Zavrieť

Porady

Mam narok nadavku v nezamestnanosti???

Dobry den,
som tu nova a dufam, ze som zvolila spravnu kategoriu

Som celkom rozcarovana zo socialneho systemu ohladom nezamestnanosti a nemam v tom jasno, a preto by som bola velmi povdacna, ak by ste mi poradili, ako dalej...

Vsetko sa to zacalo tym, ze som po ukonceni studia na gymnaziu nepokracovala v studiu na vysokej skole zo sukromnych dovodov. Oficilane som prestala byt studentom strednej skoly 1.septembra, ale kedze som si hned nasla pracu s nastupom od 1.septembra, nemusela som sa registrovat na urade prace...vsetko bolo v poriadku az do doby, ked som ukoncila moj pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom 30.4.09. Moj plan bol taky, ze si dam do konca juna pauzu na ucenie na VS a nasledne absolvovanie prijimacich pohovorov a v juny nastupim ako brigadnik-plavcicka do aquaparku na leto(jul-september)miesto som uz mala iste, az ked mi povedali na urade prace, ze kedze som tam registrovana a studentom sa stanem az pri realnom nastupe na vysoku skolu(ked donesiem potvrdenie o navsteve VS-denna forma), co bude ,ak sa podari, v oktobri, dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...A na hlavny pracovny pomer ma na 3 mesiace nezoberie nikto.Takze budem odkazana len na brigadnicky obmedzeny plat, alebo mam narok aj na davku v nezamestnanosti, kedze mam odpracovanych len 9 mesiacov(1.9.2008-30.4.2009)???Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit
Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    anusaaa Pozri príspevok
    Dobry den,
    som tu nova a dufam, ze som zvolila spravnu kategoriu

    Som celkom rozcarovana zo socialneho systemu ohladom nezamestnanosti a nemam v tom jasno, a preto by som bola velmi povdacna, ak by ste mi poradili, ako dalej...

    Vsetko sa to zacalo tym, ze som po ukonceni studia na gymnaziu nepokracovala v studiu na vysokej skole zo sukromnych dovodov. Oficilane som prestala byt studentom strednej skoly 1.septembra, ale kedze som si hned nasla pracu s nastupom od 1.septembra, nemusela som sa registrovat na urade prace...vsetko bolo v poriadku az do doby, ked som ukoncila moj pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom 30.4.09. Moj plan bol taky, ze si dam do konca juna pauzu na ucenie na VS a nasledne absolvovanie prijimacich pohovorov a v juny nastupim ako brigadnik-plavcicka do aquaparku na leto(jul-september)miesto som uz mala iste, az ked mi povedali na urade prace, ze kedze som tam registrovana a studentom sa stanem az pri realnom nastupe na vysoku skolu(ked donesiem potvrdenie o navsteve VS-denna forma), co bude ,ak sa podari, v oktobri, dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...A na hlavny pracovny pomer ma na 3 mesiace nezoberie nikto.Takze budem odkazana len na brigadnicky obmedzeny plat, alebo mam narok aj na davku v nezamestnanosti, kedze mam odpracovanych len 9 mesiacov(1.9.2008-30.4.2009)???Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit
    Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
    Na dávku v nezamestnanosti bohužiaľ nevzniká nárok.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Na ÚP mali pravdu. Ak chceš byť evidovaná na ÚP nesmieš zarobiť viac ako 116 eur mesačne (napriek tomu, že nedostávaš dávku v nezamestnanosti - nemáš na ňu nárok). Ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných, potom môžeš zarobiť koľko chceš, ale platíš si zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Ak budeš robiť na dohody, zaplatíš zdravotné poistenie 14% z celej sumy dohody (v ročnom zúčtovani) - to platí do doby, kedy začneš byť študentom.

    anusaaa je offline (nepripojený) anusaaa

    anusaaa
    Tweety Pozri príspevok
    Na dávku v nezamestnanosti bohužiaľ nevzniká nárok.
    cize ak spravne chapem- moj jediny prijem moze byt ako brigadnik 116 eur mesacne, pokial si nenajden normalnu pracu na HPP a na paodporu mozem zabudnut...uzasne, po lete budem za vodou "milionar"...
    dakujem za odpoved

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    anusaaa Pozri príspevok
    cize ak spravne chapem- moj jediny prijem moze byt ako brigadnik 116 eur mesacne, pokial si nenajden normalnu pracu na HPP a na paodporu mozem zabudnut...uzasne, po lete budem za vodou "milionar"...
    dakujem za odpoved
    Môžeš zarobiť aj viac, ak nebudeš evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie.

    anusaaa je offline (nepripojený) anusaaa

    anusaaa
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Na ÚP mali pravdu. Ak chceš byť evidovaná na ÚP nesmieš zarobiť viac ako 116 eur mesačne (napriek tomu, že nedostávaš dávku v nezamestnanosti - nemáš na ňu nárok). Ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných, potom môžeš zarobiť koľko chceš, ale platíš si zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Ak budeš robiť na dohody, zaplatíš zdravotné poistenie 14% z celej sumy dohody (v ročnom zúčtovani) - to platí do doby, kedy začneš byť študentom.
    naozaj? no myslim, ze to je ta priatelnejsia cesta sa odregistrovat z UP, dakujem za radu

    anusaaa je offline (nepripojený) anusaaa

    anusaaa
    Tweety Pozri príspevok
    Môžeš zarobiť aj viac, ak nebudeš evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie.
    a este jedna otazocka a uz budem ticho z UP sa mozem odhlasit okamzite z dna na den, nebude s tym problem, ze budem musiet cakat nejaku dobu? vpodstate do konca juna tam ostanem, aby som si zbytocne neplatila poistenie a ked nastupim ako brigadnik, odhlasim sa odtial...
    dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    anusaaa Pozri príspevok
    a este jedna otazocka a uz budem ticho z UP sa mozem odhlasit okamzite z dna na den, áno, môžeš nebude s tym problem, ze budem musiet cakat nejaku dobu? vpodstate do konca juna tam ostanem, aby som si zbytocne neplatila poistenie a ked nastupim ako brigadnik, odhlasim sa odtial...
    dakujem
    Na ohlásenie som odpovedala v texte.
    Je to len na Tebe, byť evidovaný na ÚP je právo, nie povinnosť.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Dá sa odhlásiť "zo dňa na den". Z ÚP sa treba odhlasovať až keď zarobíš tých 116 eur. Resp. kým si na ÚP musíš im nahlasovať svoje príjmy - dohody, keď prekročíš 116 eur, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných - od nasledujúceho dňa sa musíš ísť prihlásiť na zdravotnú poisťovňu ako samoplatiteľ (do 8 dní) a začneš tam platiť preddavky. Výšku tu niekto napíše, neviem z hlavy.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Minimalne preddavky na ZP dobrovolne poistenej osoby su vo vyske 26,74 EUR mesacne. Za necely mesiac platis alikvotne podla poctu dni. Preddavok je splatny do 8 dni po skonceni mesiaca.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    anusaaa Pozri príspevok
    dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit
    Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
    A čo by si povedala vyžiť zo 97 € hmotnej núdze a živiť aj dieťa?

    Mať tak tých 116 €

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.