Zavrieť

Porady

PN a inv.dôchodok

Potrebujem poradit. Som na PN uz 6 mesiacov. Chcem si dat ziadost o invalidny dôchodok. Posudkova lekarka mi povedala, ze den pred terminom pohovoru o inval.dôchodku musim ukoncit PN. Ak mi vôbec priz inval.dôchodok prvu davku dostanem asi 2 mes. Z coho ma clovek zit pocas tohto preklenovacieho obdobia. Poradi mi niekto kto bol v podobnej situacii? Dakujem
Usporiadat
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Lenze on je PN uz 2 mesiace. Cize moze poziadat o nemocenske napr. zajtra, ked sa zaregistruje ako DNPO, zaplati NP a pritom stale bude na tej PN trvajucej od 05/2009?
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

veronikasad Pozri príspevok
Poberá aj nemocenské dávky ?
Okrem toho invalidného dôch. nepoberá vôbec nič. Lebo on ešte študoval, a povedali, že nemá nárok. Jedine keby si bol sám niečo platil predtým dobrovolne. Lenže ako to má obyčajný človek vedieť čo si má platiť ked ho na to nikto neupozorní. A väbec v živote by ma nenapadlo, že k takemu niečomu dôjde, ani v tom najhoršom sne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivet.b Pozri príspevok
Lenze on je PN uz 2 mesiace. Cize moze poziadat o nemocenske napr. zajtra, ked sa zaregistruje ako DNPO, zaplati NP a pritom stale bude na tej PN trvajucej od 05/2009?
Lekár mu musí vystaviť novú PN-ku - ako DPO. Počkala by som s vystavením PN-ky pár dní po zaregistrovaní dobrovolného nem. poistenia.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivet.b Pozri príspevok
Lenze on je PN uz 2 mesiace. Cize moze poziadat o nemocenske napr. zajtra, ked sa zaregistruje ako DNPO, zaplati NP a pritom stale bude na tej PN trvajucej od 05/2009?
..nie, musí to byť nová PNka http://www.porada.sk/1097897-post20.html
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Felícia Pozri príspevok
Okrem toho invalidného dôch. nepoberá vôbec nič. Lebo on ešte študoval, a povedali, že nemá nárok. Jedine keby si bol sám niečo platil predtým dobrovolne. Lenže ako to má obyčajný človek vedieť čo si má platiť ked ho na to nikto neupozorní. A väbec v živote by ma nenapadlo, že k takemu niečomu dôjde, ani v tom najhoršom sne.
Možno by stálo za to, zaregistrovať sa ako dobrovolný platitel nem. poistenia. Nárok na nemocenské mu vznikne síce až po 270 dňoch poistenia, ale pri takejto diagnoze môže po tejto dobe nem. dávky využiť.
Vymer.základ si určuje sám, najmenej z min. mzdy 295,50€ sa platí mesačne 13€.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
veronikasad Pozri príspevok
Lekár mu musí vystaviť novú PN-ku - ako DPO. Počkala by som s vystavením PN-ky pár dní po zaregistrovaní dobrovolného nem. poistenia.
Takze prihlasit sa ako DNPO, zaplatit aspon 1 mesiac, ukoncit PN ako nezamestnany a hned vypisat PN ako DNPO. Tak?
Aby tam nebol ani 1 den bez PN...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivet.b Pozri príspevok
Takze prihlasit sa ako DNPO, zaplatit aspon 1 mesiac, ukoncit PN ako nezamestnany a hned vypisat PN ako DNPO. Tak?
Aby tam nebol ani 1 den bez PN...
Nevidím dôvod, prečo by tá prvá PN-ka "musela" byť ukončená /zrejme bola vystavená pre potreby Úradu práce/.
Mala som PN-ku ako SZČO a druhú ako DPO a nebol žiadny problém.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Ano, bolo to kvoli uradu prace. Takze ta moze stale plynut a na tu istu diagnozu vystavit 2. PN ako DNPO?
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Katy a R Pozri príspevok
.... žiadne "spätne" - to nepôjde ..
napr. dnes sa prihlási ako DNPO ... dobre by bolo hneď aj zaplatiť poistné (do konca júla je to okolo 7 eur - z min VZ) ... no a na PNku sa môže dať vypísať aj zajtra. Ale to už záleží od lekára. Ak je teraz momentálne DPN - tak túto treba najskôr ukončiť....a potom novú
Lebo tuto radi ukoncit PN...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivet.b Pozri príspevok
Lebo tuto radi ukoncit PN...
Ivet, tak to nechaj na lekára .... či ukončí, alebo nie.
Predpokladala som, že keď žiadne nemocenské dávky nedostáva - tak mu je zbytočná.
V každom prípade ako dobrovoľne poistenej osobe musí vystaviť novú DPN.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Musí byť PN ukončená a po vzniku poistenia musí mať novú PN. Aby mal nárok na nemocenské dávky, PN musí vzniknúť počas nemocenského poistenia. Nestačí, ak PN vznikla skôr.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
A nebude robit problem, ked to bude iba akasi formalita? Ukoncenie PN a hned nova dalsi den, len ako DNPO...
Lebo uz 2 mesiace len behame po uradoch a nikto Vam nic nepovie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet.b
to je jasne, že nepovedia. Ale neukončuj PN kým neni uzavreté nové dobrovolné DPN, a kým to nie je zaplatené. Tak po pár dnoch treba ukončiť PN a dať sa vypísať na novú ako DPN a tú novú odniesť na SP.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Dakujem vam vsetkym velmi pekne za odpovede. Aspon ciastocne sa mi vydychlo, ze aspon to minimalne nemocenske ma sancu dostat. Lebo urady zaujimaju iba peciatky, ale ze takto tazko postihnuty clovek zostane uplne bez prijmu, to nikoho netrapi. A hlavne, ze on sam nie je schopny si to vybavit a obehat.
Este raz velke DAKUJEM.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ivet.b Pozri príspevok
A nebude robit problem, ked to bude iba akasi formalita? Ukoncenie PN a hned nova dalsi den, len ako DNPO...
Lebo uz 2 mesiace len behame po uradoch a nikto Vam nic nepovie.
Zisti si vopred, či to lekár urobí.
A nech si hneď požiada o ID - prinajhoršom mu ho nepriznajú.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Felícia Pozri príspevok
Môj syn je na PN od júna 2008, našli mu nádor na mozgu. Naštastie nezhubný. Na UPSV a rodiny mu dali preukaz ZŤP a povedali, že nemá nárok na žiadny príspevok, lebo do 25 rokov sme povinný ho živiť my ako rodičia. ..........................Chcem podotknúť, že syn je stále PN a nikto nepovedal, že musí PN ukončiť.
Ešte sa vrátim k tomu príspevku.
Nie je pravda, že UPSVaR nedá žiadny príspevok pokiaľ má človek menej ako 25 rokov (mám známych čo poberajú peniaze, kompenzáciu z UP a sú mladší ako 25 r ). Asi nemali pre neho vhodnú kompenzáciu, totižto peniaze sa nedávajú od buka do buka ale podľa z.z 447/2008 .

A syn nie je povinný ukončiť PN, ked je čiastočne invalidný. Ak si bude platiť to dobrovolné nemocenské poistenie ako písali babenky, tak po uplynutí 270 dní môže získavať aj nemocenskú dávku ( k invalidnému dôchodku )
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Po ukončení PN, pri podávaní žiadosti o ID požiadaj o spätné priznanie ID.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Dobry den,
nejaka doba uz od mojho posledneho prispevku uplynula, otec je teda na PN, pobera aspon minimalne nemocenske a teraz si ide podat ziadost o invalidny dochodok. Na Socialnej poistovni nam ale tiez povedali, ze najskor musi ukoncit PN. Precitala som si prispevky k tejto teme, nema to oporu v zakone a na druhej strane by potom clovek nemal z coho zit pocas posudzovania ziadosti, ale ked som si citala postup na www.socpoist.sk, tak tam pisu, ze ziadost o invalidny dochodok je vhodne podat az po skonceni PN, lebo pocas PN oni nevedia vyratat vysku invalidneho dochodku. To sa mi teda nezda. Ako sa mame branit, aby otec nemusel ukoncit PN a poberanie nemocenskeho?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neviem prečo by počas PN nevedeli vyrátať výšku ID. Vybavujem momentálne ID pre manžela a PN som ukončovať nemusela.
Pokiaľ ale by si s tym mala mať problém, môže mu lekárka ukončiť PN a od nasledujúceho dňa (=deň od kedy źiada dôchodok)vystaviť novú, aj tak to robia.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Jana Motyčková Pozri príspevok
Neviem prečo by počas PN nevedeli vyrátať výšku ID. Vybavujem momentálne ID pre manžela a PN som ukončovať nemusela.
Pokiaľ ale by si s tym mala mať problém, môže mu lekárka ukončiť PN a od nasledujúceho dňa (=deň od kedy źiada dôchodok)vystaviť novú, aj tak to robia.
aj môjmu manželovi vybavujeme ID a tiež nemá ukončenú PN
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať