Zavrieť

Porady

Kamery na pracovisku

xxxxxxxxxxxxx
Naposledy upravil Dank : 28.07.05 at 17:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    NO neviem , či je nato zákon, ale ak máte priamo na pracovisku kameru, tak je to asi OK, iné by bolo ak by tá kamera bola v šatni na WC, kúpelke alebo kuchynke. POznám veľa podnikov, kde majú kamery. Môj muž robi v jednom a predstav si, šéf odkázal jednému zamestnancovi, aby rýchlejšie chodil!!!!
    No t je už vrchol, sťažovali sa zamestnanci cez odbory, ale nič...
    Takže začínam veriť , že všetko zlé pre zamestnancov sa môže...

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    dobré ranko ja by som sa vratila este k tejto téme. Je vlasne zákonné takto snímat zamestnancov nepretrzite 24 hot. na pracovisku? ak by mi nohol niekto poradit aky zákon može zabrániť takýmto kamerám na pracoviskách a ci s tým nedokážu nič robiť zamestnanci nejakou peticiou, tak mi prosim odpovedzte. vopred dakujem

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    Prečo chýba pôvodný príspevok?
    Spomínam si, že keď som bola na školení o ochrane osobných údajov, školiteľka hovorila, že môžu byť kamery na pracovisku, ale nesmie byť záznam!

    pepo_p je offline (nepripojený) pepo_p

    2 zamestnania a pracujem do roztrhania :-D ...viac pepo_p
    zákon o ochrane osobných údajov rieši otázku monitorovania len v rozsahu záznamov, ktoré sú vykonávané na nosič a v takom prípade je prevádzkovateľ povinný monitorovaný priestor označiť.

    Z toho mi vyplýva že zamestnávateľ si kamerový systém môže zabezpečiť, môže "Monitorovať", ale nesmie robiť záznam.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Podľa ust.§12 OZ (občianskeho zákonníka) sa môžu písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy, týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
    Privolenie nie je potrebné ak sa predmetné záznamy použijú na úradné účely na základe zákona alebo na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani takéto použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami FO.
    Pred inštaláciou systému musí každý jeden pracovník nahliadnuť do vypracovanej smernice a jej prečítanie musí potvrdiť svojim podpisom v prípade že s ním trvá pracovný pomer v čase nainštalovania kamier. Smernica musí obsahovať presné body a ich popis:
    1. spôsob snímania a rozsah záznamu, využitie zvuku, obrazu
    2. rozmiestnenie kamier
    3. akým spôsobom je vyhotovený záznam (VHS, digitálne) a na akú dlhú dobu
    4. na aké vymedzené účely bude tento záznam slúžiť
    5. zoznam osôb, ktoré budú mať prístup ku kamerám a záznamom kamier


    Prevádzkový manažér / správca budovy má byť oboznámený o inštalácií vopred a má disponovať kontaktnými údajmi na spoločnosť údržby tohto systému pre prípad opravy, poruchy, alebo nutnosti autorizovanej deaktivácie.

    Kópia podpísanej smernice zostáva u zamestnanca. V prípade vážneho pochybenia a zneužitia kamerového systému a zároveň porušenie ochrany vášho súkromia je možné sa ohradiť a začať právne kroky proti jednaniu zamestnávateľa. Verte, že by to nebol jediný a vôbec nie prvý prípad na Slovensku alebo v Čechách. Inštalácia kamier je vždy rozporuplná téma. Záleží na pracovisku, v ktorom sa pokladá prítomnosť kamier za nevyhnutná. Kamerovým systémom sa monitorujú pracoviská s cenným materiálom, peniazmi. Vstupné dvere, prístupové miesta, trezory, alebo luxusné kancelárie a pod.

    gondor je offline (nepripojený) gondor

    gondor
    aj ja by som mala otázku v tomto veci, už som hľadala takisto ako vy odpoveď, ale som nenašla, napíšem náš problém, keď vie niekto prosím poraďte:
    zamestnávateľ až po dvoch týždňoch oboznámil zamestnancov s tým, že v ich dennej vrátane v nočnej oddychovej miestnosti je kamerový systém s video záznamom. Zamestnanci - ženy doteraz zvykli sa tam prezliekať / majú zvlášť miestnosť na prezliekanie , ale na poschodí/ keď sa veľmi ponáhľajú, alebo sa pošpinia počas práce . Pracujú v nepretržitej prevádzke na zdravotnom úseku. Má právo zamestnávateľ napojiť kamerový systém do takej miestnosti? Zamestnávateľ sa vyrozpráva nato, že je v tej miestnosti signalizácia, a to musí mať pod kontrolou. Ako postupovať, aby sa nepoškodili osobné ľudské práva !!! Miestnosť zatiaľ ani vyznačená neni , že je snímaná kamerami.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mal povinnost vas vopred oboznamit,hlavne ak je zauzivane, ze sa prezliekate aj na inych miestach,ako v satniach na to urcenych.

    Ak mate malo priestoru na prezliekanie, tak poziadajte o dasliu miestnost,ale kamery po chodbach mu zakazat nik nemoze,

    Ale aj on ma pravo si chranit svoj majetok,ale musi dodrziavat zakon.
    Viac si pozri tu :

    http://zaujimavosti.net/clanky/kamer...lne-co-sa-smie
    http://www.porada.sk/t23890-kamery-na-pracoviskach.html
    Naposledy upravil arizona : 03.12.11 at 18:10 Dôvod: oprava prispevku,zle som precitala otazku

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    arizona Pozri príspevok
    Preco si myslite, ze poskodzuje vase ludske prava? Aj on ma pravo si chranit svoj majetok.
    Ved vas s kamerami oboznamil,až po 2 týždňoch sledovania toho,ako sa prezliekajú a dokonca to zaznamenáva. satne na prezliekanie pre pracovnicky zabezpecil,tam kamery nie su, takze...????

    Ak mate malo priestoru na prezliekanie, tak poziadajte o dasliu miestnost,to nie je vždy a všade možné ale kamery po chodbach mu zakazat nik nemoze,
    .

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ked Vás snímajú kamery na uliciach, v obchodných centrách , to Vám nevadí ??

    Jednoducho Veľký brat Vás má pod palcom už skoro všade a niet boha-pomoci !

    Ak sa Vám nepáči kde Vás sníma kamera, tak ju jednoducho odstrčte nabok, alebo objektív zamažte vazelínou.
    Zdravím Vás dnes som našiel tento článok na internete http://ekonato.tvnoviny.sk/clanok/se...o-vyzerat.html je to síce z augusta minulého roka ale novela zákona platí až teraz od januára.

    Preto sa pýtam je možné aby zamestnávateľ sledoval 7.5 hod. neustále pracovný výkon zamestnanca takým spôsobom že doslova ho nechcem použiť slovo šikanuje tak uvediem príklad.

    Opýtate sa koľko je hodín prípadne ak ste závislý od ľudí čo pracujú pred Vami na výrobku tak zatiaľ pár minút (2-3) čakáte na výrobok aby ste mohli vykonať svoju pridelenú činnosť - a vedúci Vás príde "zbuzerovať" že nič nerobíte len sa rozprávate ! Doslova cítia sa tam ako v base!

    V článku čo som sem pridal je uvedená takáto veta - Novela teda reaguje na problémy, ktoré sa v oblasti monitorovania objavujú v praxi, t.j. aj kamery, kde sa narušuje právo zamestnanca na súkromie na pracovisku. Kontroly čistého pracovného výkonu zamestnanca sú totiž v rozpore s európskym právom.

    Ešte dodám že zamestnanci žiadny súhlas s monitorovaním nepodpisovali ani miesto nieje ničím označené že je monitorované a podobné formality k tomu potrebné. Prečítal som už veľa článkov a tém tak poprosím aby sa vyjadril k tomu niekto kto vie o čom píše ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.