Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie pri kúpe rozostavanej stavby

Dobrý večer Poraďáci!

Prosím vedeli by ste mi poradiť, v prípade, ak kupujeme rozostavanú stavbu, spolu aj so stavebným povolením, je nutné prepísať stavebné povolenie na kupujúceho? Tak som počula, že stavebné povolenie je platné pre konkrétnu stavbu a nie je závislé na zmene vlastníka nehnuteľnosti. Ako to je, mohli by ste poradiť?
Srdečná vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Kika69 Pozri príspevok
    Trošku to upresním, my sme oficiálne v kúpnej zmluve nekupovali rozostavanú stavbu, ale len pozemok, nakoľko sú položené len základy domu a na katastri sa k základom domu nerobí prevod vlastníckeho práva. Že k pozemku patria aj základy domu, stavebné povolenie, projekt ...to je upresené v čestnom prehlásení zo strany predávajúceho. Takže vlastne by ma zaujímalo, že či môžme začať stavať stavebným povolením aj keď znie na predošlého vlastníka?

    Kika69 Pozri príspevok
    Ešte dodávam, že na katastri sme už zapísaný ako vlastníci pozemku.
    Môžete stavať, ste v zmysle stavebného zákona stavebníci.

    Dodávam, že neviem aké čestné prehlásenie ste si podpísali, ale robí sa to zmluvou (taká je prax).

    Je to zmluva o postúpení práv a povinností vyplývajúcich zo stavebného povolenia. Dá sa napísať na 1 x A4 a bez problémov .

    POZNÁMKA :
    Existuje jedna finta, pre kľudný spánok. Požiadať na stavebnom úrade o zmenu stavby ešte pred jej dokončením podľa § 68 SZ. Zmena by bola len fiktívna (napr. posunutie priečok alebo okna napr. o 10 cm a pod.). Jednoducho niečo o čom by stavebný úrad rozhodol. Samozrejme, ak nechcete nejakú zmenu naozaj. Môže to byť aj zmena v osobe stavebného dozoru, alebo v termíne dokončenia stavby.
    Vtedy stavebný úrad vydá rozhodnutie už na nového stavebníka a v časti odôvodnenia uvedie, že došlo ku zmene stavebníka s odkazom na § 70 SZ.

    Takže prajem kľudné spanie ak pôjdete toto cestou .


    CIMOM
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Výňatok zo stavebného zákona
    § 70

    Stavebné povolenie a rozhodnutie o predĺžení jeho platnosti sú záväzné aj pre právnych nástupcov účastníkov konania.


    O zmene vlastníka stavby - aj rozostavanej nerozhoduje stavebný úrad, ale kataster, teda stavebný úrad nevydáva rozhodnutie o takejto zmene.

    CIMOM

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    CIMOM Pozri príspevok
    Výňatok zo stavebného zákona
    § 70

    Stavebné povolenie a rozhodnutie o predĺžení jeho platnosti sú záväzné aj pre právnych nástupcov účastníkov konania.


    O zmene vlastníka stavby - aj rozostavanej nerozhoduje stavebný úrad, ale kataster, teda stavebný úrad nevydáva rozhodnutie o takejto zmene.

    CIMOM
    Trošku to upresním, my sme oficiálne v kúpnej zmluve nekupovali rozostavanú stavbu, ale len pozemok, nakoľko sú položené len základy domu a na katastri sa k základom domu nerobí prevod vlastníckeho práva. Že k pozemku patria aj základy domu, stavebné povolenie, projekt ...to je upresené v čestnom prehlásení zo strany predávajúceho. Takže vlastne by ma zaujímalo, že či môžme začať stavať stavebným povolením aj keď znie na predošlého vlastníka?

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Krásne ďakujem za pomoc. Mali sme to spraviť asi tou zmluvou...ale teraz je to už jedno. A vďaka aj za tú fintu, možno pôjdeme tou cestou.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Kika69 Pozri príspevok
    Krásne ďakujem za pomoc. Mali sme to spraviť asi tou zmluvou...ale teraz je to už jedno. A vďaka aj za tú fintu, možno pôjdeme tou cestou.

    Dopĺňam, že je to s poplatkom 23 €.

    CIMOM

    Qtinka je offline (nepripojený) Qtinka

    Qtinka
    ja som kupil tiez rozostavanu stavbu a na obecnom urade som podal ziadost o zmenu stavebnika a do 30 dni som obdrzal nove stavebne povolenie na moje meno.odporucam ist v medziach zakona nakolko dane 1 SP je na povodneho stavebnika s obmedzenou dlzkou pravoplatnsti cca 2-3 roky od vydania SP.poplatok za SP je cca tych 23 eurika .a nezabudajme na povinnost viditelne oznacit rozostavanu stavbu textom " STAVBA POVOLENA číSLO SP xxxxxx "
    to je v ramci zakona povinnost

    Stavebné povolenie pri kúpe rozostavanej stavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.