Zavrieť

Porady

ako investovat do manzelovej nehnutelnosti

Dobry den,
chcela by som sa opytat... Moj manzel ma chalupu, ktoru nadobudol este pred uzatvorenim manzelstva, takze nespada do BSM, ale chceli by sme rekonstruovat podkrovie v ktorom chceme byvat. Peniaze na rekonstrukciu by som mala dat ja. Chcela by som vediet ako ochranit svoju investiciu pre pripad rozvodu... S manzelom sme sa rozpravali aj o tom, ze by zo mna spravil spoluvlastnika nehnutelnosti. Je to mozne, ak je na spominanu nehnutelnost zobrata hypoteka, ktoru si manzel vzal este ked sme sa nepoznali? Navyse na nehnustelnosti je este aj vecne bremeno /jeho matka tu ma pravo dozitia/. Dufam, ze mi poradite. Za skoru odpoved vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    so súhlasom banky môžeš byť spoluvlastníčka, aj ked nie som právnik.
    Na peniaze si vyba s manželom písomne zmluvu o pôžičke, podľa mňa je to jednoduchšie, ako riešiť spoluvlastníctvo.
    KEJKA Pozri príspevok
    so súhlasom banky môžeš byť spoluvlastníčka, aj ked nie som právnik.
    Na peniaze si vyba s manželom písomne zmluvu o pôžičke, podľa mňa je to jednoduchšie, ako riešiť spoluvlastníctvo.
    v com taka zmluva o pozicke spociva??? a co v pripade rozvodu?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sú to naozaj chúlostivé veci, radšej navštív pávnika, alebo spíšte už síce nie predmanželskú ale zmluvu o usporiadaní BSM. Tam sa dá uviesť, že na suma pôžičky je suma, na ktorú sa rovnako nevzťahje BSM ako na tú chalupu.


    si naozaj novomanželka? a už uvažuješ o rozvode?
    neuvazujem o rozvode... ale na druhej strane, hodlam dotoho domu investovat svoje celozivotne uspory a v pripade, ze by sa cosi stalo, ostala by som na ulici a to nechcem... zivot nie je idealny a moze sa stat, ze sa jedneho dna rozvedieme... ja by som bola najradsej, keby sme kupovali nejaku nehnutelnost spolu, cim by sa vsetky tieto problemy eliminovali, ale to zial nejde, takze sa musim nejak vysporiadat so situaciou aka je a najlepsie je podchytit vsetko na zaciatku, lebo potom uz moze byt neskoro

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    novomanzelka Pozri príspevok
    neuvazujem o rozvode... najlepsie je podchytit vsetko na zaciatku, lebo potom uz moze byt neskoro
    Škoda že som sa ja pred rokmi nedokázala takto prezieravo pozrieť na svet...... Uvažuješ správne... svoje úvahy však rozšír - nejde totiž len o "Tvoje" peniaze, ktoré hodláš investovať do manželovej nehnuteľnosti... ale aj o spoločné splácanie hypotéky... či ďaľšie priebežné (spoločné) udržiavanie chalupy, čím sa jej hodnota môže zvyšovať. Toto Ti naozaj zmluva o pôžičke peňazí nerieši... Oveľa istejšia a férovejšia cesta (pre oboch) je naozaj zmena vlastníckych vzťahov. Len tú správnu formu bude zložitejšie nájsť...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno - súhlasím tiež s tvojím rozmýšľaním, ale potom spoločne s manželom chodte naozaj za právnikom a riešte to spoločne s ním.
    ajuska totoje presne moja rec... tiez si myslim, ze uprava vlastnickych vztahov je najlepsia cesta. uz aj z toho dovodu, ze ak budem mat len zmluvu o pozicke, tak pokial pride k najhorsiemu, tak sa moze stat ze dlznikovi urci sud splacanie po 200 EUR mesacne a som v... ja nehovorim ze musime mat ten dom 50:50... mozem mat aj 20% nehnutelnosti a budem ovela spokojnejsia ako ked sa to necha len tak... ja sam tiez takto nerozmyslala kedysi, ale uz som sa velmi popalila a zacinat stale od nuly ma nebavi. treba mat troezvy pohlad na veci, aj ked je clovek zamilovany. ja necakam, ze sa rozvedieme... inak by som sa nevydavala, ale stava sa vselico.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    novomanzelka Pozri príspevok
    ajuska totoje presne moja rec... tiez si myslim, ze uprava vlastnickych vztahov je najlepsia cesta. uz aj z toho dovodu, ze ak budem mat len zmluvu o pozicke, tak pokial pride k najhorsiemu, tak sa moze stat ze dlznikovi urci sud splacanie po 200 EUR mesacne a som v... ja nehovorim ze musime mat ten dom 50:50... mozem mat aj 20% nehnutelnosti a budem ovela spokojnejsia ako ked sa to necha len tak... ja sam tiez takto nerozmyslala kedysi, ale uz som sa velmi popalila a zacinat stale od nuly ma nebavi. treba mat troezvy pohlad na veci, aj ked je clovek zamilovany. ja necakam, ze sa rozvedieme... inak by som sa nevydavala, ale stava sa vselico.
    Máš super pohľad na vec... ... Skús si prelúskať trebárs toto: http://www.etrend.sk/osobne-financie...yt/114047.html
    vdaka za link ajuska... snad to nejak doriesime k obojstrannej spokojnoti. zatial tomu verim...

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    novomanzelka Pozri príspevok
    vdaka za link ajuska... snad to nejak doriesime k obojstrannej spokojnosti. zatial tomu verim...
    Budem za "zlú"... (možno pre niekoho, kto neskúsil......) prikladám jednu radu navyše... ...kým tomu uuuplne neuveríš, nepúšťaj svoje peniaze "z ruky"... (nezabúdaj, že "papier" nepustí)... ...veľa šťastia a vzájomného porozumenia Vám prajem...

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Choď k notárovi, povedz čo potrebuješ urobiť. Napíše ti zmluvu a povie ti, čo k tomu potrebuješ, ty mu to donesieš, podpíšete a tvoj problém je vyriešený.
    Dobre však porozmýšľaj, aké percento vlastníctva budeš požadovať. Ak tvoj manžel má na nehnuteľnosť hypotéku, to čo má ešte splatiť je polovica tvojich peňazí, plus peniaze, ktoré dáš na rekonštrukciu...
    So súhlasom banky môže byť zmena vlastníka, vecné bremeno - (dožitie matky), tiež nebráni zmene vlastníka.
    Naposledy upravil sarasara : 19.05.09 at 11:31

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Ajuška Pozri príspevok
    Budem za "zlú"... (možno pre niekoho, kto neskúsil...
    Tak ja budem ešte za horšieho. Ak to zhrniem. On by mal dať polovicu svojho vlastníctva, alebo by mal na papieri od nej prevziať a zaviazať sa že vráti celý jej vklad v hotovosti. Prečo nie len polovicu? Nebudú tam bývať spolu? Tak ako môže on ju pripraviť o peniaze, môže aj ona jeho dostať na ulicu.
    Ak by sa tu malo radiť aj jemu, tak rozhodne aspoň ja by som mu neradil, prevádzať žiadnu čiastku. S tými negatívnymi skúsenosťami to je na oboch stranách.
    dad, tak toto nemyslis vazne... ved to sa neda porovnavat. prene ako si povedal, ze budeme tam byvat spolu, rovnako budeme polu splacat uver, rovnaku budeme spolu driet na tej chalupe a rovnako spolu sa budeme podielat na vsetkom financovani, tak preco by to malo byt len jeho? keby sa nieco stalo, tak ja odidem len s igelitkou a ostanem na ulici, hoci tam dam aj svoje peniaze. ale ked budem mat cast chalupy napisanej na seba, tak ho predsa na ulicu vyhodit nemozem, pretoze budeme musiet rozhodovat spolu... Ono asi malokto by chcel robit na cudzom piesocku. a o tom to je. o vlastne sa lepsie stara. nie?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Dokazem pochopit, ze jednoznacne ste na strane novomanzelky, ok, aj to je pohlad - obratila sa o radu ona. Ale z pohladu jej manzela si nemyslim, ze vzdanim sa svojho (jeho) vlastnictva si vylepsi situaciu - skor si ju v buducnosti moze skomplikovat. Podobny prispevok sme riesili tu: http://www.porada.sk/t111779-p2-podi...partnerov.html. A cuduj sa svete, tu bola rada nepustit z ruky a drzat si majetok za kazdu cenu.

    Nechcem tymto nikoho hanit, nikomu nic vycitat. Len kazda minca ma dve strany. Otazka je, koho zaujem preferujeme. Co je pre jedneho z partnerov vyhodne, nemusi byt pre druheho.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    Lianka Pozri príspevok
    ... Otazka je, koho zaujem preferujeme...
    Ja som svoje vyjadrenie postavila na férovom riešení pre oboch... A tak sa aj v živote správam... ibaže pri vážnejších problémoch sa férovosť už naozaj "nenosí" a ústne dohody, ktoré včas nedostali ten správny punc na papieri... sú tak na "dve veci"......
    Nie sú zrovnateľné tieto dve zadania... Hotový byt v osobnom vlastníctve a jeho užívanie naozaj nie je zrovnateľný s chalupou zaťaženou hypotékou, ktorej zvyšok budú už splácať spolu + jednostranný vklad hotovosti na jej rekonštrukciu...
    Nevyjadrovala som sa v číslach, pretože o hodnote svojho vkladu vedia naozaj len zúčastnení...

    SLSP je offline (nepripojený) SLSP

    SLSP
    Novomanželka - dobre rozmýšľaš! Ja som prerobila manželov dom od úplných základov, po narodení dieťaťa mal byť dom písaný na neho. No manžel nás namiesto toho vyhodil z domu aj s 3 mesačným bábätkom. A on si teraz užíva dom s novou frajerkou. Peniaze mi samozrejme nechce vrátiť.
    Ešte by bolo vhodné odkladať bloky o rekonštrukcii, ja som ich už nestihla nájsť...
    Inak v banke by nemali robiť problémy so zmenou vlastníka (manželia 50:50). Len nechápem, ako bolo možné schváliť hypotéku s doživotným právom matky?

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Tak sa to javí, že najlepším riešením podobných peípadov je predmanželská zmluva. Škoda len, že u nás to ešte nie je možné.
    Otázky majetku treba riešiť popredu , keď je ešte čas vycúvať. Neviem, či je to len náhoda, ale ak sa pýta azajstná (nielen nick) novomanželka na takéto veci, ktoré boli jasné od samého začiatku, čo si o tom mysleť?
    Na každej strane by sa dalo popísať nekonečne veľa prípadov, ktoré dopadli skutočne tragicky. Tie vtipy o čiernych vdovách, a to doslovne, nie sú len vtipy.
    Až teraz som si všimol to porovnanie s témou z opačnej strany . http://www.porada.sk/t111779-p2-podi...partnerov.html Fakt zaujímavé. Ďalší z argumentov proti podobným prejavom lásky. Perfektný postreh.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.