Zavrieť

Porady

vodičský preukaz skupiny A1

Dobry den
ja by som chcela vodičský na skupinu A1, ja mam teraz na malu motorku a osobný automobil.Vodicský mám uz 3,5 roka. Dopočula som sa, ze netreba robiť od zaciať skusky ale staci si podať ziadosť a maly by mi ho rozšíriť. volala som na policiu tak oni o nicom nevedia. nevie o tom niekto??co a ako??
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lucia S. Pozri príspevok
    Dobry den
    ja by som chcela vodičský na skupinu A1, ja mam teraz na malu motorku a osobný automobil.Vodicský mám uz 3,5 roka. Dopočula som sa, ze netreba robiť od zaciať skusky ale staci si podať ziadosť a maly by mi ho rozšíriť. volala som na policiu tak oni o nicom nevedia. nevie o tom niekto??co a ako??
    Dakujem
    Pri rozširovaní VP o nejakú skupinu nestačí urobiť len nejaké rozšírenie, treba absolvovať celú kurz vrátanie testov a jázd. Najmä, keď prechádzaš z nižšej skupiny do vyššej. Sú autoškoly, ktoré ťa pripravia na ktorúkoľvek skupinu, napr. tu:

    http://www.autoskola-ficker.sk/cennik.html


    Ale zdá sa, že tebe je škoda robiť si A1, keď ty si môžeš urobiť rovno na A, lebo asi už máš viac, ako 18 rokov. Akurát tam budeš mať obmedzenie, že môžeš viesť motorku s výkonom najviac 25 kW.

    Získať skupinu A bez obmedzení môže jedine osoba staršia ako 21 rokov. Ale v § 78 ods. 2 zákona o cestnej premávke je jedna výnimka, ktorá ťa asi poplietla (alebo si o nej niečo počula a to si si myslela, že použiješ), podľa ktorej skupinu A môže mať bez obmedzenia aj osoba, ktorá má 2 ročnú prax vo vedení motorky, ale musí získať skupinu A s obmedzením.


    (1) Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je

    a) 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,
    b) 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia podskupiny A1 a B1,
    c) 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny T,
    d) 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A na vedenie motorového vozidla s výkonom motora nepresahujúcim 25 kW alebo s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 16 kW.kg-1 alebo motocykla s postranným vozíkom s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 16 kW.kg-1, skupiny B, B+E, C, C+E a podskupiny C1 a C1+E,
    e) 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzení podľa písmena d), skupiny D, D+E a
    podskupiny D1 a D1+E,


    (2) Vodičské oprávnenie skupiny A bez obmedzení podľa odseku 1 písm. d) možno udeliť aj osobe, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A podľa odseku 1 písm. d) a ktorá predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení takéhoto motorového vozidla; takáto osoba sa nemusí podrobiť príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole.


    Takže ak máš A1, tak si tak či tak musíš urobiť VP na A (celý kurz) a ak nemáš prax vo vedení motorky, tak ti dajú A s obmedzením. Ak čestne prehlásiš, že máš dvojročnú prax, tak dostaneš bez obmedzenia. Ak to čestné prehlásenie predložíš o 2 roky (teda v 20. roku veku), tak ti obmedzenie zrušia.

    Taký, čo si urobí skupinu A vo veku 22 rokov, tak ten dostane bez obmedzenia.

    Trochu si si to poplietla to rozšírenie, ale tušila si dobre, že sa niečo dá rozšíriť aj bez kurzu.

    pcman je offline (nepripojený) pcman

    pcman
    Dobry den, mam otazku...
    Som studentom vysokej skoly, urobil som si vodicsky preukaz typu A (do 25kW) spolu s typom B, cize na auto a motorku (obmedzenu do 25kW). mam uz po dvadsiatke a planoval som si podat potvrdenie o praxi 2 rocnej aby mi obmedzenie mohli zrusit. Ale teraz som cital ze vydali novy zakon ze motorkari mozu jazdit od 24 rokov az bez obmedzeni. Za vodicsky som si riadne zaplatil len som mal ist vymenit. Chcel by som sa opytat ci je ta vymena este realna teraz. Ci sa to vztahuje aj na mna, lebo ja uz mam v podstate skusky za sebou. Dakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pcman Pozri príspevok
    Dobry den, mam otazku...
    Som studentom vysokej skoly, urobil som si vodicsky preukaz typu A (do 25kW) spolu s typom B, cize na auto a motorku (obmedzenu do 25kW). mam uz po dvadsiatke a planoval som si podat potvrdenie o praxi 2 rocnej aby mi obmedzenie mohli zrusit. Ale teraz som cital ze vydali novy zakon ze motorkari mozu jazdit od 24 rokov az bez obmedzeni. Za vodicsky som si riadne zaplatil len som mal ist vymenit. Chcel by som sa opytat ci je ta vymena este realna teraz. Ci sa to vztahuje aj na mna, lebo ja uz mam v podstate skusky za sebou. Dakujem.
    Až teraz som našiel tvoju otázku, neviem, či je ešte aktuálna, ale aj tak ti odpoviem, možno to pomôže niekomu inému.

    V zákone nebola žiadna zmena na 24 rokov, stále platí veková hranica pre skupinu A 21 rokov:

    (1) Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je

    a) 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,
    b) 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia podskupiny A1 a B1,
    c) 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny T,
    d) 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A na vedenie motorového vozidla s výkonom motora nepresahujúcim 25 kW alebo s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 16 kW.kg-1 alebo motocykla s postranným vozíkom s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 16 kW.kg-1, skupiny B, B+E, C, C+E a podskupiny C1 a C1+E,
    e) 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzení podľa písmena d), skupiny D, D+E a podskupiny D1 a D1+E,

    (2) Vodičské oprávnenie skupiny A bez obmedzení podľa odseku 1 písm. d) možno udeliť aj osobe, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A podľa odseku 1 písm. d) a ktorá predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení takéhoto motorového vozidla; takáto osoba sa nemusí podrobiť príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole.


    Ak teda ešte nemáš 21 rokov, tak môžeš dať čestné vyhlásenie a budeš mať skupinu A bez obmedzenia. Ak už máš 21 rokov, tak obmedzenie zo zákona odpadá.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Ja som sa nikdy v živote neviezol na motorke ani po tom netúžim.To len taký malý bonz na mňa.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    No ja som sa viezol - na Harleyke - ale nebola moja (bol som spolujazdec). Jazdu som si náležite vychutnal (dostal som ju ako bonus za stráženie tohto motocyklového pokladu).
    Poviem vám, je to nádherný pocit, vietor fúka, motorka si pobrukuje svoj rytmus. Odvtedy chápem motorkárov (ale nie tých bláznov, ktorý sa mestom preháňajú aj 150 kilometrovou rýchlosťou - tých by som najradšej zabásol), že motorka je viac ako manželka - je to vášeň.

    polmil je offline (nepripojený) polmil

    polmil
    [tých by som najradšej zabásol), že motorka je viac ako manželka - je to vášeň. - rad by som vedel kam to do nej zapichnúť - ä Do manželky to viem, ale do motorky?????????????

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    polmil Pozri príspevok
    [tých by som najradšej zabásol), že motorka je viac ako manželka - je to vášeň. - rad by som vedel kam to do nej zapichnúť - ä Do manželky to viem, ale do motorky?????????????
    No predsa do výfuku! To nevieš????

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Chobot
    No predsa do výfuku! To nevieš????
    100bodov - trefa. Asi ešte nevidel motorku .

    pcman je offline (nepripojený) pcman

    pcman
    dakujem pekne za odpoved moderator, aj ked po dvoch rokov som si na to spomenul predsa som sa vratil, tvoja odpoved mi velmi pomohla nakolko zajtra si budem moct zajazdit na harley-i pri mestskej hale v presove, este dnes ked som tam bol som myslel, ze mam obmedzenie ale zajtra by mi potom mali dat vystava je pekna odporucam kazdemu...pekny den

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    urob si veľké A-čko, ak sa motáš okolo motoriek, určite ho využiješ...
    a pojem rozšírenie je asi iba pojem, vždy robíš v podstate vodičák odznova a ak by si neurobila testy, zoberú ti aj to čo už máš, ale to je tak pravdepodobnosť 1:1000000 :-)))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.