Zavrieť

Porady

Dedenie pôdy pôvodne nezistených vlastníkov

Mamin starý otec bol v súčastnosti zistený ako majiteľ pôdy, ktorá predtým figurovala v evidencii pozemkového fondu ako pôda nezisteného vlastníka. Z právneho hľadiska by sa teda malo jednať o novoobjavený majetok. Nakoľko dedko umrel ešte koncom 50. rokov a v súčastnosti sú mŕtvi aj všetci jeho 5 synovia o dedičstvo sa prihlásili jeho vnuci. Prebehlo teda nové dedičské konanie, na ktorom sa však postupovalo pre mňa nepochopiteľným spôsobom a to tak, akoby teraz (tj.rok 2009) bol rok 1957 a majetok najprv získali 5 synovia, ktorý boli v roku 1957 ešte všetci živí. Následne po ich smrti akoby prešiel na ich manželky a ich deti rovnakým podielom. Dedičské konanie novoobjaveného majetku však prebehlo v roku 2009. Dnes už nebohí synovia spomínanú pôdu nikdy nevlastnili, jej pôvodným vlastníkom bol len matkin dedo a predmetom dedenia sa stala až teraz, keď z dedových priamych príbuzných dodnes žijú už len jeho vnuci.
Otázka : Mohlo sa postupovať tak, akoby pôdu boli získali do vlastníctva synovia, napriek tomu, že po celý život až do svojej smrti o jej exsitencii nemali ani tušenia ? Môže napr. vďaka tomu, že jeden z nich umrel bezdetný, dnes (tj. rok 2009) získať dedičský podiel aj rodina jeho dnes už takisto zosnulej manželky? Podľa môjho názoru a môjho pochopenia občianskeho zákonníka by si dedičské podiely mali rozdeliť len žijúce vnúčatá pôvodného majiteľa, keďže pôda bola zistená ako novoobjavený majetok až v súčastnosti.

Ako sa vlastne dedí pôda (novoobjavený majetok) ?

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Naposledy upravil korko7 : 23.06.09 at 10:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    Pri obnovenom dedičskom konaní prichádza do úvahy dedenie zo zákona. Občiansky zákonník rozoznáva štyri zákonné dedičské skupiny. Platí princíp, že ak niektorý zákonný dedič nededí (nezáleží pritom, o ktorú skupinu dedičov ide), nadobúdajú dedičský podiel jeho deti.

    Dedenie zo zákona a dedičské skupiny


    Dedičov, ktorí nadobúdajú dedičstvo priamo zo zákona, môžeme rozdeliť do nasledovných dedičských skupín:
    1. Do prvej skupiny patria členovia najužšej rodiny, t. j. poručiteľov manžel/ka a deti. Predpokladom dedenia v tejto skupine je, aby poručiteľ mal aspoň jedného potomka. Ak nededí žiadny potomok, manžel dedí až v druhej skupine. Pokiaľ ide o manžela ako o dediča, rozhoduje trvanie manželstva v čase poručiteľovej smrti. Nededí bývalý rozvedený manžel. K dedeniu sú povolané všetky deti poručiteľa bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo neho.
    Dedičia v tejto skupine dedia rovnakým dielom. Pre výšku dedičského podielu každého z nich je rozhodujúci celkový počet dedičov. Ak nededí niektoré dieťa, zákon povoláva na jeho miesto jeho potomkov.

    2. Dedičia druhej skupiny nastupujú v tom prípade, ak niet potomka, ktorý by po poručiteľovi dedil, t. j. ak poručiteľ nemal deti alebo ak sa ani jeden potomok nedožil jeho smrti, prípadne ak sú nespôsobilí dediť, sú vydedení a pod.
    Do druhej dedičskej skupiny patrí:
    – manžel,
    – rodičia poručiteľa,
    – spolužijúce osoby.
    V druhej skupine je osobitne vymedzený dedičský podiel manžela. Tu manžel dedí najmenej polovicu dedičstva. O druhú polovicu sa delia ostatní dedičia patriaci do tejto skupiny, a to rovnakým dielom. Ak poručiteľ zanechal len manžela, dedí tento celé dedičstvo. To isté platí v prípade, že po poručiteľovi dedí len jeden z rodičov. Iný prípad ale nastáva v situácii, ak nededí ani manžel a ani rodičia poručiteľa. Spolužijúce osoby dedia v tretej skupine a nie v druhej skupine.

    3. V tejto skupine dedia súrodenci a spolu s nimi osoby, ktoré žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti najmenej po dobu jedného roku pred smrťou a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov nededí, nadobúdajú dedičstvo rovnakým dielom jeho deti.
    4. Do tejto skupiny sú zaradení prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, dedia ich deti, t. j. tety, ujovia a strýkovia poručiteľa.

    Dedenie pôdy pôvodne nezistených vlastníkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.