Zavrieť

Porady

Prepísanie bytu

Prosím Vás o radu. Starám sa o 70 ročnú matku, ktorá má alzhaimerovu chorobu v pokročilom štádiu. Chcela na mňa prepísať byť ale potrebujeme u notára overiť jej podpis. Kedže je chorá, nevie sa už podpísať. Ako máte teraz postupovať. ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tam nie je len problém, že sa matka už nevie podpísať, ale to, že ,že trpí vážnym psych. ochorením, kedy už vlastne nevie čo robí a nezodpovedá za to ,čo robí.
    Ak by vaša matka zomrela,asi sa nevyhnete problémom a súdom, ak existujú iný dedičia zo zákona a napadli by darovanie.
    Asi treba vopred vyriešiť aj tento problém...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    arizona Pozri príspevok
    Tam nie je len problém, že sa matka už nevie podpísať, ale to, že ,že trpí vážnym psych. ochorením, kedy už vlastne nevie čo robí a nezodpovedá za to ,čo robí.
    Ak by vaša matka zomrela,asi sa nevyhnete problémom a súdom, ak existujú iný dedičia zo zákona a napadli by darovanie.
    Asi treba vopred vyriešiť aj tento problém...
    Myslím, že pokiaľ nie je právoplatne uznaná za nesvojprávnu, môže kľudne podpísať darovaciu zmluvu.

    Miestne úrady poskytujú službu, že martikári chodia na požiadanie k imobilným či invalidným občanom domov vykonať príslušné právne úkony (napr. overiť podpis). Rovnako za poplatok aj notár príde ku klientovi domov (bude to ale drahšie). Takže si myslím, že je možné darovať.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Chobot Pozri príspevok
    Myslím, že pokiaľ nie je právoplatne uznaná za nesvojprávnu, môže kľudne podpísať darovaciu zmluvu.

    Miestne úrady poskytujú službu, že martikári chodia na požiadanie k imobilným či invalidným občanom domov vykonať príslušné právne úkony (napr. overiť podpis). Rovnako za poplatok aj notár príde ku klientovi domov (bude to ale drahšie). Takže si myslím, že je možné darovať.
    Súhlasím Chobot,viem, že je tam možnosť, že príde notár k imobilnému človeku domov.
    Ale videla som už aj to, ako človeku s rovnakou chorobou sa dali podpísať a nakreslil kačičku na úrovni 4 ročného dieťaťa.Nechápal, čo od neho chcú...Je to smiešne,ale pravdivé. Nevedel sa podpísať...
    Iba som chcela pisateľku upozorniť aj na iné riziká.

    samuelovic je offline (nepripojený) samuelovic

    samuelovic
    NA konci zmluvy sa píše že zmluve porozumela atď.,
    no ja osobne by som ho radšej za symbolicku sumu odkúpil.
    Darca totiž môže po čase žiadať o vrátenie daru. Pokial je to na katastri napísané na teba mala by si pokoj, a keďže si to kúpila nemôže nikto žiadať na späť byt.
    Na zmluvu nech sa podpíšu aj dáky svedkovia.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    samuelovic Pozri príspevok
    NA konci zmluvy sa píše že zmluve porozumela atď.,
    no ja osobne by som ho radšej za symbolicku sumu odkúpil.
    Darca totiž môže po čase žiadať o vrátenie daru.
    Síce môže, ale len v prípade hrubého porušenia dobrých mravov voči darcovi a aj to len súdnou cestou.ô 630 Obč.Z.:

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


    samuelovic Pozri príspevok
    Pokial je to na katastri napísané na teba mala by si pokoj, a keďže si to kúpila nemôže nikto žiadať na späť byt.
    Na katastri to bude napísané na ňu aj v prípade darovania.

    samuelovic Pozri príspevok
    Na zmluvu nech sa podpíšu aj dáky svedkovia.
    V prípade darovacej zmluvy či kúpnej zmluvy sú svedkovia bezpredmetní, kataster na nich neprihliada. Svedkov treba pri záveti.

    mixaela je offline (nepripojený) mixaela

    mixaela
    moze mi niekto povedat, co konkretne znamena toto? : "Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

    dakujem

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    mixaela Pozri príspevok
    moze mi niekto povedat, co konkretne znamena toto? : "Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

    dakujem

    http://www.porada.sk/t37429-zrusenie...ej-zmluvy.html Treba k tomu nieco dodat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.