Zavrieť

Porady

Návrh na zmenu opatrovníka

Zdravím.mam takýto problém..Mám matku v domove soc. sluzieb(DSS).nakolko je dusevne chorá, je zbavená svojprávnosti a brat je súdom urcený ako opatrovník.Doteraz jej soc. poistovna vyplácala dôchodok na ucet DSS.Teraz nas vsak riaditelka DSS informovala ze dôchodok musí preberat urcený opatrovník tj. brat a z ruky vyplatit vsetky poplatky ,lieky atd.Má napisat na soc poistovnu ziadost o zmenu vyplácania dôchodku priamo jemu..Je vsak alkoholik.nezodpovedny a bojim sa ze to nedopadne dobre..Vsetky ukony na umiestnenie do dss som vybavoval ja z manzelkou.Chcel by som preto podat návrh na zmenu opatrovníka, ale neviem ako ma vyzerat tato ziadost.Este mam jedno riesenie poziadat soc poistovnu o vyplácanie dôchodku na moj ucet s cim brat aj v podstate súhlasil,ale neviem ci si soc poistovna neoveruje maitela úctu ,kam posiela peniaze..pripadne ako ma vyzerat ziadost na zmenu vyplácania dôchodku pre soc poistovnu..za rady vopred dakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    myslim si, ze neoveruje,
    ale aj tak bybolo dobre poziadat o zmenu opatrovnika, ak suna to taketo dovody

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Neviem, prečo to riaditeľka žiada, lebo zákon sa nezmenil. Asi už nemôže komunikovať s pacientkou a vyúčtovávať jej peniaze.
    Najlepšie je spýtať sa v sociálke. Osobitným príjemcom nemusí byť len brat, môžeš to byť aj ty. Sociálna poisťovňa má tlačivá na zmenu poukazovania dôchodku, s ktorými sa chodí do banky overovať účet. Trvá to 2-3 mesiace.

    Výber zo zákona 461/2003 o soc. poistení:

    § 117
    Poukazovanie dávok a poberateľ dávky
    (2) Ak poberateľ dávky požiada o zmenu spôsobu výplaty dávky, Sociálna poisťovňa je povinná vykonať túto zmenu najneskôr od splátky dávky splatnej v treťom kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť o zmenu spôsobu výplaty dávky doručená Sociálnej poisťovni.
    (3) Poberateľovi dávky, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb, dávka sa poukazuje prostredníctvom hromadného poukazu do tohto zariadenia, ak poberateľ dávky nepožiada o iný spôsob poukazovania dávky.
    (4) Príjemca dávky je poberateľ dávky, zákonný zástupca poberateľa dávky, fyzická osoba, ktorej bolo nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej rodinnej starostlivosti, štatutárny zástupca zariadenia, v ktorom je nezaopatrené dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo osobitný príjemca.
    (5) Osobitný príjemca je
    a) fyzická osoba alebo právnická osoba určená rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo
    b) fyzická osoba, ktorej sa vyplácal sirotský dôchodok do dňa nadobudnutia spôsobilosti nezaopatreného dieťaťa na právne úkony.
    (6) Sociálna poisťovňa ustanoví osobitného príjemcu s jeho súhlasom a so súhlasom poberateľa dávky alebo zákonného zástupcu vtedy, ak poberateľ dávky alebo zákonný zástupca zo zdravotných dôvodov nemôže výplatu dávky prijímať.

    atony1 je offline (nepripojený) atony1

    atony1
    najprv chcem po´dakovať za odpovede..ale som zas na začiatku..ano..riaditeľka DSS ani nemôže s matkou vyúčtovať dôchodok kedže ta nemôže príjmať žiadne peniaze..a maju príkaz nedržať peniaze klientov na účte...to znamena vyplatiť všetky poplatky a zbytok si musia klienti uložiť na svojich účtoch..ide o to ako ma vyzerať žiadosť na soc poisťovnu..a či možem požiadať o vyplacanie matkinho dôchodku na svoj účet.(ked niesom určený ako opatrovník)prípadne tuto žiadosť podá brat vo svojom mene s tym že uvedie číslo mojho účtu..a ešte ako vyzera vzor žiadosti na zmenu opatrovníka na súd.. tak vopred dakujem ak by niekto nieco poradil...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Sociálna poisťovňa nemusí za osobitného prijímateľa ustanoviť len opatrovníka. Treba zájsť na sociálku, poradiť sa, alebo písomne požiadať, s vysvetlením situácie.

    Sociálna poisťovňa má tlačivá na zmenu výplaty dôchodku, s tým sa ide do banky a späť na sociálku.

    atony1 je offline (nepripojený) atony1

    atony1
    takže všetko je samozrejme zložitejšie než sa zdalo...PROSIM NIEKOHO O VZOR ŹIADOSTI NA ZMENU OPATROVNíKA NA SUD..ešte som so súdom nikdy nekomunikoval tak neviem ani ako ich oslovit..zatial vdaka..
    mozete mi nikto poradit ako sa da vybavyt zmena prijemcu u nas su 3 poberatelia svokra zo svagramy svokra je urcena ako jediny prijemca ale ona ide na operaciu bedrovych klbov,ale

    Návrh na zmenu opatrovníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.