Zavrieť

Porady

problém s leasingom auta

Dobrý deň, prešla som si na porade všetko o leasingu, ale nikde som nenašla riešenie môjho problému (alebo som ho prehliadla). Kúpili sme auto, faktúra bola vystavená 03.04.2009 a polovica sumy auta bola vyplatená v hotovosti. Normálne som to zaevidovala, následne mi prišiel splátkový kalendár z leasingovky, ktorý bol len orientačný. Ale dnes mi prišla faktúra z leasingovky, samozrejme suma na faktúra za auto je vyššia približne o 4000€. Prosím poradte, čo s tým a ako to účtovne riešiť ked mám 2 faktúry na to isté auto z rozdielnymi sumami a kedže sme mesačný platcovia DPH tak potrebujem ju potrebujem tento mesiac uplatnit a mala by sa uplatnit z tej vyššej sumy. A este mám otázku - ked bola zaplatená polovica sumy auta, mozem dph uplatnit z celej sumy auta naraz? Dakujem a prepáčte že som sa tak rozpísala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    kaťušenka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prešla som si na porade všetko o leasingu, ale nikde som nenašla riešenie môjho problému (alebo som ho prehliadla). Kúpili sme auto, faktúra bola vystavená 03.04.2009 a polovica sumy auta bola vyplatená v hotovosti. Normálne som to zaevidovala, následne mi prišiel splátkový kalendár z leasingovky, ktorý bol len orientačný. Ale dnes mi prišla faktúra z leasingovky, samozrejme suma na faktúra za auto je vyššia približne o 4000€. Prosím poradte, čo s tým a ako to účtovne riešiť ked mám 2 faktúry na to isté auto z rozdielnymi sumami a kedže sme mesačný platcovia DPH tak potrebujem ju potrebujem tento mesiac uplatnit a mala by sa uplatnit z tej vyššej sumy. A este mám otázku - ked bola zaplatená polovica sumy auta, mozem dph uplatnit z celej sumy auta naraz? Dakujem a prepáčte že som sa tak rozpísala.
    Kúpili Ste auto ? (ste vlastníkom ?)
    alebo
    máte auto na leasing ? (ste nájomcom ?)

    Z dokladov by to malo byť jasné.

    Prvá faktúra - kto je dodávateľ, kto je odberateľ ?
    Druhá faktúrua - kto je dodávateľ, kto je odberateľ ?
    Splátkový kalendár orientačný - to je aký ?

    Musí byť jasný vzťah, potom Ti môžeme poradiť ako ďalej.
    takže to upresním - firma má auto na leasing. 1.Fa dodávateľ je autopredajca a odberateľ je leasingovka a príjemca je naša firma. 2.FA je dodávateľ leasingovka a príjemca je naša firma. Čo sa týka splátkového kalendára, sú na ňom uvedené len informácie k platbám, 1.zvýšená splátka a je tam napísané: platba 1.-12., 14.-23. 60€ a platba 13.,24, 13 799€. Máme ešte jedno auto na leasing a tam mám splátkový kalendá rozpísaný na každý mesiac. Dúfam, že som teraz uviedla všetko správne.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    kaťušenka Pozri príspevok
    takže to upresním - firma má auto na leasing. 1.Fa dodávateľ je autopredajca a odberateľ je leasingovka a príjemca je naša firma. 2.FA je dodávateľ leasingovka a príjemca je naša firma. Čo sa týka splátkového kalendára, sú na ňom uvedené len informácie k platbám, 1.zvýšená splátka a je tam napísané: platba 1.-12., 14.-23. 60€ a platba 13.,24, 13 799€. Máme ešte jedno auto na leasing a tam mám splátkový kalendá rozpísaný na každý mesiac. Dúfam, že som teraz uviedla všetko správne.
    Ak je auto na leasing (nájomné s dojednaným právom kúpy prenájatej veci), tak auto kúpi od autopredajcu leasingovka, auto je jej majetok a toto auto je v nájme u lesingového nájomcu.

    Nerozumiem 2. faktúru vystavila lesingovka Vám ?
    Ak vystavili faktúru, tak auto predali.

    Ťažko tak bez videnia dokladov radiť. Zavolajte do lesingovky a ujasnite si vzťah, platby atď....

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Áno, prvá faktúra je pre leasingovku. Vy ju neúčtujete.
    Podstatné je čo je napísané na tej 2. faktúre. Fakturujeme Vám ?????

    problém s leasingom auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.