Zavrieť

Porady

trvalý pobyt v extraviláne obce.Dá sa,alebo nie?

Ahojte. Písala som aj včera, ale potom som sa už s dotyčným čo mi odpovedal nevedela spojiť. Tak sa Vás pýtam ešte raz. Dalo by sa vybaviť trvalé bydlisko v extraviláne obce aj keď je to miesto v extraviláne označené v katastri ako záhradkárska oblasť? Chcem si tam postaviť dom lepšie povedané záhradnú chatu, ale chcem tam ostať bývať, ale neviem či sa to dá. Včera mi odpovedali, že sa to dá, že sa mám popýtať na obecnom úrade. Ale chcem sa spýtať, či neviete kde je to zakotvené v ktorom zákone, alebo novele zákona, ak ma pošlú z obecného úradu, že sa to nedá, či sa budem vedieť odvolať na nejaký zákon, zbierku a pod. Je to krásne miesto na bývanie a verte či nie, z tohto mám strach, že tam nebudem mať trvalé bydlisko kedže to je v extraviláne a ešte aj ako záhradkárska oblasť. Pozemok je už vyňatí z pôdneho fondu, ale ostala som na bode mrazu za to bydlisko. Poraďte mi prosím a ak viete aj postup ako si to vybaviť. Ďakujem krásne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ budeš mať chatu skolaudovanú, požiadaš o pridelenie súpisného čísla. So všetkými náležitosťami si to dáš zapísať do KN. Keď budeš mať LV tak na obecnom úrade požiadaš o trvalý pobyt na chatu uvedenú v LV. Však choď na obecný úrad sa spýtať, či Ti dajú na tú chatu trvalý pobyt, za opýtanie nič nedáš. Tam nie je problém, že je to extravilán. Treba si s nimi vyjasniť podmienky.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    83misa Pozri príspevok
    Ahojte. Písala som aj včera, ale potom som sa už s dotyčným čo mi odpovedal nevedela spojiť. Tak sa Vás pýtam ešte raz. Dalo by sa vybaviť trvalé bydlisko v extraviláne obce aj keď je to miesto v extraviláne označené v katastri ako záhradkárska oblasť? Chcem si tam postaviť dom lepšie povedané záhradnú chatu, ale chcem tam ostať bývať, ale neviem či sa to dá. Včera mi odpovedali, že sa to dá, že sa mám popýtať na obecnom úrade. Ale chcem sa spýtať, či neviete kde je to zakotvené v ktorom zákone, alebo novele zákona, ak ma pošlú z obecného úradu, že sa to nedá, či sa budem vedieť odvolať na nejaký zákon, zbierku a pod. Je to krásne miesto na bývanie a verte či nie, z tohto mám strach, že tam nebudem mať trvalé bydlisko kedže to je v extraviláne a ešte aj ako záhradkárska oblasť. Pozemok je už vyňatí z pôdneho fondu, ale ostala som na bode mrazu za to bydlisko. Poraďte mi prosím a ak viete aj postup ako si to vybaviť. Ďakujem krásne
    Prečo zakladáš novú tému na ten istý problém? Treba pokračovať v diskusii, ktorú si začala, ak ju nevieš nájsť, tak je tu:

    http://www.porada.sk/t110992-byvanie...j-oblasti.html

    A nabudúce daj pozor, do akej sekcie pridávaš tému. Otázka nesúvisí so sekciou, v ktorej je zaradená.

    83misa je offline (nepripojený) 83misa

    83misa
    Nevedela som odpovedať dotyčnému čo mi radil, tak som si založila novú tému. Som tu prvý krát, tak som nevedela ako to tu chodí. Ale zdá sa že Ty si zbehlý, keď tak dobre radíš.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    83misa Pozri príspevok
    Nevedela som odpovedať dotyčnému čo mi radil, tak som si založila novú tému. Som tu prvý krát, tak som nevedela ako to tu chodí. Ale zdá sa že Ty si zbehlý, keď tak dobre radíš.
    NEbola to výčitka, ale usmernenie, pretože si tu nová a aby si vedela, ako s Poradou pracovať. Požiadal som príslušného moderátora, aby ti spojil tieto témy.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    wagner Pozri príspevok
    Pokiaľ budeš mať chatu skolaudovanú, požiadaš o pridelenie súpisného čísla. So všetkými náležitosťami si to dáš zapísať do KN. Keď budeš mať LV tak na obecnom úrade požiadaš o trvalý pobyt na chatu uvedenú v LV. Však choď na obecný úrad sa spýtať, či Ti dajú na tú chatu trvalý pobyt, za opýtanie nič nedáš. Tam nie je problém, že je to extravilán. Treba si s nimi vyjasniť podmienky.
    Noooo tak toto je možno inde platné ale v našom meste vôbec nechcú dávať trvalý pobyt ludom čo trvale žijú v chatách, lebo ich prerobili a prispôsobili. Takže my bojujeme s mestom o takú možnosť. Zákony sa dajú vykladať zdá sa totálne rozdielne.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Xanti Pozri príspevok
    Noooo tak toto je možno inde platné ale v našom meste vôbec nechcú dávať trvalý pobyt ludom čo trvale žijú v chatách, lebo ich prerobili a prispôsobili. Takže my bojujeme s mestom o takú možnosť. Zákony sa dajú vykladať zdá sa totálne rozdielne.
    Nemyslim si, ze je to take jednoduche.
    Este som sa s tym nestretla, aby mal niekto trvaly pobyt v zahr.oblasti.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ivka70 Pozri príspevok
    Nemyslim si, ze je to take jednoduche.
    Este som sa s tym nestretla, aby mal niekto trvaly pobyt v zahr.oblasti.
    Ja viem ale zákon 496/2008 § 3 odst. (2) hovorí
    (2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.
    Čiže podľa toho vychádzajúc, sedliackym rozumom rozmýšľajúc mi vychádza, že ak požiadajú o trvalý pobyt občania, ktorí trvale bývajú v budovách so súpisným číslom určeným na individuálnu rekreáciu ( za tým sa dúfam skrýva chata ) tak by mesto malo výjsť v ústrety. No naše mesto tento zákon totálne ignoruje.

    83misa je offline (nepripojený) 83misa

    83misa
    Ja viem že tam treba súpisné číslo, ale tam ho nemá absolútne nikto. Sme tam už 4-páry, ktoré tam idú natrvalo bývať ale myslím si , že ešte je nás málo aby nám v tom vyhoveli. V tejto oblasti je 68 záhrad a nie každá ma chatu, sú tam záhrady aj bez ničoho iba záhrada a viete si predstaviť, že keby rozdávali súpisné alebo orientačné čísla aké by to bolo komické? V jednej uličke by bolo napr. číslo chaty 125 a v piatej uličke č. 126. Preto som sa Vás pýtala či by sa takéto niečo nedalo. Ale vidím to na to, že je to asi nemožné. Možno, že keď nás bude viacej a požiadame obec, tak nám vyhovejú. Uvidíme, možno ešte nie je nič stratené.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    83misa Pozri príspevok
    Ja viem že tam treba súpisné číslo, ale tam ho nemá absolútne nikto. Sme tam už 4-páry, ktoré tam idú natrvalo bývať ale myslím si , že ešte je nás málo aby nám v tom vyhoveli. V tejto oblasti je 68 záhrad a nie každá ma chatu, sú tam záhrady aj bez ničoho iba záhrada a viete si predstaviť, že keby rozdávali súpisné alebo orientačné čísla aké by to bolo komické? V jednej uličke by bolo napr. číslo chaty 125 a v piatej uličke č. 126. Preto som sa Vás pýtala či by sa takéto niečo nedalo. Ale vidím to na to, že je to asi nemožné. Možno, že keď nás bude viacej a požiadame obec, tak nám vyhovejú. Uvidíme, možno ešte nie je nič stratené.
    Prestutuj si skor stavebny zakona a to, ktore stavby mozu mat pridelene supisne cislo.
    Lebo keby ste mali to supisne cislo, tak vam trvaly pobyt tam daju. Obec vsak supisne cisla do zahr. a chatovych oblasti v extravilane nevydava.

    Otazka je: ake stavebne povolenie ste mali /na aku stavbu/, ked ste tam dom /ci co/ postavili.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ivka70 Pozri príspevok
    Lebo keby ste mali to supisne cislo, tak vam trvaly pobyt tam daju. Obec vsak supisne cisla do zahr. a chatovych oblasti v extravilane nevydava.
    No ivka70 v tomto sa mýliš, mám chatu v extraviláne obce, bola skolaudovaná pred pár rokmi a bolo k nej vydané súpisné číslo. Susedia, tý čo majú tie chaty skolaudované majú tiež súpisné číslo.
    83misa Pozri príspevok
    V tejto oblasti je 68 záhrad a nie každá ma chatu, sú tam záhrady aj bez ničoho iba záhrada a viete si predstaviť, že keby rozdávali súpisné alebo orientačné čísla aké by to bolo komické? V jednej uličke by bolo napr. číslo chaty 125 a v piatej uličke č. 126.
    No ono to tak nefunguje, lebo u nás sused kolaudoval chatu skôr a dostal súpisné číslo s č. 2 na konci ( má záhradu aj podľa stanov ako druhú v poradí ), my sme kolaudovali chatu oveľa neskôr a dostali sme súpisné číslo s prvými 3 číslami takými ako má sused, ale na konci máme č. 1 lebo je naša chata prvá v rade. Takže ja si myslím, že tie súpisné čísla by dávali zrejme podla pozemkov ako nasledujú, bez ohľadu či tam stojí stavba alebo nestojí.

    83misa je offline (nepripojený) 83misa

    83misa
    Musím sa ísť prejsť po tej oblasti a popozerať či tam niekto vôbec čísla má, lebo mne sa zdá, že som ani na jednej chate nevidela číslo. Inak vidím, že Vaše názory sa riadne líšia. Naozaj sa budem musieť ísť spýtať na úrad. Inak ďakujem za rady. Skúsime to postaviť a uvidíme neskôr. Veď nikde nie je napísané,že tam musíme ostať navždy. No nie? :-)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ani na mojej by si číslo nenašla je založené nejak treba fasádu urobiť. Až potom sa nahodí čísielko.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    ponúkam pár paragrafov zo zákona o hlásení pobytu a o vyhláške o určovaní súpisného čísla:

    Číslovanie budov
    § 4 Súpisné číslo sa určuje každej budove.


    § 6
    (1) Žiadosť stavebníka o určenie súpisného čísla a orientačného čísla obsahuje
    a) meno, priezvisko a trvalý pobyt stavebníka, ak je fyzickou osobou, alebo názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie, ak je právnickou osobou,
    b) predmet žiadosti,
    c) označenie budovy a termín jej dokončenia,
    d) prílohy, ktorými sú doklad o vlastníctve pozemku alebo doklad o inom práve k pozemku6) a kolaudačné rozhodnutie.7)
    (2) Súpisné číslo a orientačné číslo sa určuje budove podľa poradia, v akom sa obci doručila žiadosť stavebníka podľa odseku 1.

    (3) Súpisné číslo a orientačné číslo možno určiť aj bez kolaudačného rozhodnutia,7) ak tak ustanovuje osobitný predpis11) alebo ak sa budova nekolauduje alebo príslušný orgán od jej kolaudácie upustil.12)



    Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má

    v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt.


    (2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom
    2) alebo súpisným a
    orientačným číslom

    2) a je určená na bývanie,3) ubytovanie4),4a) alebo na individuálnu rekreáciu,4b) ak tento zákon
    neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.
    (3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a

    má evidenčný charakter.

    A na záver dobrá rada: skutočne navštívte príslušný obecný úrad.

    83misa je offline (nepripojený) 83misa

    83misa
    Akurát som si prečítala stavebný zákon a presne som sa zamerala na to kolaudačné konanie. V ňom sa má uviesť, na aký účel bude slúžiť tá daná budova. Tak sme zase o krok vpredu. Ďakujem krásne

    SandraM je offline (nepripojený) SandraM

    SandraM
    83misa Pozri príspevok
    Ahojte. Písala som aj včera, ale potom som sa už s dotyčným čo mi odpovedal nevedela spojiť. Tak sa Vás pýtam ešte raz. Dalo by sa vybaviť trvalé bydlisko v extraviláne obce aj keď je to miesto v extraviláne označené v katastri ako záhradkárska oblasť? Chcem si tam postaviť dom lepšie povedané záhradnú chatu, ale chcem tam ostať bývať, ale neviem či sa to dá. Včera mi odpovedali, že sa to dá, že sa mám popýtať na obecnom úrade. Ale chcem sa spýtať, či neviete kde je to zakotvené v ktorom zákone, alebo novele zákona, ak ma pošlú z obecného úradu, že sa to nedá, či sa budem vedieť odvolať na nejaký zákon, zbierku a pod. Je to krásne miesto na bývanie a verte či nie, z tohto mám strach, že tam nebudem mať trvalé bydlisko kedže to je v extraviláne a ešte aj ako záhradkárska oblasť. Pozemok je už vyňatí z pôdneho fondu, ale ostala som na bode mrazu za to bydlisko. Poraďte mi prosím a ak viete aj postup ako si to vybaviť. Ďakujem krásne
    Ja som trvalý pobyt v extravilane obce mala 7 rokov. Je to len na nich. Po mne uz to nedali nikomu. ... mala som asi stastie.
    Len som prisla na mestky podala papiere a hotovo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.