Zavrieť

Porady

Prekážky v práci

Prosím o radu. Má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy za deň, kedy bol na ošetrení s dieťaťom aj v takom prípade, keď je rozvedený, dieťa bolo súdom zverené do opatery matky a nežijú v spoločnej domácnosti? Alebo v tomto prípade aké potvrdenie musí doniesť zamestnanec, že manželka nemohla ísť s dieťaťom na ošetrenie a musel ísť on, aby mu bolo uznané pracovné voľno s náhradou mzdy? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    polka Pozri príspevok
    Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.
    Áno, má.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    polka Pozri príspevok
    Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.
    Ano, má. Vnučka sa v zmysle § 40 odst.5 ZP považuje za rodinného príslušníka

    (5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    polka Pozri príspevok
    Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.
    spoločná domácnosť nie je v zákone vôbec spomenutá .. je rodinný príslušník !!
    doplním - že keď o sprevádzaní je reč (§141 3c)
    Naposledy upravil Katy a R : 05.11.12 at 11:29

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    polka Pozri príspevok
    Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.
    Stará mama, vnuk sú rodinní príslúšníci, a u nich nie je podmienkou spoločná domácnosť. Tá je len pri iných osobách.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ja myslím, ze áno, ved je to jeho dieta nezávisle od toho, kto ho má v opatere. Bloby smutné, keby otec (aj ked je rozvedený) by nemohol íst s vlastným dietatom k lekárovi.

    Mal by priniest potvrdenie od lekára, ze bol s dietatom na vysetrení. Lekári to vydajú na základe poplatku (cca 30-50 SKK). Alebo nech si to nechá potvrdit na priepustke (standardné tlacivo).

    hana.m. je offline (nepripojený) hana.m.

    hana.m.
    Ak mu lekár potvrdí, že bol s vlastným dieťaťom na lekárskom vyšetrení, tak áno. Veď dieťa mohlo ochorieť v čase, keď ho mal "na návšteve". Ak pôjde na vyšetrenie v mieste trvalého bydliska, nech si dá radšej potvrdiť nutnosť celodenného ošetrenia.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.

    Anicka79 je offline (nepripojený) Anicka79

    Anicka79
    Prosím Vás, ako je to so zamestnancom - pri sprevádzaní švagriny na chemo??? má nárok zamestnankyňa na náhradu mzdy?
    ak berieme do úvahy par. 40 odst. 5 ZP - definovanie rodinného príslušníka, v našom prípade ide o súrodenca manžela. ďakujem za odpoveď

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anicka79 Pozri príspevok
    Prosím Vás, ako je to so zamestnancom - pri sprevádzaní švagriny na chemo??? má nárok zamestnankyňa na náhradu mzdy?
    ak berieme do úvahy par. 40 odst. 5 ZP - definovanie rodinného príslušníka, v našom prípade ide o súrodenca manžela. ďakujem za odpoveď
    §40 rodinný príslušník
    (5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.