Zavrieť

Porady

Brečtan

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ahojte opať sa hlásim o rady, chceme zasadiť brečtan do akej hĺbky ho treba sadiť? totižto máme terasu a sme dali dorobiť drevennú oporu a chcem aby sa potom brečtan ťahal, nemáte s tým niekto skúsenosti? aj ako rýchlo sa rozrastá? a ako treba polievať? a hlavne by ma zaujímalo, do akej hĺbky posadiť a či treba široký kvetináč, no dosť otázok, ale nič som tu také nenašla k tomu, ďakujem moc šikovnejším a múdrejším za cenné rady.
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ešte sa teda spýtam skúsenejších, môže teda byť ten brečtan aj v kvetináčoch, prezimuje pekne?
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

a_je_to Pozri príspevok
Kritický čas je na konci zimy, ak sa nadzemná časť preberie skôr, ako korene v zmrznutom kvetináči. V pôde je ešte ľad a listy už potrebujú vlahu na transpiráciu. Vo voľnej pôde a s koreňmi siahajúcimi do nepremŕzajúcej hĺbky to nehrozí. Pripájam aj sľúbené fotos.
Ahoj, prijala by som z toho brečtanu gold. Mne sa veľmi páči. Ja som zasadila na chate, ale len ten obyčajný, aby nebolo vidno od susedov. Keď sa správne strihá, nie je žiaden problém. V starej záhrade mi pekne obrástol peň stromu.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Prikladám obrastený peň brečtanom...
Brečtan.jpg  
0 0
Petak Petak

Petak je offline (nepripojený) Petak

Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom opory,po ktorej sa má brečtan popínať. Na jar chceme robiť betónový plot a popri ňom chcem vysadiť brečtan na striedačku s paviničom. Nie je betón veľmi hladký,nepórovitý podklad pre takéto ťahavé rastliny? Uchytí sa bez problémov? Nemáte s tým niekto skúsenosti. Ďakujem za vaše rady.
0 0
gaspi gaspi

gaspi je offline (nepripojený) gaspi

Pavinic by nemal mat s tym ziaden problem, uchytava sa niecim podobnym ako "prisavky". Brectan, to je uz otazne. Neviem, co presne mysis betonovym murom (DTcka ci betonove panely?).
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

@ gaspi
pavinic trojlalocny sa prichytava sam na stenu ako prisavka.
Ale pavinic patlalocny NIE!

Takze pozor pri kupe

mrk aj sem :
http://www.porada.sk/t46089-popinave...v-zahrade.html
1 0
gaspi gaspi

gaspi je offline (nepripojený) gaspi

Ej, mas pravdu, nato som zabudol .
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Petak Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom opory,po ktorej sa má brečtan popínať. Na jar chceme robiť betónový plot a popri ňom chcem vysadiť brečtan na striedačku s paviničom. Nie je betón veľmi hladký,nepórovitý podklad pre takéto ťahavé rastliny? Uchytí sa bez problémov? Nemáte s tým niekto skúsenosti. Ďakujem za vaše rady.
Toto je moj pripad spred 12 rokov.
Zasadil som brectan a pavinic trojprsty na striedacku, tesil som sa z prirastkov. Po 3 rokoch pavinic zakryl cely mur. Odvtedy som ho musel stale skracovat. Po dalsich 3 rokoch sa suseda so mnou rozhadala, ze sa to taha k nej. Staci ho jedno leto zanedbat a zakryje/zadusi vsetko kam dosiahne, za tyzden narastie meter a stale sa rozvetvuje.
Odporucam striedavo nasadit roznofarebne brectany a po 3 rokoch pavinic uplne vykorenit.
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Je lepsie zasadit brectan s korienkami - presadit, alebo sadit odrezky ako ste uz pisali - opacnym koncom? Na jesen som sadila aj s korienkami, ale tuto zimu vymrzli vsetky. Chcem skusit znovu, neviem aky sposob je rychlejsi. Potrebujem zakryt vyhlad cez pletivovy plot.

Existuju plazive aj tahave brectany, alebo vsetko jedno a to ako sa tahaju, resp. plazia zavisi len od okolia?
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..prečítaj si...
http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/brectan.html
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

k.fecko Pozri príspevok
Sadit brectan, aby sa tahal po dome neodporucam. Asi pred nesiacom som otrhal z domu cely brectan. Tu spst si radsej nepredstavujte. Aj ked som cakal, ze to bude este horsie. Ak sadit brectan k domu, tak len na nejaku pevnu drevenu konstrukciu.
Nebolo to kvôli tomuto? Ak si ho strhával v apríli, vtedy aspoň v našich končinách začína najviac na jar rásť, má plno života v sebe.
"A náš tip, když už je břečťan příliš bujný. Potřebujeme-li jej strhnout, uřízneme
větve nad zemí a necháme nejdřív zaschnout. Utrháváme, až když zcela zaschnou a uvolní se kořínky."
http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/brectan.html
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
bupi Pozri príspevok
Je lepsie zasadit brectan s korienkami - presadit, alebo ...
Existuju plazive aj tahave brectany...?
Ja som odrezky neskusal. Resp. odrezky som dal do vody a vyckal kym vyhnali korienky. Tiez som kupil v malom kvetinaci zopar rastliniek a tie zasadil. Rychlost rastu bola znacne odlisna.
Moje brectany maju niekolko rokov, cize aj riadne korene, ale tuto zimu bolo mrazivo a slnecno a listy uschli. Rastliny nie, vyhanaju nove olistenie.
Mam drobnoliste rastliny, tie sa dobre prichytavaju na mure, aj prepletaju po pletive. Al velkoliste sa dobre chytaju na mur, ale pletivo ignoruju, pokryju plochu, ale uschnu kazdu, aj miernu zimu, aku tie drobnoliste zvladnu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať