Zavrieť

Porady

výmaz konateľa samým sebou

Zdravím,

chcem sa opýtať, či mám šancu dosiahnuť výmaz môjho konateľstva na základe iba mnou podaného a podpísaného návrhu. Sme dvaja konatelia, ten druhý je aj 100% spoločník, občan Rakúska, obaja máme právo konať samostatne. Ja som sa konateľstva vzdal, v roku 1997 a odvtedy sa snažím dosiahnuť, aby majiteľ podal návrh na výmaz môjho mena z OR, lenže nemá čas prísť to k notárovi podpísať, lebo býva až vo Viedni . Firma je nefunkčná, len mne chodia domov raz za čas nejaké vyhrážky z rôznych úradov. Pre zaujímavosť, minulý rok z VšZP, nedoplatok z r. 1997 vo výške 3.500,- Sk. Chcali ma dať na exekúciu, ako fyzickú osobu, pretože podľa nich za ten nedoplatok ručí automaticky konateľ svojím majetkom a to, že som sa konateľstva vzdal ich vôbec nazaujímalo .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    cau,
    navrh na zmenu zapisanych udajov v obchodnom registri podaj ty.

    na teba sa vztahuju vseobecne ustanovenia obchodneho zakonnika 513/1991, konkretne § 66.

    Teraz k tej vytuzenej zmene udajov. Na to sa vztahuje rezim zakona o obchodnom registri c. 530/2003, § 5 ods. 5, ktory tu vycitujem a skusim vysvetlit, citaj ho tak, ako je vysvietene tucnym pismom.

    " Fyzická osoba zapísaná do obchodného registra alebo fyzické osoby oprávnené konať v mene zapísanej právnickej osoby sú povinné najneskôr do 30 dní odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti, orgánu družstva alebo inej zapísanej osoby, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, alebo odo dňa, keď nastali účinky právnej skutočnosti, podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov."

    Pravnou skutocnostou= tvoje vzdanie sa funkcie ktore je ucinne uz od 1997 Takze byt tebou spisem navrh na zmenu udaju, poslem ci podam na prislusnom sude=obchodny register a mam o jednu vrasku menej

    Pomohlo takto?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    mzdichav Pozri príspevok
    cau,
    navrh na zmenu zapisanych udajov v obchodnom registri podaj ty.

    na teba sa vztahuju vseobecne ustanovenia obchodneho zakonnika 513/1991, konkretne § 66.

    Teraz k tej vytuzenej zmene udajov. Na to sa vztahuje rezim zakona o obchodnom registri c. 530/2003, § 5 ods. 5, ktory tu vycitujem a skusim vysvetlit, citaj ho tak, ako je vysvietene tucnym pismom.

    " Fyzická osoba zapísaná do obchodného registra alebo fyzické osoby oprávnené konať v mene zapísanej právnickej osoby sú povinné najneskôr do 30 dní odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti, orgánu družstva alebo inej zapísanej osoby, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, alebo odo dňa, keď nastali účinky právnej skutočnosti, podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov."

    Pravnou skutocnostou= tvoje vzdanie sa funkcie ktore je ucinne uz od 1997 Takze byt tebou spisem navrh na zmenu udaju, poslem ci podam na prislusnom sude=obchodny register a mam o jednu vrasku menej

    Pomohlo takto?
    Nie som istá, či je to také jednoduché.
    Najvyšším orgánom spoločnosti je Valné zhromaždenie, kt. rozhoduje okrem iného o odvolaní a menovaní konateľov.
    t.j. postup by mal byť nasledovný.
    - tvoje vzdanie sa funkcie
    - konatelia majú povinnosť zvolať VZ
    - VZ rozhodne o odvolaní/neodvolaní..... konateľa
    - konateľ podá návrh na zápis zmien v OR s predpísanými náležitosťami

    a rozumiem, že tu je pes zakopaný, nakoľko práve tie predpísané náležitosti nie je možné dostať do rúk....
    - prezenčná listina z VZ o účasti potrebnej časti spoločníkov
    - zápisnica o prerokovanom odvolaní konateľa
    - overené podpisy...

    (Prehlásenie o vzdaní sa funkcie nepostačuje pre súd, mám s tým osobnú skúsenosť...- a doteraz som v dozornej tiež nefungujúcej spoločnosti so zahraničnými spoločníkmi, aj keď konateľom je aj občan SR, ktorý by podobný návrh na môj - aj svoj- výmaz mohol podať......ale neúčinne)
    Naposledy upravil atka4 : 27.03.09 at 11:40

    mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

    mi_ke
    mzdichav, obavam sa, ze takto to nepojde. Konatel totiz straca funkciu odo dna vzdania sa funkcie a zapis do obchodneho registra je len deklaratorny. Ak sa vzdal funkcie, tym padom nie je opravneny podat navrh do obchodneho registra, lebo spolocnost uz nezastupuje. Su tu preto dve moznosti: Bud poda navrh na zmenu (vymaz) konatela druhy konatel alebo ak nechce resp. ho nepoda, tak byvaly konatel ma pravo poziadat sud podla OSP konanim o zhode dosiahnutie sulad pravneho stavu so skutocnostou a tym ziadat vymaz sam seba z obchodneho registra.

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    Mike:
    Hmm... Osobnu skusenost s tymto nemam, ale pozrela som ten obchodny zakonnik s ucinnostou od 28.12.1996 do 31.1.1998. Par. 66 mi pripada zrozumitelny:
    " Osoby, ktoré sú členmi štatutárnych alebo iných orgánov spoločnosti, môžu zo svojej funkcie odstúpiť. Sú však povinné oznámiť to orgánu, ktorého sú členmi, prípadne orgánu, ktorý ich zvolil alebo vymenoval. Výkon ich funkcie sa končí dňom, keď ich odstúpenie prerokoval ALEBO MAL prerokovať orgán, ktorý ich zvolil alebo vymenoval, ak spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak. Tento orgán je povinný prerokovať ich odstúpenie na najbližšom zasadaní po tom, čo sa o ich odstúpení dozvedel, pokiaľ spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú lehotu inú."

    nevyplyva z toho, ze: on si svoju povinnost splnil tym, ze skoncenie svojej funkcie oznamil? Organ spolocnosti to mal prerokovat, ale ci to spravil ci nie, pre nas jedno. Je nam to jedno preto, lebo zakonodarca pamatal na pripady, kedy nedojde k prerokovaniu jeho vzdania sa funkcie a tak,... "sa konci dnom kedy to organ MAL prerokovat". Aj tak aj tak sa skoncilo, ci?\
    Navyse, ked sa nad tym logicky zamyslim, tak v demokratickom state s trhovou ekonomikou drzat niekoho nasilu v statutarnom organe mi nepride normalne. Detto s tym, aby sa uvadzali moje udaje v obchodnom registri ked uz davno nie su aktualne. Aj napriek tomu, ze je ma ta info evidencny a deklaratorny charakter.

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    mi_ke Pozri príspevok
    mzdichav, obavam sa, ze takto to nepojde. Konatel totiz straca funkciu odo dna vzdania sa funkcie a zapis do obchodneho registra je len deklaratorny. Ak sa vzdal funkcie, tym padom nie je opravneny podat navrh do obchodneho registra, lebo spolocnost uz nezastupuje. Su tu preto dve moznosti: Bud poda navrh na zmenu (vymaz) konatela druhy konatel alebo ak nechce resp. ho nepoda, tak byvaly konatel ma pravo poziadat sud podla OSP konanim o zhode dosiahnutie sulad pravneho stavu so skutocnostou a tym ziadat vymaz sam seba z obchodneho registra.
    Este raz par.5 zakona o obchodnom registri k dnesnej ucinnosti. Aktivne legitimovany na podanie navrhu...ods.1: b) aj osoba opravnena podla osobitneho predpisu (Obchodny z.). Cize nie len osoba zastupujuca spolocnost. Podla ods. 5 FO: "Fyzická osoba zapísaná do obchodného registra alebo fyzické osoby oprávnené konať..." Alebo znamena ze bud alebo, nie kumulativne! To by bolo keby tam bolo "a" miesto "alebo". pokracuje ods.5: "sú povinné najneskôr do 30 dní odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti, orgánu družstva alebo inej zapísanej osoby, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, alebo odo dňa, keď nastali účinky právnej skutočnosti, podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov." zasa vsetky :"alebo" su neni kumulativne, a to "inak" si vykladam tak, ze ak nie tak ako uvedene dovtedy, tak...a dava dve moznosti: jednou je ze to poda tato FO do OR bud:
    1. ak bolo rozhodnutie ale nestanovil sa v nom den (co nie je nas pripad), tak ma podat navrh na zapis do 30 dni odo dna prijatia rozhodnutia,
    2. alebo ked ked neni rozhodko, do 30 dni odo dna ucinnosti pravnej skutocnosti

    Pravnou skutocnostou v tomto pripade konkretne hovorim o pravnom ukone ako o pravnej skutocnosti je, ze oznamil firme ze sa vzdal funkcie. - jeho oznamenie (konanie) viedlo k zmene pravneho stavu a vyvolalo pravny nasledok, ktory viedol k zaniku funkcie. Toto bolo podmienene tym, ze sa tak stane ak o tom mal rozhodne organ spolocnosti. Kedze nerozhodol, bude sa aplikovat par. 66 ods.1 tretia veta obchodneho zakonnika (ucinneho ako je uvedeneho na zaciatku tohto uz aj tak priserne dlheho komentara v ruzovom ) vykon jeho funkcie sa skoncil dnom, kedy o tom mal rokovat organ spolocnosti.

    dilight je offline (nepripojený) dilight

    dilight
    Zdravím všetkých

    a ďakujem za podnetné návrhy. Skúsim podať návrh na vykonanie zhody stavu OR so skutočnosťou, či ako to voláte . Ako to hovoríte, o tom deklaratórnom význame výmazu z OR, skúste to vysvetliť tete z bratislavskej VšZP, ktorá absolvovala 3-oj dňové právnické školenie a chcela ma dať na exekúciu ako FO preto, lebo to je jednoduchšie, než PO a to, že som pred 10 rokmi na funkciu rezignoval ju nezaujímalo, mám somlu, že som v OR a basta. Exekútora by to nezaujímalo dtto a mne by v banke do smrti visel záznam, že som bol exekuovaný štátnou inštitúciou.

    mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

    mi_ke
    V Tvojom prvom prispevku si v postate potvrdila co som pisal, teda, ze konatel stratil vzdanim sa funkcie svoju funkciu. V tom druhom prispevku je trosku matuce to ustanovenie ods. 5 "fyzicka osoba zapisana v obchodnom registri". Zakonodarca mal podla mna na mysli FO, ktora sa do OR zapisuje dobrovolne cez formular c. 1. Urcite nemal (a taka je aj prax) na mysli akukolvek FO zapisanu v OR, lebo to by mohli podavat navrhy na zmenu aj napr. spolocnici, a to by nebolo dobre

    dilight je offline (nepripojený) dilight

    dilight
    mzdichav Pozri príspevok
    Este raz par.5 zakona o obchodnom registri k dnesnej ucinnosti. Aktivne legitimovany na podanie navrhu...ods.1: b) aj osoba opravnena podla osobitneho predpisu (Obchodny z.). Cize nie len osoba zastupujuca spolocnost. Podla ods. 5 FO: "Fyzická osoba zapísaná do obchodného registra alebo fyzické osoby oprávnené konať..." Alebo znamena ze bud alebo, nie kumulativne! To by bolo keby tam bolo "a" miesto "alebo". pokracuje ods.5: "sú povinné najneskôr do 30 dní odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti, orgánu družstva alebo inej zapísanej osoby, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, alebo odo dňa, keď nastali účinky právnej skutočnosti, podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov." zasa vsetky :"alebo" su neni kumulativne, a to "inak" si vykladam tak, ze ak nie tak ako uvedene dovtedy, tak...a dava dve moznosti: jednou je ze to poda tato FO do OR bud:
    1. ak bolo rozhodnutie ale nestanovil sa v nom den (co nie je nas pripad), tak ma podat navrh na zapis do 30 dni odo dna prijatia rozhodnutia,
    2. alebo ked ked neni rozhodko, do 30 dni odo dna ucinnosti pravnej skutocnosti

    Pravnou skutocnostou v tomto pripade konkretne hovorim o pravnom ukone ako o pravnej skutocnosti je, ze oznamil firme ze sa vzdal funkcie. - jeho oznamenie (konanie) viedlo k zmene pravneho stavu a vyvolalo pravny nasledok, ktory viedol k zaniku funkcie. Toto bolo podmienene tym, ze sa tak stane ak o tom mal rozhodne organ spolocnosti. Kedze nerozhodol, bude sa aplikovat par. 66 ods.1 tretia veta obchodneho zakonnika (ucinneho ako je uvedeneho na zaciatku tohto uz aj tak priserne dlheho komentara v ruzovom ) vykon jeho funkcie sa skoncil dnom, kedy o tom mal rokovat organ spolocnosti.

    Zdravím, aj keď neviem, či toto ešte niekto sleduje. Včera, 12.10., mi po 6 mesiacoch čakania a po podaní sťažnosti prišla odpoveď. Tá je, že musím predložiť zápisnicu valného zhromaždenia, na ktorom bolo, alebo malo byť prerokované moje odstúpenie. Takéto VZ samozrejme nebolo, ani nemalo byť, takže súd nebude mať preukázané splnenie podmienok podľa par. 66 ods. 1., ako tvrdí súd.

    dilight je offline (nepripojený) dilight

    dilight
    VÝSLEDOK. Tak sa mi to podarilo. Musel som ale zohnať od majiteľa "Rozhodnutie jediného spoločníka", ktorým ma odvoláva. Potom ma súd bez problémov vymazal, za mierny poplatok 66€. Takže, treba mať buď zápisnicu z valného zhromaždenia, kde sa prerokovalo, alebo malo prerokovať odvolanie z funkcie, alebo rozhodnutie jediného spoločníka. Ináč smola, budete v OR do smrti.

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    My sme tiež dvaja spoločníci a zároveň aj konatelia v s.r.o. Takže keď chcem zostať len spoločníkom a nie konateľom, potrebujem podľa Vás súhlas toho druhého spoločníka ? Môžem si teda o výmaz požiadať sám a od toho druhého konateľa rozhodnutie že ma odvoláva ? Stačí to takto ? Nemáte na to "Rozhodnutie .... " nejaký formulár ? a koľko asi trvá na súde kým príde k tomu výmazu ? A ešte jedna otázka - dá sa napr. po roku znova stať konateľom tej istej s.r.o. ?

    dilight je offline (nepripojený) dilight

    dilight
    Ja som neni právnik, takže to berte s rezervou. Podľa mňa, by ste mali zvolať valné zhromaždenie, jedným s bodov by bolo Vaše odvolanie. Do zápisnice z VZ by sa dalo, že Vás VZ odvolalo. Potom by zostávajúci konateĺ do 30 dní mal podať žiaosť o zmenu v zápise v OR. To môže podať len zostávajúci konateľ, vy už právne nie ste konateľ, lebo VZ Vás odvolalo. Na to je také tlačivo na justice.gov.sk. Vyplní, podíše (tuším u notára) a podá. Do 30 dní to má súd vymazať. Mne to trvalo ale 6 mes. a to som podával sťažnosť na nečinnosť súdu. Ak to spolčník na OR nepodá, potom nastupuje druhý postup: Vy podáte Návrh na začatia konania o zhode (tlačivo na obcan.sk) K tomu priložíte zápisnicu z VZ, kde Vás VZ odvoláva, alebo Vás malo odvolať, ale neodvolalo. A 66€ kolok. Podľa mňa, potom sa znovu môžete stať konateľom, ak o to ešte druhý spoločník bude mať záujem.
    Nepoznám Vás a teda ani okolnosti, ktoré Vás vedú k vyššie popísanému. Vo všeobecnosti platí, že aj keď ostanete spoločník, Váš prehľad a možnosť vplývať na denný chod firmy, sa výrazne znížia, čo je zneužiteľné ostatnými konateľmi. Najmä pozor na to, aby ste po VZ už naozaj nikde nič nepodpísali, ako konateľ, mohlo by to potom viesť k prípadným trestným oznámeniam zo strany druhého spoločníka, ked sa veci začnú kašlať, čo sa väčšinou začnú. Možno by bolo lepšie predať Váš podiel spoločníkovi a ostať tam ako zamestnanec.

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    dilight Pozri príspevok
    Ja som neni právnik, takže to berte s rezervou. Podľa mňa, by ste mali zvolať valné zhromaždenie, jedným s bodov by bolo Vaše odvolanie. Do zápisnice z VZ by sa dalo, že Vás VZ odvolalo. Potom by zostávajúci konateĺ do 30 dní mal podať žiaosť o zmenu v zápise v OR. To môže podať len zostávajúci konateľ, vy už právne nie ste konateľ, lebo VZ Vás odvolalo. Na to je také tlačivo na justice.gov.sk. Vyplní, podíše (tuším u notára) a podá. Do 30 dní to má súd vymazať. Mne to trvalo ale 6 mes. a to som podával sťažnosť na nečinnosť súdu. Ak to spolčník na OR nepodá, potom nastupuje druhý postup: Vy podáte Návrh na začatia konania o zhode (tlačivo na obcan.sk) K tomu priložíte zápisnicu z VZ, kde Vás VZ odvoláva, alebo Vás malo odvolať, ale neodvolalo. A 66€ kolok. Podľa mňa, potom sa znovu môžete stať konateľom, ak o to ešte druhý spoločník bude mať záujem.
    Nepoznám Vás a teda ani okolnosti, ktoré Vás vedú k vyššie popísanému. Vo všeobecnosti platí, že aj keď ostanete spoločník, Váš prehľad a možnosť vplývať na denný chod firmy, sa výrazne znížia, čo je zneužiteľné ostatnými konateľmi. Najmä pozor na to, aby ste po VZ už naozaj nikde nič nepodpísali, ako konateľ, mohlo by to potom viesť k prípadným trestným oznámeniam zo strany druhého spoločníka, ked sa veci začnú kašlať, čo sa väčšinou začnú. Možno by bolo lepšie predať Váš podiel spoločníkovi a ostať tam ako zamestnanec.
    Ďakujem veľmi pekne. Ja jednoducho konateľstvo potrebujem zrušiť len z jedného dôvodu. S.R.O. sme zakladali s bratom pred 3 rokmi. Ja som tam len vložil peniaze, ale viac som sa o to nezaujímal, pretože pracoval som v jednom podniku ako zamestnanec 26 rokov. Teraz sa podnik dostal do fin. krízy takže nás poprepúšťal. všetci sme išli na ÚP , ale ja vraj nemám nárok na podporu z dôvodu, že som konateľom v s.r.o. Pani na úrade mi povedala že keď to zruším potom budem mať nárok na podporu. A kým si zoženiem nejakú inú robotu ( v s.r.o. to neprichádza do úvahy ) potrebujem byť evidovaný a brať podporu. To je hlavný dôvod rušenia konateľstva.

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    dilight Pozri príspevok
    Tak to by mohlo prebehnúť všetko bez problémov, štandardným postupom.
    Ešte by som Vás chcel poprosiť o jednu vec ak to budete vedieť. Tu na porade som sa dozvedel, že keď chcem dostávať podporu z ÚP, musím zrušiť v s.r.o. nie len konateľstvo ,( ako mi povedala pani na ÚP ) ale nakoľko som aj spoločníkom tak aj to. Ide mi teraz o to či budem platiť, keď to naraz zruším zvlášť za konateľa 66,- € a zvlásť aj za spoločníka 66,-€ ? Ďakujem

    dilight je offline (nepripojený) dilight

    dilight
    Džipák Pozri príspevok
    Ešte by som Vás chcel poprosiť o jednu vec ak to budete vedieť. Tu na porade som sa dozvedel, že keď chcem dostávať podporu z ÚP, musím zrušiť v s.r.o. nie len konateľstvo ,( ako mi povedala pani na ÚP ) ale nakoľko som aj spoločníkom tak aj to. Ide mi teraz o to či budem platiť, keď to naraz zruším zvlášť za konateľa 66,- € a zvlásť aj za spoločníka 66,-€ ? Ďakujem
    Opeť som si neni istý, treba si ale pozrieť cenník OR. Ale zdá sa mi, že by to mal byť jeden poplatok, ak sa to, samozrejme, podá naraz v rámci jedného tlačiva, kde budú vyznačené obe zmeny.

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    dilight Pozri príspevok
    Opeť som si neni istý, treba si ale pozrieť cenník OR. Ale zdá sa mi, že by to mal byť jeden poplatok, ak sa to, samozrejme, podá naraz v rámci jedného tlačiva, kde budú vyznačené obe zmeny.
    Aj tak ďakujem. Opýtam sa teda jednej známej (právničky), ktorá nám túto s.r.o. pomáhala pred 3 rokmi vybavovať a ona aj všetky potrebné doklady nám zaslala na OR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.