Zavrieť

Porady

môj byt - problémmm!prosim pomozte

toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

prosim o radu. som zufala. s priatelom sme si minuly rok 2008 kupili byt od jeho babky, na LV neboli žiadne ťarchy nič čo by nasvedčovalo tomu že to nie je čisté. Včera mi prišiel list z Okr. Sudu - odvolanie, vec: určenie vlastníckeho práva + predbežné opatrenie. V tomto sa ista osoba odvolava na uznesenie , kde sud zamietol návrh na vydanie predbežnézo opatrenia voči mne a priatelovi(resp.chcela asi zablombovať byt, aby sme ho nemohli dalej predať) toto bolo Okr. sudom rozhodnute 9.4.2009. Ja som nažiadnom pojednavani nebola...ani priatel. Teraz sa odvolava na krajský súd aby tomuto návrhu vyhovel. a vraj je zmluva z r. 1998 o prevode vlastníctva byt medzi predávajucim ako mestom a tou babkou od kt. sme ho kupili neplatna(tak bolo rozhodnute v r. 2008, už v čase keď sme boli my s priatelom vlastníkmi bytu!!!!) a my sme o ničom nevedeli!!!!!!!!!!!!teraz chcu od nas vyjadrenie ktomu.čo mám robiť? som v práve? dakujem.
Usporiadat
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

ok. zatial dakujem. zajtra ideme za pravnikom. nieco uz mame sformulovane, uvidim co povie on. potom sa ti mozem ozvat, ked pride nejake vyjadrenie z toho krajskeho sudu?vidim ze v tejto problematike sa vyznas.
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

boli sme za pravnikom. nic mame napisat to vyjadrenie, potom cakat. bude sudne konanie na urcenie vlastnika toho bytu. pravdepodobne sa nim stane mesto. ten musi potom urcit komupripadne najomna zmluva. tej krave by nemala pripadnut urcite, pretoze aj ona v roku 1998 odisla z toho bytu!je to nejake zamotane, neviem co urobi mesto
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

toju Pozri príspevok
boli sme za pravnikom. nic mame napisat to vyjadrenie, potom cakat. bude sudne konanie na urcenie vlastnika toho bytu. pravdepodobne sa nim stane mesto. ten musi potom urcit komupripadne najomna zmluva. tej krave by nemala pripadnut urcite, pretoze aj ona v roku 1998 odisla z toho bytu!je to nejake zamotane, neviem co urobi mesto
Mesto tej druhej určite byt nedá. Podľa toho ako si ju pomenovala asi skôr potrebuje karvín, nie byt.
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

mária......este otázka..ten právnik nám poradil, ze babka môže tiež podat návrh ci co, na to aby mesto(ked bude ako uznany ako vlastnik), aby snou uzatvorilo novu najomnu zmluvu. kedze tam byva od r. 1998 nepretržite...aj momentálne.co ty na to

mária-... a má to urobiť až ked bude právoplatné že mesto je vlasntíkom?alebo uz moze podat teraz " z opatrnosti" nieco take?
Naposledy upravil toju : 25.05.09 at 16:12
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak súd určí, že vlastníkom bytu je obec, ale ak zároveň neurčí, že ona je nájomníčka (pretože to v tomto spore nežiada), mohla by obec prenajať byt babke, manželovi, vám, ale aj jej. Záleží asi od toho, ako obec doterajšie súdne pojednávania vyhodnotí, či má význam pokračovať v ťahaniciach. Lebo existuje aj prvý spor.

Ešte nepoznám presne ten jej prvý spor s manželom, ako je v tom zainteresovaná obec. Ona asi požiadala súd o zrušenie spoločného nájmu bytu s manželom, nakoľko sa o ďalšom nájme bytu nedohodli. Čo vie o tom obec? Podľa § 710 občianskeho zákonníka "Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou." Ak obec písomne neukončila nájom s oboma manželmi, nájom trvá.

Tak si myslím, že teraz bude vlastníkom obec, ale nájomcami obaja manželia. Súd určí v prvom spore, kto z nich dvoch zostane nájomcom po zrušení spoločného nájmu. Mal by to byť manžel, lebo tam býva jeho matka.

Obec asi nebude uzatvárať nájomnú zmluvu, lebo jedna existuje a nebola zrušena - nájom nebol ukončený. Nepýtali ste sa na obci?
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

nie nepytali sme sa, ale myslim ze je to tak ze ten najom vlastne este stale trva. to je fakt.cize oni dvaja su stale najomcovia.hmm. ten spoločny najom nebol zruseny...o tom ide v tom prvom spore- zrusenie spolocneho najmu a zaroven jej ziadost o ziskanie bytu do vylucneho vlastnictva. ok. tak je to , cize tieto dalsie spory brania pokracovaniu toho prveho vlastne.

v tom prvom spore obec nie je zainteresovana...nasledne bola len koli tej neplatnosti zmluvy..o skoncilo
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

teraz este ide o toto, zajtra idem dat do podatelne na OS tie nase vyjadrenia. potom budem cakat ako zareaguje ten KS na jej odvolanie voci OS. ok. kedy ja vlastne mozem podat tu zalobu na vratenie kupnej ceny a nahrady skody? ked sa urci vlastnik?ak som to spravne pochopila.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozor, nie na náhradu škody, ale bezdôvodné obohatenie. To si daj potom napísať právnikovi. Ešte počkaj.
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

ok jasne to pojde pravnikovi, bezdovodne obohatenie bude proti tomu vlastnikovi komu to pripadne, ze?vies ja si vsetko takto zistujem, aby som vedela na co vsetko sa treba pripravit. to si mozem vsetko uplatnovat do 3 rokov od nadobudnutia vlastnictva k tomu bytu, alebo tam nie je ziadna urcena doba?
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

mária..ozaj ty si pravnicka?
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

mária....otázka. dost surna. vyskytla sa dalsia komplikacia(alebo neviem), z KS este nemame to vyjadrenie ohl. toho jej odvolania, ale.... babka dostala uz pozvanie ze 1.7. moze uz nastupit do penzionu(to bola vlastne dohoda medzi nami, my byt odkupime a babka tam moze ostat, kym ju nezoberu do penzionu). lenze teraz ked do penzionu pojde..skomplikuje to asi to ci ten byt pridelia jej resp. tomu jej synovi. nie? sice najomne, elektrika atd. je uz napisane na nase meno, ona to len plati. ma tam trvale bydlisko, ale to ze tam byva je na nasej dobre voli. nema to s tym nejaky suvis, ze odide teraz do penzionu? co myslis?s tym ze trvale bydlisko si necha stale tam v byte. porad prosim. ten penzion zrusit nechceme, lebo keby ten byt pripadol nam, cisto nahodou, tak ju dopenzionu zasa tazko zoberu. teraz cakala 2 roky kym ju zobrali. myslis ze to nam moze poskodit ked tam nastupi, s tym ze trvale bydlisko ostane na byte?
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

koniec. prehrali sme na krajskom. teraz len dostat peniaze spat absolutne ich nezaujimalo ze sme byt kupili v dobrej viere.
0 0
daskka daskka

daskka je offline (nepripojený) daskka

cozeeee????

ako to cele prebiehalo? neda sa odvolat?

tak ma to mrzi, ani mala iskierka nadeje nieje????
0 0
toju toju

toju je offline (nepripojený) toju

da sa dovolat. toto bolo rozhodnutie krajskeho sudu reakciou na nase odvolanie proti okr. sudu, kde sme tiez neuspeli. Ale dalej neideme, nemam na to energiu. max. znechutena som z toho celeho. neviem ako to bude prebiehat teraz. peniaze spat za byt a taktiez za nové okná od noveho majitea(resp, mesta)
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Najskôr sa porozprávaj s mestom, ako to bude ďalej s bytom. Možno budú čakať, komu z bývalých manželov prisúdi súd nájom po zrušení spoločného nájmu. Pýtaj si od mesta náhradný byt (najlepšie taký, čo sa bude dať previesť lacno do vlastníctva - ešte by nejaké mali mať). Povypytuj sa ho, ako sa ti chcú oni revanšovať, keď toto vlastne spôsobili oni nedôslednosťou.

Ak by dostal exmanžel nájom, možno by to skončilo tak, ako to je, že by byt odkúpil (babke musia vrátiť peniaze) a tebe ho "akože" predal. To preto, lebo pravdaže od babky musíš dostať peniaze späť - ak odpadol právny dôvod platenia kúpnej ceny.

S tým bezdôvodným a odškodnením - treba to podrobne preskúmať, sú tam malé odchýlky. Keďže sa byt vrátil mestu a ak ho ty budeš musieť opustiť, mesto ti musí zaplatiť zhodnotenie bytu - protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci (analógia ako pri nájme § 667 obč.z.).

Od mesta môžeš tiež žiadať náhradu ostatnej škody podľa občianskeho zákonníka, ale možno aj zákona 514/2003 - to treba tiež podrobne rozobrať, ten platí pri rozhodovaní podľa predpisov o správnom konaní.
5 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať