Zavrieť

Porady

BSM a premlčanie

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Svokra sa so svojim manželom rozviedla v roku 1993.Podala si žiadosť o zrušenie práva spoločného nájmu a pridelenie práva len jej,čiže zostala výlučnou nájomkyňou a členkou družstva len ona,navrhovateľka.Súd ďalej rozhodol,že odporca je povinný byt vypratať do 15dní od zabezpečenia primeraného náhradného bytu.Svokor býva u svojej matky v rodinnom dome.Svokra medzitým byt od družstva odkúpila a na liste vlastníctva je od roku 2002 odkúpením len ona.Svokor minulý týždeň poslal list svokre,kde ju žiada,aby mu umožnila prístup do bytu a vyplatila mu sumu z predaja bytu,svokra sa ho zatiaľ nechystá predať.Požaduje sumu 650.000v prepočte v Skk,čo je asi 1/4trhovej ceny bytu,tiež píše,že náhradné ubytovanie nežiada.Ďalej píše, že mu má do piatich dní odpovedať.Tie uplynuli cez víkend,list bol poslaný doporučene.Moja otázka je,či celá táto situácia už nie je premlčaná,nakoľko si doteraz náhradné ubytovanie ani vyplatenie nežiadal a či je svokra povinná mu odpovedať.
Obidvaja sú invalidní dôchodcovia a v čase rozvodu dostala svokra do starostlivosti dve neplnoleté deti.

Veľmi pekne ďakujem za odpvoeď.
martina
Usporiadat
LMartina LMartina

LMartina je offline (nepripojený) LMartina

prajem dobré poriešenie
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivenka Pozri príspevok
Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.
Ak má podiel na družstevnom byte tak dediť budú
2 deti z prvého manželstva, 2 deti z druhého manželstva a druhá manželka, tj. spolu 5 dedičov.
Podiel tvojej známej zostane nedotknutý.
Ako ťažko sa radí takto všeobecne, ked nevieme kto bol členom družstva, či boli obaja alebo len ona, alebo len on.
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Vďaka za odpovede. Členmi boli obaja, čiže z manželovej polovice budu dediť 4 deti a druhá manželka ?
A dediť budú resp. musí vyplatiť z trhovej ceny ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivenka Pozri príspevok
Vďaka za odpovede. Členmi boli obaja, čiže z manželovej polovice budu dediť 4 deti a druhá manželka ?
A dediť budú resp. musí vyplatiť z trhovej ceny ?
Ano bude spolu 5 dedičov, a vyplatenie v trhovej hodnote podielu.
A z druhého manželstva nemal nejaký majetok v BSM? Trebars byt, lebo z toho by zase kamarátkine deti tie 2 z prvého manželstva dedili. Netreba ani na to zabudnúť.
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Si poklad, to ešte ju na to upozorním. Takže asi teraz je na to vhodná doba keďže nehnuteľnosti troška zišli cenovo dole.
A neexistuje niečo také ako premlčaná lehota keď nebolo BSM vysporiadané napr.do 3 rokov? Troška ma tu niekde zmiatli takéto odpovede o premlčaní.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivenka Pozri príspevok
Si poklad, to ešte ju na to upozorním. Takže asi teraz je na to vhodná doba keďže nehnuteľnosti troška zišli cenovo dole.
A neexistuje niečo také ako premlčaná lehota keď nebolo BSM vysporiadané napr.do 3 rokov? Troška ma tu niekde zmiatli takéto odpovede o premlčaní.
No o tom neviem, že by sa dalo premlčať. Po troch rokoch sa BSM vyporiada technicky samé do podielov ( obrazne povedané ).
No treba upozorniť aj na ostatný majetok, detto autá úspory čo mohol získať počas druhého manželstva.
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ďakujem pekne, tento výraz som potrebovala vedieť, že sa to vysporiadavá technicky samé do podielov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivenka Pozri príspevok
Ďakujem pekne, tento výraz som potrebovala vedieť, že sa to vysporiadavá technicky samé do podielov.
No to je skôr pri bytoch v osobnom vlastníctve. Treba zistiť na družstve či tam bol ako podielnik zapísaný, družstevné byty sú trošku iné ale tiež sa vypláca v reálnej trhovej hodnote právo bývať.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ivenka Pozri príspevok
Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.

Je to zaujímavý prípad. Neboli ste síce manželia, ale stále ste boli spoloční nájomcovia. Po jeho smrti by si mala zostať jedinou nájomníčkou. Skús to vyriešiť najskôr s družstvom, ako ti radí Xanti. Nájom aj členský podiel by mal patriť iba tebe, ale súd ho môže ohodnotiť a zahrnúť do dedičstva.
Pozri obchodný a občiansky zákonník:


§ 232

(1) Členstvo fyzickej osoby zaniká smrťou. Dedič členských práv a povinností poručiteľa môže požiadať družstvo o členstvo.

§ 707

(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.

(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
(3) Ak zomrie jeden zo spoločných nájomcov, prechádza jeho právo na ostatných spoločných nájomcov.

4 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať