Zavrieť

Porady

ODCHODNÉ

Mam takýto problém:
Starobný dôchodca, teraz prvé skončenie pracovného pomeru po nároku na dôchodok má nárok na odchodné? V akej výške? V ZP som sa dočítala, že najmenej vo výške 1 mesačného priemerného zárobku. "Najmenej" vo výške 1 mesačného priemerného zárobku platí aj pre starobného dôchodcu alebo len ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70% ???? Môže sa starobnému dôchodcovi vyplatiť aj viac mesačných zárobkov ako odchodné alebo len tej 1-mesačný plat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Podľa § 76 ods.6 : Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    Ak je v podniku KZ a pre odchodné je dohodnuté vyššie odstupné - vypláca sa podľa KZ.

    Janka-) je offline (nepripojený) Janka-)

    Janka-)
    Trochu som to asi nepochopila. Pre odchodné vyššie odstupné? hm? Má nárok starobný dôchodca na odchodné alebo nie? V akej výške?

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Áno , má norok na odchodné. Výška je min. 1 priemerný mesačný zárobok.
    Ak má zamestnávateľ prijatú Kolektívnu zmluvu alebo interné smernice v ktorých je dohodnutá vyššia výška odchodného - postupuje sa podľa týchto smerníc.
    Ak nemá takéto smernice postupuje v zmysle ZP (1 priem.mes.mzda)

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Janka-) Pozri príspevok
    Mam takýto problém:
    Starobný dôchodca, teraz prvé skončenie pracovného pomeru po nároku na dôchodok má nárok na odchodné? V akej výške? V ZP som sa dočítala, že najmenej vo výške 1 mesačného priemerného zárobku. "Najmenej" vo výške 1 mesačného priemerného zárobku platí aj pre starobného dôchodcu alebo len ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70% ???? Môže sa starobnému dôchodcovi vyplatiť aj viac mesačných zárobkov ako odchodné alebo len tej 1-mesačný plat?
    Záleží na tom, či máte alebo nemáte Kolektívnu zmluvu a ako tam máte zakompované odchodné, v akej výške.

    Pokiaľ máte KZ, vyplatíte odchodné podľa toho, ako tam máte uvedené.
    Pokiaľ nemáte KZ, vyplatíte odchodné podľa Zákonníka práce, teda vo výške 1 - mesačného priemerného zárobku § 76, ods. 6 ZP.

    Pokiaľ mu chcete dať viac peňazí, ako je 1 mesačné odchodné, riešte to potom mimoriadnou odmenou. Viacmesačné odchodné, pokiaľ nemáte Kolektívnu zmluvu, mu nemôžete dať.

    Janka-) je offline (nepripojený) Janka-)

    Janka-)
    A ak je skončenie pracovného pomeru podľa paragrafu 60 ZP a v dohode nie je uvedený dôvod skončenia prac.pomeru, je aj vtedy nárok na odchodné????? Stále sa jedná o 1 skončenie prac.pomeru a starobného dôchodcu.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Janka-) Pozri príspevok
    A ak je skončenie pracovného pomeru podľa paragrafu 60 ZP a v dohode nie je uvedený dôvod skončenia prac.pomeru, je aj vtedy nárok na odchodné????? Stále sa jedná o 1 skončenie prac.pomeru a starobného dôchodcu.
    áno, má nárok, aj keby sama požiadala o skončenie PP.

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    evae Pozri príspevok
    ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
    Nie - o dôchodok by musel požiadať bezprostredne po ukončení PP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evae Pozri príspevok
    ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
    Zo ZP § 76
    (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    evae Pozri príspevok
    ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
    Odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    Pokiaľ mu pracovný pomer končí k 31.10., bezprostredne po skončení je 1.11., alebo prvý pracovný deň po 31.10.

    evika je offline (nepripojený) evika

    evika
    Tiež mám jedného pracovníka, neboli sme sním spokojní,
    rok bol na PN myslel si , že dostane invalidný. Nedostal .
    Do 2.8. je na PN. 3.8.2009 si dal žiadosť o skončení PP dohodou.
    Teraz keď si podá 3.8.2009 na predčasný dôchodok som mu povinná vyplatiť odchodné

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evika Pozri príspevok
    Tiež mám jedného pracovníka, neboli sme sním spokojní,
    rok bol na PN myslel si , že dostane invalidný. Nedostal .
    Do 2.8. je na PN. 3.8.2009 si dal žiadosť o skončení PP dohodou.
    Teraz keď si podá 3.8.2009 na predčasný dôchodok som mu povinná vyplatiť odchodné
    Áno, ak je to jeho prvý odchod do dôchodku, nárok na odchodné podľa § 76 ZP mu vznikne.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evika Pozri príspevok
    Nie že by som mu to nepriala, ale ten jeho výsmech a jednanie.
    Zákon treba dodržať v každom prípade.

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    Niektorí ľudia vedia kalkulovať lepšie ako kalkulačka. Zamestnali sme pani, ktorá bola dlhšie bez práce - evidovaná na ÚP. Najprv bola na Dohode o vykonaní práce a po odpracovaní povolených hodín na veľké prosíkanie a vyplakávanie ju vedúci výroby zamestnal od 1.7. 2007 na PZ. V októbri priniesla rozhodnutie zo SP o priznaní predčasného SD od 6.7.2007!!! Teraz, v dôsledku krízy, sme znižovali počet zamestnancov a prví boli na odchode dôchodci. Samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí - odstupné, odchodné, príspevok zamestnávateľa pri skončení PP (aj ona sa zmestila!). Ostatní, čo odchádzali boli "starí" zamestnanci, tým som to dopriala, ale táto pani, to bol taký "vychcánek", čo sa u nás troška prižral. A podľa jej kolegýň ešte trpela na tuleniu chorobu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.