Zavrieť

Porady

poberateľ invalidného dôchodku a osobná asistencia

Prosím vás o pomoc pri nasledovných otázkach:

chlapec - fyzicky postihnutý, má nárok na osobného asistenta, SP mu prepláca osobnú asistenciu. V novembri tohto roka dovŕši 18 rokov, čiže môže požiadať o invalidný dôchodok. Mama je SZČO s celkom slušným príjmom, otec štátny zamestnanec, ktorý v prípade potreby môže ísť do výsluhového dôchodku. Avšak pri odchode dostane odstupné vo výške cca 200tis. Sk. Otec by robil osobného asistenta chlapcovi (navštevuje strednú školu, toho asistenta naozaj potrebuje a aj využíva už teraz cudziu osobu).
Teraz vyvstáva otázka - či odchodom do výsluhového dôchodku a vyplatením odstupného nepríde rodina o osobnú asistenciu? Alebo sa bude brať už iba príjem chlapca - čiže invalidný dôchodok? Pretože odchodom otca na dôchodok príde rodina o slušný príjem, výsluhový dôchodok bude len vo výške cca 8tis Sk. Čo je výhodnejšie?
Treba zvážiť aj ten aspekt, že pre chlapca by bol otec - osobný asistent určite lepší, lenže pri jeho postihu potrebuje rodina aj vysoké finančné príjmy, aby mu mohla poskytovať všetku starostlivosť, čo chlapec potrebuje.
Ďakujem za všetky rady, podnety, odkazy a nápady.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

alaya1 Pozri príspevok
dakujem ti velmi pekne. Islo len o tu sumu, ci bude ta studentka ochotna chodit. Nevedeli sme, kolko je to penazi.Na urade mi povedali len tolko, ze si bude musiet ta asistentka dat danove priznanie, kolko penazi dostane nevedeli, ani hodinovu mzdu. ze si to ma ona slabozraka najst v zakone. To je pristup, ze?
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.
Osobnú vlastnú skúsenosť nemám, ale mám kamaráta ktorý služby asistenta využíva.
Veľa času vykryjú jeho rodičia. Asistent chodí ako sa dohodnú, a ako ho potrebuje. Je platený od počtu hodín koľko daný deň odrobí ( pri kamarátovi je to ozaj odrobí, lebo je kvadraplegik ).
Jeden čas mal dokonca dvoch asistentov, lebo ani jeden to nerobil na plný úväzok. Lebo ak by schválili 10 hodín denne tak nie je napísané, že to musí robiť jeden človek.
Ako teba čo vlastne zaujíma? Či tam tá vysokoškoláčka bude 7 dní v týždni? 365 dní v roku?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Skor postup pri vybavovani, ake ma kamoska naroky a pod. Ale vela som sa uz dozvedela, aj tak vdaka za pomoc.
Naozaj sme sa na urade nic nedozvedeli, odbili nas, ako obtazujuce elementy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Skor postup pri vybavovani, ake ma kamoska naroky a pod. Ale vela som sa uz dozvedela, aj tak vdaka za pomoc.
Naozaj sme sa na urade nic nedozvedeli, odbili nas, ako obtazujuce elementy.
Skús čítať tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13079
určite treba podať žiadosť, a k tomu pár potvrdení. Čo povedia pri podávaní žiadosti. No a potom treba čakať na rozhodnutie či schvália os. asistenta a v akom rozsahu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.
Ideš na to z opačnej strany..
Pretože to, aké kompenzácie navrhnú, záleží od posudku. Nikde nie je písané, že bude mať príspevok na OA.. môže a nemusí (aj keď podľa toho, čo si písala asi áno) Ale ten rozsah môže byť rôzny ..to všetko závisí od toho, na aké všetky činnosti by asistenta potrebovala (nielen obslužné, ale aj aktívne trávenie voľného času)... čiže toto si treba premyslieť - pozrieť dobre v zákone a potom to uviesť aj v tej žiadosti ..(skrátka snažiť sa o to, aby bol ten rozsah čo najvyšší). lebo darmo teraz zisťuješ, či je to práca na desať hodín aj v nedeľu ... ak jej potom uznajú len napr. 300 hodín na celý rok.
Teraz sa treba sústrediť na posudok ... a pozrieť v zákone aj ostatné kompenzácie .. čo by prichádzalo do úvahy pre jej konkrétne postihnutie. A toto všetko musí posudková komisia vedieť ... ak nevedia – nedajú.
Až keď bude OA priznaná, tak potom treba uzavrieť zmluvu s asistentom (môžu byť viacerí) .. a každý mesiac môže byť odpracovaný rôzny počet hodín (tak, aby neprešvihla ročný rozsah – ak áno, platí zo svojho)
No a samozrejme ostatná dokumentácia ... zdravotná, príjem...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať