Zavrieť

Porady

Podnikanie pod synovym menom

Dobry den,

neviem ci som v spravnej rubrike,ale potrebujem poradit vo veci podnikania.
Mojmu manzelovi zalozila zivnostensky list jeho mama lebo skrachovala a nemohla pokracovat v podnikani.Moj manzel mal v tom case prerusene studium na vysokej skole,lebo chcel pomoct rodicom dostat sa zdlhov.Ale ti s tym nesuhlasili a chceli aby si dokoncil vysoku skolu.Zivnostensky list mu zalozila v roku1999.Otvorila bazar a podnikala tam pod jeho menom.Od zaciatku mu ,ale neplatila ziadne odvody ale ani nevykazovala ziadne zisky alebo len minimalne,ani nechcela aby sa do toho moj manzel miesal zo slovami,ze ona to vsetko doplati.Moj manzela sa v roku 2001 vratil na vysoku skolu ako denny student.Pocas celeho studia poberal aj stipendium ako zo socialne slabsej rodiny.Skolu dokoncil v roku 2004.V tom case ziadal matku aby mu odvody zacala platit lebo zrusi zivnostensky list.Ona sa sudila o odskodne este z cias jej podnikania a slubovala mu,ze vsetko zaplati ,ked jej pridu peniaze.Sud stale nebol,takze ani peniaze ziadne nema.v roku 2005 sme odisli pracovat do zahranicia a sme tam dodnes.Vroku 2007 sme mali svadbu a vroku 2008 sa nam narodilo prve dieta,teraz som znovu tehotna a uz by sme sa chceli vratit na slovensko.Moj manzel zrusil zivnost v juni 2008 aj proti voli svojej matky odvody mu nikdy nezacala platit ani mu ich doteraz nedoplatila.Ani raz nevykazala zdanitelne zisky,vzdy podavala 0 danove priznania.Manzel ma teraz v socialnej aj v zdravotnej dost velky dlh.Chcela by som sa opytat ci musi odvody platit denny student vysokej skoly.A ci ked pracuje v zahranici a plati vsetky odvody aj dane musi aj na Slovensku ak zivnostnik,ktory nevykazuje ziadne zisky.A chcela by som sa opytat ci je vobec mozne ziadat spatne o znizenie dlhova alebo odpustenie.
Za rady a pomoc vam velmi pekne dakujem.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Sociálka, a zdravotná poisťovňa neposlalaza celý čas žiadne výzvy? Ako vieš, že má dlh? myslím, že má,lebo SZČO musela platiť odvody aspon z minim. VZ....
a zrušenie živnosti prebehlo bez problémov? Je odregistrovaný na DU?
"denný" študent nemusí platiť odvody. Ako SZČO a súčasne študent tiež nie, ale neplatilo to vždy.
Inštitúcie môžu vymáhať dlh aj spätne, tuším 5 rokov?

upravujem na základe upozornenia
Naposledy upravil KEJKA : 27.07.09 at 15:07
0 0
martinaj martinaj

martinaj je offline (nepripojený) martinaj

V texte chýbajú napr. údaje o výške príjmov za jednotlivé roky, podľa toho by sa dalo usúdiť, či bol povinný registrovať sa na SP ako povinne poistená osoba.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Ja mám podobný problém. Zamestnaná som v jednom podniku 21 rokov. Minulý rok si môj syn zakladal s.r.o. Jeho manželka bola v tom čase na MD už s druhým dieťaťom, takže ako konateľa tej s.r.o-čky uviedol seba a mňa s tým, že tam budem skrátka len evidovaná. Nevedela som však, že v budúcnosti môžem mať s tým problémy.Náš podnik v ktorom som pracovala sa stal platobne neschopným, všetkým zamestnancom dal výpovede a ja mám teraz problém na úrade práce, nechcú ma zaevidovať, nakoľko som evidovaná ako konateľka s.r.o.. Dala som si odvolanie, ale aj tak som nepochodila, pritom odtiaľ nepoberám žiadne peniaze. Jemu to tiež bohvieako nejde a ja tej robote ani nerozumiem. Poradte mi prosím Vás čo mám urobiť, zostala som bez zamestnania, ale aj bez peňazí.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Dorjan Pozri príspevok
Ja mám podobný problém. Zamestnaná som v jednom podniku 21 rokov. Minulý rok si môj syn zakladal s.r.o. Jeho manželka bola v tom čase na MD už s druhým dieťaťom, takže ako konateľa tej s.r.o-čky uviedol seba a mňa s tým, že tam budem skrátka len evidovaná. Nevedela som však, že v budúcnosti môžem mať s tým problémy.Náš podnik v ktorom som pracovala sa stal platobne neschopným, všetkým zamestnancom dal výpovede a ja mám teraz problém na úrade práce, nechcú ma zaevidovať, nakoľko som evidovaná ako konateľka s.r.o.. Dala som si odvolanie, ale aj tak som nepochodila, pritom odtiaľ nepoberám žiadne peniaze. Jemu to tiež bohvieako nejde a ja tej robote ani nerozumiem. Poradte mi prosím Vás čo mám urobiť, zostala som bez zamestnania, ale aj bez peňazí.
Mala by si previesť svoj obchodný podiel v sročke na svojho syna-ak spĺňa §105 a), čo znamená, že nesmie byť ako fyzická osoba jediným spoločníkom vo viac ako 3 spoločnostiach. Ak by tento § porušil, tak by ste mohli prepísať svoj podiel na jeho manželku, alebo niekoho iného
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Dorjan Pozri príspevok
Ja mám podobný problém. Zamestnaná som v jednom podniku 21 rokov. Minulý rok si môj syn zakladal s.r.o. Jeho manželka bola v tom čase na MD už s druhým dieťaťom, takže ako konateľa tej s.r.o-čky uviedol seba a mňa s tým, že tam budem skrátka len evidovaná. Nevedela som však, že v budúcnosti môžem mať s tým problémy.Náš podnik v ktorom som pracovala sa stal platobne neschopným, všetkým zamestnancom dal výpovede a ja mám teraz problém na úrade práce, nechcú ma zaevidovať, nakoľko som evidovaná ako konateľka s.r.o.. Dala som si odvolanie, ale aj tak som nepochodila, pritom odtiaľ nepoberám žiadne peniaze. Jemu to tiež bohvieako nejde a ja tej robote ani nerozumiem. Poradte mi prosím Vás čo mám urobiť, zostala som bez zamestnania, ale aj bez peňazí.
Do evidencie nemôžeš byť zaradená, pokiaľ si ako spoločník. Ako konateľ s.r.o. môžeš byť v evidencii, pokiaľ neprekračuješ príjem...
0 0
slovakml slovakml

slovakml je offline (nepripojený) slovakml

dakujem za reakcie.Vyzvy urcite chodili ,ale jeho matka mala splnomocnenie a aj preberala vsetku jeho postu na kolko on nebyval doma.Nikdy mu nic nechcela povedat,takze ani presne nevedel aky dlh ma a aka posta mu chodi.Bol to zistovat minuly rok na vsetkych uradoch a zistil ,ze ma vsade dlhy.Zivnost len pozastavil na 10 rokov na odporucanie pracovnicok,ale prebehlo to bez problemov.Vysku prijmov vobec netusim ,viem len ,ze svokra stale hovorila o tom ,ze nema ziadne zisky a podava 0 danove priznania.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

grammatika Pozri príspevok
Mala by si previesť svoj obchodný podiel v sročke na svojho syna-ak spĺňa §105 a), čo znamená, že nesmie byť ako fyzická osoba jediným spoločníkom vo viac ako 3 spoločnostiach. Ak by tento § porušil, tak by ste mohli prepísať svoj podiel na jeho manželku, alebo niekoho iného
V tejto s.r.o. je konateľom on a druhým som ja. A syn je ešte vedený ako konateľ a spoločník vo firme jeho bratranca. Inde už nie. Ale mne hlavne ide o to čo mám teraz ja v prvom rade urobiť, aby som sa mohla zaevidovať na ÚP a hľadať si nejaké zamestnanie, aby som sa nedopustiola nejakej chyby a či vôbec mám ešte nejakú šancu a či ma vôbec zaevidujú. Výpoveď mám k 30.04.2009
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
Sociálka, a zdravotná poisťovňa neposlalaza celý čas žiadne výzvy? Ako vieš, že má dlh? myslím, že má,lebo SZČO musela platiť odvody aspon z minim. VZ....
a zrušenie živnosti prebehlo bez problémov? Je odregistrovaný na DU?
"denný" študent nemusí platiť odvody. Ako SZČO a súčasne študent tiež nie, ale neplatilo to vždy.
Inštitúcie môžu vymáhať dlh aj spätne, tuším 5 rokov?
Kejka, so zvýrazneným nesúhlasím - a platí to dosť dlho. Bez ohľadu na to, či je denný študent, zamestnanec, dôchodca - ak príjem = tržby presiahnu 12-násobok min. mzdy, stáva sa povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

mirpo Pozri príspevok
Do evidencie nemôžeš byť zaradená, pokiaľ si ako spoločník. Ako konateľ s.r.o. môžeš byť v evidencii, pokiaľ neprekračuješ príjem...
Mám pred sebou výpis z OR, kde ako " Štatutárny orgán : Konatelia " sme napísaný obidvaja, ale na druhej strane ako " Spoločníci " sme napísaný tiež obidvaja. Takže bude v tom asi problém , že ? Môžem sa dať hneď teraz zrušiť z s.r.o. ? A ako to mám urobiť, kde mám ísť ? Či čo mám vlastne teraz urobiť, aby som nezostala nezamestnaná bez peňazí. ? Ja si potrebujem hľadať zamestnanie, a zaevidovať sa na ÚP, lebo cez nich mám lepšiu možnosť si zamestnanie nájsť. Prosím Vás pomôžte mi.
0 0
slovakml slovakml

slovakml je offline (nepripojený) slovakml

veronikasad Pozri príspevok
Kejka, so zvýrazneným nesúhlasím - a platí to dosť dlho. Bez ohľadu na to, či je denný študent, zamestnanec, dôchodca - ak príjem = tržby presiahnu 12-násobok min. mzdy, stáva sa povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne
asi hlupa otazka,ale chcem sa opytat ci to je ten 12 nasobok za mesiac alebo za rok.dakujem
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Dorjan Pozri príspevok
Mám pred sebou výpis z OR, kde ako " Štatutárny orgán : Konatelia " sme napísaný obidvaja, ale na druhej strane ako " Spoločníci " sme napísaný tiež obidvaja. Takže bude v tom asi problém , že ? Môžem sa dať hneď teraz zrušiť z s.r.o. ? A ako to mám urobiť, kde mám ísť ? Či čo mám vlastne teraz urobiť, aby som nezostala nezamestnaná bez peňazí. ? Ja si potrebujem hľadať zamestnanie, a zaevidovať sa na ÚP, lebo cez nich mám lepšiu možnosť si zamestnanie nájsť. Prosím Vás pomôžte mi.
ako konateľ môžeš ostať, ale ak sa chceš zaevidovať na ÚPSVaR, tak nesmieš byť spoločníkom. Takže ísť na OR SR.......
slovakml Pozri príspevok
asi hlupa otazka,ale chcem sa opytat ci to je ten 12 nasobok za mesiac alebo za rok.dakujem
za rok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slovakml Pozri príspevok
asi hlupa otazka,ale chcem sa opytat ci to je ten 12 nasobok za mesiac alebo za rok.dakujem
Berie sa do úvahy celkový príjem=tržby z podnikania. Je jedno, či bol dosiahnutý za jeden mesiac, alebo za celý rok. Za rok 2008 to bol napr. príjem 12x295,50€
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

[QUOTE=mirpo;1108810]ako konateľ môžeš ostať, ale ak sa chceš zaevidovať na ÚPSVaR, tak nesmieš byť spoločníkom. Takže ísť na OR SR.......

Ak sa pôjdem dať vymazať z OR ako spoločník, zaevidujú ma potom bez problémov na ÚPSVaR , keď som mala výpoveď k 30.04 ? ako sa budú brať mesiace 05, 06, 07 ? Nebude to robiť problém ? Budú mi brať do úvahy, že som bola predtým zamestnaná ? pretože ja som si dala odvolanie hneď , keď mi prišlo rozhodnutie, že ma nemôžu zaevidovať a teraz som až dostala odpoveď, že nie je možné ma zaevidovať, nakoľko som v čase podania žiadosti (užívala status samostatne zárobkovo činnej osoby - takto to mám tam napísané a ja vlastne ani tomu nerozumiem ) , čo je základnou prekážkou na vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Proti tomuto rozhodnutiu už nie je možné podať odvolanie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
Sociálka, a zdravotná poisťovňa neposlalaza celý čas žiadne výzvy? Ako vieš, že má dlh? myslím, že má,lebo SZČO musela platiť odvody aspon z minim. VZ....
a zrušenie živnosti prebehlo bez problémov? Je odregistrovaný na DU?
"denný" študent nemusí platiť odvody. Ako SZČO a súčasne študent tiež nie, ale neplatilo to vždy.
Inštitúcie môžu vymáhať dlh aj spätne, tuším 5 rokov?
martinaj Pozri príspevok
V texte chýbajú napr. údaje o výške príjmov za jednotlivé roky, podľa toho by sa dalo usúdiť, či bol povinný registrovať sa na SP ako povinne poistená osoba.
veronikasad Pozri príspevok
Kejka, so zvýrazneným nesúhlasím - a platí to dosť dlho. Bez ohľadu na to, či je denný študent, zamestnanec, dôchodca - ak príjem = tržby presiahnu 12-násobok min. mzdy, stáva sa povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne
ano, máš pravdu, vychádzalo som z údaju, že bolo podávané nulové hlásenia. Tak svoj príspevok upresním............
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dorjan Pozri príspevok
Ak sa pôjdem dať vymazať z OR ako spoločník, zaevidujú ma potom bez problémov na ÚPSVaR , keď som mala výpoveď k 30.04 ? ako sa budú brať mesiace 05, 06, 07 ? Nebude to robiť problém ? Budú mi brať do úvahy, že som bola predtým zamestnaná ? pretože ja som si dala odvolanie hneď , keď mi prišlo rozhodnutie, že ma nemôžu zaevidovať a teraz som až dostala odpoveď, že nie je možné ma zaevidovať, nakoľko som v čase podania žiadosti (užívala status samostatne zárobkovo činnej osoby - takto to mám tam napísané a ja vlastne ani tomu nerozumiem ) , čo je základnou prekážkou na vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Proti tomuto rozhodnutiu už nie je možné podať odvolanie.
ak budeš vymazaná z OR, tak môžeš ísť na úrad sa zaevidovať. Podľa mňa však bude problém s podporou, ale aspoň ťa zaevidujú.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

KEJKA Pozri príspevok
ak budeš vymazaná z OR, tak môžeš ísť na úrad sa zaevidovať. Podľa mňa však bude problém s podporou, ale aspoň ťa zaevidujú.
Ďakujem Vám všetkým za skoré odpovede. Pôjdem sa priamo na ÚP o to popýtať. Myslíte si ,že by som nedostávala podporu, keby som sa dala úplne zrušiť z s.r.o-čky ? A čo by to vlastne pre mňa znamenalo, že by som bola len zaevidovaná bez nároku na podporu ? Veď ja vlastne ruším členstvo preto, aby som si hľadala prácu, bola zamestnaná a hlavne, aby som nebola úplne bez peňazí.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=Dorjan;1108934]
mirpo Pozri príspevok
ako konateľ môžeš ostať, ale ak sa chceš zaevidovať na ÚPSVaR, tak nesmieš byť spoločníkom. Takže ísť na OR SR.......

Ak sa pôjdem dať vymazať z OR ako spoločník, zaevidujú ma potom bez problémov na ÚPSVaR , keď som mala výpoveď k 30.04 ? ako sa budú brať mesiace 05, 06, 07 ? Nebude to robiť problém ? Budú mi brať do úvahy, že som bola predtým zamestnaná ? pretože ja som si dala odvolanie hneď , keď mi prišlo rozhodnutie, že ma nemôžu zaevidovať a teraz som až dostala odpoveď, že nie je možné ma zaevidovať, nakoľko som v čase podania žiadosti (užívala status samostatne zárobkovo činnej osoby - takto to mám tam napísané a ja vlastne ani tomu nerozumiem ) , čo je základnou prekážkou na vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Proti tomuto rozhodnutiu už nie je možné podať odvolanie.
Dorjan, ak nie si konatelom - skontroluj si to na výpise z OR, odvolaj sa voči rozhodnutiu UPSVaR s poukázaním na § 5 ods. d/ Zákona o službách zamestnanosti :

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)


V zmysle tohto zákona konatel nie je samostatne zárobkovou osobou.


0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dorjan Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým za skoré odpovede. Pôjdem sa priamo na ÚP o to popýtať. Myslíte si ,že by som nedostávala podporu, keby som sa dala úplne zrušiť z s.r.o-čky ? A čo by to vlastne pre mňa znamenalo, že by som bola len zaevidovaná bez nároku na podporu ? Veď ja vlastne ruším členstvo preto, aby som si hľadala prácu, bola zamestnaná a hlavne, aby som nebola úplne bez peňazí.
problém máš v tom, že zrušiť "spoločnictvo" vyžaduje nejaký čas včítane zápisu do OR. Počítam tak 2 týždne, ak budeš konať rýchlo.
ako bude úrad posudzovať tvoj nulový prijem z účasti v s.r.o. a predchádzajúci príjem - to ti asi naozaj zodpovedne povedia na UP .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dorjan Pozri príspevok
Mám pred sebou výpis z OR, kde ako " Štatutárny orgán : Konatelia " sme napísaný obidvaja, ale na druhej strane ako " Spoločníci " sme napísaný tiež obidvaja. Takže bude v tom asi problém , že ? Môžem sa dať hneď teraz zrušiť z s.r.o. ? A ako to mám urobiť, kde mám ísť ? Či čo mám vlastne teraz urobiť, aby som nezostala nezamestnaná bez peňazí. ? Ja si potrebujem hľadať zamestnanie, a zaevidovať sa na ÚP, lebo cez nich mám lepšiu možnosť si zamestnanie nájsť. Prosím Vás pomôžte mi.
lenže tu je aj spoločník aj konateľ..............
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
lenže tu je aj spoločník aj konateľ..............
ak je aj spoločníkom - nejako som to v predch. príspevkoch prehliadla - nezaevidujú ho na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie, lebo spoločník sa považuje za SZČO a nebude mať nárok ani na dávku v nezamestnanosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať