Zavrieť

Porady

Zomrieť bez detí a kto bude dedic ?

Ahojte ,
Moja teta zomrela bez detí v r. 1987 . jej šikovný synovec zdedil celý jej majetok a na dedičskom pojednávanii uviedol že niesu iný dedičia a on má závet kde dedí všetko. Ale on mala 6 súrodencov , podľa mňa všetci 6 súrodenci boli tiež dedičia tak mali tiež právo dediť aspoň v nijakom pomere. Čo mi poradíte čo máme robiť. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Miska 1 Pozri príspevok
    Ahojte ,
    Moja teta zomrela bez detí v r. 1987 . jej šikovný synovec zdedil celý jej majetok a na dedičskom pojednávanii uviedol že niesu iný dedičia a on má závet kde dedí všetko. Ale on mala 6 súrodencov , podľa mňa všetci 6 súrodenci boli tiež dedičia tak mali tiež právo dediť aspoň v nijakom pomere. Čo mi poradíte čo máme robiť. Ďakujem.
    Napísala si, že mal závet, podľa ktorého všetko zdedil. Ak existuje závet, kde poručiteľ napísal, že všetok majetok odkazuje tomu strýkovi, tak on je dedičom celého majetku a ostatní súrodenci nemajú nárok na dedičstvo.

    Zákonný nárok by mali jedine deti, keby teta nejaké mala. Vlastne deti nie je možné len tak bez dôvodu vydediť. Keďže ale deti nemala, v záveti mohla odkázať majetok komukoľvek. Treba overiť, či skutočne bol závet právoplatný.

    Pokiaľ závet neexistoval a on sa sám vyhlásil za jediného dediča, treba namietnuť dedičské konanie, že sa objavili noví dediči.

    Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

    Miska 1
    Ja som osobne ten závet nevidela ale on všetkým tvrdil že má závet kde on všetko zdedil. Ale som videla dedičské rozhodnutie kde všetko zdedil keď prehlásil že iný dedičia niesu.No a teraz po 32 rokoch je ich už asi 50.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Miska 1 Pozri príspevok
    Ahojte ,
    Moja teta zomrela bez detí v r. 1987 . jej šikovný synovec zdedil celý jej majetok a na dedičskom pojednávanii uviedol že niesu iný dedičia a on má závet kde dedí všetko. Ale on mala 6 súrodencov , podľa mňa všetci 6 súrodenci boli tiež dedičia tak mali tiež právo dediť aspoň v nijakom pomere. Čo mi poradíte čo máme robiť. Ďakujem.
    Je to tak, ako píše Chobot. A len doplním, že existuje § 485 v Obč. zák., ustanovenie na ochranu pravého dediča.

    § 485
    (1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

    (2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.

    Lenže vzhľadom na uplynutie všetkých lehôt, môžu súrodenci na dedičstvo po tete zabudnúť.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Miska 1 Pozri príspevok
    Ja som osobne ten závet nevidela ale on všetkým tvrdil že má závet kde on všetko zdedil. Ale som videla dedičské rozhodnutie kde všetko zdedil keď prehlásil že iný dedičia niesu.No a teraz po 32 rokoch je ich už asi 50.
    Pokiaľ si videla dedičské osvedčenie, tak musí byť v ňom aj uvedené, že dedil na základe testamentu, ktorého platnosť preveril notár, prípadne bol spísaný poručiteľkou pred notárom a zapísaný v registri závetov. Teta mohla mortis causa testamentom odkázať celý svoj majetok komukoľvek, keďže nemala zákonných dedičov - deti a manžela.

    Navyše teraz po 32 rokoch je už aj tak všetko premlčané. Takže už neporiešiš nič.

    Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

    Miska 1
    v dedickom osvedčeni je napísane že dedil preto že iný dedičia niesu on notárke nepredložil žiadny testament to iba nám tvrdil že vraj ho má .

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    Miska, notar musi skumat existenciu a platnost zavetu - to platilo aj o byvalom statnom notarstve, ktore prejednavalo dedicstvo.

    Ak je v osvedceni napisane, ze dedil ako jediny dedic zo zavetu, plati, ze notar zavet videl, preskumal a usudil, ze je platny. Ak je v osvedceni napisane, ze dedil ako jediny dedic zo zakona a v skutocnosti existovali v case umrtia porucitelky dalsi zakonni dedicia, tak sa mohli opravneni dedicia domahat vydania svojich podielov, avsak toto pravo sa premlcuje v lehote 3 rokov od nadobudnutia pravoplatnosti dedicskeho osvedcenia. Vzhladom na dlzku lehoty tu zanikla aj moznost domahat sa obnovy konania.

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Chcem sa spýtať,či ma môžu a za akých okolností moji rodičia vydediť.Rodičom "ležím v žalúdku",lebo nežijem s manželom,som dlho nezamestnaná a málo ich navštevujem.Ja k nim síce chodím málo,ale moje deti pravidelne,pomáhajú im vo všetkom(nie len upratujú pomerne veľký dom,ale i v záhrade).Je pravda,že im za to dajú pár eur,ale nie sú to žiadne veľké čiastky(5-10eur).Oni však mojim súrodencom tvrdia,že nás živia!Mám prestať k ním deti púšťať?Nik iný im nepomáha .Moji dvaja súrodenci k nim chodia len na dovolenky,nechajú sa obskakovať od invalidnej mamy.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Tak deti toho vela neurobia, treba na nich dozriet a po nich dokoncit, tych 5 - 10 eur za doplnkovu detsku pracu je viac nez dost.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zdroj: net
    Chcem sa spýtať,či ma môžu a za akých okolností moji rodičia vydediť.
    Podľa § 469a Občianskeho zákonníka poručiteľ môže vydediť potomka, ak ten:

    - v rozpore s dobrými mravmi mu neposkytol potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch

    - o poručiteľa trvalo neprejavuje skutočný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať

    - bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na najmenej ročný trest odňatia slobody

    - trvalo vedie neusporiadaný život.

    Vydedenie z iných dôvodov je neplatné. Konkrétny dôvod vydedenia sa musí uviesť v listine o vydedení, ktorá musí mať formu potrebnú pre závet. Závet musí mať písomnú formu, inak je neplatný. Nie je vylúčené, aby vydedenie a závet tvorili súčasť jednej listiny. Dôvodné vydedenie zodpovedajúce požiadavkám zákona má za následok, že vydedený potomok sa nestane dedičom. Ak to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov dotknutého dediča.

    Poručiteľ môže rozhodnutie o vydedení počas života kedykoľvek zmeniť. Svoju vôľu v tomto smere môže prejaviť v listine, ktorá musí mať náležitosti potrebné pre listinu o vydedení. Druhou alternatívou je, že zničí listinu o vydedení.

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Ďakujem za odpoveď.Chcem len podotknúť,že moje deti majú 18,16,12 a 8 a porobia teda dosť,dokonca toho najmladšieho vzal môj otec do lesa na drevo a chlapec potom týždeň nemohol nosiť školskú tašku na pleciach ( ja som sa dozvedela o tom až keď sa vrátili domov,že ho až takto zapriahli a mame som povedala,že je na takú ťažkú robotu malý,tak už sa to neopakovalo ),ale keď otec maľoval,moje dcéry celý dom kompletne upratali (umyli okná,podlahy,dvere;všetko najprv vypratali a potom naspäť uložili na miesto,tak to nie je málo;mama je na invalidnom ,chodí s dvoma francúzkymi barlami a otec "ženskú prácu" nerobí).Oni celý týždeň nehnú prstom,potom im moje dcéry cez víkend upracú kompletne celý dom a porobia aj v záhrade.Nechodia tam naraz,striedajú sa.
    Naposledy upravil cascade : 20.07.09 at 22:13

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Človek obyčajne cenu toho, čo má, zistí hlavne vtedy, keď o to príde. Skús vynechať jeden či dva víkendy. Urobte si s deťmi iný program. I keď sú to tvoji rodičia, mali by si vážiť prácu, ktorú pre nich robíte. Keď tvoji súrodenci prídu k rodičom, je to zrejme pre tvojich rodičov sviatok a radosť. Keďže však tvoje deti chodia pravidelne a pracujú u nich, nie je im to také vzácne, ba pokladajú to za pomoc pre teba, veď im dávajú peniaze.
    Tvoji rodičia pomoc od teba potrebujú. Mali by to chápať tak, že vy pomôžete im a oni vám. A tak je to dobre.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Skús vynechať jeden či dva víkendy.
    asi to nebude také jednoduché - deti sa tu / u starých rodičov /asi pravdepodobne stravujú a aj tie peniažky potrebujú / nie je mojím úmyslom dotknúť sa ťa, ani odsudzovať

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Skúšali sme vynechať,ale oni nám potom vyčítali,že na nich kašleme.No a ja nechcem vyzerať ako nevďačnica...Ono je to ťažké,no aspoň by nemuseli na mňa nadávať a urážať ma pred mojimi deťmi.Preto,že som sa vzbúrila a bránila sa,nedala som sa už viac manželom týrať,som menejcenná?Jasné,že keďže zostali deti so mnou a ja som nezamestnnaná , nemôžem sa "rozhadzovať",chodiť na dovolenky a podobne,ale som preto handra?Preto si zaslúžim ešte i od vlastných rodičov taký podraz,že ma chcú vydediť?Neposlúchla som ich "radu" a nedala som deti do decáku ,ale však som ich matka.A že k nim nechodím často?Veď keď prídem,újde sa mi len nadávok a urážok,čo neverím,že by si toto niekto iný nechal na seba kydať.Nezanedbávam ich,veď moje deti im pomáhajú viac ako dosť a mimochodom jedia tam bežné veci (strukovinové polievky,halušky a pľúcka na smotane-to ako za mäso ) a potom prídu na návštevu moji súrodenci a to je samá šunka,rezne a sladkostí pre netere a synovca na kilá.Ako mám potom vysvetliť napríklad môjmu 8-ročnému synovi,že jemu starkí nič také nekúpia,ale on vonku ukladá drevo a sesternica o hlavu vyššia a o 25 kíl ťažšia pri ňom poskakuje s vrecúškom cukríkov a ešte sa mu posmieva?
    Naposledy upravil cascade : 21.07.09 at 21:28

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    najhoršie na celej situácií pre teba je, že si prinútená z existenčných dôvodov "skloniť" hlavu a mlčky trpieť ich nadávky a vyčitky - myslím, že sa nemýlim ak poviem, že úmerne voči ich správaniu rastie v tebe vzdor a odpor
    aký majú na situáciu názor tvoje deti - možno ti to nepovedia, ale oni veľmi citlivo vnímajú tento stav - neskúšali ste spolu nájsť nejaké vyhovujúcejšie riešenie - dosť veľkým plusom by bolo ak by si mala prácu

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    To, že posielaš deti pracovať k svojim rodičom nie je pre deti dobré, ak je situácia taká ako opisuješ. Sú postavené do úlohy chudobného príbuzného. Neviem, kde bývaš, ani aké máš vzdelanie. Je ťažké posúdiť, aké máš šance sa zamestnať. No podľa všetkého máš šikovné deti s ktorými už môžeš začať riešiť vašu situáciu. Možno by bolo lepšie hľadať brigádu pre staršie dve, pre teba tiež niečo. Svojho 8-ročného syna neposielaj pracovať. Je ešte maličký. Skús urobiť všetko preto, aby si sa osamostatnila od svojich rodičov. Nechápem však, prečo chceli, aby si dala deti do domova. Pri matke by im malo byť predsa lepšie ako u cudzích ľudí. Ak nemajú tvoji rodičia radi teba, nemali by robiť rozdiely medzi vnúčatami. Mali by mať radi všetky rovnako. Držím palce, nech sa ti podarí zvládnuť všetko k spokojnosti tvojich detí aj teba.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Ak v závete nebude uvedený niektorý zo zákonných dôvodov na súde môže uspieť a vysúdi polovicu toho, čo by mu inak podľa zákona patrilo
    Naposledy upravil Flinstone : 22.07.09 at 16:47 Dôvod: duplicita

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Ďakujem za rady.Robím čo sa dá,chodím po konkurzoch,rekvalifikovala som sa,no zatiaľ...A deti ešte študujú.Momentálne sa nedá splašiť ani brigáda,skúšali sme i cez študentský servis a nič.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.