Zavrieť

Porady

Problém pri dedičstve

Teta zomrela ako bezdetná a slobodná v októbri. Zanechala závet v ktorom všetko necháva mne. Od jej smrti tam platím plyn a elektriku. Teraz sme mali dedičské a jej brat závet neuznal. Viem že má podať žalobu na súd ale mne ide o to, ako, kedy a koho môžem požiadať o vydanie predbežného opatrenia na nakladanie s jej majetkom, keďže súd sa môže vliecť aj niekoľko rokov? Ďakujem za odpoveďe.
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Tak to bude mať nespokojný dedič veľmi ťažké pri dokazovaní neplatnosti závetu. Možno si myslí, že na súd stačí prísť sa vyžalovať na nespravodlivosť sestry, prípadne ju pekne poopľúvať a dedičstvo je v suchu. A bude len veľmi prekvapený.
0 0
Pajula Pajula

Pajula je offline (nepripojený) Pajula

A úprimne, má nejakú šancu ten súd vyhrať? Myslím reálnu.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pajula Pozri príspevok
A úprimne, má nejakú šancu ten súd vyhrať? Myslím reálnu.
Ak na súde vyrukuje s tým morfiom, tak pravdepodobne nemá veľkú šancu. Právnici mu môžu vymyslieť úplne iné dôvody, no a tie zas bude musieť preukázať. Pri našich súdoch však jeden nikdy nevie.
0 0
Pajula Pajula

Pajula je offline (nepripojený) Pajula

Ešte k tým úplne iným dôvodom. Notárka na dedičskom od neho chcela presne dôvody, pre ktoré závet neuznáva a že len tie môžu byť použité k žalobe o neplanosti závetu. Napísala ich aj do zápisnice. To nie je pravda? Môže v žalobe použiť aj iné dôvody ako tie, ktoré uviedol u notárky?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nemôžu.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Pajula Pozri príspevok
A úprimne, má nejakú šancu ten súd vyhrať? Myslím reálnu.
Podľa mňa za reálnych okolností by nemal mať moc veľkú šancu vyhrať,ale ako písala Petra, niektoré rozhodnutia našich súdov sú viacmenej tragikomické( čo asi za tým bude????)Proste niektorí sudcovia majú radi "na kávu" a potom to tak vyzerá- ale neboj sa-aj keby skúsil ujko "kávičkovať" na okrese, tak ešte je kraj,príp.najvyšší súd a tam je už potrebné dať veeela tých kávičiek...-a to ujo nezvládne, tolko kofeínu nemá asi...
Neboj sa ,máš to v suchu...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pajula Pozri príspevok
Ešte k tým úplne iným dôvodom. Notárka na dedičskom od neho chcela presne dôvody, pre ktoré závet neuznáva a že len tie môžu byť použité k žalobe o neplanosti závetu. Napísala ich aj do zápisnice. To nie je pravda? Môže v žalobe použiť aj iné dôvody ako tie, ktoré uviedol u notárky?
Nemáš za čo. S tým čo viem, sa na Porade rada podelím.

To je v poriadku, že notárka zisťovala dôvody, pre ktoré strýko považuje závet za neplatný. Aj to, že ich zapísala do zápisnice. Veď ak by strýko namietal, že závet považuje síce za neplatný, ale neuviedol žiadny dôvod neplatnosti, tak by notárka nemala žiadny dôvod nevydať osvedčenie o dedičstve v prospech dediča zo závetu.

Neviem, na čo sa ma pýtaš, že nie je pravda. A prečo by strýko nemohol použiť aj iné dôvody než tie, ktoré nie sú uvedené v zápisnici u notárky alebo v zápisnici z pojednávania na súde v dedičskej veci. Občiansky zákonník a ani Občiansky súdny poriadok mu túto možnosť nezakazujú. Veď ak by sa strýko dodatočne dozvedel o inom dôvode neplatnosti závetu, ktorý by robil závet absolútne neplatný, nebráni mu v tom žiadne zákonné ustanovenie, pre ktoré by nemohol tento dôvod na súde uplatniť. Dokonca ak by notár pri spisovaní závetu opomenul v ňom uviesť nejakú podstatnú náležitosť závetu,(aj notári robia chyby), ktorá by robila závet neplatným podľa § 39 Obč.zák., potom súd v konaní o určenie neolatnosti závetu podľa § 80 O.s.p. by sám, z úradnej povinnosti musel prihliadnuť na neplatnosť závetu, aj keď by strýko tento dôvod nenamietal. takže tak.
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

prosím o radu: Dedičské konanie ešte nie je ukončené, brat napadol závet, ktorým byt mamka darovala mne. Bude mu patriť 1/4 jeho zákonného podielu z bytu. V byte nikto nebýva, ale poplatky za užívanie platím ja. Brat však chce dostať kľúč od bytu, kde sú však veci ( nábytok a ostatné prísl. ), ktoré patria mne po mamke. Brat si dal tieto veci v rámci ded.konania ohodnotiť, patrí mu 1/4 hodnoty, ale nič viac. Ako postupovať? Musím mu dať kľúč od bytu alebo mu môžem dovoliť prístup len v mojej prítomnosti? Ešte doplním, že brat mi zaslal list, ktorým mi navrhuje, že ako vlastník 1/4 bytu je ochotný prispievať do výšky 1/4 nákladov za užívanie bytu, ale podmienkou je, že mu kľúč od bytu dám.
Naposledy upravil Lumila : 25.10.10 at 14:05 Dôvod: doplnenie
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nie je dedičské konanie ukončené, ešte by ste sa mohli dohodnúť na vyrovnaní, ale s tým asi brat nesúhlasí.

Brat zdedí 1/4 bytu, teda sa stane spoluvlastníkom celého bytu tak ako ty; len práva a povinnosti k tejto spoločnej veci máte rozdielne. Brat má pravdu s tým kĺúčom aj s hradením nákladov.
Ak byt prenajmete, bratovi bude patriť 1/4 príjmu, ak ho predáte, tiež. Najlepšie by bolo byt predať a podeliť sa.
3 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Ja byt nechcem predať, potrebujem ho pre svoje deti. Má brat právo žiadať kľúč, kým sú tam moje veci? Veď kým sa byt nevyprázdni, kedykoľvek si môže odtiaľ niečo zobrať. Toto sleduje svojim počínaním. Ja som mu ponúkla možnosť, že kým sú tam moje veci, umožním mu prístup len v mojej prítomnosti.
Naposledy upravil Lumila : 25.10.10 at 19:16 Dôvod: doplnenie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lumila Pozri príspevok
Ja byt nechcem predať, potrebujem ho pre svoje deti. Má brat právo žiadať kľúč, kým sú tam moje veci? Veď kým sa byt nevyprázdni, kedykoľvek si môže odtiaľ niečo zobrať. Toto sleduje svojim počínaním. Ja som mu ponúkla možnosť, že kým sú tam moje veci, umožním mu prístup len v mojej prítomnosti.
Je to jeho majetok, aj keď len 1/4, tak má právo ako majiteľ nehnuteľnosť užívať a mať do nej prístup. On je (alebo bude) takým istým majiteľom ako ty, je jedno, v akom podiele, tak mu nemôžeš zakázať vstup.
1 0
icozv icozv

icozv je offline (nepripojený) icozv

Dobrý deň,
prosím vedel by niekto poradiť či je možné aby sa začalo dedičské konanie aj ked sú na nehnutelnosti ťarchy?
pri konaní nik z účastnených tieto skutočnosti nepovedal a takisto mi notár povedal že nehnutelnosť je čistá, bez ťarch.
ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dedičské konanie sa musí začať. Aké sú to ťarchy? Niektoré ťarchy vôbec nemusia hodnotu dedičstva ovplyvniť. Ak ide o dlhy, veritelia si ich do dedičského konania musia prihlásiť.
3 0
icozv icozv

icozv je offline (nepripojený) icozv

jedna exekúcia a jedno záložné právo v prospech colného úradu
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tie musia byť zapísané v katastri, notár to musí zistiť. Prekontroluj to na katasterportal sk.
Ak zdedíte aktíva, budete dediť aj pasíva. Keď ťa nebudú počúvať, dohodni sa, že môžu dediť nehnuteľnosti, nech ťa z nich vyplatia.
4 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Lumila Pozri príspevok
Ja byt nechcem predať, potrebujem ho pre svoje deti. Má brat právo žiadať kľúč, kým sú tam moje veci? Veď kým sa byt nevyprázdni, kedykoľvek si môže odtiaľ niečo zobrať. Toto sleduje svojim počínaním. Ja som mu ponúkla možnosť, že kým sú tam moje veci, umožním mu prístup len v mojej prítomnosti.
Lumila, čo by si robila, keby sa karta obrátila?
Keby brat zdedil byt /pôvodne celý aj so zariadením/ a chcel by ho držať pre svoje deti /možno ich tiež má/???
Nespomínaš, či aj on niekedy niečo dostal...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať