Zavrieť

Porady

DNP a zmena max. vymeriavacieho základu

Ahojte Poraďáci!

Práve som zistila, že sa zmenil vymeriavací základ. Zvýšil sa z EUR 1.003,09 na EUR 1.084,55. Ja si od júna platím z maximálneho VZ dobrovoľné nemocenské poistenie. Keď teraz od 1. júla zmenili túto sadzbu vymeriavacieho základu, môžem začať platiť hneď tú vyššiu čiastku alebo musím čakať pol roka, platiť tú čiastku z pôvodného maximálneho VZ a až potom môžem platiť z nového VZ?
Ak viete prosím poraďte mi. Troška ma zaskočila tá zmena, aj keď je už avízovaná dlhšie.
Usporiadat
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Noo, lenže ja si platím DNP z maximálneho vymeriavacieho základu a meniť ho ani nemôžem. Nerozumiem len tej podmienke 26 týždňov. Ja by som si určite aj počas nich platila DNP!!! Len neviem, či mi budú potom pri výpočte materskej brať do úvahy tento maximálny VZ alebo minimálny, z ktorého vyplácajú keď sa nesplní podmienka 26 týždňov .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucka, zmazala som svoj príspevok, lebo si doplnila viacej vecí a moja odpoveď už nebola správna.
Snáď sa ti ozve brčko.
Počas poberania nemocenského odvody neplatíš, DNP neruš.
Z akého VZ budeš mať nemocenské po 26 týždňoch a z akého materské ti určite odpovie brčko.
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ďakujem!
Si zlatá a budem teda úpenlivo čakať odpoveď od Brčka. Prajem pekný večer
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luckapastvova Pozri príspevok
Prepáčte, že píšem tak chaoticky. Tú prvú otázku si radšej moc nevšímajte.
Viem, že aby mi vyplácali, či už PN-ku alebo materskú, z dobrovoľného nemocenského poistenia, musím splniť podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a výška PN závisí od toho, či si platím toto dobrovoľné poistenie minimálne 26 týždňov. Takže keď by som musela ísť na rizikové tehotenstvo, predpokladám, že PN-ka by bola vypočítaná z VZ zo zamestnania + z minima v DNP.
Chcem sa vlastne spýtať, či by som si aj počas rizikového tehotenstva mala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som splnila podmienku tých 26 týždňov. Pýtam sa preto, pretože pravdepodobne sa mi bábo narodí budúci rok, takže vymeriavací základ sa bude brať z roka 2009. Neviem však, či by ho sociálna poisťovňa akceptovala vo výške z akej si ho platím, alebo by brala do úvahy vždy len to minimum, pretože v prípade rizikového tehotenstva by som nastúpila na PN ešte pred uplynutím tých 26 týždňov. Neviem, či sa jedná o 26 týždňov riadneho platenia alebo len poistenia.
Ďakujem za skorú odpoveď
... lucka, treba 26 týždňov poistenia .. počas PNky nebudeš síce platiť (keby si platila - mala by si preplatok - bolo by to zbytočné)... ale počíta sa doba od začiatku poistenia - ak aj počas tejto doby poistné neplatíš.
Čiže ak by si nastúpila na PNku od augusta, tak by nárok na nemocenské bol len z pravdepodobného VZ, ale materská (ak by si bola až do nástupu PN) by sa vlastna počítala z júna a júla.
Treba však ale mysliť na to, že poistné s prednostne odvádza zo zamestnania ! Ak teda platíš na DNP z max VZ ... tak sa ti celý nepočíta - len rozdiel (a máš preplatok na poistnom).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s Katy.
ak si mala DNP r.2007+2008 + od 1.6.09 a dlhodobé zamestnanie, tak ak PN vznikne do 26týž. od posledného prihlásenie na DNP, tak bude rátané z aktuálnej min.mzdy.

Ako píše katy, ide o to, aby DnP trvlo aspon 26týždnov pred vznikom PN/nástupom na MD. T.j. nejde o platenie.

No či budú nejaké zmeny v zákone o sociálnom poistení pri nástupe na MD v r.2010, to treba sledovať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brčko Pozri príspevok
súhlasím s Katy.
ak si mala DNP r.2007+2008 + od 1.6.09 a dlhodobé zamestnanie, tak ak PN vznikne do 26týž. od posledného prihlásenie na DNP, tak bude rátané z aktuálnej min.mzdy.

Ako píše katy, ide o to, aby DnP trvlo aspon 26týždnov pred vznikom PN/nástupom na MD. T.j. nejde o platenie.

No či budú nejaké zmeny v zákone o sociálnom poistení pri nástupe na MD v r.2010, to treba sledovať.
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 2009. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 2009. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?
vlastne áno, z obdobia od prihlásenia do dna pred vznikom PN, ak nenastúpi na PN ten istý mesiac ako nástup na MD (aj ked píšeš o dlhodobej PN, takže by to nemal byť ten prípad).

KOnkrétne,

A). ak vznikne PN 30.11.09 (29.11.09 uplynie 26týždnov), tak z obdobia 1.6.-29.11.09.

B) ale ak vznikne PN napr. 3.12.09 a na MD pôjde napr. 23.12.09, tak z obdobia 1.6.-30.11.09 (tak isto ako pri PN).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brčko Pozri príspevok
vlastne áno, z obdobia od prihlásenia do dna pred vznikom PN, ak nenastúpi na PN ten istý mesiac ako nástup na MD (aj ked píšeš o dlhodobej PN, takže by to nemal byť ten prípad).

KOnkrétne,

A). ak vznikne PN 30.11.09 (29.11.09 uplynie 26týždnov), tak z obdobia 1.6.-29.11.09.

B) ale ak vznikne PN napr. 3.12.09 a na MD pôjde napr. 23.12.09, tak z obdobia 1.6.-30.11.09 (tak isto ako pri PN).
Brčko, to nie je môj prípad, to je prípad luckapastvova.
Podmienku 270 dní splňa - DNP prerušene od 1.1.-31.5.09, od 1.6.09 znovu prihlásená na DNP z max.VZ. Je tehotná, ide na rizikové tehotenstvo. PN začne v priebehu jula 09, nástup na MD v roku 2010
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Brčko, to nie je môj prípad, to je prípad luckapastvova.
Podmienku 270 dní splňa - DNP prerušene od 1.1.-31.5.09, od 1.6.09 znovu prihlásená na DNP z max.VZ. Je tehotná, ide na rizikové tehotenstvo. PN začne v priebehu jula 09, nástup na MD v roku 2010
V tom prípade nejde o PN po 26týždoch. A aj nástup na MD si zmenila, predtým v r.2009 si písala. Ale ved si v tom už zorientovaná dobre
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brčko Pozri príspevok
V tom prípade nejde o PN po 26týždoch. A aj nástup na MD si zmenila, predtým v r.2009 si písala. Ale ved si v tom už zorientovaná dobre
Brčko, ďakujem, s tým dátumom nástupu na materskú - to bol preklep. Má byť rok 2010.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 20092010. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?
ak bude PN trvať aspon do konca roku 2009, tak áno

tak mi to nedalo, aby to bolo jednojednoznačné
aj mne robí r.2010 problémy, hlavne pri skrátenej forme, napr. 1.1.10
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ahojte!
Veľmi pekne Vám ďakujeme za Vaše úžasné odpovede. Dnes som v práci a moc sa mi to nechcelo ísť, ale keď som si prečítala tieto infošky hneď mi je veselšie. Vy ste také parádne hlavičky.
Čo sa týka preplatku na poistnom, som si toho vedomá, ale ďakujem za upozornenie. Robím to tak preto, lebo neverím svojmu zamestnávateľovi. Nie vždy dostanem výplatnú pásku, robím v hotelových službách, ktoré sú momentálne nie moc dobré, takže neviem ako to je s odvodmi. Ale zistila som si, že môžem požiadať o vrátenie preplatku, alebo sa mi táto suma možno započíta. A navyše veď sociálna poisťovňa má nedostatok peňazí, tak ju trošku zadotujem:-).
Určite budem aj naďalej sledovať zákony a keby niečo určite sa ozvem na upresnenie.
Krásny slnečný dník a užite si ho aj za mňa.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať