Zavrieť

Porady

Prosim surne - byt

Prosim vas o pomoc, nakolko potrebujem hrozne rychlo nejaku dohodu alebo zmluvu na vymennu bytu, viem ze by som to tu mozno nasla ale naozaj nemam cas a rychlo to potrebujem. Prosim o nejaky link alebo nieco konkretne - jedna sa o vymennu bytu medzi dvoma majitelmi. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    suzukisv je offline (nepripojený) suzukisv

    suzukisv
    dakujem pekne, este by som sa chcela opytat.
    1. Treba ohodnotit obydva byty?
    2. ked 1 vlastnik nema TP v tomto byte a vlastni ho len asi 2 roky - ako je to z danou?
    3. Byty su identicke pod jednym bytovym druzstvom, na BD bolo povedane ze staci obycajna jednoducha zmluva - je to pravda?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    suzukisv Pozri príspevok
    dakujem pekne, este by som sa chcela opytat.
    1. Treba ohodnotit obydva byty?
    2. ked 1 vlastnik nema TP v tomto byte a vlastni ho len asi 2 roky - ako je to z danou?
    3. Byty su identicke pod jednym bytovym druzstvom, na BD bolo povedane ze staci obycajna jednoducha zmluva - je to pravda?
    1a/ Obidva.
    2a/ Právna úprava zámennej zmluvy je riešená v § 611 Občianského zákonníka. Ustanovenia o kúpnej zmluve sa podľa tohto paragrafu primerane použijú aj na zmluvu, podľa ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.
    Keďže ide v prípade o zámenu bytov v bytovom dome, použiješ aj § 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení, ktorý upravuje zmluvu o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome.
    Ak nie sú splnené podmienky oslobodenia podľa § 9 Zákona o dani z príjmov, postupuješ podľa – viď priložený súbor.
    3a/ Čo to znamená jednoduchá? Musí spĺňať všetky náležitosti, ktoré sú uvedené v už priložených súboroch v prísp. č. 5
    Naposledy upravil Marína : 17.07.09 at 10:58

    suzukisv je offline (nepripojený) suzukisv

    suzukisv
    uz mam z toho daky gulas, neviem ci spravne chapem tak popisem situaciu.
    Majitel1 - nadobudol byt darov. zmluvou
    - nema trv. pobyt
    - vlastni ho menej ako dva roky

    Majitel2
    - nadobudol byt KZ
    - ma tvr. pobyt
    - vlastni ho dlho

    -Ide len o vymennu bytu bez financneho vyrovnania, ide o rovnaky byt len navyse majitel2 ma balkon.
    - to ohodnotenie bytov je teda na 100% aj ked tam nepojde o fin. vyrovnanie?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Najprv mi povedz, prosím, či si čítala priložený súbor Zovšeobecnené informácie k problematike dane z príjmu, pretože v ňom sú uvedené príklady pri oslobodení, aj ak nie je od dane príjem oslobodený.

    suzukisv je offline (nepripojený) suzukisv

    suzukisv
    ano citala som, len mam gulas, pochopila som teda ze musi platit dan z prijmu ked nema ani trvaly pobyt a nevlastni ho viac ako 2 roky spravne som to pochopila ci zase nie?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Najprv si uviedla, že byty sú identické, neskôr, že druhý má aj balkón. Určite v niektorom prebehli aspoň aké-také úpravy, teda nepredpokladám, že vyplývajúce ceny zo znaleckých posudkov budú rovnaké. Ale budiž.

    Príklad
    Jano vlastní byt č. 1 v hodnote 100.000 € (spadá pod oslobodenie dane z príjmov)
    Palo vlastní byt č. 2 v hodnote 100.000 € (nespadá pod oslobodenie dane z príjmov)

    Pri zámene uvažuješ tak, akoby si byty navzájom predávali, čiže Jano Palovi za 100.000 € a Palo Janovi tiež za 100.000 €.

    Jano nie je povinný podať daňové priznanie, čiže priznať daň z príjmu.
    Palo je povinný podať daňové priznanie z príjmu 100.000 € . Pre účely zistenie základu dane sa predmetný príjem zníži o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie - kúpna cena, ktorú daňovník za byt preukázateľne zaplatil, finančné prostriedky, ktoré daňovník preukázateľne vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu a pod.

    V prípade, ak daňovník byt nadobudol dedením alebo darovaním, je preukázateľne vynaloženým výdavkom cena zistená na účely dane z dedičstva alebo dane z darovania.

    suzukisv Pozri príspevok
    ano citala som, len mam gulas, pochopila som teda ze musi platit dan z prijmu ked nema ani trvaly pobyt a nevlastni ho viac ako 2 roky spravne som to pochopila ci zase nie?
    ZDP § 9
    (1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

    1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
    2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
    Naposledy upravil Marína : 22.07.09 at 00:38

    suzukisv je offline (nepripojený) suzukisv

    suzukisv
    uz len jedna info, v tej zamennej zmluve teda musia byt ohodnotene tie byty a udana ta cena aby mohla podat to priznanie?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    suzukisv Pozri príspevok
    uz len jedna info, v tej zamennej zmluve teda musia byt ohodnotene tie byty a udana ta cena aby mohla podat to priznanie?
    Veď je to uvedené v priloženom súbore Právna úprava záložnej zmluvy. Je síce uvedené v súvislosti s daňou z prevodu a prechodu nehnuteľností, tá však už bola zrušená. Aby si mohla vyčísliť základ dane, musíš sa o niečo oprieť a tým je znalecký posudok.

    Kopírujem časť uvedeného súboru.

    Podstatnými náležitosťami zámennej zmluvy sú určenie predmetu zmluvy a určenie hodnoty vymieňanej veci. Pokiaľ ide o nehnuteľnosti musí byť určená hodnota nehnuteľnosti z dôvodov zistenia základu dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti podľa § 4 ods. 2 zákona č. 554/2003 Z. z. Podľa tohto ustanovenia je základom dane vyššia zo všeobecných hodnôt nehnuteľností určených podľa vyhlášky č. 86/2002 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku určená na základe vypracovaného znaleckého posudku. Ak je všeobecná hodnota vymieňaných nehnuteľností rovnaká, základom dane je jedna z nich.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    suzukisv Pozri príspevok
    dakujem koncim dnes mi asi tazko pali,
    To nič, to sa stane hocikomu, aj mne v tých horúčavách vynecháva. Zajtra si to postupne prejdi ešte raz a určite to bude v pohode.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.