Zavrieť

Porady

Poplatok za predčasné splatenie leasingu?

Minulý rok som si kúpila auto a zobrala prostredníctvom ČSOB leasingu. Pri podpisovaní zmluvy som si ju samozrejme pozorne prečítala s tým, že som sa aj zamerala na časť "Predčasné splatenie leasingu", (keďže som mala v pláne auto po roku predčasne splatiť) v ktorej sa píše, že poplatok max. 4% zo zostávajúcej istiny. Špeciálne na toto som sa zamerala s utvrdením zamestnanca lízingovky, že to je celý poplatok tie 4%.
Dnes chcem úver predčasne splatiť a dozvedám sa, že okrem tých 4%, musím zaplatiť aj 25% zmluvnú pokutu, ktorá sa síce na zmluve nenachádza, ale na nejakých oxeroxovaných všeobecných podmienkach, ktoré mi podstrčili podpísať medzi papiermi o havarijnom poistení a tento papier je mimochodom bez akýchkoľvek právnych náležitostí, akými sú medzi inými zmluvné strany, predmet kúpy, atď.
Som z toho dosť nešťastná, pretože toto %-uálne navýšenie presahuje môj finančný rozpočet.
Poraďte prosím, ak niekto viete, majú právo odo mňa žiadať túto "zmluvnú pokutu"? Čítala som si v zákone, ale tam je práve uvedený len ten maximálny poplatok 4% a o žiadnej pokute som tam nič nenašla.
Ďakujem za každú reakciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    Chcem sa ta spytat, ako a ci si vyriesila tento problem. Bral som auto na leasing na jesen roku 2008. Dnes prakticky po roku a pol mi ostavaju este dake necele tri roky, no ak obchody pojdu ako maju, rad by som to predcasne splatil a kupil nieco nove. Dlza suma je tam mozno nieco okolo 450 tisic korun, cize tak 15 tisic eur. No a zaujima ma co s tym, lebo 4 percenta su v norme a pocital som s niecim takym, ale tymi 25 percentami si ma zaskocila.

    Dakujem.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Vsetko je to o tom ako je formulovana lizingova zmluva - teda hlavne cast predcasneho splatenia. Oni to totiž vzdy vypocitaju tak aby im siel prijem dlhodobo.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Podľa môjho "sedliackeho" rozumu: platí to, čo je napísané na origináli zmluvy. Nejaké oxeroxované papiere, ktoré nie sú súčasťou leazingovej zmluvy, nemajú právny podklad na vymáhanie 25% "pokuty".
    Predčasné splatenie leasingu", (keďže som mala v pláne auto po roku predčasne splatiť) v ktorej sa píše, že poplatok max. 4% zo zostávajúcej istiny.
    Pokiaľ je toto na zmluve napísané, tak to musí platiť! Dobrý právnik by leazingovú spoločnosť rozniesol na kopytách.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    misoft Pozri príspevok
    Podľa môjho "sedliackeho" rozumu: platí to, čo je napísané na origináli zmluvy. Nejaké oxeroxované papiere, ktoré nie sú súčasťou leazingovej zmluvy, nemajú právny podklad na vymáhanie 25% "pokuty".

    Pokiaľ je toto na zmluve napísané, tak to musí platiť! Dobrý právnik by leazingovú spoločnosť rozniesol na kopytách.
    Pokila je v zmluve, ze sa riadi vseobecne zavaznymi podmienkami a firma ma podpisane, ze ich zakaznik prijal a bol s nimi oboznameny, tak s tym nepohne ani dobry pravnik.
    A leazingovky maju taketo veci osetrene velmi dobre, najma tie, ktore su prepojene na bankove skupiny.

    Poplatok za predčasné splatenie leasingu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.