Zavrieť

Porady

Vysoka skola :: Praha ci Vieden

Zdravim. Pred mesiacom som zmaturoval a tak teraz sa rozhodujem o VS. Momentalne som prijaty (bez prijmacok) na Vys. školu ekonomicku v Prahe, fakulta Informatiky a statistiky. Dost vazne ale zvazujem aj studium na Wirtschaftsuni vo Viedni. Som momentalne v takej faze ze sa fakt nedokazem rozhodnut. Na jednej strane studium v CR kde pre slovaka nie je ziadna jazykova bariera, financne naklady na studium su priatelne, a VSE patri medzi uznavane VS; na druhej strane tu je Wirtsch. UNI, ktora prinasa omnoho viac skusenosti, drzat diplom z takej skoly je super vec, znalost nemciny taka, aku clovek neziska na ziadnej SK/CZ skole, ale zas studium je tazke (vraj pod "tazke" si treba predstavit "tazke x 2") ale ked to zvladli ini tak preco nie ja; dalsie negativum je, ze naklady na zivot su na hranici unostnosti rodicov.
Preto by som uvital aj pohlad z dalsej strany, dik
Usporiadat
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Hlavne si vyber tak aby si ,,nemusel,, zostat po ukonceni skoly vonku pracovat. Naozaj nemam chut platit stale viac do sociálneho mešca aj na dôchodky rodicov ktorych akoze uspesne deti zarabaju vonku peniaze o ktorych sa nam tu ako oni vravia ani nesniva Nech pojdes kamkolvek, prajem ti vela uspechov a hlavne sa vrat splatit dalsim moznost studovat co len na nasich skolach.
0 0
pam106 pam106

pam106 je offline (nepripojený) pam106

Ahoj.Mozem sa ta spytat,co si si nakoniec vybral? Lebo aj ja mam celkom dilemu :/.Dakujem
0 0
1martin 1martin

1martin je offline (nepripojený) 1martin

Ahoj, alebo aj Grüß Gott!

Takze tak, predsa len som sa rozhodol pre tu Vieden a tu je kratke resume po 3 rokoch a mozno rady pre tych ktori su v podobnej situacii ako som bol ja vtedy:

Studium: Je to tak ako pisal Tomniko, na niektore skusky som sa naozaj musel ucit 3 tyzden v kuse, no po case sa to cloveku prestane zdat nejake cudne a berie to tak, ako to je. Po troch rokoch som v 3/4 bakalara, a buduci rok, ak vsetko pojde hladko, by som ho mal dokopat. Teraz aj viem, ze som nejake zle veci v rozvrhu nie najlepsie naplanoval a bakalar sa naozaj za 3 roky stihnut da.

Naklady na zivot: naklady su samozrejme vyssie ako by boli v Prahe. Na zaciatku som platil za izbu na internate 400EUR/mes, po pol roku som presiel na dvojku izbu kde som platil 300EUR/mes a teraz byvam na private s dalsimi 4 studentami a platim 200EUR/mes. Cize, po case v zahranici clovek zisti viac informacii, a naklady sa daju podstatne znizit.

Z tejto skusenosti mozem povedat, ak mate moznost ist studovat do zahranicia, treba do toho ist, aj ked to stoji obrovske financie a nic nie je na zaciatku iste.
Naposledy upravil 1martin : 05.08.12 at 22:41
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať