Zavrieť

Porady

Stravné lístky - minimálna cena

Ahojte. Vedel by niekto poradiť aká je momentálne minimálna cena stravného lístka, ktoré má dostať zamestnanec od zamestnávateľa? Kde si to môžem pohľadať, v akom zákone to nájdem? Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zjuz zjuz

zjuz je offline (nepripojený) zjuz

Ahojte,
vedeli by ste mi poradit,. ci tych 75% bolo stale tak, ale sa tych 75% menilo. Potrebujem spracovat minimalnu vysku stravneho od roku 1999 a nejako si neviem dat rady. :/
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

zjuz Pozri príspevok
Ahojte,
vedeli by ste mi poradit,. ci tych 75% bolo stale tak, ale sa tych 75% menilo. Potrebujem spracovat minimalnu vysku stravneho od roku 1999 a nejako si neviem dat rady. :/
"Minimálna hodnota stravnej poukážky" (§152 ZP) je výsledkom tvorivej iniciatívy s. Tomanovej a vošla do platnosti v roku 2007 s novelou Zákonníka práce. Vid napr. http://www.sme.sk/c/3585143/stat-urc...ho-listka.html

Dovtedy platila iba povinnosť prispievať min. 55% z ceny jedla, čo je vlastne aj teraz. A cenou jedla sa myslel ten gastrolístok, pričom jeho nom. hodnota tak mohla byť teoreticky aj napr. 10 Sk /ale takáto nízka suma by v praxi bolo asi predmetom buzerácie zo strany Inšpektorátu práce/.

Ako to bolo v hlbokej minulosti v roku 1999 s určitosťou neviem, bolo by treba si pozrieť vždy Zákonník práce z tej doby. Ale myslím že táto problematika neprechádzala nejakým búrlivým legislatívnym vývojom, a menili sa len samotné sadzby stravného, ktoré nadväzne ovplyvňujú daňovú uznateľnosť poskytnutých lístkov.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie?
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pavol54 Pozri príspevok
Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie? NIe, nemusí, pretože on mu stravovanie zabezpečil.
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné?
Za čas na PC má nárok na diéty, v tomto prípade na 3,60€. Na zabezpečenie stravovanie je nárok len vtedy, ak za zmenu odpracuje viac ako 4 hod.
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

pavol54 Pozri príspevok
Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie?
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné?
Ked má podľa zákona o cestovných náhradách nárok na stravné, musí ho dostať a nemožno dostať namiesto stravného gastrolístok. Zo strany inšpektorátu práce by to bolo chápané ako poškodzovanie zamestnanca.

Pokiaľ ide o prvú otázku, tak nemusí (ale môže) mu poskytovať stravu v inom zariadení, svoju zákonnú povinnosť si splní ak ju poskytne už v tom prvom zariadení.
0 0
andrea4211 andrea4211

andrea4211 je offline (nepripojený) andrea4211

Ahojte! Prosim Vas o radu. Zamestnavatel nakupuje stravne listky v minimnalnej hodnote 2,70 EUR. Zamestnanec nehradi nic. Ako to mam zauctovat v podvojnom uctovnictve. 55% z 2,70 t.j.1,49 ide do VOZD a zvysok?Dakujem.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

andrea4211 Pozri príspevok
Ahojte! Prosim Vas o radu. Zamestnavatel nakupuje stravne listky v minimnalnej hodnote 2,70 EUR. Zamestnanec nehradi nic. Ako to mam zauctovat v podvojnom uctovnictve. 55% z 2,70 t.j.1,49 ide do VOZD a zvysok?Dakujem.
tých 55% na účet 527 a zvyšok ak zamestnanec nedopláca nič tak pravdepodobne to hradíte vy ako zamestnávateľ zo soc.fondu tak ponížiš účet 472.
0 0
marienka3 marienka3

marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marienka3 Pozri príspevok
Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie
minimálny príspevok zamestnávatela je 55 % z 2,70 €.

VOZD môže byť príspevok až 55 % zo sumy 3,60 €
0 0
marienka3 marienka3

marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

určí sa to teda nejakým vnútorným predpisom? teda z akej sumy sa počíta príspevok. alebo to závisí od ceny lístkov, ktoré kupujeme?
apropo, VOZD je ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=marienka3;1298038]určí sa to teda nejakým vnútorným predpisom? minimum je stanovené v zákone, vyšší príspevok si určite v internej smernici teda z akej sumy sa počíta príspevok. alebo to závisí od ceny lístkov, ktoré kupujeme?
apropo, VOZD je ?výdavok ovpl.základ dane= daňový výdavokQUOTE]


odpoveď v texte
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

mzdarka renca Pozri príspevok
Na začiatku januára dávaš lístky na január a vo februári znížíš počet podľa dochádzky - neprítomnosti za január.
A ak ja na začiatku mesiaca dávam zamestnancom stravné lístky za predošlý mesiac, potom robím chybu a porušujem tým zákon?
0 0
marienka3 marienka3

marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

ďakujem veľmi pekne :-)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

u mna szčo trval aby sa SL dávali až k výplate po odrobení mesiaca, aj som vysvetlila, že to tak nemôže byť, dala som mu podpísať smernicu s tým kedy s SL vydávajú.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

marienka3 Pozri príspevok
Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie
ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ccokoladecka Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.
Áno, je, je to zároveň aj maximálna daňovo uznaná výška.
2 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ccokoladecka Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.
a moze zamestnavatel ten zbytok 1,02EUR doplacat zo socialneho fondu??? alebo to je obmedzene a musi si zamestnanec nieco doplacat???
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zamestnavatel moze tolko prispievat, ak ma vytvoreny dostatocny socialny fond, ak nie, tak si to musite doplacat sami, a samozrejme to zalezi i od toho ako mate postavene smernice, alebo kolektivnu zmluvu kolko bude zamestnavatel prispievat na stravne zo socialneho fondu.Socialny fond mozno cerpat i na rekreacne vyuzitie, pripadne kulturu, a pod.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
VieraPopluharova Pozri príspevok
Zamestnavatel moze tolko prispievat, ak ma vytvoreny dostatocny socialny fond, ak nie, tak si to musite doplacat sami,...
... nemusia si to doplácať ani v prípade, ak nemajú dostatočný SF - môže to ísť z nákladov - samozrejme ako pripočítateľná položka k ZD vo výške, čo presahuje 1,98 €....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať