Zavrieť

Porady

Majetkoprávne vysporiadanie

Vlastním polovicu rodinného domu a po rozvode bývam s dospelými deťmi rok v podnájme, zatiaľ čo exmanžel býva v spoločnom rodinnom dome sám. Odišla som nedobrovoľne a pod nátlakom z rodinného domu.
Chcem si deťmi vyriešiť bytovú otázku a keďže druhá strana nesúhlasí s dohodou o majetkoprávnom vysporiadaní. Budem to musieť riešiť súdnou cestou a chcela by som vedieť, aký je postup, aké doklady potrebujem, čo všetko je potrebné preukázať. Je možné jednať v tejto veci bez právnika, hlavne kvôli finančnej otázke?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    nadka89 Pozri príspevok
    ... Je možné jednať v tejto veci bez právnika, hlavne kvôli finančnej otázke?
    Je možné jednať aj bez právnika... ale s vedomím, že finančne najväčší "záťah" budú súdne trovy. A čím viac sa (trebárs z nevedomosti) budete naťahovať cez súd... tým viac môžeš stratiť. Hlavne nečakaj rýchle riešenie... mohla by som Ti rozprávať aj o 20-ročnej rozprávke bez konca......

    nadka89 je offline (nepripojený) nadka89

    nadka89
    Jediný spoločný majetok s exmanželom je náš dom...predpokladám, že potrebujem výpis z katastra o mojom spoluvlastníctve? ak vieš, poraď čo k tomu ešte potrebujem a aké tlačivo sa podáva na súd? ďakujem

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    nadka89 Pozri príspevok
    Jediný spoločný majetok s exmanželom je náš dom...predpokladám, že potrebujem výpis z katastra o mojom spoluvlastníctve? ak vieš, poraď čo k tomu ešte potrebujem a aké tlačivo sa podáva na súd? ďakujem
    Žiadne tlačivo neexistuje. Do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozvodového rozsudku - ak ste sa nedohodli - môžeš na príslušnom súde podať návrh na vysporiadanie BSM. Už z toho názvu vyplýva, že by Tebe - (ako navrhovateľke) malo byť v provom rade jasné - nielen čo všetko treba vysporiadať, ale aj aký je Tvoj návrh...
    Si k tomu teda sadni a ujasni si o čo všetko ide. Možno zrazu zistíš, že nielen dom (stavba ako taká) je Váš spoločný majetok... (pozemok na ktorom stojí, záhrada,trvalé porasty, oplotenie, príp. drobná stavba... zariadenie... peniaze na účte v čase rozvodu... nesplatené úvery... osobné cenné veci, ktoré si si pri odchode nestihla vziať... auto.....)
    Tzn. priprav si súpis vecí hnuteľných a nehnuteľných... a Tvoje stanovisko - akou formou by ste sa mali vysporiadať. Čo komu zostane a kto koho a v akej výške vyplatí...
    TOTO za Teba žiadny právnik neurobí... ...tak spisuj trpezlivo a spravodlivo...

    Svoje vlastníctvo k nehnuteľnostiam dokazuješ výpisom z LV. Hodnota nehnuteľného a hnuteľného majetku sa dokazuje posudkom súdneho znalca z príslušnej oblasti...

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    [I
    Svoje vlastníctvo k nehnuteľnostiam dokazuješ výpisom z LV. Hodnota nehnuteľného a hnuteľného majetku sa dokazuje posudkom súdneho znalca z príslušnej oblasti...[/I]

    K tomu by som ešte dodala, aby nezostal nikto prekvapený, že cena nehnuteľnosti bude približne taká, aká je trhová cena. Aby nedošlo k omylu, že pred pár rokmi ste dom kúpili/postavili cca 300.000,- Sk a teraz má hodnotu 2.000.000,- Sk. Z tejto trhovej sumy sa budete teda vysporiadávať, platiť daň, a percentá z nadobudnutého majetku, súdne trovy...

    Držím palce a hlavne pevné nervy.

    Radím, vysvetliť to bývalému a najlepšie sa je dohodnúť. Ak to pôjde súdnou cestou, budú na vás zarábať iní a aj štát. ak sa dohodnete, môžte veľa ušetriť.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    Nadka89...neviem, či si sem od založenia témy nakukla...... Isto však zvažuješ, z ktorej strany ten veeeľký krajec načať... ...
    Ajuška Pozri príspevok
    ... priprav si súpis vecí hnuteľných a nehnuteľných... a Tvoje stanovisko - akou formou by ste sa mali vysporiadať. Čo komu zostane a kto koho a v akej výške vyplatí...
    Ak budeš mať v tomto jasno, mala by si to vhodným spôsobom oznámiť aj svojmu ex... hoci sa budú Vaše predstavy rozchádzať, riešenie treba nájsť...

    02Michaela Pozri príspevok
    ...Radím, vysvetliť to bývalému a najlepšie sa je dohodnúť. Ak to pôjde súdnou cestou, budú na vás zarábať iní a aj štát. ak sa dohodnete, môžte veľa ušetriť.
    Ak s Tebou nemieni o vysporiadaní komunikovať, skús si prelúskať túto stránku
    http://www.komoramediatorov.sk/index.html ...možno sa Ti predsa len podarí predísť súdnemu sporu... (nezabudni na 3-ročnú lehotu)

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Nepíšeš ako dlho ste už rozvedený, tak ako napísala Ajuška, treba dať pozor na 3 roky. Je to lehota na vysporiadanie BSM, po tejto lehote sa stávate podielovými vlastníkmi. Čo sa týka toho, že sa nechce dohodnúť, to Ti verím. Ja som sa o to pokúšala 2 roky. Boli to ťažké 2 roky. No nakoniec sa mi to vyplatilo. Dohodli sme sa mimosúdne. (dostal rozum).

    Majetkoprávne vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.