Zavrieť

Porady

Menit obcanak?

Ahojte,

vydala som sa a zmenilo sa mi teda meno.
Teraz sa volam Janka XY ABova, pricom ABova je moje rodne priezvisko.
Musim menit doklady aj ked na nich mam jedno z mojich priezvisk?
Prip. ja za to niaky postih, ked nedodrzim zakonne lehoty (cca. 15dni)?

Ide o to, ze cca o 1/2 roka budem menit aj trvale bydlisko. Je mozne tu vymenu pozdrzat? alebo bude z toho pokuta?
Dik za rady.

Janka
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Musíš si zmeniť OP. (Tuším do 3 mesiacov.)
Ja som bola meniť cca po pol roku a platila som pokutu vtedy ešte 100 Sk... pred pár rokmi.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

trillianka Pozri príspevok
Ahojte,

vydala som sa a zmenilo sa mi teda meno.
Teraz sa volam Janka XY ABova, pricom ABova je moje rodne priezvisko.
Musim menit doklady aj ked na nich mam jedno z mojich priezvisk?
Prip. ja za to niaky postih, ked nedodrzim zakonne lehoty (cca. 15dni)?

Ide o to, ze cca o 1/2 roka budem menit aj trvale bydlisko. Je mozne tu vymenu pozdrzat? alebo bude z toho pokuta?
Dik za rady.

Janka
Keď prešvihneš lehotu, dopustíš sa priestupku
Treba dúfať, že ti potom nedajú vysokú pokutu alebo ti ju odpustia

zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch

§ 10
Neplatnosť občianskeho preukazu

(1) Občiansky preukaz je neplatný, ak

a) občan zomrel, bol vyhlásený za mŕtveho, stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
b) občan stratil občiansky preukaz alebo ak mu bol odcudzený a táto skutočnosť bola ohlásená príslušnému úradu alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru,
c) bol zničený alebo poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť alebo v ňom zapísaný údaj,
d) uplynula doba jeho platnosti,
e) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje, alebo neoprávnene vykonané zmeny,
f) neobsahuje údaje o skutočnostiach uvedených v § 3 ods. 2,
g) sa zmenil niektorý údaj v ňom zapísaný okrem údajov zapísaných na žiadosť občana podľa § 3 ods. 3,
h) podľa zobrazenia podoby tváre v občianskom preukaze nemožno identifikovať držiteľa alebo
i) občan odovzdal príslušnému úradu svoj doterajší občiansky preukaz pred skončením doby platnosti uvedenej v doterajšom občianskom preukaze a bol mu zaň vydaný nový občiansky preukaz podľa § 7 ods. 2 písm. d).

(2) Príslušný úrad alebo príslušník Policajného zboru je oprávnený odňať občiansky preukaz, ak je neplatný, z dôvodov uvedených v odseku 1.

§ 11
Povinnosti na úseku občianskych preukazov

(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný

a) chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím,
b) požiadať príslušný úrad o vydanie nového občianskeho preukazu do 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu podľa § 10 ods. 1 písm. b), c), e) až h),
c) odovzdať príslušnému úradu občiansky preukaz neplatný z dôvodov uvedených v § 10 ods. 1 písm. c) až h) pri požiadaní o vydanie nového občianskeho preukazu,
d) odovzdať príslušnému úradu doterajší občiansky preukaz pri prevzatí nového občianskeho preukazu pred skončením doby platnosti uvedenej v doterajšom občianskom preukaze podľa § 7 ods. 2 písm. d),
e) ohlásiť neodkladne stratu alebo odcudzenie občianskeho preukazu príslušnému úradu alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru,
f) dostaviť sa na vyzvanie príslušného úradu na vybavenie záležitostí týkajúcich sa občianskeho preukazu s výnimkou bezvládneho občana; povinnosť platí rovnako aj pre zákonného zástupcu maloletého,
g) uviesť v žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pravdivo a úplne požadované údaje a ich správnosť potvrdiť svojím podpisom; povinnosť platí rovnako aj pre zákonného zástupcu maloletého,
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
i) odovzdať pri vzatí do väzby alebo pri nástupe výkonu trestu odňatia slobody občiansky preukaz do úschovy ústavu na výkon väzby, ústavu na výkon trestu odňatia slobody, ústavu na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých alebo nemocnici pre obvinených a odsúdených, kde bude vykonávať väzbu alebo trest odňatia slobody,
j) požiadať o vydanie občianskeho preukazu najneskôr 30 dní pred uplynutím doby platnosti občianskeho preukazu podľa § 5 ods. 6,
k) požiadať o vydanie občianskeho preukazu najneskôr 30 dní po nadobudnutí štátneho občianstva alebo po prihlásení sa na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
l) ohlásiť neodkladne obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, pozbavenie spôsobilosti na právne úkony alebo uloženie trestu zákazu pobytu.

(2) Občiansky preukaz sa nesmie odovzdať alebo prijať ako predmet záložného práva, nesmie sa odovzdať alebo odobrať pri vstupe do objektu alebo na pozemok a nesmie sa odovzdať alebo odobrať v súvislosti s poskytovaním služieb.

§ 14
Priestupky

(1) Priestupku podľa tohto zákona sa dopustí ten, kto

a) úmyselne použije neoprávnene pozmenený občiansky preukaz alebo zneužije cudzí občiansky preukaz,
b) úmyselne zničí alebo poškodí občiansky preukaz,
c) sa neoprávnene zmocní cudzieho občianskeho preukazu,
d) vykoná alebo si vedome nechá vykonať neoprávnené zmeny v občianskom preukaze,
e) poskytne inej osobe občiansky preukaz na účely jeho zneužitia,
f) prijme občiansky preukaz ako predmet záložného práva alebo ho odoberie pri vstupe do objektu, na pozemok alebo v súvislosti s poskytovaním služieb,
g) sa nedostavil na výzvu príslušného úradu na vybavenie žiadosti týkajúcej sa občianskeho preukazu,
h) neodkladne neodovzdá občiansky preukaz, hoci je povinný tak urobiť,
i) ani po opakovanej výzve nepredloží doklady potrebné na vydanie občianskeho preukazu,
j) nepožiada o vydanie občianskeho preukazu v lehote určenej týmto zákonom,
k) odovzdá občiansky preukaz ako predmet záložného práva alebo ho odovzdá pri vstupe do objektu, na pozemok alebo v súvislosti s poskytovaním služieb,
l) neodkladne neohlási zničenie, poškodenie, stratu, odcudzenie alebo zneužitie občianskeho preukazu,
m) po lehote uvedenej v § 5 ods. 8 si ani po opakovanej výzve neprevezme občiansky preukaz,
n) poruší povinnosť chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím alebo
o) poruší inú povinnosť uvedenú v tomto zákone, ak sa takým konaním sťaží plnenie úloh verejnej správy.

(2) Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. a) až e) sa uloží pokuta od 165 eur do 331 eur. Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. f) až g) možno uložiť pokutu do 165 eur. Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. h) až n) možno uložiť pokutu do 33 eur. Za priestupok uvedený v odseku 1 písm. o) možno uložiť pokutu do 16 eur.

(3) Priestupky podľa odseku 1 prejednáva príslušný úrad.

(4) Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahuje všeobecný predpis o priestupkoch.10)

Dúfam, že ti to pomôže sa duševne pripraviť na vybavenie nového občianskeho preukazu
Naposledy upravil Watson : 01.06.09 at 13:49
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Podľa zákona si povinna požiadať o vydanie novvého OP, nakoľko si sa vydala, zmenila si priezvisko aj keď rodné ti ostalo. Teraz je vloastne tvoj OP neplatný.

K vybaveniu nového potrebuješ:
- sobášny list,
-prihlasovací lístok na trvalý pobyt (aj v prípade ak ho nemeníš, ale meniš meno) s uvedením nového priezviska
- starý OP
- 4,5€ kolok, alebo v hotovosti
Píšeš, že asi za polroka budeš meniť bydlisko. Možno o pol roka, možno neskôr a dovtedy by si bola bez platného OP? Všetko sa môže prihodiť, ja by som to neriskovala. Ak by si počkala, tak vlastne ušetríš maximálne 1,5€ a to za komplikácie nestojí. Pretože vybavenie nového pre nové bydlisko je 4,5€+3€ minimálne pokuta za oneskorené vybavovanie =7,5€ a 2x nový OP=9€=kľud.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

...a potešiš manžela.

Ukážeš gesto, že si hrdá na jeho meno, že si neotáľala a hneď si si ho "utekala" zapísať.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ja som ten istý prípad a menila som si OP po roku od svadby a nič sa mi nestalo...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ale iste nič strašne sa nedeje, kým sa nedeje. Zákon síce hovrí jedno a ľudia si robia druhé. Tie pokuty sa v praxi pohybujú okolo tých 3-16,5€. Dokonca je tam aj možnosť priestupok vybaviť pohovorom, ide o to na koho natrafite. Iné je, ak zrazu potrebujem niečo vybaviť a potrebujem k tomu platný doklad totožnosti a zrazu mi nevyhovuje, že sa tam uvedie moje dievčenské meno a pod. V konečnom dôsledku je to na každom, ako si to zariadi.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

iriska Pozri príspevok
Ja som ten istý prípad a menila som si OP po roku od svadby a nič sa mi nestalo...

Toto konštatovanie by som ako návod na použitie nedoporučovala . Všeličo sa namanie vybaviť s platným OP a potom čo?
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Tak myslím, že s tým pôvodným by som veľa podvodov nenarobila, keďže rodné číslo mi zostalo, rovnako aj bydlisko v podstate aj podľa mena by ma našla aj obyčajná poštárka...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Iste si hned nemyslíme, že podvody a tak ....

Predstav si, (napríklad) , že by sa Ti dostalo "pocty" a pozvali by Ťa za svedka na svadbu. A musela by si odmietnúť ....
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

Alebo by si mala uzatvoriť nejakú zmluvu, overiť podpis, dať splnomocnenie...nikdy nevieš...
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

tak by som bola ako svedok zapísaná so starým menom.. rovnako aj na zmluve... Notárka by overila, že to podpísal ten, ktorý je to podľa občianky...
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

viď zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=306

Neplatnosť občianskeho preukazu

Občiansky preukaz je neplatný, ak
  • občan zomrel, bol vyhlásený za mŕtveho, stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
  • občan stratil občiansky preukaz alebo ak mu bol odcudzený a táto skutočnosť bola ohlásená príslušnému úradu alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru,
  • bol zničený alebo poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť alebo v ňom zapísaný údaj,
  • uplynula doba jeho platnosti,
  • obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje, alebo neoprávnene vykonané zmeny,
  • neobsahuje údaje o skutočnostiach uvedených v zákone,
  • sa zmenil niektorý údaj v ňom zapísaný okrem údajov zapísaných na žiadosť občana,
  • podľa zobrazenia podoby tváre v občianskom preukaze nemožno identifikovať držiteľa alebo
  • občan odovzdal príslušnému úradu svoj doterajší občiansky preukaz pred skončením doby platnosti uvedenej v doterajšom občianskom preukaze a bol mu zaň vydaný nový občiansky preukaz.
Praktická rada: V prípade zmeny trvalého bydliska alebo zmeny priezviska (napr. v dôsledku sobáša) je nutné požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu (k tomu viď text hore).
Príslušný úrad alebo príslušník Policajného zboru je oprávnený odňať občiansky preukaz, ak je neplatný, z uvedených dôvodov.

Alena
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

iriska Pozri príspevok
tak by som bola ako svedok zapísaná so starým menom.. rovnako aj na zmluve... Notárka by overila, že to podpísal ten, ktorý je to podľa občianky...

ale podpis sa môže overiť len podľa platného občianskeho preukazu a ten tvoj je v tomto prípade neplatný...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

iriska Pozri príspevok
tak by som bola ako svedok zapísaná so starým menom.. rovnako aj na zmluve... Notárka by overila, že to podpísal ten, ktorý je to podľa občianky...


Myslíš, že je praktickejšie pri každej vážnej príležitosti lietať k notárovi s neplatným dokladom (pretože notár si Tvoj OP pri overovaní vyžiada), než si dať doklad v zákonom stanovenom termíne do poriadku? .A notár uzná neplatný OP? Hoci, on nemusí tušiť, že je neplatný, ale potom na ňom spáchaš podvod.
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

No poviem Vám, ja som bola rada, že si OP môžem vymeniť a bola som šťastná, keď som ho dostala do ruky a mala na ňom zapísané manželove priezvisko. Pre mňa to určite nebol a nikdy nebude len obyčajný zdrap papiera.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

iriska Pozri príspevok
tak by som bola ako svedok zapísaná so starým menom.. rovnako aj na zmluve... Notárka by overila, že to podpísal ten, ktorý je to podľa občianky...

Niekto by v budúcnosti mohol napadnúť zmluvu, že nie je platná a niekomu tým skomplikuješ život.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

A keby si chcela cestovať do EÚ na OP?

Okrem iného budeš mať nový fajný....... s fotkou od policajtov http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-obcianske-preukazy
....jaj aj ja by som chcela, mám ešte slovenskú zelenú kartičku.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ešte by som len chcela podotknúť, že kto s tých colníkov, notárov, obchodných partnerov, bánk... by v danej chvíli vedel, že som sa vydala a tým pádom mám mať iný občiansky. Veď by ma identifikovali podľa toho, ktorý mal na sebe platnosť do 2008 alebo bohvie do kedy, čiže bol ešte "platný"

p.s. už ho mám vymenený a aj keď som sa, ako tu čítam nezákonne, pokúšala počkať kým budú vyrábať tie hnusné malé kartičky, aj tak som sa nedočkala a mám obyčajný zelený
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

[QUOTE=iriska;1062204]Ešte by som len chcela podotknúť, že kto s tých colníkov, notárov, obchodných partnerov, bánk... by v danej chvíli vedel, že som sa vydala a tým pádom mám mať iný občiansky. Veď by ma identifikovali podľa toho, ktorý mal na sebe platnosť do 2008 alebo bohvie do kedy, čiže bol ešte "platný"
...
/[QUOTE]

...nemusí to nikto vedieť, ale Ty udávaš nepravdivé údaje. Vydajom príjmaš iné priezvisko, takže meno v OP nesedí.
Na mnohých úradoch si predsa pýtajú doklad totožnosti , meno a priezvisko. Ked udáš pôvodné priezvisko, aby sedelo s OP, už udávaš nepravdivé údaje.
Stačí nejaká doručená zásielka na pošte a nemusia Ti ju vydať.
Dnes už je doba počítačov, takže je to trochu riziko...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať