Zavrieť

Porady

neprispôsobivý schizofrenik

Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom môjho brata. Má 34 rokov, schizofréniu a je na invalidnom dôchodku. Býva u rodičov v rodinnom dome a nedokáže sa prispôsobiť pravidlám rodičov. Vodí si do domu rôzne individuá a fajčia kadejaké svinstvá. Stále si berie pôžičky a potom rodičia platia, lebo sa boja vymáhačov. S ničím doma nepomáha, celý deň pospáva, ak mu niečo kážu, tak len vrieska. Do roboty chcel ísť, ale všade ho odmietajú. Rodičia sú už starší a nevedia si s ním poradiť. Odísť z domu nechce, lebo u nich má "fullservis". Otec to rieši tým, že radšej je doma čo najmenej - športuje a pod. Všetka práca bola a je na mamke, lenže teraz prekonala ťažký infarkt s trojitým bypassom a ja ako najstaršia sestra sa na to už nedokážem pozerať. Bývam síce 250 km od rodičov, ale teraz idem mamku opatrovať na dlhší čas a tak by som chcela poriešiť aj brata, lebo s ním nedokážem bývať pod jednou strechou. Nechcem mamke spôsobiť viac starostí je to jej syn, ale som schopná sa s ním aj súdiť. Prosím Vás preto o radu, aké sú právne kroky na odsťahovanie brata do podnájmu? Aké práva majú rodičia, ak nebude chcieť odísť? Ak sú v tom drogy je aj iná cesta? Veľmi pekne ďakujem za všetky možné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    casia 999 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom môjho brata. Má 34 rokov, schizofréniu a je na invalidnom dôchodku. Býva u rodičov v rodinnom dome a nedokáže sa prispôsobiť pravidlám rodičov. Vodí si do domu rôzne individuá a fajčia kadejaké svinstvá. Stále si berie pôžičky a potom rodičia platia, lebo sa boja vymáhačov. S ničím doma nepomáha, celý deň pospáva, ak mu niečo kážu, tak len vrieska. Do roboty chcel ísť, ale všade ho odmietajú. Rodičia sú už starší a nevedia si s ním poradiť. Odísť z domu nechce, lebo u nich má "fullservis". Otec to rieši tým, že radšej je doma čo najmenej - športuje a pod. Všetka práca bola a je na mamke, lenže teraz prekonala ťažký infarkt s trojitým bypassom a ja ako najstaršia sestra sa na to už nedokážem pozerať. Bývam síce 250 km od rodičov, ale teraz idem mamku opatrovať na dlhší čas a tak by som chcela poriešiť aj brata, lebo s ním nedokážem bývať pod jednou strechou. Nechcem mamke spôsobiť viac starostí je to jej syn, ale som schopná sa s ním aj súdiť. Prosím Vás preto o radu, aké sú právne kroky na odsťahovanie brata do podnájmu? Aké práva majú rodičia, ak nebude chcieť odísť? Ak sú v tom drogy je aj iná cesta? Veľmi pekne ďakujem za všetky možné odpovede.
    Neviem, ale ty to chceš riešiť represívne. Ako píšeš, brat je chorý-nebolo by lepšie mu pomocť, nejako slušne sa s ním porozprávať? Predsa len, je to chorý človek a preto by som hned len tak nevyhadzoval do podnájmu- radšej ho podporte a snažte sa mu ulahčiť život...

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    casia 999 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom môjho brata. Má 34 rokov, schizofréniu a je na invalidnom dôchodku. Býva u rodičov v rodinnom dome a nedokáže sa prispôsobiť pravidlám rodičov. Vodí si do domu rôzne individuá a fajčia kadejaké svinstvá. Stále si berie pôžičky a potom rodičia platia, lebo sa boja vymáhačov. S ničím doma nepomáha, celý deň pospáva, ak mu niečo kážu, tak len vrieska. Do roboty chcel ísť, ale všade ho odmietajú. Rodičia sú už starší a nevedia si s ním poradiť. Odísť z domu nechce, lebo u nich má "fullservis". Otec to rieši tým, že radšej je doma čo najmenej - športuje a pod. Všetka práca bola a je na mamke, lenže teraz prekonala ťažký infarkt s trojitým bypassom a ja ako najstaršia sestra sa na to už nedokážem pozerať. Bývam síce 250 km od rodičov, ale teraz idem mamku opatrovať na dlhší čas a tak by som chcela poriešiť aj brata, lebo s ním nedokážem bývať pod jednou strechou. Nechcem mamke spôsobiť viac starostí je to jej syn, ale som schopná sa s ním aj súdiť. Prosím Vás preto o radu, aké sú právne kroky na odsťahovanie brata do podnájmu? Aké práva majú rodičia, ak nebude chcieť odísť? Ak sú v tom drogy je aj iná cesta? Veľmi pekne ďakujem za všetky možné odpovede.
    Snažila by som sa prehovoriť rodičov, nech predajú dom a presťahujú sa bližšie k tebe....Môžu si kúpiť domček, byt a budeš
    v blízkosti rodičov, pomôžeš im skôr, ak zostanú chorí ...
    Brat je dospelý, nech si nájde bývanie, (podnájom) a zariadi život podľa seba....

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Casia 999 naviem , odkiaľ si, ale viem o veľmi dobrej psychiatrickej klinike, kde majú s liečbou schizofrenikov veľmi dobré skúsenosti, je to v Michalovciach. Syn mojej známej má cez 40 r., do Michaloviec dochádzal ambulantne, ale asi pred 3 rokmi sa rozhodol, že sa tam nasťahuje - majú tam niečo ako ústav pre nich a venujú sa im, robia v tvorivých dielňach a on je tam šťastný. Domov chodí na návštevy, kedy sa mu zachce.
    Ak máš záujem, zistím kontakt a napíšem v ss.

    P.S. Týchto ľudí nemôžeme odsudzovať, sú veľmi chorí, bohužaľ sa to nedá vyliečiť len nejako držať pod kontrolou. O to viac im treba pomáhať, aj keď je to s nimi ťažké.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Netreba ho odcudzovať a nechať na ulici. Je chorý, svoju chorobu si nevybral.
    Radšej sa mu snažte pomôcť nejakým liečením, aj keď proti jeho vôli.

    Určite by si mohla uvažovať aj o zbavení svojprávnosti na právne úkony. Nakoľko je schizofrenik, súd by vám mal vyhovieť.Ochránili by ste nielen jeho,ale aj ostatnú rodinu pred zbytočnými pôžičkami a dlžobami. Tým pádom ako opatrovníci máte voľnejšiu ruku,aby ste mu mohli zabezpečiť aj vhodné liečenie, lebo pokým "zodpovedá" sám za seba dobrovoľne sa asi liečiť nebude.

    Takisto nedovoľte, aby rôzne "indivíduá" zneužívali jeho chorobu a navštevovali ho v dome jeho rodičov.

    Čo by sa vyriešilo, keby ste ho vyhodili z domu? Netrápili by ste sa ? Veď sa sám o seba nepostará, z inv. dôchodku asi podnájom nezaplatí. Skončil by kdesi pod mostom...
    Preto sa skúste mu najskôr pomôcť ,preliečiť ho. Jeho choroba potrebuje dohľad zodpovedného človeka, ktorý stanoví presné pravidlá. A dozerá na to, aby ich chorý schizofrenik dodržiaval.
    Vyžaduje to určitý čas, ale veľa schizofrenikov sa dokáže pri užívaní liekov a nejakom dohľade začleniť do normálneho života.
    Držím palce!

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    arizona Pozri príspevok
    Netreba ho odcudzovať a nechať na ulici. Je chorý, svoju chorobu si nevybral.
    Radšej sa mu snažte pomôcť nejakým liečením, aj keď proti jeho vôli.

    Určite by si mohla uvažovať aj o zbavení svojprávnosti na právne úkony. Nakoľko je schizofrenik, súd by vám mal vyhovieť.Ochránili by ste nielen jeho,ale aj ostatnú rodinu pred zbytočnými pôžičkami a dlžobami. Tým pádom ako opatrovníci máte voľnejšiu ruku,aby ste mu mohli zabezpečiť aj vhodné liečenie, lebo pokým "zodpovedá" sám za seba dobrovoľne sa asi liečiť nebude.

    Takisto nedovoľte, aby rôzne "indivíduá" zneužívali jeho chorobu a navštevovali ho v dome jeho rodičov.

    Čo by sa vyriešilo, keby ste ho vyhodili z domu? Netrápili by ste sa ? Veď sa sám o seba nepostará, z inv. dôchodku asi podnájom nezaplatí. Skončil by kdesi pod mostom...
    Preto sa skúste mu najskôr pomôcť ,preliečiť ho. Jeho choroba potrebuje dohľad zodpovedného človeka, ktorý stanoví presné pravidlá. A dozerá na to, aby ich chorý schizofrenik dodržiaval.
    Vyžaduje to určitý čas, ale veľa schizofrenikov sa dokáže pri užívaní liekov a nejakom dohľade začleniť do normálneho života.
    Držím palce!
    Jéééj, takto som to chcel napísať v mojom 1 príspevku,ale nevedel som to takto zoštylizovať- absolútny súhlas a odomňa veľký bod.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Jéééj, takto som to chcel napísať v mojom 1 príspevku,ale nevedel som to takto zoštylizovať- absolútny súhlas a odomňa veľký bod.
    Srdečná vďaka !
    arizona Pozri príspevok
    Netreba ho odcudzovať a nechať na ulici. Je chorý, svoju chorobu si nevybral.
    Radšej sa mu snažte pomôcť nejakým liečením, aj keď proti jeho vôli.

    Určite by si mohla uvažovať aj o zbavení svojprávnosti na právne úkony. Nakoľko je schizofrenik, súd by vám mal vyhovieť.Ochránili by ste nielen jeho,ale aj ostatnú rodinu pred zbytočnými pôžičkami a dlžobami. Tým pádom ako opatrovníci máte voľnejšiu ruku,aby ste mu mohli zabezpečiť aj vhodné liečenie, lebo pokým "zodpovedá" sám za seba dobrovoľne sa asi liečiť nebude.

    Takisto nedovoľte, aby rôzne "indivíduá" zneužívali jeho chorobu a navštevovali ho v dome jeho rodičov.

    Čo by sa vyriešilo, keby ste ho vyhodili z domu? Netrápili by ste sa ? Veď sa sám o seba nepostará, z inv. dôchodku asi podnájom nezaplatí. Skončil by kdesi pod mostom...
    Preto sa skúste mu najskôr pomôcť ,preliečiť ho. Jeho choroba potrebuje dohľad zodpovedného človeka, ktorý stanoví presné pravidlá. A dozerá na to, aby ich chorý schizofrenik dodržiaval.
    Vyžaduje to určitý čas, ale veľa schizofrenikov sa dokáže pri užívaní liekov a nejakom dohľade začleniť do normálneho života.
    Držím palce!

    Ďakujem za odpovede, ešte dodám, že brat má dôchodok vyšší, ako moja 4-členná rodina dokopy, takže nájom by bol v pohode. Liečiť sa ísť nechce, neprizná si chorobu, aj keď lieky berie sporadicky. Stále sa oháňa svojimi právami a že ten dom je aj jeho, takže si môže vodiť návštevy aké chce. My ho neodsudzujeme za chorobu, tú si skutočne nikto nevyberá, aj keď sa vraví, že marihuana je spúšťač! Ale keď syn vytiahne nôž na svoju matku, kvôli peniazom na cigarety a povie, že takto ťa raz zapichnem....? Ja sa tam popravde bojím byť.
    Ďakujem alla66, ale naši práveže nechcú predať dom, lebo si ho sami postavili a majú k nemu vytvorenú väzbu. Ja som im to už navrhovala, ale toto nie je cesta....

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ostáva Vám len vybaviť od lekárov papier, aby ho zbavili svojprávnosti a poslať na psychiatriu. Tam mu budú dávať lieky pravidelne a určite sa jeho stav zlepší. Chápem, že sa bojíte o mamu, je to veľmi zložitá situácia. Aj keď brat vystrája, Vaša mama v ňom stále bude vidieť to milé krásne bábätko, čo sa jej pred rokmi narodilo. Každá matka veľmi trpí, keď má choré dieťa a snaží sa mu pomôcť za každú cenu. Neskúsite tie Michalovce?
    http://www.pnmi.sk/

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Je mi to ľúto, chápem to, tiež sme riešili podobný problém s predajom domu v rodine.
    Poznám prípad, kde skoro šesťdesiatročného zdravého chlapa celý život
    " vydržiavajú " rodičia, vôbec nepracuje, neviem čo bude robiť a z čoho žiť,
    ak zomrú.
    JarkaL Pozri príspevok
    Casia 999 naviem , odkiaľ si, ale viem o veľmi dobrej psychiatrickej klinike, kde majú s liečbou schizofrenikov veľmi dobré skúsenosti, je to v Michalovciach. Syn mojej známej má cez 40 r., do Michaloviec dochádzal ambulantne, ale asi pred 3 rokmi sa rozhodol, že sa tam nasťahuje - majú tam niečo ako ústav pre nich a venujú sa im, robia v tvorivých dielňach a on je tam šťastný. Domov chodí na návštevy, kedy sa mu zachce.
    Ak máš záujem, zistím kontakt a napíšem v ss.

    P.S. Týchto ľudí nemôžeme odsudzovať, sú veľmi chorí, bohužaľ sa to nedá vyliečiť len nejako držať pod kontrolou. O to viac im treba pomáhať, aj keď je to s nimi ťažké.


    Ďakujem JarkaL, poprosím Ťa o kontakt, zaujalo ma to. Pomáhať im treba, to viem aj ja, nie som bezcitná, ale viac sa mi žiada chrániť mamku, ako brata, pretože viem, že si to vyvolal sám-drogami.
    [QUOTE=JarkaL;1045067]Ostáva Vám len vybaviť od lekárov papier, aby ho zbavili svojprávnosti a poslať na psychiatriu. Tam mu budú dávať lieky pravidelne a určite sa jeho stav zlepší. Chápem, že sa bojíte o mamu, je to veľmi zložitá situácia. Aj keď brat vystrája, Vaša mama v ňom stále bude vidieť to milé krásne bábätko, čo sa jej pred rokmi narodilo. Každá matka veľmi trpí, keď má choré dieťa a snaží sa mu pomôcť za každú cenu. Neskúsite tie Michalovce?



    Čítam si to a vyzerá to veľmi dobre. Vôbec som o takom niečom nevedela....ďakujem JarkaL

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Na tej stránke sú kontakty, syn tej mojej známej chodí k MUDr. Šalamonovi - to je primár oddelenia (t.č. 056/6818301). Ten známy chodí ešte aj ambulantne do Košíc k MUDr. Caisovej na Kuzmányho ul., tá mu veľmi pomohla tiež, ale je súkromníčka a u nej sa platí, ale vraj nie veľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.