Zavrieť

Porady

Evidencia pracovného času

Dobrý deň, prepáčte, že zakladám novú tému ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Môže zamestnávateľ potrestať zamestnanca za to, že si neeviduje čas príchodu a odchodu i keď mu ti zamestnávateľ nariadil a dal mu na to evidenčný list? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    suma Pozri príspevok
    Dobrý deň, prepáčte, že zakladám novú tému ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Môže zamestnávateľ potrestať zamestnanca za to, že si neeviduje čas príchodu a odchodu i keď mu ti zamestnávateľ nariadil a dal mu na to evidenčný list? ďakujem
    Treba vydať internú smernicu o evidencii pracovného času a ak si zamestnanec nebude písať príchod a odchod, možno to považovať za hrubé porušenie prac. disciplíny.

    suma je offline (nepripojený) suma

    suma
    Pokiaľ nemáme vypracované interné smernica takého druhu a bol upozornený viac krát na to, aby si zapisoval odchody a príchody nemám právo mu dať napr. Absenciu za ten deň keď si ho nenapíše, ale bol v práci?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    suma Pozri príspevok
    Pokiaľ nemáme vypracované interné smernica takého druhu a bol upozornený viac krát na to, aby si zapisoval odchody a príchody nemám právo mu dať napr. Absenciu za ten deň keď si ho nenapíše, ale bol v práci?
    Pokiaľ bol v práci, tak mu nemôžeš dať absenciu. Firma musí vypracovať taký systém evidencie dochádzky, aby ho museli zamestnanci dodržiavať. Za to, že sa nezapíše ho nemôžeš potrestať absenciou, lebo on v práci bol. Treba nájsť inú formu sankcie - krátenie prémií, písomné napomenutie s pohrozením možnosti výpovede a pod.

    A bol na povinnosť evidencie dochádzky upozornený písomne? Ak to bolo len ústne, tak je to tvrdenie proti tvrdeniu.

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Ahojte, tiež potrebujem vyriešiť dilemu (teda šéf), ak sa zamestnanci stretávajú na centrále spoločnosti napr. 6:30 ráno, tam nasadnú do firemného auta, ktorým sa prepravia na pracovisko (stavbu) a pracovať začnú cca o 7:00, evidujem a teda rátam odpracované hodiny od 6:30 alebo od 7:00. Ďakujem za rady.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    zuzu247 Pozri príspevok
    Ahojte, tiež potrebujem vyriešiť dilemu (teda šéf), ak sa zamestnanci stretávajú na centrále spoločnosti napr. 6:30 ráno, tam nasadnú do firemného auta, ktorým sa prepravia na pracovisko (stavbu) a pracovať začnú cca o 7:00, evidujem a teda rátam odpracované hodiny od 6:30 alebo od 7:00. Ďakujem za rady.
    Aká je ich pracovná doba? Predpokladám, že stavba nie je ich miestom výkonu práce, ale že sú na pracovnej ceste:
    Ak je ich pracovná doba napr. 6:00 - 14:30, tak cesta do miesta výkonu práce sa považuje za odpracovaný čas.
    Ak je ich pracovná doba napr. od 7:00, tak cesta do miesta výkonu práce sa nepovažuje za odpracovaný čas.
    (Nástup na pracovnú cestu v oboch prípadoch je o 6.30.)

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Pracovná doba je od 7:00. Ak by to bola pracovná cesta tak má nárok na stravné, ale keďže preprava na pracovisko netrvá viac ako 30min. tak za tú cca pol hodku denne mu nevyplatím nič? Ď

    Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

    Holder Miro
    Dnes maju zamestnanci také kartičky,ktoré keď priložia ku snímaču na vrátnici, tak im to automaticky zaznamená začiatok prac.doby, keď idú domov, vtedy priložia kartičku ku inému snímaču a zaznamená sa im koniec pracovnej doby.

    Ako sa v tomto dá podvádzať ?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    zuzu247 Pozri príspevok
    Pracovná doba je od 7:00. Ak by to bola pracovná cesta tak má nárok na stravné, ale keďže preprava na pracovisko netrvá viac ako 30min. tak za tú cca pol hodku denne mu nevyplatím nič? Ď
    Ak sú na pracovnej ceste a cesta do a z miesta výkonu práce je vykonávaná mimo ich bežného pracovného času, tak im nevyplácaš nič - nie je to výkon práce, ani výkon práce nadčas.

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Llívia Pozri príspevok
    Ak sú na pracovnej ceste a cesta do a z miesta výkonu práce je vykonávaná mimo ich bežného pracovného času, tak im nevyplácaš nič - nie je to výkon práce, ani výkon práce nadčas.
    Ďakujem, veľmi si mi pomohla.

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?
    Teoreticky- ak nebude mať evidovanú dochádzku-nebude dôvod na vyplatenie mzdy. Týmto mu evidenciu zdôvodnite.

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ďakujem ,len neviem keď mu toto poviem ako zareaguje .Povedal,že prečo ako jeden z majiteľov firmy si musí pípať príchody a odchody.Niekedy naozaj neviem čo na toto povedať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Ďakujem ,len neviem keď mu toto poviem ako zareaguje .Povedal,že prečo ako jeden z majiteľov firmy si musí pípať príchody a odchody.Niekedy naozaj neviem čo na toto povedať.
    Je aj zamestnancom, takže platí pre neho ZP tak, ako pre ostatných .

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?
    Nuž, čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi....

    A prečo to trápi teba, že si nebude evidovať dochádzku? Budeš mu písať stále prítomnosť a hotovo. On je spoločník (predpokladám, že aj zodpovedný štatutár), tak on zodpovedá za prípadné nedostatky zistené kontrolou (napr. z IP). A bude to jeho problém, ak nebude mať evidovanú dovolenku.

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ďakujem za názor,je tu aj tá možnosť si to nechať podpísať od neho že s tým súhlasí a v prípade potreby to ukázať pri kontrole IP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.