Zavrieť

Porady

Zrušenie vlastného podielu v s.r.o

Dobrý deň,
Som konateľom a spoločníkom v s.r.o-čke. Keďže ja som dlhodobo v zahraničí a spoločník sa začína spravať ako partizán a nezasiela mi požadované informácie, len žiada zasielanie platieb, nemám vôbec žiaden prístup k firme a mám podozrenie, že sa spoločník snaží o niečo nekalé (ak nie priamo nezákonné). Je nejaka možnosť dištancovať sa od mojej s.r.o firmy? Môžem nejakým spôsobom zrušiť svoje podieľníctvo a zároveň aj spoločníctvo a konateľstvo, čiže vymazať svoje meno z rozhodovania tejto firmy (aj bez nároku na majetok)? Nemám ani záujem sa viac starať do konania môjho spoločníka a firmy vôbec.
Ďakujem za pomoc a odpoveď,
S pozdravom,
M.E.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ponúkni svoj obchodný podiel druhému spoločníkovi, prípadne inému zaujemcovi.
    Ako konateľ máš právo zvolať Valné zhromaždenie.
    Dosiahnuť cieľ - schválenie tvojich zámerov Valným zhromaždením - môžeš jednoducho, ak máš vúčšinu hlasovacích práv. Pri bežnom modele 50:50 je to patová situácia - nastupuje nutnosť dohody s druhým spoločníkom.
    Nevidím však problém, ake chceš OP prenechať zadarmo bez vrátenia vložených prostriedkov.
    Zdravim,
    Nas model je 50:50 a dohoda asi neexistuje. Uz som mu ho ponukal, ale nechcel. Tusim, ze tam je aj obmedzenie, ak bude len jeden spolocnik, nemoze mat v registri viac ako 5? takych spolocnosti. Neexistuje moznost zrusenia svojho podielu bez prevodu na niekoho, resp. prevodu na stavajuceho spolocnika, bez toho, aby musel nieco podpisovat aj on, resp. niekto druhy?
    Problem je taktiez v tom, ze som v zahranici a tak skoro sa na SK ani nedostanem. Ja viac nechcem byt spajany s jeho menom ani s tou spolocnostou, pretoze on sa kryje mojim menom, kedze som v registri a asi ho dobrovolne nepresvedcim aby ten podiel prebral.

    Dakujem za pomoc,
    M.E.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak urobíš kroky podla mojho predchádzajúceho príspevku a budeš mať dôkazy, že boli neúspešné, zostáva obrátiť sa na súd o zrušenie účasti v sro.
    Je moznost dat nejako firmu do konkurzu z mojho podnetu, kedze firma nevyplaca mzdy a neplni vsetky zavazky? Ako by som to mal urobit? Moze mi niekto v rychlosti vysvetlit, co vsetko to obnasa? Podla toho, co viem, tak firma ma majetok nizsi ako 3000 EUR, takze tam to funguje nejako inak, nie?
    Dakujem,
    M.E.

    mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

    mi_ke
    martin.8888 Pozri príspevok
    Je moznost dat nejako firmu do konkurzu z mojho podnetu, kedze firma nevyplaca mzdy a neplni vsetky zavazky? Ako by som to mal urobit? Moze mi niekto v rychlosti vysvetlit, co vsetko to obnasa? Podla toho, co viem, tak firma ma majetok nizsi ako 3000 EUR, takze tam to funguje nejako inak, nie?
    Dakujem,
    M.E.
    Je to mozne, a v praxi sa aj najviac konkurzov uskutocnuje tak, ze navrh na vyhlasenie konkurzu podava sam dlznik. Dlznik podava navrh na vyhlasenie konkurzu do 30 dni, odkedy sa dozvedel, ze je v upadku. V upadku je vtedy ak ma dlznik viac ako jedneho veritela a nie je schopny viac ako 30 dni po lehote splatnosti splacat viac ako jeden penazny zavazok. Pozri si zakon č. 7/2005 o konkurze a restrukturalizacii
    Dobry den,

    Dakujem za odpovede. Este mam jednu otazku. Dnes som sa dozvedel, ze nasa firma neplati uz niekolko mesiacov odvody za zamestnancov. Aky to ma dosah na mna ako spolocnika a konatela? Kedze som trvale v zahranici, nemam ziadne paky ako zistit zadlzenie, resp. neplatenie odvodov. Som ako spolocnik/konatel trestno pravne zodpovedny resp. postihnutelny za neplatenie miezd, resp. odvodov? Aky zakon to upravuje?

    Dakujem,
    M.

    Zrušenie vlastného podielu v s.r.o

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.