Zavrieť

Porady

dve s.r.o. s rovnakou činnosťou?

Dobrý den,
milí poraďáci, chcem sa spýtať na názor na nasledovnú situáciu:

jedna s.r.o. /existujúca/ má dvoch konateľov, vykonáva určitú činnosť - poskytovanie služieb.

títo dvaja konatelia chcú založiť druhú s.r.o., ktorá bude mať takú istú činnosť ako prvá s.r.o.

je toto možné zrealizovať?

v obchodnom zákonníku § 136 - Zákaz konkurencie je
- konateľ nesmie vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa

ako to mám pochopiť? Ak sa obidvaja dohodnú, že budú konateľmi v novej spoločnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Predpokladám, že konatelia prvej SRO, sú aj jej spoločníkmi. Teraz by konatelia a spoločníci prvej SRO chceli založiť druhú SRO s rovnakým predmetom podnikania, v ktorej budú takisto konateľmi, narážajú však na zákaz konkurencie. Ďalej vychádzam z predpokladu, že v druhej SRO chcú mať spoločníci rovnaké podiely ako v prvej SRO.

    Ak je tomu tak, ako som uviedol vyššie, porušeniu zákazu konkurencie sa možno vyhnúť napr. tak, že druhú SRO založí ako jediný zakladateľ prvá SRO (teda nie priamo konatelia a spoločníci prvej SRO). V takom prípade môžu byť konatelia prvej SRO konateľmi druhej SRO bez toho, že by tým porušovali zákaz konkurencie. Jediným spoločníkom druhej SRO bude teda prvá SRO, čo znamená, že prvá SRO sa bude podieľať na podnikaní druhej SRO, a to svojou majetkovou účasťou (vkladom do základného imania).

    macte je offline (nepripojený) macte

    macte
    A čo keby sme to urobili tak že

    1/3 prvá s.r.o
    1/3 jeden konateľ /spoločník v prvej s.r.o./
    1/3 druhý konateš /spoločník v prvej s.r.o./

    nestretla som sa ešte s takouto situáciou tak potrebujem získať čo najviac informácií.
    jedná sa mi o to /v prípade, že prvá s.r.o. by bola jediný spoločník/ , že duhá s.r.o. bude mať za rok 2009 zisk napr. 1000 €
    zaplatí daň 19%
    zisk patrí samozrejme spoločníkovi - prvej s.r.o.
    u tej sa účtuje /v knihe u cenigovej som to našla, neviem či to správne chápem/
    nárok spoločníka na podiel na zisku 378/665 to znamená že prvá s.r.o. to musí dať do HV a odviesť znovu daň? vôbec mi to nie je jasné. V tomto prípade by sa odvádzala 2x daň z jedného zisku?
    zisk sa preúčtuje k jedinému spoločníkovi

    macte je offline (nepripojený) macte

    macte
    ešte ma napadla jedna alternatíva:

    2 spoločníci majú spolu dve SROčky s rovnakou činnosťou.
    jeden je konateľom v jedne a druhý v druhej

    týmto sa podľa mňa neporuší zákaz konkurencie.

    macte je offline (nepripojený) macte

    macte
    macte Pozri príspevok
    ešte ma napadla jedna alternatíva:

    2 spoločníci majú spolu dve SROčky s rovnakou činnosťou.
    jeden je konateľom v jedne a druhý v druhej

    týmto sa podľa mňa neporuší zákaz konkurencie.


    prosím vie mi niekto poradiť s touto možnosťou? potrebovala by som nejaký názor.

    mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

    mi_ke
    súhlasím aj s návrhom od celsus aj s Tvojim navrhom , ked jeden bude konatelom prvej sro a druhy bude konatelom druhej sro s tym istym predmetom podnikania. Predpokladam, ze prva sro ma klasicku spolocensku zmluvu, kde sa zakaz konkurencie vztahuje len na clenov organov a nie aj na spolocnikov (v pripade rozsirenia zakazu konkurencie aj na spolocnikov). V opacnom pripade by to tym Tvojim sposobom neslo..

    macte je offline (nepripojený) macte

    macte
    Ďakujem veľmi pekne za nároz.
    V spoločenskej zmluve nie je konkrétne nič také riešené takže sa to riadi len obchodným zákonníkom.
    Spoločníci nemajú podľa spoločenskej zmluvy zákaz na takúto činnosť.

    dve s.r.o. s rovnakou činnosťou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.