Zavrieť

Porady

uprava terenu - zemina - zatravnenie

Dobry den,

mame cca. 400m2 celkom rovnej (s malymi nerovnostami) a zatial neupravenej plochy vedla domu. Najprv nas napadlo tuto plochu jednoducho iba prerylovat a preliat dakym chemickym prostriedkom (aby sme sa zbavili buriny atd.). Zem je ale natolko tvrda, ze to s tym rylom nehrozi. Viem, ze je az 6 skupin zeminy - ktora moze byt tato nasa nerylovatelna?

V konecnom dosledku chcem dosiahnut vyrovnanie celej plochy a zatravnenie.

Vedel by prosim niekto poradit ako na to? Je nevyhnutne navozit novu zeminu?

Ak ano, aku? Ciernu, hnedu, preosievanu, humusovu?

Neviete o niekom kto by vedel dodat zeminu v okoli Martina vhodnu ne tento ucel? Ak bude treba na zemne prace daky stroj, aky je najvhodnejsi? UNC alebo nieco ine? Tiez mozte dat typ.

Vdaka za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Skús osloviť vo svojom okolí firmu, ktorá robí dlažby.
    Vedia,ako upraviť terén a majú na to aj stroje

    atmos je offline (nepripojený) atmos

    atmos
    Skúsili ste záhradný kultivátor? Sú aj požičovne ,myslím že by to stálo za pokus.Alebo potom skús osloviť záhradkárske centrum.Je dobré keď to vidia, lepšie poradia. Keby sa Vám to podarilo trochu prevzdušniť , ešte by ste mali aspoň mesiac polievať plochu na ktorej bude výsadba. Po mesiaci vyrastie burina .Postriekajte celú plochu totálnym herbicídom, napríklad Roundupom, Touchdownom, Fondom alebo Glyfoganom, ktorý zničí všetko zelené.Zhruba po dvoch týždňoch môžete vysadiť trávnik. A potom už len zalievať a čakať.

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    netreba sa ponahlat travnik vyzaduje dokonale odburinenie a hlavne pyru pretoze ten je potom v travniku problematicky.Ostatne dvojklicne rastliny znicime aj neskor v travniku napriklad Banvelom a pod.Dolezite je semeno a travnik ma podobne vlastnosti ako obilniny takze sem tam chyti aj nejaku tu chorobu ako je hrdza alebo mucnatka a pod...no a ako poslednu doporucujem prepracovat zavlahu ,bo ta bude asi najdolezitejsia... napr. automaticka zavlaha....

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Dá sa už založený trávnik odburiniť?
    My sme si pred dvomi rokmi vysádzali trávnik, napriek tomu, že sme si pôdu predupravili, manuálne odburinili, neviem či v semenách trávy boli aj semená burín, vyrastá nám v trávniku všetko možné.
    Tak by ma teda zaujímalo, či existuje nejaký postrek, ktorý by burinu v tráve vykynožil a zdravej tráve neublížil.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ja mám dobré skúsenosti s BOFIXOM. Ten ničí kadejakú burinu, ale je pravda, že môj manžel sa okrem toho "pasie" v tráve a nožíkom vyberá púpavu, skorocel prípadne inú burinu, ktorá v trávniku nemá čo hľadať. Výsledok je super, trávnik je ako mäkký koberec.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    danushka Pozri príspevok
    Dá sa už založený trávnik odburiniť?
    My sme si pred dvomi rokmi vysádzali trávnik, napriek tomu, že sme si pôdu predupravili, manuálne odburinili, neviem či v semenách trávy boli aj semená burín, vyrastá nám v trávniku všetko možné.
    Tak by ma teda zaujímalo, či existuje nejaký postrek, ktorý by burinu v tráve vykynožil a zdravej tráve neublížil.
    V mladom trávniku sa to stáva, že klíči aj rôzna burina. Pravidelným kosením by mala postupne ustupovať.
    Dôležité je nenechať burinu rozsemeniť.
    Ale vietor vždy niečo prinesie
    Takže u mňa "funguje" nožík. Raz za čas obehnem štvornožky celý trávnik s nožom a kýblom a vyrezávam
    Chémiu nepoužívam.

    S chémoiu veľmi opatrne a dodržuj dávky, lebo môžeš trávnik spáliť.

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    takze este raz k travniku a dvojklicnym semenam cize burinam.Postrekov je viacej a funguje to aj s postrekmi na obilie to su selektivne herbicidy kde trava zaostane ale napr.pupava , datelinka, pupenec vsetko sa znici napr.Banvel a pod..No a pyr je asi najvacsi problem lebo je to druh podobny trave.Ja viem ze chemiu ludia nemaju u radi ale dnes je asi nevyhnutna....a este samozrejme ze su aj naletove buriny vid pupava atd...niekedy vam poslem aj fotky travnika...

    val007 je offline (nepripojený) val007

    val007
    Ahojte, chcela by som sa poradiť, ako ďalej postupovať ohľadom nášho trávnika. Kúpili sme starší dom so záhradou plnou stromou a malín a buriny. Postupne sme vypíli nežiaduce, zostali len dva a malá slivka. V septembri sme potriekali Bofixom, nechali aj dva mesiace, porýľovali, povyťahovali korene, kamene, zvyšky veľkej zeliny... No a radil nám pán v obchode kde sme kupovali Bofix, že na jar máme nechať narásť burinu a ešte raz postriekať. A teraz nevieme, či najskôr vyrovnať to porýľované a snažiť sa to dať do roviny kultivátorom a potom nechať narásť burinu, postriekať a potom tam zasiať trávu? Príde mi to nie dobré, že do tej uschnutej buriny budeme sadiť trávu. Alebo tú zelinu máme odtiaľ vyhrabať? A ešte ma napadá alternatíva, že nechať takto porýľované, nechať vyrásť burinu, postriekať a až potom kultivátor a posadiť trávu? Len to mi zasa vŕta v hlave, do kedy nám tá burina vyrastia a Bofix zaberie a či už nebude neskoro na leto sadiť trávu? Nevedel by mi niekto proadiť?

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    val007 Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa poradiť, ako ďalej postupovať ohľadom nášho trávnika. Kúpili sme starší dom so záhradou plnou stromou a malín a buriny. Postupne sme vypíli nežiaduce, zostali len dva a malá slivka. V septembri sme potriekali Bofixom, nechali aj dva mesiace, porýľovali, povyťahovali korene, kamene, zvyšky veľkej zeliny... No a radil nám pán v obchode kde sme kupovali Bofix, že na jar máme nechať narásť burinu a ešte raz postriekať. A teraz nevieme, či najskôr vyrovnať to porýľované a snažiť sa to dať do roviny kultivátorom a potom nechať narásť burinu, postriekať a potom tam zasiať trávu? Príde mi to nie dobré, že do tej uschnutej buriny budeme sadiť trávu. Alebo tú zelinu máme odtiaľ vyhrabať? A ešte ma napadá alternatíva, že nechať takto porýľované, nechať vyrásť burinu, postriekať a až potom kultivátor a posadiť trávu? Len to mi zasa vŕta v hlave, do kedy nám tá burina vyrastia a Bofix zaberie a či už nebude neskoro na leto sadiť trávu? Nevedel by mi niekto proadiť?
    Bofix ako totálny herbicíd? To je drahé a neefektívne riešenie. Na to je randap a jeho generiká.
    Optimálne je počkať kým trošku podrastie burina, postriekať, porotávatorovať, vyrovnať a siať. Treba počítať s tým, že aj tak ešte porastie burina v trávniku, keď sa oteplí. Toto robí typicky ježatka. Tráva sa dá siať aj keď je horúco, ale potom je náročnejšie ju udržať STÁLE vlhkú, čiže je lepšie to stihnúť, kým je chladnejšie. Napr. do mája je to v pohode.
    Držím palce.

    MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

    Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac MikiHalasko
    ahojte!
    stala sa mi taka vec s travnikom ktrora sa mi este nestala. Cerstvo zasadeny travnik mi vymil dazd. Myslite ze bude spravne ak semienka poupravym hrablickami a este raz prejdem valcom?

    sisima je offline (nepripojený) sisima

    sisima
    a nam sa stala taka vec, ze v travniku (siaty august 2009) sa nam zacali tvorit "zazracne" kruhy kde je trava tmavšia a rychlejsie rastie. vyzera to celkom vtipne ale aj tak sa toho chceme zbavit. niekde som citala ze by to malo byt spojene s nejakymi hubami... ale ziadne som zatial nenasla, inak je travnik zdravy, len takto farebne odliseny, zatial...
    Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  travnik2.JPG
Zobrazení: 28
Veľkosť:  38.8 KB
    Naposledy upravil sisima : 10.05.10 at 11:21

    MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

    Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac MikiHalasko
    MikiHalasko Pozri príspevok
    ahojte!
    stala sa mi taka vec s travnikom ktrora sa mi este nestala. Cerstvo zasadeny travnik mi vymil dazd. Myslite ze bude spravne ak semienka poupravym hrablickami a este raz prejdem valcom?
    prisla mi takato odpoved od nemenovaneho pana:
    Najlepsie je jemne dosiat hole miesta. Moze to byt aj o cosi redsie. Akonahle trava vyklici a zacne sa kosit, zhustne tak, ze to nebude vobec vidno. Hlavne je, aby sa poda zakryla, inak to prekryuje burina. Ta je uz v kvete.

    Problem ale je, ze do mokreho sa teraz neda moc ist a hlasili dalsie dazde, takze asi by som s tym este tyzden vyckal. Nahromadena zasoba vody bude super startom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.