Zavrieť

Porady

kúpa nového motorového vozidla

ako zaúčtovať do PD v JU
ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    molnarova2 Pozri príspevok
    ako zaúčtovať do PD v JU
    ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
    podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.
    Obstaranie vozidla je VNZD. Samotný odpis je VOZD.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    molnarova2 Pozri príspevok
    ako zaúčtovať do PD v JU
    ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
    podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.
    Do knihy dlhodobého majetku, ktorá je legitimnou účtovnou knihou. Veďte kartu, plánujte odpisy a tieto ako uzávierkovú účtovnú operáciu premietnete do peňažného denníka. V účtovnej závierke premietnete údaje z knihy dlhodobého majetku. O žiadnom výdavku na obstaranie auta nepotrebujete účtovať.

    katkalia je offline (nepripojený) katkalia

    katkalia
    Ahojte, chcem sa opytat, mam v JU osobný automobil, platca DPH od 1.4.2009, ho splaca leasingom, zaradila som ho do majetku v OC s DPH, mam to asi zle. Je OC vzdy bez DPH?
    Dakujem

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Prosím o pomoc:
    - kúpa nového automobilu - pri zaevidovani na dopravnom išpektoráte napr. dnes 20.5. od tohoho dátumu vypočítač daň z motorového vozidla a odviesť na DÚ ? (daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)
    - mám ešte niejaké iné povinnosti, ktoré by mi vyplývali zo zaobstáranie nového automobilu? napríklad niejaké hlasenie, oznámenie na DÚ? Som podnikateľ a auta sa používajú na podnikanie.
    Ďakujem každému za jeho odpoveď na môj dotaz.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrea Pozri príspevok
    Prosím o pomoc:
    - kúpa nového automobilu - pri zaevidovani na dopravnom išpektoráte napr. dnes 20.5. od tohoho dátumu vypočítač daň z motorového vozidla a odviesť na DÚ ? (daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)
    - mám ešte niejaké iné povinnosti, ktoré by mi vyplývali zo zaobstáranie nového automobilu? napríklad niejaké hlasenie, oznámenie na DÚ? Som podnikateľ a auta sa používajú na podnikanie.
    Ďakujem každému za jeho odpoveď na môj dotaz.
    Musíš zaslať DÚ oznámenie o vzniku daňovej povinnosti- t.j. začatia použív. MV na podnikanie. Daň a DP za toto vozidlo budeš platiť a podávať aj v januári roku 2010.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    (daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)
    4000€ ????
    zdroj: portal.gov

    daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 € a nepresiahne 8 292 €, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

    Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 8 292 €, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.

    Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 660 €, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí.

    Daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť, preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
    Naposledy upravil hanelie : 20.05.09 at 09:19

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Dobre, daňové priznanie podam v januári 2010, oznámim to na DÚ teraz, ale daň by som mala platiť toho roku alebo nie ? Ak moja daň z motorového vozidla je podľa § 91 zákona - platenie preddavkov?????

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrea Pozri príspevok
    Dobre, daňové priznanie podam v januári 2010, oznámim to na DÚ teraz, ale daň by som mala platiť toho roku alebo nie ? Ak moja daň z motorového vozidla je podľa § 91 zákona - platenie preddavkov?????
    Ak už nejaké vozidlá máš, za ktoré si už podávala DP a vzniká Ti povinnosť platenia preddavkov, tak ich platíš, ale za toto nové vozidlo zaplatíš až v roku 2010, ako som už napísala vyššie.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Takže musím platiť štvrťročnú daň a oznamiť to na DÚ...... ďakujem

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    tak som to asi zle pochopila. za nové auto kúpené tohto roku nebudem platiť daň?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrea Pozri príspevok
    tak som to asi zle pochopila. za nové auto kúpené tohto roku nebudem platiť daň?
    Budeš, ale až v januári 2010, pozri prosím moje príspevky č. 6. a 9. vyššie.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Tweety, srdečná vďaka. Teraz oznámim iba na DÚ, že som kúpila auto a daň hoci platím za šesť aut (štvrťročne preddavky),za toto siedme nebudem platiť, ale pri ročnom zúčtovaní mi vlastne vznikne nedoplatok, ktorý v roku 2010 vyrovnám. Správne som to pochopila? Veľmi pekne ďakujem.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    andrea Pozri príspevok
    Tweety, srdečná vďaka. Teraz oznámim iba na DÚ, že som kúpila auto a daň hoci platím za šesť aut (štvrťročne preddavky),za toto siedme nebudem platiť, ale pri ročnom zúčtovaní mi vlastne vznikne nedoplatok, ktorý v roku 2010 vyrovnám. Správne som to pochopila? Veľmi pekne ďakujem.
    Pochopila si to správne. Oznámenie na DÚ dáš podľa toho, kedy začneš auto využívať na podnikanie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.