Zavrieť

Porady

odvolanie proti plat.rozkazu

potrebovala by som poradit.byvaly priatel mi vybral peniaze z uctu.ziadala som o platobny rozkaz od sudu,sud mi vyhovel,ale zalovany sa odvolal,ze v tom case sme zili ako druh a druzka,a ze si z uctu vybral peniaze co mu tam poslala jeho matka.lenze tie mu poslala este v maji a hned si ich aj vybral,a paltobny prikaz som dala na vybery v septembri.chcela by som sa opytat,ci nas niekto moze povazovat pravne za druha a druzku,ked sme v spolocnej domacnosti nezili spolu ani rok,a o spolocnom prispievani na domacnost tiez nemoze byt ani reci?mame sice spolu dieta,ale to ma meno po mne.este by som sa chcela opytat ako prebieha taketo konanie,a ake dokazy okrem vypisov z uctov by si bolo dobre zabezpecit.inak ucet je na moje meno,a vybrata bola moja materska.za rady a postrehy predom dakujem,hlavne za tie optimisticke
Usporiadat
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

jana987 Pozri príspevok
tak ahojte!precitala som si prispevky.parada!vychadza mi z toho akurat to,ze aj ked budem neviem ako obhajovat svoju pravdu,nic s tym na sude nedokazem ,ak protistrana si vymysli nejaky superpribeh specialne pre sudcu,ktory so skutocnostou nebude sice nic mat spolocne,ale bude sa sudcovi viac pozdavat!teraz uz viem,ze na nase sudy sa vobec neoplati obracat,aj tak nic nedosiahnem!na margo tejto temy by som sa chcela opytat,ci proti mne moze svedcit matka obzalovaneho,ktora sa mi aj so svojim manzelom v minulosti na verejnosti vyhrazala a osocovala ma?dakujem za odpoved.
Jana987, jeho matka môže svedčiť proti Tebe, ak ju obžalovaný navrhne za svedka, alebo si ho vyžiada súd, alebo orgány činné v trestnom konaní..


Svedkovia
§ 127
Povinnosť svedčiť

(1) Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie.
(2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.
§ 128
Predvolanie, predvedenie a zabezpečenie svedka

(1) Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neustanoví, môže byť predvedený. V konaní pred súdom na základe uznesenia súdu môže byť svedok zabezpečený spôsobom uvedeným v § 88, ak sú splnené podmienky pre taký postup. Na následky nedostavenia sa musí v predvolaní upozorniť.
(2) Ak sa nedostaví príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd jeho nadriadeného, aby oznámil dôvod, prečo sa predvolaný nedostavil, prípadne aby ho dal predviesť alebo ho zabezpečil. V ostatných prípadoch požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd o predvedenie alebo zabezpečenie svedka útvar Policajného zboru.
§ 129
Zákaz výsluchu svedka

(1) Svedok nesmie byť vypočúvaný o okolnostiach, ktoré tvoria utajovanú skutočnosť, okrem prípadu, že bol od tejto povinnosti príslušným orgánom oslobodený. Oslobodenie možno odoprieť len vtedy, keby bola ohrozená obrana alebo bezpečnosť štátu alebo hrozila iná rovnako vážna škoda; dôvody na odopretie oslobodenia treba vždy uviesť.
(2) Svedok nesmie byť vypočúvaný ani vtedy, keby svojou výpoveďou porušil zákonom alebo medzinárodnou zmluvou uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti okrem prípadu, že by bol od tejto povinnosti oslobodený príslušným orgánom alebo tým, v ktorého záujme má túto povinnosť.
(3) Zákaz výsluchu podľa odseku 2 sa nevzťahuje na svedeckú povinnosť týkajúcu sa trestného činu, ktorý má svedok povinnosť prekaziť podľa Trestného zákona.
§ 130
Právo svedka odoprieť výpoveď

(1) Právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere.
(2) Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.
Naposledy upravil 02Michaela : 17.06.09 at 14:56 Dôvod: administratívna chyba
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať