Zavrieť

Porady

doktorandske studium

Chcela by som sa spytat na Vas nazor, ci sa oplati za sucasnych podmienok robit si doktorat v dennej alebo v externej forme?
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Neviem prečo by sa neoplatil. Však vzdelanie malo, má a bude mať vždy cenu. A či v dennej alebo externej, to záleží od možností daného človeka. Denné štúdium má výhodu, že má viac času na učenie, externé - môže spojiť prax so štúdiom.
0 0
svecova svecova

svecova je offline (nepripojený) svecova

ide mi o to, ze pri dennej forme by clovek musel platit odvody a pri externej su poplatky vyse 1000e za rok..tak co je lepsie..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

svecova Pozri príspevok
ide mi o to, ze pri dennej forme by clovek musel platit odvody a pri externej su poplatky vyse 1000e za rok..tak co je lepsie..
aké odvody ?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

veronikasad Pozri príspevok
aké odvody ?
Ak by bol interný dostával by tzv. štipendium a z toho nejdú ani odvody ani daň.
0 0
svecova svecova

svecova je offline (nepripojený) svecova

odvody su dobrovolne..lenze ak clovek uvazuje nad materskou a aby sa mu tie roky ratali, tak si bude platit min. nemocenske a dochodkove..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

svecova Pozri príspevok
odvody su dobrovolne..lenze ak clovek uvazuje nad materskou a aby sa mu tie roky ratali, tak si bude platit min. nemocenske a dochodkove..
zamestnaj sa niekde na minimálny úväzok, do dôchodku sa ti odpracované roky budú rátať. A na nemocenské sa môžeš prihlásiť ako DPO - urrčite ušetríš.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Je to aj otazka casu. Pokial viem, denne trva 3 roky a externe 5 rokov.

Co sa tyka odvodov:
Si doktorand a nevieš kto je za teba platiteľom poistného?
Za študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov, je platiteľom poistného na verejné zdravotné poistenie štát.
Od 1. januára 2008 študenti doktorandského študijného programu už nie sú považovaní za zamestnancov, ale je im určený nový platiteľ poistného a to štát v prípade, že súčasne spĺňajú nasledovné podmienky:
a) denná forma doktorandského štúdia,
b) dodržanie štandardnej dĺžky štúdia,
c) nezískal vzdelanie tretieho stupňa,
d) a ak nedovŕšil vek 30 rokov.
Ak študent doktorandského štúdia jednu z uvedených podmienok nespĺňa, pre účely zdravotného poistenia, sa nepovažuje za osobu, za ktorú platí poistné štát a v takom prípade je povinný si platiť poistné sám ako samoplatiteľ, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou, za ktorú hradí poistné štát z iného dôvodu.
Zdroj: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464

§ 11, ods. 8 u), ods. 9, http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...2009-a.html#11
Naposledy upravil Lianka : 19.05.09 at 15:58 Dôvod: doplnenie
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pozri aj tu, moze ti to pomoct pri rozhodovani: http://www.ads.sk/?studium
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Ahojte poraďáci,
takže keď je doktorandovi v dennej forme štúdia priznané štipendium v zmysle par. 54 ods. 18 písm. b) zák. 131/2002, môže byť zamestnaný ako zamestnanec na plný úväzok?
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ano
0 0
vladka.be vladka.be

vladka.be je offline (nepripojený) vladka.be

Chcela som sa popytat na odvody, ktore je potrebne odviest.. Mam v tom totany chaos, a nie je mi jasne co a preco. Poprosila by som vas, aby ste mi co najstrucnejsie napisali, co je potrebne..

Som interny doktorand, zdravotne poistenie je v poriadku, kedze mam do 30rokov, poistencom za mna je stat.

Ale co sa tyka socialneho, tak v tom je mela. Na urade mi moc neporadila, vraj mam ja vediet co chcem.. ako, no comment.. ale dala som si DNP - dochodkove s najnizsim vymeriavacim zakladom okolo 295eur. Myslite, ze to je ok? Je to potrebne? Poistene proti nezamestnanosti a nemocenske, a tieto? Ja som aj inak poistena, ze ked budem na PN dostanem tiez peniazky od Alianzu..tak si myslim, ze to netreba.. mne ide hlavne o to, aby sa mi zapocitali roky do dochodku, a mam viac ako 26rokov.. proste aby som nic nezanedbala.. nech to mam vsetko poporiadku..

Inu pracu nemam, nastupujem az neskor - kedze sa to miesto pre mna vybavuje v skole, bude to chranene pracovne miesto, lebo som ZP osoba, tak ta tiez vela papierov treba, tazka byrokracia.. tak zrejme nastupujem az neskor do prace, tak potom tie odvody bude odvadzat zamestnavatel.. potom to DNP zrusim.. a na matersku neplanujem, dieta uz mam.. dalsie tak skoro nebude

budem velmi vdacna za odpovede..
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ahoj, ja som si nakoniec dal nemocenské a podporu z najnižšieho základu. dôchodkové som vynechal.

tie 3 roky z min. moc v konečnom dôsledku nezavážia, čo zaváži je asi invalidné, ktoré sa ale nedá platiť samostatne.

ak som neodpovedal na všetko, tak prosím polož otázku stručnejšie.
0 0
vladka.be vladka.be

vladka.be je offline (nepripojený) vladka.be

Teraz napisem, co som zistila..ale nie som odbornik na toto, ale taky prehlad co som urobila..ak som to dobre pochopila...

Dochodkove je dolezite platit, kvoli tomu, aby sa to zaratalo do nedajboze predcasneho, ci invalidneho.. mal by stacit najnizsii vymeriaci zaklad 295eur..??

Poistenie proti nezamestnanosti..mne sa to zdalo zbytocne, kedze som velka optimistka, spolieham sa, ze az tak bez prace nebudem.. )) mozem pracovat v sirsich sferach (kozmetika, vizaz, tetovanie, skolstvo, centrum volneho casu, integracne centrum, specialny pedagog) - toto mam vystudovane.. tak sa spolieham na vlastnu sikovnost, a dufam, ze az tak bez prace nebudem.. a mam aj istotu, ze prijem maly bude.. poberam totiz ciastocny invlaidny dochodok, z dovodu zdravotneho postihnutia..

Nemocenske sa mi zdalo tiez zbytocne, lebo pokial viem, doktorand moze byt na PN, aj 2mesiace..stipendium dostane.. lebo je student, nie zamestnane fakulty..a dalsia vec, platim si zvlast poistku -a tam mam aj ze ked budem na PN, dostanem denne urcitu sumu.. tak sa mi toto zdalo tiez zbytocne platit socialnej...ale ked budem planovat byt tehotna, tak urcite si to potom dam s najvyssim vymeriavacim zakladom.. teraz ale neplanujem dieta.. ))

takze asi tak.. mam len dochodkove.. len neviem, ci je ok, ze som dala najnizsi vymeriavaci zaklad.. ale snad ano..
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ak si prečítaš celé vlákno je tam kedy vzniká nárok na invalidný, napr. ked začneš platiť v 30 rokoch, ta musíš platiť myslím 5 rokov, aby si mala nárok. ked teraz, tak myslím 1-2 roky. ale invalidný sa nedá platiť samostatne.

Výšku VZ od do určuje štát a ty si vyberieš medzi tým, samozrejme, ked splníš potrebné roky sporenia a budeš pravidelne platiť, je jedno či bude VZ 300€ alebo 1000€ to má vplyv na výšku, ktorú ti bude štát dávať.

na to, že budem mať prácu som s spoliehal aj ja a vidíš ako som dopadol ako doktorand ;-) kríza udrela na obe firmy aj súkromnú aj štátnu, všetko odvetia, kde by sa nemalo nič stať.
Preto po skončení (ak úspešne skončím), tak tých pár mesiacov čo budem doma budem mať nejaký príjem a nie ako teraz som 3 mesiac nedostal ani korunu. Hentak dostanem polovicu z odvodu + brigáda, ak nebdue hned práca.

mne sa to tiež zdalo zbytočné, ale po prečítaní nie.
budeš na PNke 5 dní a už k štipku dostávaš aj peniaze od štátu. budeš na dlhodbej PNke štipko ti môžu stopnúť a nedostaneš ani korunu.

podpora a nemocenská z min. nie je až taká záťaž.
vieš len poisťovni platíš isto viac, zisti si podmienky vyplácania, aby si nebola prekvapená.
0 0
vladka.be vladka.be

vladka.be je offline (nepripojený) vladka.be

ok, zistim si to este raz.. vdaka moooc!!

mne co povedala, ze dohromady ked si to vsetko dam, tak platim 103eur mesacne..co sa mi zda dost, ratala som s max. 50eur.. :p

a dalsia vec, pises o vlakne, kde sa to da precitat..mohol by si mi hodit link, pripadne nieco, kde by som sa na to mohla pozriet? Lebo ja nemam nic kde by som to mohla najst.. a ochota na urade 0bodov.. iba dala papier, a vypiste to!.. pytam sa, ze co by poradila.. ze ja neviem, musite vediet co chcete.. kurnik.. tak ma vytocili, ze nemam slov.. tak som rychlo dochodkove.. a potom som sa pytala, ze ci nie je problem, ked si doplnim neskor nieco, az by som chcela, ze nie.. tak prave preto som si to dala aspon toto, s tym, ze doma nastudujem vsetko ostatne..co je potrebne..

dakujem este raz..
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

103€ je z min. VZ za všetko.
preto budem platiť len PN a N to je okolo 18,9€ z min. VZ

treba ich zastreliť, so mnou sa bavila pohode, pokecali sme, ešte za mnou kričala, ked som odchádzal, že ešte niečo chcela,... ;-)

http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...0193s?&lang=sk
0 0
vladka.be vladka.be

vladka.be je offline (nepripojený) vladka.be

asi si vacsi sympos.. )).. ja som si o sebe myslela tiez, ale asi soms a mylila.. ))

dakujem velmi pekne!! este raz!
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

bola tam mladá kočka ;-)
ale ked som bol na daňovom, tak sa so mnou ani nebavila, nič nepomohla ziapala,... pritom som videl ako vedľa druhá úradnička všetko vysvetľuje, na jej smolu som poznal riaditeľa :-D, ona dostala dutku a ja som išiel k tej druhej (lebo tam sa chodí podľa prvých 2 písmenok priezviska).

ale bol som na úrade práce 2 mesiace a musím povedať čistá byrokracia, problémy, sprostosti, ... ten čo robil tie zákony a predpisy to asi nikdy neabsolovoval.
ja som sa 3 dni prihlasoval a minul som asi 50€, lebo som mal nejaké otvorené zmluvy čo som stážoval počas školy, ale boli iba do štátnic.
...
0 0
vladka.be vladka.be

vladka.be je offline (nepripojený) vladka.be

no, dnes som to zase obehala.. narazila som na moje stastie na jej kolegynu, to je jedno a sto.. bola perfektna.. vysvetlila mi to, ze to vooobec nepotrebujem, to dochodkove, kedze poberam ciastocny invalidny - tak sa mi roky rataju do toho, ale ziaden zisk.. co je ok. obvolala vsade, aby to zistila presne.. tak som si to zrusila, a dala iba minimum VZ len Nemocenske a Nezamestnanost..

Este raz velka vdaka!! Moc si mi pomohol, moc moc moc.. a drzim nam obom palce v studiu.. ) mne uz dali, co budem prednasat, tesim sa, ze mam dobry predmet.. takze nech sa nam dari! Vladka
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

nemáš zač, nech sa ti darí.
no ja možno skončím, ešte ani nezačnem :-D
ak ma nepustia do firmy, kde by som mal robiť výskum, ak nie tak bohatého sponzora :-D čo nehrozí.

dík
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať