Zavrieť

Porady

starobný dôchodca

Dobrý deň,
minulý týždeň mi doniesla zamestnankyňa na HPP rozhodnutie SP o priznaní starobného dôchodku od 16.1.2009. Chcela by som poradiť, ako nastaviť výpočet mzdy a odvodov od tohto dátumu v MRP vo Windows. Pokiaľ sa nemýlim, je zmena v SP pri žiadaní odvodov odvedených bez právneho nároku späť na základe žiadosti nie prostredníctvom mínusovej položky vo výkaze. Rozumiem tomu správne, že budem robiť dodatočné výkazy SP od 1-6/09 a v MRP vrátené poistné dodaním? Ak áno, ako v MRP to zrealizovať? Ďakujem veľmi pekne vopred za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zanetka68 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    minulý týždeň mi doniesla zamestnankyňa na HPP rozhodnutie SP o priznaní starobného dôchodku od 16.1.2009. Chcela by som poradiť, ako nastaviť výpočet mzdy a odvodov od tohto dátumu v MRP vo Windows. Pokiaľ sa nemýlim, je zmena v SP pri žiadaní odvodov odvedených bez právneho nároku späť na základe žiadosti nie prostredníctvom mínusovej položky vo výkaze. Rozumiem tomu správne, že budem robiť dodatočné výkazy SP od 1-6/09 a v MRP vrátené poistné dodaním? Ak áno, ako v MRP to zrealizovať? Ďakujem veľmi pekne vopred za skorú odpoveď.
    v MRP nerobím, ale nie je to tak ako píšeš.

    pozri :

    http://www.socpoist.sk/aktuality-zam...v-/1755s24827c?

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Keby si bola konkrétnejšia, pomohlo by mi to. Musím dnes odovzdať mzdy zamestnancov a mám veľmi málo času. Prepáč. Ďakujem za pochopenie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zanetka68 Pozri príspevok
    Keby si bola konkrétnejšia, pomohlo by mi to. Musím dnes odovzdať mzdy zamestnancov a mám veľmi málo času. Prepáč. Ďakujem za pochopenie.
    prečítala si si usmernenie zo SP ?

    Opravný výkazpoistného a príspevkov zamestnávateľ predkladá príslušnej pobočke iba v prípadoch omylu pri vypisovaní výkazu, napríklad
    • vykáže omylom údaje z iného rozhodujúceho obdobia,
    • prehodí číslice
    • vynechá údaje
    • uvedie nesprávne rodné číslo zamestnanca
    • vykáže poistné z nesprávne určeného nižšieho vymeriavacieho základu.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Áno, prečítala. OK, máš pravdu. Zaujíma ma, ako to vyriešim vo výplatnej páske zamestnankyne a kedy? Ale to už mi asi poradí niekto, kto pracuje s programom MRP? Alebo poradíš aj Ty? Zatiaľ vďaka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zanetka68 Pozri príspevok
    Áno, prečítala. OK, máš pravdu. Zaujíma ma, ako to vyriešim vo výplatnej páske zamestnankyne a kedy? Ale to už mi asi poradí niekto, kto pracuje s programom MRP? Alebo poradíš aj Ty? Zatiaľ vďaka.
    poslala som ti SS

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Ďakujem Veronike. Chcela by som ešte radu od niekoho, kto má skúsenosti, ako zadefinovať starobného dôchodcu v MRP. Pokúšala som sa v pracovnom pomere o ukončenie platnosti údajov k 30.6. a zmeny na starobný dôchodok od 1.7. Zmazalo mi to však údaje o mzde, .....atď. Je iná možnosť??? Vďaka všetkým za pomoc. :-)

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    drobeceva Pozri príspevok
    Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?
    Keďže sa mi nedostalo odpovede, pustila som sa do toho. Jeden mesiac mám vypísaný, ďalšie 2 má čakajú. No poviem Vám, na nervy. A keď tak dôjde spätne dôchodok napr. po pol roku - tak sa opíšeme.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    drobeceva Pozri príspevok
    Keďže sa mi nedostalo odpovede, pustila som sa do toho. Jeden mesiac mám vypísaný, ďalšie 2 má čakajú. No poviem Vám, na nervy. A keď tak dôjde spätne dôchodok napr. po pol roku - tak sa opíšeme.
    čo vypisuješ ?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    ak som dobre pochopila, tak žiadosti o vrátenie poistného, či nie? akým spôsobom to mám urobiť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    drobeceva Pozri príspevok
    ak som dobre pochopila, tak žiadosti o vrátenie poistného, či nie? akým spôsobom to mám urobiť
    myslela som že robíš opravné výkazy...
    Žiadosť treba písať za každý mesiac samostatne ? /nemám s tým zatial skúsenosť/

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    drobeceva Pozri príspevok
    Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?
    Nemala som taký prípad, ale veľmi by ma to tiež zaujímalo

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    veronikasad Pozri príspevok
    myslela som že robíš opravné výkazy...
    Žiadosť treba písať za každý mesiac samostatne ? /nemám s tým zatial skúsenosť/
    Ja som zatiaľ tiež nemala taký prípad. Ale veď v tej žiadosti, čo robím sú údaje, ktoré nahrádzajú opravné výkazy. Mám tam obdobie, pôvodné údaj, nové údaje.
    Prosím, kto ste to robili, skúste poradiť, lebo píšem tu ako čínsky žandár a ešte musím dávať pozor, aby som sa nepomýlila.
    Veronika, z toho mi vyplýva, že tak musím ísť mesiac po mesiaci /odkedy bolo priznané, dokedy mi to nedoručil/

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Tiež práve idem vypisovať žiadosť o vrátenie poistného a je to vážne na porazenie. Za každý mesiac extra za konkrétneho zamestnanca a potom do ďalšej tabulky za všetkých zamestnancov. Toto nie je normálne, keď to všetko majú v SP. To ma čaká takto vypísať 6 mesiacov a to ešte na 6 samostatných žiadostí, pretože sa to nedá skopírovať, aby boli všetky mesiace v jednej žiadosti. Chcela by som sa opýtať, ako vypísať, v mojom prípade, január, keď kolegyňa má priznaný dôchodok od 16.1.? ELDP som vypisovala na alikvótnu časť januára. Logicky mi vychádza, že by som mala žiadať poistné iba od 16.-31.1. Alebo nie? Vďaka za každú informáciu a radu.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Iba doplňujem, že je správne za január vyplniť iba alikvótnu časť odvodov. Už mi SP vrátila peniaze na účet firmy, tak som pracovníčke sumu odvodov bez právneho dôvodu odvedených dala do výplaty a iba odviedla z tejto sumy daň.

    Dúfam, že niekomu pomôžem. :-)
    zuzana Ako sa to dá urobiť v MRP mzdy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.