Zavrieť

Porady

Kupa bicykla

Ahojte,

Chcel by som si kúpiť bicykel horsky alebo crossovy max. do 300€. Samozrejme lacnejsím sa nebranim. Je to len na normalne jazdenie po cestach alebo po polnych cestach, nic narocne. Nie som nejaky pretekar. Pozeral som olpran a CTM nasiel som na nich recenzie ze sa to neoplati kupovat. Co by ste mi poradili vy? Mate s tym niekto skúsenosti?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Horský by som si teda určite na zadaný terén nevyberala. Čítaj a vyberaj a meň názor:

    Horské (MTB)MTB (Mountain bike) sú bicykle určené do horských terénov, ale vlastne zvládnu všetky typy trás, hoci na cestách nie je ideálnou voľbou, kvôli väčším objemom plášťov a mohutnejšou konštrukciou. Trasy určené pre MTB prechádzajú hornatým terénom, na ktorom by sa cestný bicykel s galuskami asi rozpadol.
    Trasy: Horské trasy sú podstatne náročnejšie ako cestné, keďže je tam veľa vrchov s ťažkým terénom (niekedy dobre zablateným).

    Charakteristika

    pevný, ťažký
    pomalšie prehadzovanie
    priemer kolies zvyčajne 26 palcov
    pevné terénne plášte s výrazným grifom (dezénom)
    ťažký rám (môže byť odpružená predná vidlica alebo celoodpružený)

    Cestné (road)Tieto bicykle sú určené na jazdenie po rovných (bez hrboľov a pod.) asfaltových, betónových al. podobných cestách. Sú presným opakom horských bicyklov. Bicykle sú rýchlejšie a prispôsobené pre rýchle jazdy, avšak konštrukcie sú ľahké a preto by sa mohol bicykel, aj pre menšom náraze zlomiť. Trasy pre cestné bicykle sú vedú po cyklistických chodníkoch alebo aj po cestách. Čo sa týka bežných ciest, treba sa vyhnúť úsekom, na ktorých sú jamy, pretože aj drobné pukliny na ceste vedia riadne skrátiť život cestným bicyklom.
    Charakteristika

    rýchly, ľahký
    rýchle prevody
    väčší priemer kolies, zvyčajne 28 palcov
    úzke plášťe a ráfiky, jemný dezén, menší počet špicov


    Krosové (XC - Cross Country)Najrozšírenejšie bicykle z kategórie horských. Krosové bicykle sú určené na jazdu po prírodných trasách, lesných cestičkách aj verejných komunikáciách. Aj preto sú v súčasnosti najrozšírenejšie. Často sú označované ako "horské bicykle", čím vzniká občas chaos v pomenovaní. Je to hlavne preto, že patria do kategórie horských bicyklov a sú vlastne ich univerzálnym typom - dajú sa použiť na cestu, zvládnu aj terén, avšak nie extrémne zjazdy (downhill). To je hlavný dôvod, prečo sú v súčasnosti veľmi populárne najmä medzi začínajúcimi cyklistami. Sú charakteristické svojou výbornou ovládateľnosťou, pohodlnosťou a bezpečnosťou.

    Charakteristika
    optimálny pre cyklotrustiku
    pohodlnejší
    väčší priemer kolies, zvyčajne 27 palcov
    prevody sú rýchlejšie
    nie sú určené do náročneho terénu

    Trekingový (trekking)Využíva sa hlavne ako dopravný prostriedok (či už do práce alebo obchodu). Sú stavané aj na nosenie väčších nákupov a zvládnu aj terén.

    Charakteristika
    krosový bicykel doplneny o nosiče
    vybavením zodpovedá vyhláške o cestnej komunikácie (ale to aj ostatné po úprave)
    priemer okiel okolo 27-28 palcov
    prevody má rýchlejšie ako horský, pomalšie ako cestné
    je rýchlejší ako horský
    menšia hmotnosť od horského

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    300 EUR je dosť obmedzený rozpočet. Možno toto :
    http://www.bicykle.eu/eshop/bicykle/...tml?id_block=2

    Avšak za 500 EUR by som Ti vedel poradiť podstatne lepšie bicykle.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    trezor Pozri príspevok
    Ahojte,

    Chcel by som si kúpiť bicykel horsky alebo crossovy max. do 300€. Samozrejme lacnejsím sa nebranim. Je to len na normalne jazdenie po cestach alebo po polnych cestach, nic narocne. Nie som nejaky pretekar. Pozeral som olpran a CTM nasiel som na nich recenzie ze sa to neoplati kupovat. Co by ste mi poradili vy? Mate s tym niekto skúsenosti?

    Ďakujem
    No to je tak, že 300 eurove biky vo velkych retazcoch nekupis a u serioznych predajcoch je to spodna hranica, kde zacinaju low-end modely.
    Ten MTB za tu cenu bude mat biednu vidlicu, i ked ako poukazuje na tu akciu Braňo, je to dobra volba.
    Ak kúpiš trekking, môžeš natrafiť tiež na dobru akciu. No ak píšeš, že je to na nenaročnú jazdu, nekupuj trekking. Lebo, nikdy sa s nim nepovozíš po lese, kde môže byť blato, alebo suchy piesok. Má úzke plášte a hned by sa zaboril.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    AlaNR Pozri príspevok

    Krosové (XC - Cross Country)Najrozšírenejšie bicykle z kategórie horských. Krosové bicykle sú určené na jazdu po prírodných trasách, lesných cestičkách aj verejných komunikáciách. Aj preto sú v súčasnosti najrozšírenejšie. Často sú označované ako "horské bicykle", čím vzniká občas chaos v pomenovaní. Je to hlavne preto, že patria do kategórie horských bicyklov a sú vlastne ich univerzálnym typom - dajú sa použiť na cestu, zvládnu aj terén, avšak nie extrémne zjazdy (downhill). To je hlavný dôvod, prečo sú v súčasnosti veľmi populárne najmä medzi začínajúcimi cyklistami. Sú charakteristické svojou výbornou ovládateľnosťou, pohodlnosťou a bezpečnosťou.

    Charakteristika
    optimálny pre cyklotrustiku
    pohodlnejší
    väčší priemer kolies, zvyčajne 27 palcov
    prevody sú rýchlejšie
    nie sú určené do náročneho terénu
    AlaNR, ten zdroj co toto uviedol ma dost nepresne informacie. MTB verzia na tzv. Cross Country nema väčši priemer kolies, ak samozrejme opomeniem verziu kolies 29 palcov od Garryho Fishera (http://www.fisherbikes.com/bike/category/twoniners )- no maju možno 5% zastupenie a možno menej.
    Cross Country je alternativa, ktora je najrozsirenejsia - je idealna na vystupy, zjazdy a samozrejme do blata, piesku, travy, listia, preto je jeho nazov odvodeny od doslova - krížom cez krajinu. No nema vhodne plašte od predajcu na asfaltovu komunikaciu. Je tam privelky valivy odpor. Existuje možnost vymeny plašťov za užšie a dokonca tak uzke, že sa podobaju na galusky.

    dalid je offline (nepripojený) dalid

    dalid
    Pokial ti kupa moc neponahla, pockaj do cca 1/2 augusta - zacne 1. vlna vypredajov v bike shopoch, 2. vlna byva ku koncu septembra. Pripadne skus pozriet vlanajsi model (2008) bude za znizenu cenu . Co sa tyka komponentov - idealna volba z hladiska zivotnost/cena je od sady Alivio vyssie.. (samozrejme cim vyssia rada tym lesie, ale aj viacej paniazkov )

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Duves išlo iba o charakteristiku pre laika, ktorý si chce na cestu kupovať horský bicykel. Samozrejme nič v zlom.
    pridávam aj ja: www.velosprint.sk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.