Zavrieť

Porady

Jednoduche účtovníctvo a platca DPH

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať som FO od 03/09 som platca DPH, ako mám viesť evidenciu ? Napr. vystavená fa bola v 1.Q. a uhradená v 2.Q., podľa mňa uplatniť dph musím, len neviem či na 100%, a ani náhodou kde sa mám dočítať o ďalších súvislostiach ohľadom FO - platcovi DPH. Otázka sa môže zdať trošku scestná, ale v živote som to nerobila a nechcem nič pokaziť, radšej sa opýtam. Dakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak si platiteľ DPH od 3/2009, tak začneš vystavovať faktúry až od 3/2009 s DPH. A toto DPH si "neuplatňuješ", ale toto DPH práve "odvádzaš" správcovi dane a odvádzaš ho aj keď by si faktúru nemala uhradenú.
    Ty si uplatňuješ DPH z prijatých faktúr, ak tovar alebo služby na týchto faktúrach použiješ pri svojich zdaniteľných plneniach , ktoré nie sú oslobodené od DPH. A taktiež si môžeš uplatniť toto DPH aj vtedy ak si ešte faktúru neuhradila.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Dakujem za odpoved som sa v rýchlosti dost zle vyjadrila, sa ospravedlnujem za chybu a tiez dakujem za pomoc, len este by som si načítala viac veci ohladom FO - platca DPH, možete mi poradit kde to mam hladat ?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    § 70
    Vedenie záznamov


    (1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.

    (2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.

    (3) Platiteľ vedie osobitne záznamy potrebné na identifikáciu hnuteľného hmotného majetku z iného členského štátu, na ktorom vykoná práce alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte (§ 16 ods. 7).

    (4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná viesť záznamy o nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu.

    (5) Platiteľ, ktorému vzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov podľa § 19 ods. 10, vedie na účely určenia základu dane osobitne záznamy o počte všetkých zálohovaných obalov uvedených spolu s tovarom na trh v tuzemsku a o počte všetkých prázdnych zálohovaných obalov vrátených z trhu v tuzemsku.
    (6) Záznamy podľa odsekov 1 až 5 sa uchovávajú do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.

    Jednoduche účtovníctvo a platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.