť sama. Obec nie je starosta. To sú obyvatelia. A obec má svoju radu, ktorá určí ajto, ako sa čo zabezpečí a z čoho zaplatí. Ak teda sa sami rozhodnú, že zaplatia napríklad kuka nádoby, tak je to tak. Ja sám ju mám dotovanú a nesúhlasím s tým. Ale čo ku mám vrátiť? Nesúhlasímani s tým intervalovým vývozom odpadu. Som za to, aby sa platilo za objem odpadu. To je debata o inom. Keˇbol u nás systém platenia za objem, tvorili sa čierne skládky a boli ľudia, čo ani nemali kuka nádoby, aj keď ich dostali zadarmo, odkedy sa platí paušál majú aj dve nádoby. Tie čierne skládky je zase len obec povinná odstrániť na svoje náklady. Teda zaplatíme to všetci. Zastávam tedanázor, že každý si má zaplatiť svoje náklady sám. Len kto potom zaplatí napríklad tie čierne skládky. Aj to je pod+a mňa riešiteľné, len veľký problém je naša národná vlastnosť "nič som nevidel, nič som nepočul". Zvlášť na dedinách totiž každý vie, kto tú skládku založil, len akosi sa zdráhame povedať to na plnú hubu. Svorne nadávame na rozbité cesty, len ako nás presvedčiť, že keby sme neprispievali zo spoločného na prešľapy pár lajdákov, mali by sme na ich opravu? Mám taký dojem, že som mal možnosť spoznať krajiny, kde si to ich ľudia uvedomujú a smelo Vám povedia, že u nich nie je zvykom hodiť papierik na zem a požiadajú Vás o zdvihnutie. My sa radšej otočíme na druhú stranu.
KYBLIK. Píšeš o zákone z roku 2001. Ten teda neschválila táto vláda, teda nie je to ich debilina.
vážení, perfektné...
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

kyblik Pozri príspevok
Po tom com som napisal, ze ma v tomto state uz nic neprekvapi sa ozvali hlasy, z ktorych som mal pocit ako je v nasom state dobre. Vobec som sa tu nechcel hadat o politike len som vyjadril svoj nazor : Ani jedna vlada nezvladla demokraciu... Ci niekto s tym suhlasi alebo nie je predsa kazdeho vec. Ak som poukazal na suvis medzi vladou a miestnou samospravou tak aj preto, lebo niekto tu spomenul, ze kedysi boli kuka nadoby zadarmo. Aj ja viem, ze dnes uz nie su peniaze navyse pretoze su potrebne inde... Na to aby sa kazdy kto je v politike poriadne nabalil. Ale inak som spokojny, jest mi chuti...
no dovoľ, som zamestnaná v samospráve a viem, ako to u nás chodí.
v tej našej samospráve sa nikto "nenabaľuje". Odvoz odpadu máme zabezpečený v 2-týždňových intervaloch, zabezpečujú nám ho technické služby. Technické služby si určujú, koľko nám budú fakturovať za odvoz odpadu zo smetných nádob. A tie príjmy, čo máme za odvoz smetí od občanov - tzv. poplatky za odvoz odpadov - sú príjmom obce, z ktorých má vykryť výdavky na odvoz odpadu technickými službami.
Ale bohužiaľ už posledné roky sme v tejto oblasti v mínuse - to znamená že príjmy nám nestačia na pokrytie výdavkov.
A občania sa aj naďalej sťažujú, prečo máme taký a onaký poplatok za odvoz odpadu....
A prečo nedostávajú smetnú nádobu zdarma....
Skutočne to v našej obci niekedy tak bolo - rodina dostala prvú smetnú nádobu zdarma. A dokonca fungoval aj taký systém, že pri výmene starej za novú /myslím smetnú nádobu/ bola aj táto výmena bezplatná.
No pre informáciu u nás je poplatok na 1 osobu 18,25 € - čo že bývalých 550,- korún. A okrem toho máme aj triedený odpad. Ale ľudia "nabáchajú" do smetných nádob všetko. A ešte vždy máme čierne skládky.
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

kyblik Pozri príspevok
A nedate si povedat a nedate...

Nový zákon o odpadoch

Nový zákon o odpadoch nadobudol účinnosť 1.7. 2001. Tento zákon sa bude dotýkať každého občana. A to tým spôsobom, že už nie obec, ale občan je zodpovedný za tvorbu komunálneho odpadu.
Povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o obci si každá obec vyrieši vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN). V novom VZN budú upravené podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi. Pôvodca (podnikateľ, aj občan) bude povinný zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov, užívať odpadové nádoby, ukladať komunálne odpady a drobný stavebný odpad do zberných nádob. V novom zákone je obec štátna správa, ktorá rieši nerešpektovanie VZN v priestupkovom konaní. Za priestupok môže uložiť pokutu do 5000 Sk.
Nový zákon upravil spôsob platby za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych a drobných stavebných odpadov, ktoré vznikli na území obce. Obec bude vyberať miestny poplatok, kde sadzba poplatku je najmenej 80 Sk a najviac 1200 Sk za osobu a kalendárny rok. Sadzba poplatku sa určí vo všeobecne záväznom nariadení na príslušné obdobie, pričom poplatky vyrubí obec platobným výmerom.
Nový zákon vyriešil zodpovednosť za každý vyprodukovaný odpad. Spôsob konkrétnej zodpovednosti má mať v prvom rade výchovné účinky. Musíme sa naučiť niesť zodpovednosť za odpady, ktoré vyprodukujeme, aby sme našim potomkom nezanechali ekologické záťaže.

Takze jednym slovom Stat(vlada) urci Obciam a Obce vydaju stanovisko...

No a ked tak pozeram toto je vyborny sposob aby sa nikto nevyhol plateniu, hoci by hned odpad netvoril... sice kazdy tvori odpad. Tiez je tu snaha vychovavat asi aj dochodcov, kedze sa tento zakon vztahuje na vsetkych... no comment
ale samospráva môže vo VZN určiť pre tých dôchodcov aj zľavy na poplatkoch. Síce by sa dalo diskutovať o tom, kto tvorí viac odpadu : ja, čo som zamestnaná, v podstate cez týždeň doma nevarím, stravujeme sa všetci v zamestnaní a chodíme domov zo zamestnania až podvečer...
alebo dôchodca, ktorý je celý deň doma.....
0 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Dobrý deň.
Čo môžem ja ako občan podniknúť, keď som sa dozvedela, že obec použila nemalú časť
peňazí, ktoré vybrala od občanov na likvidáciu odpadu, na opravu kanalizácie v obci?
Následne na to zvýšila poplatok za odpad na rok 2010 o tú sumu, ktorú použila na spomínaný účel v roku 2009.
Zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch.§ 39 to nedovoľuje. Poraďte ako mám potupovať, aby sa to už neopakovalo, prípadne aby obec musela urobiť nápravu.

(6) Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len „elektroodpad“) z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

Ďakujem.
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

kyblik Pozri príspevok
Ani jedna vlada v nasom Demokratickom state NEZVLADLA demokraciu!!!
Ale coby, vsak to tu u nas mas demokraciu ako vysitu. Ludia si spokojne odvolia, potom si 4 roky robia politici so ziskanou mocou co chcu, ludia si trochu ponadavaju a o 4 roky idu znovu volit tych istych babrakov, zlodejov, klamarov a diletantov. Cista demokracia. Sory za OT.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
charonme Pozri príspevok
Ale coby, vsak to tu u nas mas demokraciu ako vysitu. Ludia si spokojne odvolia, potom si 4 roky robia politici so ziskanou mocou co chcu, ludia si trochu ponadavaju a o 4 roky idu znovu volit tych istych babrakov, zlodejov, klamarov a diletantov. Cista demokracia. Sory za OT.
... a to je o komunálnom odpade? To je o komunálnom odpade!!!
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Helga12 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Čo môžem ja ako občan podniknúť, keď som sa dozvedela, že obec použila nemalú časť peňazí, ktoré vybrala od občanov na likvidáciu odpadu, na opravu kanalizácie v obci?
Následne na to zvýšila poplatok za odpad na rok 2010 o tú sumu, ktorú použila na spomínaný účel v roku 2009.

Zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch.§ 39 to nedovoľuje. Poraďte ako mám potupovať, aby sa to už neopakovalo, prípadne aby obec musela urobiť nápravu.



(6) Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len „elektroodpad“) z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.
Ďakujem.
Neviem odkiaľ máš informáciu, že peniaze použila na opravu kanalizácie. Každá obec má hlavného kontrolora, ktorý je tam na to, aby kontroloval okrem iného aj to, ako sa nakladá s finančnými prostriedkami obce a či sa používajú na to, na čo boli schválené. A čo môžeš ako občan podniknúť? Môžeš požiadať v zmysle info zákona o informáciu, koľko finančných prostriedkov obec vybrala na poplatkoch za komunálny odpad a ako s týmito finančnými prostriedkami naložila - resp. koľko finančných prostriedkov z nich použila na úhradu v zmysle zákona. Taktiež požiadaj o informáciu, či tieto peniaze použila, resp. nepoužila na opravu kanalizácie, tak ako udávaš.Obec je povinná túto informáciu sprístupniť do 8 pracovných dní.
2 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Tieto informácie mám zo záverečného účtu obce pre rok 2009. V kapitole "Zber a likvidácia odpadu" sa okrem iného nachádza položka - "oprava kanalizácie". Samozrejme, že je tam uvedená aj vynaložená suma.
Zákon o 211/200 som už využila, ale odpovede som sa nedočkala. To ako postupovať v prípade, že mi neodpovedali poznám. Jedná sa mi o to či mám ešte inú zákonnú možnosť.
Kontrolór je len bábka v rukách starostu.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať