Zavrieť

Porady

Meno v rodnom liste

6116 6116

6116 je offline (nepripojený) 6116

S priatelkou cakame babatko, a mame obavy, ci nam vystavia rodny list s mojim priezviskom. Totiz bolo splodene pocas minuleho manzlestva priatelky, a vraj dostane priezvisko byvaleho muza. Vie mi niekto poradit, ake mame moznosti, aby sa dieta volalo po mne ako otcovi?
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

2009 Pozri príspevok
Ako by mohlo mať priezvisko po Tebe? Veď si si jeho maminu nevzal takže automaticky bude mať priezvisko po nej a to je priezvisko jej bývalého manžela.
2009 Pozri príspevok
Ivka.
Hm.. viem, že sa to takto dá. Ale ak napríklad otec môjho dieťa bude tvrdiť , že manželstvo je iba formalita /papierová záležitosť/ na ktorej nezáleží ak sa dvaja majú radi nevidím dôvod prečo by malo mať dieťa na papieri jeho meno. V budúcnosti by to mohlo priniesť iba komplikácie.
Ja som sa vyjadrila k vete o tom, ze dieta musi mat automaticky priezvisko po matke, ked si jeho otec nevzal jeho matku.
to je blbost.
S komplikaciami, ked matka a dieta nemaju rovnake priezvisko plne suhlasim .
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Moja krpatá mala tiež priezvisko po otcovi a neboli žiadne komplikácie, až na to, že sa sama asi vo veku 4 rokov začala predstavovať mojim priezviskom a nakoľko sme už z jej otcom neboli tak som to riešila zmenou,
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

willma Pozri príspevok
Moja krpatá mala tiež priezvisko po otcovi a neboli žiadne komplikácie, až na to, že sa sama asi vo veku 4 rokov začala predstavovať mojim priezviskom a nakoľko sme už z jej otcom neboli tak som to riešila zmenou,
Určite Ti otec malej nerobil prieky, a neposielal výživné šekom na meno malej. Sranda ako to deti vnímajú, že sa volajú ináč ako ten kto ich vychováva. Teda v tvojom prípade teba ako matky, pokiaľ v tej spoločnej domácnosti nie je aj otec.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Moja kamarátka má tiež dcéru, ktorej dala priezvisko po otcovi. Na úrady musela zvyčajne nosiť aj rodný list a vysvetľovať, prečo toto dieťa patrí k nej. Neskoršie to dcére vadilo a vadí aj teraz na strednej. Otec nesúhlasil so zmenou priezviska. Môj otec zomrel, keď som bola maličká a mama sa druhý krát vydala. To, že sa inak volala ako ja, to ma akýmsi spôsobom vyčlenilo z rodiny. Z pohľadu dieťaťa teda nič moc...
0 0
Monika z MT Monika z MT

Monika z MT je offline (nepripojený) Monika z MT

Syn má priezvisko po mne, keď sa malý narodil bola som slobodná a bolo na rozhodnutí mojom a otca dieťaťa, čie priezvisko mu zapíšeme. Ani mi neprišlo na um, dávať mu otcovo priezvisko... Láska je krásna, ale, nikto nevie koľko potrvá. Dnes, po pár rokoch, keď idem to svoje priezvisko meniť /a nie na priezvisko synkovho otca/, má malý najväčší problém, ako sa bude volať on a že sa chce volať ako my. Nechcem to riešiť zmenou jeho priezviska a tak budem mať ja 2 priezviska. Malý je najspokojnejší, lebo sa bál, že už nebude patriť k nám, keď sa bude inak volať ako maminka. Teraz je spokojný.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Švagrinina mama po 5 rokoch od smrti manžela otehotnela s priateľom. Dospelé deti boli proti tomu, aby ich budúci súrodenec mal priezvisko po ich nebohom otcovi a tak má priezvvisko matky za slobodna. Neviem ako je to dnes, ale už pri prvej návšteve poradne pre tehotné ženy sestrička vypisovala formulár, kde jedna z otázok bola meno otca dieťaťa. Pýtali sa to aj nás vydatých žien, nielen slobodných. To čo uviedla žena do dotazníka, neskôr bolo napísané aj v rodnom liste. To je však o otcovstve, ale nie o priezvisku. Môj názor je, že je dôležitejšie to, koho matka uvedie ako otca a ten je zapísaný v rodnom liste a priezvisko v tom pprípade by malo mať po matke (pretože tá ostáva). V prípade, že už bola predtým vydatá sa mne zdá nemorálne aby dieťa malo priezvisko človeka s ktorým narodenie dieťaťa nemalo nič spoločné. V tomto prípade by som volila uviesť pravého otca dieťaťa v rodnom liste bez ohľadu na to či ste manželia alebo nie a rodné priezvisko matky uviesť ako priezvisko dieťaťa. To je však iba môj pohľad na vec.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

teraz sa vždy ako otec dieťaťa uvádza manžel a v prípade, že sa dieťa narodí do 9 mesiacov od právoplatnosti rozvodu, tak sa ako otec dieťaťa uvádza predch. manžel.... celý čas je tu o tom debata predsa
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Monika z MT Pozri príspevok
Syn má priezvisko po mne, keď sa malý narodil bola som slobodná a bolo na rozhodnutí mojom a otca dieťaťa, čie priezvisko mu zapíšeme. Ani mi neprišlo na um, dávať mu otcovo priezvisko... Láska je krásna, ale, nikto nevie koľko potrvá. Dnes, po pár rokoch, keď idem to svoje priezvisko meniť /a nie na priezvisko synkovho otca/, má malý najväčší problém, ako sa bude volať on a že sa chce volať ako my. Nechcem to riešiť zmenou jeho priezviska a tak budem mať ja 2 priezviska. Malý je najspokojnejší, lebo sa bál, že už nebude patriť k nám, keď sa bude inak volať ako maminka. Teraz je spokojný.
To sa da elegantne vyriesit tak, ze tvoj manzel si zmeni priezvisko pri sobasi na tvoje a mate vsetci rovnake prizvisko

Preco by to nemohli robit aj chlapi, viem, nie je to velka tradicia, ale zakon to umoznuje.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

iriska Pozri príspevok
teraz sa vždy ako otec dieťaťa uvádza manžel a v prípade, že sa dieťa narodí do 9 mesiacov od právoplatnosti rozvodu, tak sa ako otec dieťaťa uvádza predch. manžel.... celý čas je tu o tom debata predsa
Myslim si, ze tu bude musiet najskor predchadzajuci manzel zapriet otcovstvo na sude a az potom sa moze k dietatu prihlasit terajsi priatel a vlastny otec dietata.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

ivka70 Pozri príspevok
Myslim si, ze tu bude musiet najskor predchadzajuci manzel zapriet otcovstvo na sude a az potom sa moze k dietatu prihlasit terajsi priatel a vlastny otec dietata.

samozrejme
0 0
tinka@sonička tinka@sonička

tinka@sonička je offline (nepripojený) tinka@sonička

Potrebovala by som poradiť v podobnej veci.
Som skoro rok rozvedená, mám priateľa a čakám bábätko. Priezvisko som si nechala po bývalom manželovi. Z osobných dôvodov, ktoré tu nechcem rozvádzať do rodného listu nechcem uviesť meno otca a chcela by som aby dieťa malo uvedené v rodnom liste moje dievčenské priezvisko.
Je niečo také možné, treba niečo vybaviť na úradoch ešte pred narodením?
Ďakujem.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Dieťa musí mať priezvisko aspoň po jednom z rodičov. Daj si zmeniť priezvisko a dieťa sa bude volať tak ako ty. Lebo sa bude volať tak ako sa voláš teraz.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať