Zavrieť

Porady

stravné lístky v JÚ

Rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ nákup a predaj stravných lístkov.
Bola by som zvedavá na Vaše skúsenosti. Ja účtujem prijatú faktúru tak,
že ju hneď rozdelím na 45 a 55 %. 55 % ide do nákladov rovno a 45 % dám mimo základu dane. Potom predaj zamestnancom účtujem príjem mimo základu dane.
Podeľte sa o Vaše skúsenosti. Ďakujem.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
Jaj, ešte ma napadla taká podotázka. Ak faktúra za SL bola vystavená 8.2.2012, ale SL boli za december 2011 a január 2012, tak spotrebu SL mám zaúčtovať k 31.1.2012, alebo k 8.2.2012. Vďaka.
odpoved mas v tomto prispevku http://www.porada.sk/t111857-p2-stra...ml#post2096474
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1Dara Pozri príspevok
Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?
ano mal by ich dostat vopred ... ale niektore firmy ich davaju v priebehu mesiaca alebo po ... a co s nimi urobi? no nakupi potraviny do domacnosti, lebo v case, ked mal mat poskytnute listky, pouzil svoje vlastne zdroje na zabezpecenie stravovania

a kedy boli vydane zamestnancovi, by ti mal dat vediet ten kto mu ich vydal ... vydaj SL sa realizuje oproti podpisu, a na vydajnej listine byva datum prevzatia ... ako inak zdokladujes vydanie SL?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ešte k tvorbe SF. Viem, že je povinnosť ho tvoriť. Ale čo v prípade, ak zamestnávateľ ho netvorí? Je to veľmi zlé? Totižto SZČO má len 1 zamestnanca, na ktorého má vytvorenú chránenú dielňu. Takže všetky finančné prostriedky na zamestnanca dostáva z UP. Nie je to dobrý dôvod na to, že zamestnávateľ netvorí SF? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mondes Pozri príspevok
Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?
Táto otázka by nemala zaujímať ani zamestnávateľa , ani účtovníka Je to zo strany zamestnávateľa len plnenie si svojich povinností a ostatné je už súkromná vec zamestnanca, ako s lístkami naloží .

K SF - zamestnávateľ je povinný tvoriť SF aj keď má čo i len jedného zamestnanca.Takže ak bývalá účtovníčka netvorila SF , tak začnite Vy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mondes Pozri príspevok
Ešte k tvorbe SF. Viem, že je povinnosť ho tvoriť. Ale čo v prípade, ak zamestnávateľ ho netvorí? Je to veľmi zlé? Totižto SZČO má len 1 zamestnanca, na ktorého má vytvorenú chránenú dielňu. Takže všetky finančné prostriedky na zamestnanca dostáva z UP. Nie je to dobrý dôvod na to, že zamestnávateľ netvorí SF? Ďakujem.
Zákon nedáva žiadnu výnimku, len povinnosť . Takže to čo uvádzate nie je dôvod k netvoriť SF.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zita5 Pozri príspevok
Táto otázka by nemala zaujímať ani zamestnávateľa , ani účtovníka Je to zo strany zamestnávateľa len plnenie si svojich povinností a ostatné je už súkromná vec zamestnanca, ako s lístkami naloží .

K SF - zamestnávateľ je povinný tvoriť SF aj keď má čo i len jedného zamestnanca.Takže ak bývalá účtovníčka netvorila SF , tak začnite Vy.

...ale ja nemám ani potuchy ako začať tvoriť SF. Môžem aj teraz, v polovici roka? Čítala som príspevky o tvorbe SF, ale zdá sa mi to veľmi zložité.

Ešte k tým stravným lístkom. Ak zamestnávateľ kúpil SL na december 2011 vo februári 2012, je to OK? Nemá sa nejako upravovať ZD? Som načisto domotaná z tých SL. Všade čítam postup nákupu SL takýto, že faktúra za SL ide do VNZD a až spotreba SL ide do VOZD ale len 55%. Ale 55% z ceny SL(2,85 Eur), alebo 55% z 3,80 Eur? Na druhej strane, ak boli lístky kupované vo februári na december 2011 a január 2012, tak k 8.2.2012 už mali byť dávno spotrebované. Nakoľko SL bolo 39 ks a pracovné dni za december a január boli spolu 42 dni. Takže ak mám faktúru za SL zaúčtovanú ako VNZD, tak musím preúčtovať sumu 81,51 (39x2,09) z VNZD do VOZD. A by to malo byť ok. Však? Ďakujem pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


Z akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?
Takže ak mám celú faktúru za SL vo VNZD, tak cez ID preúčtujem sumu 81,51 (39*2,09)do VOZD a so sumou 29,64 (39*0,76) nerobím už nič, keďže už je vo VNZD. Však? Už som taká domotaná, že až. Čím viac o tom čítam, tým sa viac zamotávam. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

[QUOTE=veronikasad;2101391]Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


Z akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?[/QUOTE

Pekne Vás prosím o ujasnenie. Zamestnávateľ kúpil 8.2.2012 SL pre zamestnanca na december a január v počte 39 ks á 2,85. Faktúru som zaúčtovala ako VNZD. Keďže to boli SL kupované pozadu, hneď 8.2. boli vydané zamestnancovi. Zamestnanec mal za december a január odpracované 40 dní. Takže ja vlastne z VNZD do VOZD preúčtujem sumu vo výške 39x2,09 t.j. 81,51 Eur. A zvyšok nechám ako VNZD. Je to správne? Veľmi pekne Vám ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mondes ak účtujete v ALFE, je tam presný postup účtovania stravných lístkov - viď Pomoc .Ak nie tak prikladám dokument o účtovaní stravných lístkov ...
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...0l%EDstkov.pdf
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zita5 Pozri príspevok
Mondes ak účtujete v ALFE, je tam presný postup účtovania stravných lístkov - viď Pomoc .Ak nie tak prikladám dokument o účtovaní stravných lístkov ...
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...0l%EDstkov.pdf
Áno, účtujem v Alfe, ale tam je postup účtovania stravných lístkov taký, že zamestnávateľ platí 55% z ceny SL a zamestnancovi zráža zo mzdy 45%. Poprípade mu ešte niečo preplatí zo SF. Ale SZČO netvorí SF a zamestnancovi nezráža zo mzdy nič čo sa týka SL. Takže potrebujem vedieť, že ak mám faktúru zaúčtovanú vo VNZD, tak časť sumy len preúčtujem do VOZD a koniec. Či?

Fa za nákup SL 111,15 Eur
poplatok 6,00 Eur
DPH% 1,20 Eur
Celková fa: 118,35 Eur

Počet SL na faktúre je 39 ks á 2,85.
Keďže faktúra bola vystavená 8.2.2012, ale lístky sa kupovali za december a január pozadu, tak si vypočítam maximálnu sumu zo SL, ktorú si môže dať zamestnávateľ do N, t.j. 39x2,09 Eur(55% z 3,80 = 2,09) a preúčtujem to do VOZD. Je to ok? Tu sa mi natíska ďalšia otázka, že či to mám preúčtovať cez ID alebo z pokladne (v návode od Krosu je to z pokladne). Ďakujem pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ešte ma napadla taká vec. Faktúra došla 8.2.2012 za nákup SL v celkovej sume 118,35 Eur, počet lístkov 39 á 2,85 Eur. Keďže sú to lístky pozadu, tak nemusím čakať, koľko sa spotrebuje, ale už mali byť spotrebované, tak ja si tú sumu hneď rozdelím na 2 časti a to : Do VOZD dám sumu 39x2,09, t.j. 81,51 Eur a do VNZD dám sumu 29,64 Eur (39x0,76). Môže byť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t111857-p7-stra...ml#post2101819 tu Vám to Veronika všetko rozpísala .Postup je jasný .Čiže áno 81,51 eur do VOZD a 29,64 do VOZD. Či Interným alebo pokladničným dokladom ? V príklade od Krosu účtujú niektoré SL cez ceniny(nákup SL do zásoby ) a preto používajú pokladničné doklady .SL je cenina, ktorá sa účtuje do cenín, okrem prípadov, kedy sa SL nakúpia a idú hneď do spotreby .Čiže 39 ks kúpim a hneď aj 39 ks vydám.....v tomto prípade môžem účtovať výdaj SL cez Interný doklad ako nepeňažnú operáciu a prílohu ID by mohla tvoriť príloha - potvrdenie o prevzatí SL zamestnancom .

Postupy JU

§ 6 Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(11) V knihe cenín sa účtujú ceniny. Ak sú ceniny určené na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, v knihe cenín sa neúčtujú.
Naposledy upravil Zita5 : 10.07.12 at 17:58
3 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem krásne.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Zdravím Vás všetkých, prečítala som si celú túto diskusiu, pretože aj mne teraz pribudlo účtovanie SL pre zamestnanca. Ostala tu však nezodpovedaná otázka o tom, z akej ceny sa účtuje tých 55%, a to či z ceny lístka, t.j. z 2,85 alebo zo sadzby určenej na PC do 12 h., t.j. z 3,80. Podľa mňa by to malo byť zo skutočnej ceny SL, t.j. 55% z 2,85= 1,57. Citácia o tom, že max. do výšky 55% z 3,80 je, myslím si, vtedy, ak by bol SL vyššej hodnoty napr. 4,- alebo viac.
Pretože by aj ten, čo nakúpi lístky nižšej hodnoty, mal v VOZD rovnakú výšku ako ten, čo nakupuje lístky trebárs v hodnote 3,80. Čo vy na to, uvažujem správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

m.aj.a Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých, prečítala som si celú túto diskusiu, pretože aj mne teraz pribudlo účtovanie SL pre zamestnanca. Ostala tu však nezodpovedaná otázka o tom, z akej ceny sa účtuje tých 55%, a to či z ceny lístka, t.j. z 2,85 alebo zo sadzby určenej na PC do 12 h., t.j. z 3,80. Podľa mňa by to malo byť zo skutočnej ceny SL, t.j. 55% z 2,85= 1,57. Citácia o tom, že max. do výšky 55% z 3,80 je, myslím si, vtedy, ak by bol SL vyššej hodnoty napr. 4,- alebo viac.
Pretože by aj ten, čo nakúpi lístky nižšej hodnoty, mal v VOZD rovnakú výšku ako ten, čo nakupuje lístky trebárs v hodnote 3,80. Čo vy na to, uvažujem správne?
Nerozmlýšľaš správne. 55% z hodnoty SL je minimum, ale zákon povoľuje ísť do max. výdavku, nákladu a to až do výšky 55% zo sadzby stravného pri PC v prvom pásme, teda aktuálne 55% z hodnoty 4€
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Nuž, ak je to tak, nechám si poradiť. Takže ak SZČO nakúpila SL pre zamestnanca v hodnote 3,-€, tak do VOZD si pri poskytnutí môže dať 55% nie iba 1,65 (z 3,-), ale až do výšky 2,20 (zo 4,-).
SL som účtovala už veľmi dávno, preto si nepamätám, len kdesi v mysli mi ostalo, že sme to vtedy s kolegyňou riešili v tom zmysle ako som uviedla predtým.
Ešte sme tiež stále dookola preberali (naozaj si neviem spomenúť ), či pri poskytnutí, čiže predaji SL zamestnancovi účtovať DPH alebo nie, ak sme platcami DPH, alebo kedy sa to vlastne robí, kolegyňa bola skúsená účtovníčka, ale z toho sme nevedeli výjsť, pretože sme vtedy v Poradcovi kdesi vyčítali, že pri predaji SL zamestnancovi je potrebné pripočítať DPH, čo nám akosi nesedelo, no teraz už ani neviem, ako to dopadlo.
Naposledy upravil m.aj.a : 14.01.13 at 08:29
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

m.aj.a Pozri príspevok
Nuž, ak je to tak, nechám si poradiť. Takže ak SZČO nakúpila SL pre zamestnanca v hodnote 3,-€, tak do VOZD si pri poskytnutí môže dať 55% nie iba 1,65 (z 3,-), ale až do výšky 2,20 (zo 4,-).
SL som účtovala už veľmi dávno, preto si nepamätám, len kdesi v mysli mi ostalo, že sme to vtedy s kolegyňou riešili v tom zmysle ako som uviedla predtým.
Ešte sme tiež stále dookola preberali (naozaj si neviem spomenúť ), či pri poskytnutí, čiže predaji SL zamestnancovi účtovať DPH alebo nie, ak sme platcami DPH, alebo kedy sa to vlastne robí, kolegyňa bola skúsená účtovníčka, ale z toho sme nevedeli výjsť, pretože sme vtedy v Poradcovi kdesi vyčítali, že pri predaji SL zamestnancovi je potrebné pripočítať DPH, čo nám akosi nesedelo, no teraz už ani neviem, ako to dopadlo.
Veď ste mohli uplatniť len 55% z hodnoty SL, aj teraz je to možné. Nie je povinnosťou uplatniť si maximum. A k tomu problému s dph len toľko, SL nie sú predmetom dph, preto pri ich predaji zamestnancom ani žiadnu neodvádzate.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať