Zavrieť

Porady

Co mozem ulovit

Zdravim,

zrejme nie celkom klasicka zahradkarska tema, ale co mozem zo zvery zabit na vlastnom pozemku? A co na cudzom?

Napr.: vtakov - vrabce striela kazdy, ine druhy ? Vyberat hniezda?. Hlodavcov - asi ano. Hady - ?, obojzivelniky (zaby)? ryby asi iba na vlastnom...

Myslim nielen skodnu zver.

A co ak sa mi nahodou () zatula zajac do neoplotenej zahrady?

Ide mi o zakon, nie o prax.

Vopred diky za rady
--------------------------------
EDIT: otazka uz super zodpovedana uzivatelom Chobot. Posledne, co som si neni isty - ci mozem zakopavat napr. mrtve macky na zahrade.
--------------------------------
EDIT 2: aj otazka nad bola perfektne zodpovedana uzivatelom Chobot. Uz nemam ziadne dalsie otazky.
Naposledy upravil peanut : 07.04.09 at 18:38
Usporiadat
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Peanut : googlil si? je tam plno stránok a informácií...

http://www.polovnictvo.com/modules.p...rticle&sid=697
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

Googlil som, aj budem. Myslel som si, ze ide o banalitu, ktoru mnohi vedia, prikladove otazky:

1. je legalne zastrelit vzduchovkou vrabca/mys/potkana/zabu na svojom pozemku? (kazdy to robi, ale nikdy som nepoznal pravne pozadie) Ak ano, tak ake ine druhy?
2. ak 1 ano, mozem zastrelit spominane zivocichy aj mimo svojho pozemku?

atd.

Viem, co je to pytliactvo ryb, zajacov, vysokej zveri ... Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).

Napr. mam vzduchovku, strielam vrabce v zahrade. Je to legalne?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Medzi poraďákmi prevažujú ženy a táto téma nie je ich hobby...Prečo máš túžbu strielať a zabíjať? Nie je toho málo i medzi ľuďmi?
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

alla66 Pozri príspevok
Medzi poraďákmi prevažujú ženy a táto téma nie je ich hobby...Prečo máš túžbu strielať a zabíjať? Nie je toho málo i medzi ľuďmi?


1. To je urazka. Nemam chut strielat, ani zabijat. Nikde na porade som nepisal, ze take chutky mam.

2. To je uplne mimo temu. Pytam sa na pravne pozadie. Tato tema nie je o greenpeace vs. polovnici, vegetariani vs. masiari atd.

Bez urazky, ale ak vies, porad, inak radsej nepis.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Neviem čo je legálne a nelegálne, ale našim pravnukom, keď raz niekto položí hádanku : ,,koľko krokov urobí vrabec za sto rokov?"....nebudú vedieť odpovedať, pretože títo skákajúci vrabčekovia vymierajú a veru si ani nepamätám, kedy som takého vtáčika naposledy videla, kedysi ich bolo neúrekom a tuším sú už zákonom chránení.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
peanut Pozri príspevok
Googlil som, aj budem. Myslel som si, ze ide o banalitu, ktoru mnohi vedia, prikladove otazky:

1. je legalne zastrelit vzduchovkou vrabca/mys/potkana/zabu na svojom pozemku? (kazdy to robi, ale nikdy som nepoznal pravne pozadie) Ak ano, tak ake ine druhy?
2. ak 1 ano, mozem zastrelit spominane zivocichy aj mimo svojho pozemku?

atd.

Viem, co je to pytliactvo ryb, zajacov, vysokej zveri ... Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).

Napr. mam vzduchovku, strielam vrabce v zahrade. Je to legalne?
..podľa tvojho príspevku som to tak pochopila...ak napíšeš,že máš vzduchovku a strielaš vrabce...to je čo? hráš sa na vojakov?
Nikoho som neurazila, len napísala svoj názor... Ak sa ti nepáči , vypni ma
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

danushka Pozri príspevok
Neviem čo je legálne a nelegálne, ale našim pravnukom, keď raz niekto položí hádanku : ,,koľko krokov urobí vrabec za sto rokov?"....nebudú vedieť odpovedať, pretože títo skákajúci vrabčekovia vymierajú a veru si ani nepamätám, kedy som takého vtáčika naposledy videla, kedysi ich bolo neúrekom a tuším sú už zákonom chránení.
Nevies citat? Napisal som:
peanut Pozri príspevok


1. To je urazka. Nemam chut strielat, ani zabijat. Nikde na porade som nepisal, ze take chutky mam.

2. To je uplne mimo temu. Pytam sa na pravne pozadie. Tato tema nie je o greenpeace vs. polovnici, vegetariani vs. masiari atd.

Bez urazky, ale ak vies, porad, inak radsej nepis.


Co sa tyka tohto:
alla66 Pozri príspevok
..podľa tvojho príspevku som to tak pochopila...ak napíšeš,že máš vzduchovku a strielaš vrabce...to je čo? hráš sa na vojakov?
Nikoho som neurazila, len napísala svoj názor... Ak sa ti nepáči , vypni ma
Ani ty nevies citat?
Napisal som:
peanut Pozri príspevok
Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).

Napr. mam vzduchovku, strielam vrabce v zahrade. Je to legalne?
Vidis tam to "Napr."? Vzduchovku nemam, vrabce nestrielam, spite spokojne. Bol to PRIKLAD, na zlepsenie pochopenia otazky.

Prosim, nemylte si tuto temu s temou ochrany prirody.
Dakujem za pochopenie.

A neberte to osobne, ak som strohy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

peanut Pozri príspevok
Googlil som, aj budem. Myslel som si, ze ide o banalitu, ktoru mnohi vedia, prikladove otazky:

1. je legalne zastrelit vzduchovkou vrabca/mys/potkana/zabu na svojom pozemku? (kazdy to robi, ale nikdy som nepoznal pravne pozadie) Ak ano, tak ake ine druhy?
2. ak 1 ano, mozem zastrelit spominane zivocichy aj mimo svojho pozemku?

atd.

Viem, co je to pytliactvo ryb, zajacov, vysokej zveri ... Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).

Napr. mam vzduchovku, strielam vrabce v zahrade. Je to legalne?
Ty ani na svojom pozemku nemôžeš zabiť zviera, aj keby ti jedli kapustu (napr. zajace). To, že niektorý druh zvery nie je zákonom chránený, neznamená, že ich môžeš strieľať (vrabce, zajace).

Pozri si zákon o ochrane prírody § 4 ods.3:

(3) Zakazuje sa odchytávať a usmrcovať živočíchy na miestach ich prirodzeného výskytu. Tento zákaz neplatí, ak sa odchytávanie alebo usmrcovanie uskutočňuje v súvislosti s vykonávaním vedeckovýskumnej činnosti alebo ak hrozí bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka alebo poškodenie jeho majetku, alebo ak to ustanovujú osobitné predpisy17) alebo tretia časť tohto zákona.


Aj poľovať môžeš len vtedy, ak vlastníš poľovnícky preukaz a tiež len vo vybraných poľovných revíroch.

Takže nájsť dôvod, aby si mohol zabiť zviera na tvojom pozemky nie je ľahké. Hádam keby tvoju ženu napadol v záhrade medveď, tak vtedy, v záujme ochrany človeka by si ho mohol beztrestne zabiť.

A tých hlodavcov - tiež jedine na vlastnom pozemku, keby ti poškodzovali majetok (obilie). Inak na poli by si ich asi chytať nesmel.
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

Diky.

Skoda, nemohol som dat Chobotovi bodik, vraj "Prepáčte, príspevky v neodborných častiach (hoby Poradách) nemôžu získať bod."
Ale toto bol veru odborny prispevok!

Co su vlastne "zvery"? Co lucne kobylky alebo cerviky ako navnada na chytanie ryb? To asi porusenie zakona nie je alebo ano?

Co znamena "prirodzeny vyskyt"? Je prirodzeny vyskyt vrabec v zahrade alebo medzi sliepkami zeruc ich obilie? Podla citovaneho zakona hrozi "poskodenie majetku", strielanie vrabcov je teda ok?

Edit: ked uz tu je odbornik , povedzme, ze mam 7 maciek a chcem 3. Co s tym?
Naposledy upravil peanut : 06.04.09 at 11:29
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

buchač Pozri príspevok
1. Ktoré - iné druhy , skús prásknuť sýkorku a máš po chlebe
Vtáčia kriminalita
http://www.vtaky.sk.mort.vasadomena....x.php?page=p06
Pytal som sa hlavne, co je povolene, nie co je zakazane. Nie som kriminalnik. Vtaky mam rad.
buchač Pozri príspevok
2. Žaby - taktiež to nie je jedno ... http://enviroportal.sk/clanok.php?cl=4938
Dany odkaz je o ochrane ziab pri migracii, ktoru ocenujem. Ale odkaz mimo temy neocenujem. Okrem toho vobec neodpovedal na otazku.
buchač Pozri príspevok
3. Hady sú často nenávidené a obávané. Sú vybíjané bezdôvodne. Ale existujú však dobré dôvody prečo ich tolerovať v blízkosti domov a záhrad. Pomáhajú regulovať stavy škodcov ako sú potkany a myši.
http://www.plazyunas.com/system/view...nku=2006120002
Hadov sa neobavam a mam ich rad. Viem, ze su uzitocne. Odkaz je mimo temu.
Hovoril som o sukromnych rybnikoch a pod. Napr. znami vlastnia pozemky pod priehradou, co je rybarsky revir a je mi jasne, ze tam teda lovit nemozu.
buchač Pozri príspevok
5. Toto som spojil do jedného bodu . Čiže ak si picneš bez poľovného práva trebárs aj škodnú .....
Nevidel si náhodou nejaký ten príspevok v TV , kde šofér zrazil srnu , diviaka ...šmaril do auta a ho aj pri tom čine chytili ?
Ty , keď sa niečo také stane musíš ohlásiť túto skutočnosť poľovnému hospodárovi alebo polícii , ak nie môžeš byť obvinený z trestného činu pytliactva , za čo môže byť potrestaný
Nevies citat? Napisal som:
peanut Pozri príspevok
Viem, co je to pytliactvo ryb, zajacov, vysokej zveri ... Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).
A prosim, necituj mi tu zakony o pytliactve.

A vseobecne: to mi chcete ludia povedat, ze nemozem zabijat potkany na sidlisku?? Ved kazdorocne sa plati za deratizaciu! To nedava zmysel. Alebo na poli (mozno len so suhlasom majitela?)?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

peanut Pozri príspevok
Diky.

Skoda, nemohol som dat Chobotovi bodik, vraj "Prepáčte, príspevky v neodborných častiach (hoby Poradách) nemôžu získať bod."
Ale toto bol veru odborny prispevok!

Co su vlastne "zvery"? Co lucne kobylky alebo cerviky ako navnada na chytanie ryb? To asi porusenie zakona nie je alebo ano?
V zmysle zákona a k nemu prislúchajúcej vyhláške č. 24/2003 aj chrobáky sú zvieratá a platí na nich rovnaká ochrana, ako na inú zver. Napr aj tá dážďovka je medzi chránenými druhmi živočíchov, ktorej spoločenská hodnota je 99,58 € (Príloha č. 6 B k vyhláške). Takže návnadu jedine kúpiť v obchode pre rybárov.

peanut Pozri príspevok
Co znamena "prirodzeny vyskyt"? Je prirodzeny vyskyt vrabec v zahrade alebo medzi sliepkami zeruc ich obilie? Podla citovaneho zakona hrozi "poskodenie majetku", strielanie vrabcov je teda ok?
Prirodzený výskyt znamená, že ho môžeš na tom mieste bežne vidieť - teda prirodzený výskyt vrabca je skoro všade. Ak by si videl v záhrade krokodíla, tak to nebude prirodzený výskyt a môžeš vykonať určité opatrenia (odchyt).

Ani vrabce strieľať nie je OK. Samotný fakt, že žerú obilie sliepkam nie je tak závažný pre poškodenie majetku, aby si ich vystrieľal guľometom. Keby to niekto kompetentný posudzoval, asi by si ho nepresvedčil, že pár vrabcov ti narobí takú škodu, že ich musíš postrieľať. Inak podľa prílohy č. 32 vyhlášky je spoločenská hodnota vrabca 33,19 €.

peanut Pozri príspevok
Edit: ked uz tu je odbornik , povedzme, ze mam 7 maciek a chcem 3. Co s tym?
Znovu sa odvolám na zákon o ochrane prírody, kde v základných pojmoch § 2 ods. 2 písm. j) je uvedené:

j) voľne žijúceho živočícha (ďalej len "živočích") jedinec živočíšneho druhu, ktorý sa bez intenzívnej ľudskej opatery narodil, vyliahol alebo rozmnožil vo svojom prirodzenom prostredí alebo bol do neho vypustený. Pod pojmom intenzívna ľudská opatera sa rozumie umelý chov alebo odchov exemplára živočíšneho druhu,

Takže mačka nebude v zmysle zákona živočích, ale tebou odchovaný živočíšny druh o ktorom môžeš rozhodovať ty, lebo zákon chráni len chránené druhy živočíchov. Preto ty môžeš rozhodnúť, či chceš dať utratiť tie 4 mačky. Neviem teraz presne, či ich môžeš sám odpraviť, alebo to musíš cez vererinára usmrtiť, treba si pozrieť zákon o veterinárnej starostlivosti. V každom prípade ale tiež nemôžeš zabíjať mačky len pre nejaké sadistické chúťky, porušil by si tým § 22 zákona o vet. starostlivosti, kde je v ods. 3 (ale z dôvodu, že sa o ne nemôžeš postarať, tak vtedy môžeš - odseky uvádzam skrátene):

(3) Ďalej sa zakazuje

a) dopovať zvieratá alebo im podávať omamné látky ...
...
i) usmrtiť zviera bez primeraného dôvodu.

(4) Primeraným dôvodom na usmrtenie zvieraťa je

a) prípad nutnej obrany a krajnej núdze,
b) usmrtenie jatočného zvieraťa alebo iného zvieraťa využívaného na získavanie produktov živočíšneho pôvodu,
c) usmrtenie zvieraťa v schválenom pokuse,
d) bezbolestné usmrtenie zvieraťa z dôvodu jeho nevyliečiteľnej choroby, .....
e) usmrtenie zvierat pri eradikácii, kontrole, prevencii a diagnostike chorôb a deratizácii,
f) usmrtenie nechcených zvierat, ak pre ne nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť,
g) ulovenie zvieraťa povoleným spôsobom.


peanut Pozri príspevok
A vseobecne: to mi chcete ludia povedat, ze nemozem zabijat potkany na sidlisku?? Ved kazdorocne sa plati za deratizaciu! To nedava zmysel. Alebo na poli (mozno len so suhlasom majitela?)?
K tomuto si pozri zase o pár riadkov vyššie bod e). Pokiaľ sa ty rozhodneš, že len tak budeš zabíjať potkany, nie je to OK. Ak sa to ale robí v rámci povinnej deratizácie (neviem presne podľa akého zákona, ale v bytovkách sú nástrahy povinne), alebo ak to nariadi hygienik, tak môžeš zakilovať nejakého toho potkana. Ale nie len tak pre radosť.

Vrátim sa znovu k tým dážďovkám. V § 35 je uvedené:

(1) Chráneného živočícha je zakázané

a) chytať, zraňovať alebo usmrtiť v jeho prirodzenom prostredí,
b) rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v dobe rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie,
c) ničiť a poškodzovať jeho biotop, najmä obydlie, hniezdo, miesto rozmnožovania, získavania potravy, odpočinku, preperovania alebo zimovania,
d) ničiť jeho vývinové štádiá vo voľnej prírode vrátane prázdnych vajec,
e) zbierať jeho vývinové štádiá vo voľnej prírode vrátane prázdnych vajec,
f) držať vrátane držby prázdnych vajec z voľnej prírody,
g) chovať v ľudskej opatere,
h) predávať, kupovať alebo vymieňať a ponúkať s cieľom predaja alebo výmeny,
i) premiestňovať alebo prepravovať,
j) medzidruhovo krížiť,
k) vyvážať.

(2) Zákaz podľa odseku 1 písm. f) až i) sa nevzťahuje na chráneného živočícha, ktorý nepochádza z voľnej prírody.

Čiže znovu k tým dážďovkám, keď ich nachytáš vo voľnej prírode, tak porušuješ zákon. Pokiaľ použiješ na ryby dážďovky kúpené v obchode, alebo doma odchované, tak nie.


Ale ako som pozeral ten zákon, tak som tam objavil zaujímavý paragraf 97:

(1) Štát zodpovedá za podmienok, v rozsahu a spôsobom ustanoveným týmto zákonom za škodu spôsobenú na území Slovenskej republiky živočíchmi, ktorých zoznam ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom (ďalej len "určený živočích"), na

a) živote a zdraví fyzickej osoby,
b) vybraných domestikovaných živočíchoch,
c) psoch používaných na stráženie vybraných domestikovaných živočíchov (ďalej len "pastiersky pes"),
d) rybách chovaných na hospodársky účel
e) včelstvách a včelárskych zariadeniach,
f) nepozberaných poľných plodinách,

...


a sú to tieto zvieratá (podľa vyhlášky k zákonu):

(1) Živočíchmi, pri ktorých štát zodpovedá za podmienok, v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom za škodu spôsobenú na území Slovenskej republiky, sú

a) bobor vodný (Castor fiber L.),
b) vydra riečna (Lutra lutra L.),
c) kormorán veľký (Phalacrocorax carbo L.),
d) volavka popolavá (Ardea cinerea L.),
e) los mokraďový (Alces alces L.),
f) zubor hôrny (Bison bonasus L.),
g) medveď hnedý (Ursus arctos L.),
h) vlk dravý (Canis lupus L.),
i) rys ostrovid (Lynx lynx L.) v prípade škôd podľa § 97 ods. 1 písm. b) zákona.


Pred rokom či dvomi som videl jednu reportáž o škodách, ktoré poľnohospodárom napáchali tuším diviaky či vysoká zver na ich poliach. Sťažovali sa, že ani drôty natiahnuté okolo polí nezabránia vstupu týchto zvierat na polia, kde pestovali zemiaky a tuším nejakú kapustu. Mali smolu, lebo tieto zvieratá nemohli ani strieľať a hliadkovať bolo nad ich sily. Zvieratá boli také drzé (či hladné), že im nevadil ani zvuk poplašňákov, keď ich chceli odohnať. Takže ani s tou ochranou majetku to nebude také ľahké - ty máš smolu a vrabce sa môžu vytešovať.


Trochu som to viac rozpísal, ale legislatíva okolo ochrany zvierat je príliš popretkávaná v rôznych zákonoch, ktoré sa prelínajú a nie je jednoduché celú problematiku obsiahnuť v pár príspevkoch. Najmä keď sa v otázke prelínajú oblasti voľnožijúcich zvierat a hospodárskych zvierat.

Najlepšie je žiadne zviera nezabíjať, aby si náhodou nejaký zákon neporušil.
Naposledy upravil Chobot : 06.04.09 at 13:13
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

Dakujem.
Pochopil som.

Zabijat volne zijuce sa teda nesmie, domace ano, chovat chranene sa nesmie, niektoru zver (napr. mysi, potkany) na svojom pozemku, v niektorych pripadoch (vrabce -> obilie, skorce -> ceresne) sa to posudzuje konkretne, ci to naozaj bola [nutna] ochrana majetku alebo "zabavka".

Co sa tyka maciek, dostudoval som si
Zákon č. 337/1998 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
hovori:
PIATA ČASŤ
ZDRAVIE ZVIERAT A JEHO OCHRANA
§ 23
Povinnosti chovateľov zvierat
(2) Každý chovateľ je povinný
h) postarať sa o vhodné a bezpečné ukladanie tiel uhynutých, mŕtvonarodených, nedonosených a zmárnených zvierat až do ich odvozu alebo neškodného odstránenia,
Zakon nezakazuje zmarnenie domacich zvierat, iba zvierat tulavych (napr. vo verejnom zaujme), nakazenych a pod.
Ale co s uhyntou mackou? Vrta mi v hlave:
§ 51
Výkon asanačných činností



(1) Asanačnou činnosťou na účely tohto zákona je

a) zber, zvoz a spracúvanie, prípadne neškodné odstraňovanie tiel uhynutých, nedonosených, mŕtvonarodených alebo zmárnených zvierat a nepožívateľných živočíšnych produktov, prípadne živočíšnych produktov vylúčených z použitia na obvyklý účel,
(2) Telá zvierat a živočíšne produkty uvedené v odseku 1 písm. a) a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, ktoré sa nepoužívajú na výživu ľudí alebo zvierat (ďalej len "odpady živočíšneho pôvodu") alebo ktoré sú nevhodné na spracovanie v chemickom a farmaceutickom priemysle, sa musia bez meškania neškodne odstrániť.

(3) Na vykonávanie asanačných činností uvedených v odseku 1 je potrebné oprávnenie podľa osobitného predpisu, /38/ ktoré sa vydá na základe záväzného stanoviska príslušného orgánu veterinárnej starostlivosti.

Cize ja nemozem macku zakopat na zahrade?? Starka minule prikazala... vlastne som nic nepovedal.



Trochu na uvolnenie:
Chobot Pozri príspevok
Najlepšie je žiadne zviera nezabíjať, aby si náhodou nejaký zákon neporušil.
Okrem domacich.
0 0
rob999 rob999

rob999 je offline (nepripojený) rob999

peanut Pozri príspevok
Googlil som, aj budem. Myslel som si, ze ide o banalitu, ktoru mnohi vedia, prikladove otazky:

1. je legalne zastrelit vzduchovkou vrabca/mys/potkana/zabu na svojom pozemku? (kazdy to robi, ale nikdy som nepoznal pravne pozadie) Ak ano, tak ake ine druhy?
2. ak 1 ano, mozem zastrelit spominane zivocichy aj mimo svojho pozemku?

atd.

Viem, co je to pytliactvo ryb, zajacov, vysokej zveri ... Zaujima ma, co je povolene (resp. nie je zakazane).

Napr. mam vzduchovku, strielam vrabce v zahrade. Je to legalne?

Pokiaľ viem tak vrabce sú chránené zákonom.
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

rob999 Pozri príspevok
Pokiaľ viem tak vrabce sú chránené zákonom.
Otazka uz bola zodpovedana presne, a to Chobot-om:
Chobot Pozri príspevok
Pozri si zákon o ochrane prírody § 4 ods.3:
(3) Zakazuje sa odchytávať a usmrcovať živočíchy na miestach ich prirodzeného výskytu. Tento zákaz neplatí, ak ... hrozí bezprostredné ... poškodenie jeho majetku ...
Moja posledna nezodpovedana drobnost je, ci mozem pochovavat macky na zahrade.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

peanut Pozri príspevok

Moja posledna nezodpovedana drobnost je, ci mozem pochovavat macky na zahrade.
AK to chceš vedieť z pohľadu legislatívy (teda oficiálne), tak nemôžeš. Porušil by si pritom § 29 ods. 6 a 7 zákona o veterinárnej službe:

(6) Vlastník zvierat, držiteľ zvierat a pôvodca živočíšnych vedľajších produktov je povinný zabezpečiť neškodné odstránenie živočíšnych vedľajších produktov, ktoré vzniknú v súvislosti s jeho činnosťou alebo v jeho prevádzkarni.

(7) Osoby uvedené v odseku 6 sú povinné

a) bezodkladne hlásiť výskyt a odovzdať živočíšne vedľajšie produkty fyzickej osobe-podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá vykonáva ich zber a zvoz,
b) triediť a bezpečne uchovávať živočíšne vedľajšie produkty do doby ich prepravy na neškodné odstránenie tak, aby nedošlo k ich odcudzeniu, k ohrozeniu zdravia ľudí alebo zdravia zvierat alebo k poškodeniu životného prostredia,
c) zabezpečiť, aby identifikované telá uhynutých zvierat boli pripravené na prepravu na neškodné odstránenie spolu s príslušnými dokladmi na identifikáciu.

Možno sa opýtaš, že čo ak nájdeš v záhrade skapatého diviaka, ktorého majiteľom nie si ty. Aj na to myslel zákon v ods. 8 toho istého paragrafu, zase by si mal bohužiaľ tú povinnosť ty, ako majiteľ pozemku:

(8) Ak nie je vlastník zvierat, držiteľ zvierat alebo pôvodca živočíšnych vedľajších produktov známy, povinnosť oznámiť podľa osobitného predpisu112) výskyt uhynutého tela zvieraťa alebo živočíšnych vedľajších produktov má ten, kto je vlastníkom, nájomcom alebo správcom nehnuteľností alebo správcom komunikácie.

A aby som ti to ešte viac skomplikoval, na chov zvierat vydávajú aj mestá a obce svoje valstné všeobecne záväzné nariadenia o chove zvierat. Napr. vo VZN BA č. 2/1996 je vyslovene napísané:

(4) Chovateľ má zakázané:

a) .....

d) umiestňovať konfiškáty živočíšneho pôvodu do zberných nádob na odpady, zakopávať alebo inak nepovolene ich likvidovať.


Keďže spoločenským zvieraťom v zmysle VZN sú:


c) spoločenským zvieraťom každé zviera, chované človekom predovšetkým v jeho domácnosti, ak toto nariadenie neustanovuje inak,


tak ani napr. skapatého škrečka by si nesmel zahodiť do koša alebo zakopať, ale mal by si ho nechať spáliť v kafilérii. (Ale prax je, ako vieš, iná. A myslím, že nikto nebude robiť veľké haló, ak s deťmi v záhrade pochováš ich obľúbené morča. Ale chcel si to vedieť z pohľadu zákona..).
Naposledy upravil Chobot : 07.04.09 at 15:29
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
peanut Pozri príspevok
Otazka uz bola zodpovedana presne, a to Chobot-om:


Moja posledna nezodpovedana drobnost je, ci mozem pochovavat macky na zahrade.


Ale co s uhyntou mackou? Vrta mi v hlave:

Cize ja nemozem macku zakopat na zahrade?? Starka minule prikazala... vlastne som nic nepovedal.
Keď ti starká kázala, tak môžeš. Zodpovedať sa bude asi ona. Ty až keď dosiahneš na to vek.
Naposledy upravil marjankaj : 07.04.09 at 16:08
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

marjankaj Pozri príspevok
Keď ti starká kázala, tak môžeš. Zodpovedať sa bude asi ona. Ty až keď dosiahneš na to vek.
LOL

Vek som uz davnejsie dosiahol. Zodpovedat sa nebude nikto, lebo nikto o tom nevie.
Otazka bola skor teoreticka (pravne hladisko) ako prakticka.

Diky vsetkym prispievatelom. Koniec temy.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

peanut Pozri príspevok
LOL


Otazka bola skor teoreticka (pravne hladisko) ako prakticka.
Tak teoreticke otazky mas zodpovedane, ja len dodavam, ze z praktickeho hladiska je nejlepsia kusa, lebo nou nebudes zbytocne rusit susedov.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

misomiso Pozri príspevok
Tak teoreticke otazky mas zodpovedane, ja len dodavam, ze z praktickeho hladiska je nejlepsia kusa, lebo nou nebudes zbytocne rusit susedov.
No neviem neviem Misomiso, pri predstave, že tou kušou kusne niekoho zo susedov do zadnice..., mňa by to teda ako suseda poriadne vyrušilo.
Naposledy upravil danushka : 08.04.09 at 16:20
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

danushka Pozri príspevok
No neviem neviem Misomiso, pri predstave, že tou kušou kusne niekoho zo susedov do zadnice..., mňa by to teda ako suseda poriadne vyrušilo.
Ale ved kusou sa striela, nie hryzie. Je to zdokonaleny luk. U nas dostat len take slabe verzie (kvoli nejakej legislative) ale v Rakusku dostanes taku, ze s tym mozes strielat takmer na vsetko.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať