Zavrieť

Porady

AKO JE TO S UZIVANIM POZEMKU?

Dobry vecer. Neviem,ci dam otazku do spravnej poradne,ale snad sa najde niekto,kto mi poradi.
Pozemok pri mojom dome,resp."moja" zahrada ma viac majitelov. Cele roky sa to snazim dat do poriadku,ale je to tazke. Raz sa neda dopatrat majitel,inokedy sa nevieme dohodnut na cene,ci majitel nechce predat len cast pozemku...dopocula som sa vsak,ze existuje zakon,ktory hovori, ze ak sa staram o pozemok viac ako 10rokov ja a nikto si on nenarokuje, mal by patrit mne. Je to pravda? Viete mi povedat,ktory konkretny zakon o tom hovori? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Občiansky zákonník hovorí o vydržaní nehnuteľnosti po 10 rokoch, ak si oprávnený držiteľ, t.j. si presvedčená, že je nehnuteľnosť tvoja. Ty ale vieš, že nie je tvoja.

    § 134
    Vydržanie

    (1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.


    § 130

    (1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ak chcete vydrzat, tak musite mat podpisy vsetkych posledne evidovanych majitelov, ze nemaju k uvedenej parcele ziadne naroky. Skoncili slavne roky, ked sa dal legalne ukradnut pozemok.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Zdedil som 1/3 pozemku , 1/3 pozemku vlastnia 4 majitelia, ktorí ale na nom už desatrocia nic nerobili a ani netusia kde je a 1/3 je nezistený vlastník...pátral som po predkoch povodneho vlastníka ale ničoho som sa nedopátral...je možné túto 1/3 nejakým sposobom získať do svojeho vlastníctva? vydržanie? pozemkový fond? 1/3 ktorá má svojich majitelov odkúpim...prosím o odpoveď

    debby je offline (nepripojený) debby

    debby
    Presne to som minulý štvrtok riešila na katastrálnom úrade. Tam mi doporučili napísať jeden list v ktorom bude, že ten a ten človek je napr. nebohý, s druhým sa neviete skontaktovať a tí čo žijú by Vám k prepisu mali dať súhlas. Zobrať 2 svedkov a ísť s tým k notárovi. Môžem potvrdiť, že táto možnosť platí, pretože som mala podiel na pozemku ,ktorý roky užívali moji susedia( na mojej záhrade zasa majú podiel oni, rodičia to niekedy takto vymenili, ale papierovo sa to nevysporiadalo )a v r.2008 si to dali do poriadku bezo mňa. Akurát som im dala ústny súhlas. Ja som bola za advokátom, pretože okrem toho riešim aj iné majetkové veci s ktorými si neviem rady,on si nechal veci na preštudovanie a po sviatkoch sa mi ozve.
    Dám vedieť ako som dopadla, možno to pomôže aj iným.

    AKO JE TO S UZIVANIM POZEMKU?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.