Zavrieť

Porady

SURNE!!!! prace neschopnost a dlh

Zdravim.. potrebujem surne poradit..

Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    michja Pozri príspevok
    Zdravim.. potrebujem surne poradit..

    Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem
    Ten tovar si predal ako podnikateľ alebo ako fyzická osoba?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Ten tovar si predal ako podnikateľ alebo ako fyzická osoba?
    Myslím, že je bezpredmetné to, či to predal ako podnikateľ alebo fyzická osoba- pokial si niekto u neho niečo objednal,tak je úplne jedno,či je pn alebo čo sa mu stalo, ale je OKAMŽITE povinný buď vrátiť peniaze alebo tovar- inak sa jedná o trestný čin podvodu...!!! Žiaden zákon nerieši to, že niekto ochorel- proste buď tovar alebo peniaze a čo najskor
    A poviem to aj tak ako osoba- ja keď si niečo objednám, tak ma nezaujíma či niekto ochorel - chcem to za čo som si zaplatil alebo naspať peniaze- teraz keď niekto bude rok chorý, ja neuvidím peniaze svoje???

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    michja Pozri príspevok
    Zdravim.. potrebujem surne poradit..

    Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem
    Michja, nehnevaj sa ale špekuluješ..., a to sa mi nepáči...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Myslím, že je bezpredmetné to, či to predal ako podnikateľ alebo fyzická osoba- pokial si niekto u neho niečo objednal,tak je úplne jedno,či je pn alebo čo sa mu stalo, ale je OKAMŽITE povinný buď vrátiť peniaze alebo tovar- inak sa jedná o trestný čin podvodu...!!! Žiaden zákon nerieši to, že niekto ochorel- proste buď tovar alebo peniaze a čo najskor
    A poviem to aj tak ako osoba- ja keď si niečo objednám, tak ma nezaujíma či niekto ochorel - chcem to za čo som si zaplatil alebo naspať peniaze- teraz keď niekto bude rok chorý, ja neuvidím peniaze svoje???
    som sa pýtal len preto, že či ho mám posudzovať ako firmu, ktorá má povinnosti voči spotrebiteľovi, alebo ako fyzickú osobu, ktorá inej fyz. osobe niečo predala a nedodala. Vymožiteľnosť od firmy je myslím, že väčšia, najmä z dôvodu, že na firmu majú dosah aj niektoré spotrebiteľské inštitúcie, napr. SOI.

    Ale máš pravdu, že to vyzerá z jeho strany ako špekulácia, pretože ak dokáže komunikovať na porade, tak by nemal byť pre neho problém s tým klientom sa spojiť a dohodnúť s ním ďalší postup - či už vrátenie peňazí, alebo doručenie tovaru.

    michja je offline (nepripojený) michja

    michja
    ale to sa nejedna omna ale o kamarata ktory ma poprosil aby som mu to zistil.. takze nic take nieje?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    michja Pozri príspevok
    ale to sa nejedna omna ale o kamarata ktory ma poprosil aby som mu to zistil.. takze nic take nieje?
    Zákon nepočíta s tým, že by niekto zámerne neplnil svoje záväzky, aby mu ešte aj lehotu dával. Legislatíva to ponecháva na zmluvné strany. Tie si v zmluve majú dohodnúť dodaciu lehotu a prípadné sankcie za nesplnenie záväzkov.

    AK ide o vzťah predajca - spotrebiteľ, tak má sa za to, že tovar dostáva spotrebiteľ ihneď po zaplatení. Ak ide o taký charakter predaja (napr. zásielková služba) alebo tovaru (kde nastáva výroba tovaru na základe objednávky), kde dodanie nastane nejaký čas až po zaplatení, tak predajca by mal v obchodných podmienkach určiť, do koľko dní po zaplatení expeduje tovar, alebo dodá tovar (koľko bude trvať výroba). Ak taká lehota nie je v obch. podmienkach, je povinný ihneď o zaplatení poslať tovar, v opačnom prípade ide o bezdôvodné obohatenie.

    Takže ak penize prijal a tovar neposlal, tak kupujúci ho môže kľudne zažalovať na súde za bezdôvodné obohatenie a môže požadovať nielen vrátenie zaplatených peňazí, ale aj ušlý zisk. Preto by mal čím skôr poslať peniaze späť. Navyše spotrebiteľ môže v prípade zásielkového predaja kedykoľvek (najneskôr do 7 dní od doručenia tovaru) odstúpiť od zmluvy, takže asi aj tak bude musieť poslať späť peniaze. čím dlhšie ich bude držať u seba, tým nespokojnejší bude zákazník.

    SURNE!!!! prace neschopnost a dlh

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.