Zavrieť

Porady

Nové pomoc: vnútorné omietky v starom kamennom dome

Dobrý deň,
prerábame starý dom, ktorý je postavený zo žemberovskej tufy (niečo medzi kvádrom a kameňom, vulkanický matroš), obili sme staré hrubé omietky a teraz nastal problém: Majstri murári tvrdia, že steny sú nerovné a že nové omietky by mali vo svojej hrúbke veľké rozdiely (aj niekoľko cm) a to by mohlo spôsobiť pád, navrhujú preto použiť polystyrén 3 cm hrubý a tým tieto nerovnosti oklamať. Nie som si však istý či chcem mať na vnútorných stenách ropný produkt, ktorý zaiste vôbec nedýcha (aj keď izoluje, ale načo, keď tufa je izolant sám o sebe) a mohlo by sa stať, žeby táto estetizujúca polystyrenová akcia narobila viac škody ako úžitku. Navrhol som, aby sme miesto polystyrénu použili minerálnu vlnu, tá by sa však musela v v ex-izomate narezať na potrebný fromát 50cmx100cm a na hrúbku 3cm, keďže takú v ponuke nemajú, ale priznám sa, že ani táto verzia sa mi moc nezdá. Nie je nejaký spôsob, ktorý by mierne kopíroval staré techniky nanášania omietok na prírodné stavebné meteriály, avšak taký, aby to jedného pekného dňa nespadlo niekomu na hlavu? Niečo, čo by bez frflania mal zvládnuť akýkoľvek murár zvyknutý na zjednodušené polystyrénové technológie? Ďakujem Vám za inšpirácie.
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Len neviem prečo tých tupcov čo vám radia takéto .....nazývate majstrami?Ten kameň síce nepoznám ale polystyrén v žiadnom prípade a vatu vonkoncom nie.Treba tam urobiť sanačné omietky .Doporučujem Baurex.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Majstrov " nakopať " a vyhodiť.
Zjednotiť podklad penetrákom ( vzhľadom na nosný materiál), hrubú sanačnú omietku ( značiek je na výber) na to jemnú ( povrchovú - štuku) a finál farbu.
Máš možnosť vymeniť majstrov? Ak nie. dobre stráž ako ti budú robiť, ak si hneď od začiatku zjednodušujú robotu na tvoj úkor. Takýto spôsob by bol prijateľný pri vonkajších fasádacha a nie vo vnútri.
0 0
tonito tonito

tonito je offline (nepripojený) tonito

Pokial by sa jednalo povedzme o par stien tak EPS lepit na buchty a tym padom dom bude odvetravany aj pod vrstvou EPS.Myslim si ze to nebude problem.
Najlepsie by bolo dat sanacnu omietku ale cenovo to bude asi neunosne.Preco ste obijali vsetku omietku z izieb dole?
Maly ste dat dole co islo a ostatok napenetarkovat nahodit sietku a zarovnat s lepidlom.Potom uz len vnutorny stuk a hotovo.
Naposledy upravil tonito : 31.07.09 at 14:14
0 0
ski555 ski555

ski555 je offline (nepripojený) ski555

inak sanačné omietky uvádzajú aj proti vlhkosti,ale tomu neveriť,pokiaľ stena vlhne od základu,tak miesto si nájde a onedlho ani sanačná omietka nepomože vážne
0 0
midi midi

midi je offline (nepripojený) midi

no my sme ju dávali celú dole z jednoduchého dôvodu: aby sme to dali do poriadku an sich a nie len tak na polovicu. rovnako sme pristúpili aj ku starým podlahám, ktoré sme kompletne vybrali až do hĺbky 50 cm. Viem, nič z toho nie je lacné a možno si budem klepať hlavu o múr, že koľko ma to celé bude stáť, ale chcem tam prežiť kus života a nerád by som po pár rokoch rozkopával škvárovú podlahu alebo udupanú hlinu, ktorá len udržuje v dome vlhkosť...
idem povedať vaše postrehy, s ktorými 100% súhlasím, "majstrom" nech sa pripravia na poriadny omietkový zaberák a ja na poriadny finančný zaberák. možno aj za cenu krivých stien, však starý dom to nejako znesie a skrine tam nebudú, ktoré by prezrádzali, že sú steny krivé. vďaka.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Na starý dom treba staré recepty práce. Máme starý gazdovský dom a od roku 1933 je prvá písomna zmienka o ňom. Tiež sme sa dali do opráv. Niektoré steny išli dole celé, niektoré len na polovicu alebo tzv. vyspravky. Vyspravky sme riešili cez okraje Vario sádra keď boli praskliny.
Pozor na majstrov!!!! Česť výnimkám. dohodli sme sa na cene a oni robili čo mali. Ale potom už pridávali k tomu rôzne ponuky a nakoniec toho bolo viac a my sme nekontrolovali ich prácu, keďže sme neboli stále na stavbe (chyba).
keĎ sme montovali zásuvky, tak sme zistili, že to čo malo byť rovné nie je a iné. Tak si to teraz robíme svojpomocne. Ak ste len trošku šikovný zvládnete to aj sám alebo možno s jedným pomocníkom. obiť-špric-vakovka-pucovka-farba. Maximálne nejaké lepidlo a sieťka a vnútorné omietky
0 0
midi midi

midi je offline (nepripojený) midi

neviem či som šikovný, ale problém je kdesi inde - v čase. v tom dome by sme chceli bývať do konca roka a keďže nič nie je zadarmo, tak musím na tých robotníkov zarábať. kontrolujem ich takmer stále, ale niekedy fakt neviem či som debil ja alebo... čo nezmeriam, neodvážim, nezvodovážim a pod. tak ma môžu oklamať ako chcú a pritom ani nie zámerne. ale čo bude len trochu možné, tak si urobím sám. ďakujem.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ono79 Pozri príspevok
Na starý dom treba staré recepty práce. Máme starý gazdovský dom a od roku 1933 je prvá písomna zmienka o ňom. Tiež sme sa dali do opráv. Niektoré steny išli dole celé, niektoré len na polovicu alebo tzv. vyspravky. Vyspravky sme riešili cez okraje Vario sádra keď boli praskliny.
Pozor na majstrov!!!! Česť výnimkám. dohodli sme sa na cene a oni robili čo mali. Ale potom už pridávali k tomu rôzne ponuky a nakoniec toho bolo viac a my sme nekontrolovali ich prácu, keďže sme neboli stále na stavbe (chyba).
keĎ sme montovali zásuvky, tak sme zistili, že to čo malo byť rovné nie je a iné. Tak si to teraz robíme svojpomocne. Ak ste len trošku šikovný zvládnete to aj sám alebo možno s jedným pomocníkom. obiť-špric-vakovka-pucovka-farba. Maximálne nejaké lepidlo a sieťka a vnútorné omietky
Sádra by sa nemala používať na kamenné múry, a už vôbec na vlhké múry.Pôsobí ako špongia ťahá do seba vodu.Časom z toho môžu byť fľaky na maľovkách.Sieť a lepidlo to samé, pokiaľ to nieje nevyhnutné radšej nedávať.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Priznám sa, že to lepidlo mi ponúkli ako alternatívu na vyspravky, že je to rýchle a že to nemusím čistiť od podkladu maľovky a tak. Ale ja som uprednostnil radšej pôvodné recepty. Je pravdou, že kúpeľnu ťahali cez lepidlo a z toho iba jedna stena je Ytong, ale zatiaľ sa nič nedeje. A čo sa týka Vária, tak síce ťahá vodu ale keď stena pracuje tak spoje po tejto aplikácií vôbec neprejavujú žiadne trhliny. Používajú to na stropy alebo spoje k sadrošu, takže prečo nie aj na steny? No ale pokiaľ je to problém tak sa prejaví a potom vám o tom napíšem....

ešte dopíšem na tú vlhkosť, že sme pred 2r. zakúpili a dali namontovať magnetický rezonátor od f. VASATI, kde dochádza k ekologickému vysušovaniu stien (stavieb). Neveril som tomu (ešte stále som na vážkach), ale cena bola za to asi primeraná, takže už tomu budem musieť začať veriť. Preto som toto chcel doplniť, lebo sa automaticky domnievam, že v stenách je len toľko vlhkosti, koľko potrebuje prirodzene vaľok, takže tá sádra by nemala( by nemala!!!) reagovať.
Naposledy upravil ono79 : 13.08.09 at 12:04 Dôvod: zábudlivosť
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

a co spravit sadrokartonovy obklad?
uplne sa stotoznujem s prvymi dvoma prispevkami
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ahojte, tiež by som potrebovala poradiť s rekonštrukicou starého hlineného domu. Obili sme vnútorné omietky až na hlinenú tehlu a teraz neviem. Koľko "majstrov" toľko názorov. Niektorí radia obiť rabicovým pletivom, dať špric a potom omietku. Iní zas bez rabicu a len sieťka, kléber. Som z toho zmetená a neviem ktorého majstra si vybrať. Aby mi to potom nepadalo. Ďakujem za každý názor.
0 0
dodo g dodo g

dodo g je offline (nepripojený) dodo g

Ja to beriem takto...starý dom- starý majster - starý spôsob omietania...Novostavba presné tvárnice spôsob omietania daný výrobcom.nám v predošlom dome išlo presne 14 cm omietky a vyrovnali to.Ale na šesť krát.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
To bol riadny blbec .len sieťka, kléber.Hviezdna rota to volajú.Mohol by im tam robiť kapitána.Dobre vám radia tý ktorý chcú nabiť rabicové pletivo a naomietať.
Naposledy upravil 220870 : 24.09.09 at 12:59
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

220870 Pozri príspevok
To bol riadny blbec .len sieťka, kléber.Hviezdna rota to volajú.Mohol by im tam robiť kapitána.Dobre vám radia tý ktorý chcú nabiť rabicové pletivo a naomietať.
Ďakujem, tiež som toho názoru, no a viete mi poradiť nejakú konkrétnu omietku, alebo stačí stará klasika /piesok, vápno, cement/?
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Tak tá klasika je podľa mňa správne riešenie. aj my sme dávali dole tie omietky, ktoré išli a tie ktoré držali tak sme nechali. niektoré steny sme dali celkom dole, niekde len spodné časti, kde to vyzeralo že je to navlhnuté. A pokiaľ je to vaľok, a nie je to veľmi veľký rozdiel oproti pôvodnej omietke tak ja som nabíjal klince tak akoby som mal nejaku neorganizovanú skupinu a potom na to dobrý špric. Následne vakovku a potom pucovku. Je pravdou že v mieste stretu medzi starou a novou nahodenou sa mi v niektorých častiach ukázali prasklinky ale tie som zatiahol vario sádrou(na sadroš) a zatiaľ to drží. KeĎ sme dali dole všetko tak som to skresal na najvyšší bod na stene cca 1,5cm a dal som omietniky a cez ne som navakoval 95% zvislosť a potom som ťahal pucovku. Pri nej ma upozorňovali, že je to lepšie dať cez lepidlo a potom štuk ale to som riešil iba pri zmene priečok na kvadre. Pri vonkajšom obvode domu som sa vytrapil viac. Našiel som miesto (pohľad na vstup.dvere) kde sme pri existujucom stave pôvodnej omietky vymenili a vypenili vstupne dvere. Ale po obití celej omietky sme zistili, že medzi dverami a špaletami okien je veľký rozdiel, cca 8-12cm takže či som chcel alebo nie musel som jednu časť premurovať s ulomkami a potom rabicove pletivo a tak vakovka. Teraz riešime čo Ďalej....
0 0
dodo g dodo g

dodo g je offline (nepripojený) dodo g

Keď klasickú maltu tak potom piesok a k tomu vrecová Unimalta.To je zaručene dobre namiešaný pomer vápna a cementu.Ja to mám všade a nemáš čo pokaziť.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Unimalt-u nie .Na hlinu sú dobré presne opačné malty s malým obsahom cementu vzdušné a s minimom chemických prísad.Najlepšie bude použiť sanačné malty alebo maltové zmesi na hlinu.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ďakujem. Tiež som názoru, že menej cementu, lebo tie omietky už boli raz opravované a tam kde boli dobre zacápané maltou, tam to vlhlo. Tie sanačné omietky na hlinu dostať bežne kúpiť??
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
invest Pozri príspevok
Ďakujem. Tiež som názoru, že menej cementu, lebo tie omietky už boli raz opravované a tam kde boli dobre zacápané maltou, tam to vlhlo. Tie sanačné omietky na hlinu dostať bežne kúpiť??
Bežne to v stavebninách nedržia ,ale objednajú.
0 0
Borský Borský

Borský je offline (nepripojený) Borský

Verím sebe a každému iba raz ...viac
Je možnosť spraviť namiesto polystyrénu prímurovku z pálených tehál na kant...vyrovnáš steny a máš to z prírodného materiálu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať