Zavrieť

Porady

pubertaci

co si myslite, je vhodne pustit 16 rocne dievcata na festival vzdialeny 400 km s tym, ze rano odidu a vecernym vlakom pridu? maju tam kamaratov, ktori su tam uz skor,

mam zmiesane pocity, pubertakom z principu neverim,

na druhej strane vsak stale pocuvam, ze je ina doba, ze vsetci tak chodia atd., a ja som ta najhorsia, a vsetky ostatne mamy su lepsie

asi som prilis uzkostliva, ale mam strach, hlavne z alkoholu a vsetkymi nasledkami s tym spojenymi,

moje kamosky to beru uplne v pohode, tak ako mam ja prekonat obavy?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mona091 Pozri príspevok
co si myslite, je vhodne pustit 16 rocne dievcata na festival vzdialeny 400 km s tym, ze rano odidu a vecernym vlakom pridu? maju tam kamaratov, ktori su tam uz skor,

mam zmiesane pocity, pubertakom z principu neverim,

na druhej strane vsak stale pocuvam, ze je ina doba, ze vsetci tak chodia atd., a ja som ta najhorsia, a vsetky ostatne mamy su lepsie

asi som prilis uzkostliva, ale mam strach, hlavne z alkoholu a vsetkymi nasledkami s tym spojenymi,

moje kamosky to beru uplne v pohode, tak ako mam ja prekonat obavy?
Je to smutné, čo si napísala. Ak dobre rozumiem, neveríš ani vlastným deťom. Kto by ich mal lepšie poznať ako mama? Ty vieš, čo si do nich vložila, ty musíš vedieť, čo od nich môžeš očakávať a či sa vieš na ich úsudok spoľahnúť. Dôvera je zaväzujúca a to by mali vedieť aj deti. Sú deti, ktoré môžu byť celý deň z domu v štrnástich a naopak, ktoré nemôžu byť ani v sedemnástich.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Marína Pozri príspevok
Je to smutné, čo si napísala. Ak dobre rozumiem, neveríš ani vlastným deťom. Kto by ich mal lepšie poznať ako mama? Ty vieš, čo si do nich vložila, ty musíš vedieť, čo od nich môžeš očakávať a či sa vieš na ich úsudok spoľahnúť. Dôvera je zaväzujúca a to by mali vedieť aj deti. Sú deti, ktoré môžu byť celý deň z domu v štrnástich a naopak, ktoré nemôžu byť ani v sedemnástich.
ja s tebou v celku suhlasim, napriek tomu pubertakom neverim,
moja kamoska svojej dcere velmi veri, maju velmi pekny vztah, a pritom netusi, ze parkrat jej dcera spala u nas preto, aby ju mama nevidela pod vplyvom alkoholu,
v takych pripadoch som zavolala v noci kamoske, ze je u nas, a nechala som na kamoske, ci svoju dceru chce pocut (vtedy by to okamzite zistila), kedze vsak kamoska svojej dcere veri, ani ju nenapadlo, ze by si v partii opila,

ja az taka doverciva nie som, a aj ked chapem pubertakov, bojim sa - hlavne alkoholu
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
mona091 Pozri príspevok
ja s tebou v celku suhlasim, napriek tomu pubertakom neverim,
moja kamoska svojej dcere velmi veri, maju velmi pekny vztah, a pritom netusi, ze parkrat jej dcera spala u nas preto, aby ju mama nevidela pod vplyvom alkoholu,
v takych pripadoch som zavolala v noci kamoske, ze je u nas, a nechala som na kamoske, ci svoju dceru chce pocut (vtedy by to okamzite zistila), kedze vsak kamoska svojej dcere veri, ani ju nenapadlo, ze by si v partii opila,

ja az taka doverciva nie som, a aj ked chapem pubertakov, bojim sa - hlavne alkoholu
Musíš sama vedieť, aký vzťah má dcéra k alkoholu...tiež mám 16-ročnú... v tomto sa môžem na 100% spoľahnúť..má kamarátky, ktoré majú skúsenosti s alkoholom, cigaretami, atď...chodí s nimi na akcie, zatiaľ som sa v nej nesklamala... klop-klop

PS:Najradšej som, keď ju počujem, aj teraz, vo vedľajšej miestnosti ťukať na PC
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Veľmi dobre ti rozumiem. Je však zle ak svoj strach máš z toho, že svojej dcére neveriš. Ale ani to ešte nie je najhoršie. Najhoršie je to, že to dávaš dcére aj pocítiť. Strach matky o dieťa je prirodzený, ale nedôvera je niečo iné. Mám pocit, že ťa už sklamala a preto jej nedôveruješ. V tom prípade si s ňou sadni a porozprávajte sa a daj jej šancu aby ti ukázala, že jej môžeš dôverovať. Sú 15 ročné deti, ktoré tých 400 km cestujú do školy. Aj ich mamy majú strach, pretože aj v škole môže zapadnúť do zlej partie, ale aj nemusia. Sú 15 ročné deti, ktoré sa nikdy nepohli z mesta v ktorom žijú a tiež sa môžu dostať do zlej spoločnosti ale aj nemusia. Nezáleži na tom, ako ďaleko idú, ale ak budú vedieť, že im dôverujeme, budú chcieť dokázať, že im veriť sa oplati. Mojí synovia sú už dávno dospelí a žijú v BA a práve dnes som vyprevadila mladšieho do BA a tiež mám strach, aby sa mu niečo nestalo. Je to prirodzené, ale on si to možno ani neuvedomuje, že my rodičia máme o nich strach.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Napísala si, že ráno pôjdu a večer prídu. Ja by som ju pustila. Veď večer ju uvidíš aká prišla. Dohodni sa s ňou na presnom čase kedy jej ide vlak na ktorom príde. Ak to nedodrží nikdy viac.

Verím Ti, nie je to sranda, ale mala by si jej aj trochu dôverovať. Ak by sklamala tak jej nabudúce môžeš povedať - nejdeš, lebo si to minule nedodržala,na čom sme sa dohodli, ale ak ešte nesklamala tak nejdeš, lebo ja sa o teba bojím je blbé. Nech si vezme mobil a nech Ti každé cca 2 - 3 hod. zavolá.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

mám 27. pred desiatimi rokmi to nebola prvá skúsenosť s alkoholom. Každý si tým musí prejsť. Musíš ju nechať nech zistí že je to zlé. Dnes nepijem. Za žiadnych okolností a to nehovorím, že som bola alkoholik. Len ako mladej mi to pripadalo vtipné. Partia a pod. Ale nevidela by som v tom problém. Moja mama ma vychovala dobre. Vždy museli byť zodpovedané tri otázky a pravdivo. Kde si? S kým si? /musela ich poznať/ a Kedy prídeš? /tolerancia bola 15 minút/. Ak som sa presúvala niekam inam musela o tom vedieť. Vždy. Do dnešného dňa neviem či ma kontrolovala alebo nie. Bolo mi to jedno, pretože som neklamala. S -násťročnými to nie je jednoduché ale pokiaľ jej budeš zakazovať veci, tak sa začne priečiť a vznikli by z toho ešte väčšie problémy ako jedna "opica". Je to vek, kedy hľadajú samích seba a myslia si, že sú dospelí. Usmerni, nebráň.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja neviem,ale ja by som ju asi nepustil- tu budem troška "diskriminačný", ale napr. chalana by som pustil,ale pri dievčatách je to trošku iné- doba je zlá, po slobode sa pohybujú všelijaký zvrhlíci, a títo radi navštevujú takéto masové podujatia, kde si vyhľadávajú svoje obete- na týchto všelijakých festivaloch sa dosť popíja a aj keď ona nemusí piť, ale alkohol zatemňuje myseľ a ktovie aké myšlienky komu v tej jeho skrsnú...-Čo čítaš a pozeráš čo sa už v dnešnej dobe deje -znásilnenia, vraždy, lúpeže...
Takže chalana by som asi pustil, dievča nie...

A možno je to aj tým, že ja žiadnu dcéru nemám -
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ako tak čítam, zasa som proti všetkým-,resp. moj názor je menšinový...
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

dakujem za podporu,

moja nedovera je vseobecna vzhladom na to, ze su v puberte, a velmi dobre si pamatam prezivanie tohto obdobia,

dcere davam pocit dovery, ale tiez som jej vysvetlila, ze sa bojim hlavne toho, aby jej neublizili ini,

bola som na niekolkych festivaloch, pohlad rano je katastrofalny, ubohy,
a bojim sa, ze prave v takej spolocnosti, kde je kazdy minimalne opity, je 16 rocne dievca ohrozene, a vobec nemusi byt opite,

pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,

dalej si myslim, ze v puberte sa mladez este stale formuje, a ich konanie je
ovplyvnene okolim, takze musia sa naucit znasat dolsedky za svoje rozhodnutia, ale nerada by som riskovala ich pokusy v prostredi, kde naivne dievcata su skutocne ohrozene, napriklad obtazovanim ozratych chlapov
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mona091 Pozri príspevok
dakujem za podporu,

moja nedovera je vseobecna vzhladom na to, ze su v puberte, a velmi dobre si pamatam prezivanie tohto obdobia,

dcere davam pocit dovery, ale tiez som jej vysvetlila, ze sa bojim hlavne toho, aby jej neublizili ini,

bola som na niekolkych festivaloch, pohlad rano je katastrofalny, ubohy,
a bojim sa, ze prave v takej spolocnosti, kde je kazdy minimalne opity, je 16 rocne dievca ohrozene, a vobec nemusi byt opite,

pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,

dalej si myslim, ze v puberte sa mladez este stale formuje, a ich konanie je
ovplyvnene okolim, takze musia sa naucit znasat dolsedky za svoje rozhodnutia, ale nerada by som riskovala ich pokusy v prostredi, kde naivne dievcata su skutocne ohrozene, napriklad obtazovanim ozratych chlapov
Mona ja s tebou úplne ale úplne súhlasím- ja tým festivalom neverím tiež( asi som ešte stará štruktúra)
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja neviem,ale ja by som ju asi nepustil- tu budem troška "diskriminačný", ale napr. chalana by som pustil,ale pri dievčatách je to trošku iné- doba je zlá, po slobode sa pohybujú všelijaký zvrhlíci, a títo radi navštevujú takéto masové podujatia, kde si vyhľadávajú svoje obete- na týchto všelijakých festivaloch sa dosť popíja a aj keď ona nemusí piť, ale alkohol zatemňuje myseľ a ktovie aké myšlienky komu v tej jeho skrsnú...-Čo čítaš a pozeráš čo sa už v dnešnej dobe deje -znásilnenia, vraždy, lúpeže...
Takže chalana by som asi pustil, dievča nie...

A možno je to aj tým, že ja žiadnu dcéru nemám -
pisala som s tebou subezne, a citim presne to, co si napisal,
no v okoli moje kamosky to beru nejak lahsie, dokonca kryju svoje dcery pred manzelmi, a spolocne klamu o tom, kde su a pod.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mona091 Pozri príspevok
pisala som s tebou subezne, a citim presne to, co si napisal,
no v okoli moje kamosky to beru nejak lahsie, dokonca kryju svoje dcery pred manzelmi, a spolocne klamu o tom, kde su a pod.
Ja som si tiež všimol, že sme písali obaja zhruba to isté,
Hovorím, svet je zlý a pustiť 16-tku na nejaký festival- neviem ,neviem- nepáči sa mi to moc-a ako si písala , keby to bolo 50 km od domu, že keby sa niečo stalo,tak rýchlo dobehneš, ale 400 km je troška veľa...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mona091 Pozri príspevok

... pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,
mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ...
Tak za toto by si si zaslúžila bodík Veronika, je to skvelý nápad.
Aj vlk bude sýty aj ovca celá.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

veronikasad Pozri príspevok
mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ...
takto realizujem ine akcie, tu sa to ale nedalo z inych dovodov,

inac, ked bola o par rockov mladsia (13?), strasne chcela ist na koncert "Rytmus/Contrafakt,

faijn, isla som som aj ja, ufff, bolo to silne caffe aj na mna, a nie to na take male decko, mala zazitok, ale aspon som ju mohla dodatocne ovplyvnit rozhovorom, no viem, ze taketo decka inspiruje prave taketo nieco, a vtedy rodicia su mimo,

kazde dieta si chce svoje odskusat, zalezi od temperamentu do akej miery,
a vobec by ma netrapila nejaka opica,

ale nechcem riskovat omnoho horsie veci,
0 0
stonka stonka

stonka je offline (nepripojený) stonka

mona091 Pozri príspevok
takto realizujem ine akcie, tu sa to ale nedalo z inych dovodov,

inac, ked bola o par rockov mladsia (13?), strasne chcela ist na koncert "Rytmus/Contrafakt,

faijn, isla som som aj ja, ufff, bolo to silne caffe aj na mna, a nie to na take male decko, mala zazitok, ale aspon som ju mohla dodatocne ovplyvnit rozhovorom, no viem, ze taketo decka inspiruje prave taketo nieco, a vtedy rodicia su mimo,

kazde dieta si chce svoje odskusat, zalezi od temperamentu do akej miery,
a vobec by ma netrapila nejaka opica,

ale nechcem riskovat omnoho horsie veci,
Najlepsie by bolo, ak by tam s dievcatami siel napr. nejaky starsi surodenec, aby sa necitili pod dozorom. A najidealnejsie by bolo, ak by mal aj vodicak
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mona, puberta je velmi zložité obdobie a jednostrannými zákazmi nič nevyriešiš - dosiahneš pravý opak.

Vrátim sa ešte k tomu festivalu. Nešla by som tam s ňou, len dohodla sa na podmienke, že naspäť nepôjde vlakom, ale niekde sa stretneme a domov pôjde so mnou autom. Pri vzájomnej dôvere je malá pravdepodobnosť, že by prišla k autu pod vplyvom alkoholu.

A tie horšie veci - tie číhajú na mladé dievčatá na každom kroku, nielen na festivale ...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

mona091, presne viem, čo teraz zažívaš. Mám 16-ročného syna a tiež stále príde s niečím, že chce ísť tam a tam. Vtedy "bojujeme", zvažujeme, čo je bezpečné a čo nie. Na letnom festivale bol teraz nedávno, ale len v našom meste a manžel išiel pre neho autom niečo po polnoci. 400 km mimo by som ho určite nepustila, jedine že by išiel s nejakými príbuznými dospelými... to možno. A tiež preto, že už nás pár-krát sklamal, takže ho bohužiaľ musíme trošku obmedzovať. Teraz sa napr. pýtal o týždeň na nejaký tuningový zraz s 19-ročným kamarátom, spali by vraj v stane. Nedovolili sme mu to.
Dcéra (14-ročná) je zatiaľ úplne iná, nemá takú partiu, kde by sa pilo, fajčilo. Jej viac dôverujeme, kľudne ju pustíme na noc ku kamoške (ak sú doma aj rodičia alebo starí rodičia).
Takže závisí od konkrétneho dieťaťa, či sa mú dá dôverovať alebo nie. Ľahko sa píše tým, ktorí nemajú s deťmi žiadne problémy.
Ak je to tak, že tam nebude nocovať, ešte by som porozmýšľala... ale zase tá cesta (vlakom?) večer... neviem-neviem. Skôr by som ju nepustila, veď si takých akcií ešte môže užívať až-až.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

veronikasad Pozri príspevok
Mona, puberta je velmi zložité obdobie a jednostrannými zákazmi nič nevyriešiš - dosiahneš pravý opak.

Vrátim sa ešte k tomu festivalu. Nešla by som tam s ňou, len dohodla sa na podmienke, že naspäť nepôjde vlakom, ale niekde sa stretneme a domov pôjde so mnou autom. Pri vzájomnej dôvere je malá pravdepodobnosť, že by prišla k autu pod vplyvom alkoholu.

A tie horšie veci - tie číhajú na mladé dievčatá na každom kroku, nielen na festivale ...
Neviem, radšej jednostranný zákaz ako nejaká tragédia nebodaj- až potom si človek búcha hlavou do stola- prečo som jej to nezakázal(a) a pod.
A monika sa nebojí, že by si dievča vypilo( to si vypije aj tak skor či neskor-tak ako každý v živote), ale horších vecí, ktoré sa síce fakt možu stať na každom kroku, ale takéto akcie sú oveľa rizikovejšie...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja len dodám- akože aj keď už 16 ročná holka je celkom inteligentná a rozumná baba ale predsa ešte to rozmýšlanie nieje OK-ja to vidím na sebe- až ide hroza , keď si pomyslím, čo sme my v partii porobili v tom veku a nechápem doteraz- aké hlúposti sme povystrájali-ale to je vývinom...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať