Zavrieť

Porady

stravne pre zamestnancov

Dobrý deň, mam taky problem, a neviem si stym poradit, som zaciatocnik v podvojnom uctovnictve..
Zaujimal by ma postup pri prispevku pre zamestnanca na stravu..

Mam jednu s.r.o. a majitelka ma troch zamestnancov, nedaleko je restauracia, kde sa chodia stravovat vsetci traja.. ona im dava peniaze, urcitu ciastku, teda to co ma povinne prispievat a oni si za to kupuju stravu, donesu blocek v tej hodnote a ten sa zaklada do uctovnictva, chcela by som vediet ako sa toto vsetko zuctuje v uctovnictve. a co s dph? a sf? alebo navrhnut nech zmeni cely system?

prosim vas poradte niekto

dakujem
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

luckkka Pozri príspevok
aha jasne cize ked su traja urobim pomer blockov, malo by to sediet tri blocky na kazdy den a tak to rozpocitam a ten rozdiel co ostane ze platil zam-nec urobim cez pokladnu ako vklad..
moze to byt tak?
Môže to tak byť.
Ale môžeš to dať aj na jeden ID ako:
/211
527/
472/
335A/
335B/
335C/
Načo si komplikovať život, veď je aj tak dosť komplikovaný.
0 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

dakujem penke, prajem pekny den
0 0
emili21 emili21

emili21 je offline (nepripojený) emili21

Ahojte, čítam tu vaše príspevky a uvažujem, že miesto straveniek by sa dalo zamestnancom aj vyplácať v peniazoch do výplaty, len otázka je že potom mi musí každý priniesť doklad na danú čiastku, ktorú mu ja dám do výplaty ako stravné nejaký bloček z reštaurácie? ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emili21 Pozri príspevok
Ahojte, čítam tu vaše príspevky a uvažujem, že miesto straveniek by sa dalo zamestnancom aj vyplácať v peniazoch do výplaty, len otázka je že potom mi musí každý priniesť doklad na danú čiastku, ktorú mu ja dám do výplaty ako stravné nejaký bloček z reštaurácie? ďakujem za odpoveď
Nie, doklad nie je potrebný, ale poskytnutie finančného príspevku podlieha zdaneniu u zamestnanca. Toto môže poskytnúť zamestnáv. len vtedy ak nemá možnosť zabezpečiť stravovania.
§ 152ZP
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
0 0
emili21 emili21

emili21 je offline (nepripojený) emili21

takto to chcem riešiť v škole za prázdniny keď sa nevarilo pre tých, ktorí pracovali a vehementne sa toho dožadujú, ale majú na to právo tak prečo nie a pre pár dní sa mi neoplatí objednávať gasto lístky, tak im to chcem dať ako fin.príspevok na stravu a teda môžem v rozmedzí 1,485 až 1,98 plus zo sociálneho fondu a dať im to zdaniť? Ďakujem za odpovede
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emili21 Pozri príspevok
takto to chcem riešiť v škole za prázdniny keď sa nevarilo pre tých, ktorí pracovali a vehementne sa toho dožadujú, ale majú na to právo tak prečo nie a pre pár dní sa mi neoplatí objednávať gasto lístky, tak im to chcem dať ako fin.príspevok na stravu a teda môžem v rozmedzí 1,485 až 1,98 plus zo sociálneho fondu a dať im to zdaniť? Ďakujem za odpovede
Áno, môžeš. Len nezabudni, že fin. príspevok podlieha zdaneniu.
0 0
emili21 emili21

emili21 je offline (nepripojený) emili21

Ďakujem Tweety za odpoveď, aj do tých súm som sa trafila? Min. 1,485 a max. 1,98 eur na deň, v ktorom pracovali viac ako 4 dni plus príspevok so SF a celú sumu zdaniť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emili21 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety za odpoveď, aj do tých súm som sa trafila? Min. 1,485 a max. 1,98 eur na deň, v ktorom pracovali viac ako 4 dni plus príspevok so SF a celú sumu zdaniť?
Áno, len tam máš malú chybičku, nie 4 dni, ale viac ako 4 hodiny.
0 0
emili21 emili21

emili21 je offline (nepripojený) emili21

ahoj Tweety, ďakujem za odpoveď, jasné, že 4 hod. Ďakujem, ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emili21 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety za odpoveď, aj do tých súm som sa trafila? Min. 1,485 a max. 1,98 eur na deň, v ktorom pracovali viac ako 4 dni plus príspevok so SF a celú sumu zdaniť?
S min. príspevkom zamestnávatela v sume 1,485 € ( 55 % zo 75% z ceny stravného pri prac.ceste) nesúhlasím.

Pozri § 152 Zákonníka práce

3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
0 0
bsp1 bsp1

bsp1 je offline (nepripojený) bsp1

Este zakonnik prace pripusta - pokial nie je mozne zabezpecit stravovanie zamestnancov, je mozne im vyplatit prispevok na stravu. Ale tento sa dodanuje. Najednoduchsie je uzatvorit zmluvu s nejakou spolocnostou na stravovacie poukazky (dolezite je, aby ich ta restauracia akceptovala. Nie vsetky restauracie maju zmluvy, j to na ich rozhodnuti). Pokial by toto nebola schodna cesta, tak (ako tu uz odznelo) uzatvorit zmluvu priamo s restauraciou (ale bude to potrebne dotiahnut - hodnota stravnej jednotky, prisvepok zo SF, sposob vykazovania a pod.)
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Prosím Vás, keď majiteľ kupuje mrazenú stravu, ktorá je určená na predaj, ale aj pre zamestnancov, ako to účtovať? Asi by som v prvom rade mala presadiť, aby kupoval zvlášť pre zamestnancov a zvlášť na predaj, že? A ako to zaúčtovať v PÚ? Len do nákladov? A uplatniť DPH?
Ďakujem, veľmi by mi Vaše rady pomohli...
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Prosím Vás, keď majiteľ kupuje mrazenú stravu, ktorá je určená na predaj, ale aj pre zamestnancov, ako to účtovať? Asi by som v prvom rade mala presadiť, aby kupoval zvlášť pre zamestnancov a zvlášť na predaj, že? A ako to zaúčtovať v PÚ? Len do nákladov? A uplatniť DPH?
Ďakujem, veľmi by mi Vaše rady pomohli...
...
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

A akým spôsobom účtujete nákup zásob?
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Ester plus Pozri príspevok
A akým spôsobom účtujete nákup zásob?
To bolo na moju otázku? Prečo zásob? Ja by som potrebovala pomôcť ohľadom zaúčtovania stravy pre zamestnancov...
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Prosím Vás, keď majiteľ kupuje mrazenú stravu, ktorá je určená na predaj, ale aj pre zamestnancov, ako to účtovať? Asi by som v prvom rade mala presadiť, aby kupoval zvlášť pre zamestnancov a zvlášť na predaj, že? A ako to zaúčtovať v PÚ? Len do nákladov? A uplatniť DPH?
Ďakujem, veľmi by mi Vaše rady pomohli...
Prosím, mohol by mi niekto poradiť, ako zaúčtovať túto faktúru na mrazenú stravu pre zamestnancov?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Píšeš že nakupujete mrazenú stravu a pri nákupe nerozlišujete či je to na predaj alebo pre zamestnancov, z toho usudzujem že to máte zaúčtované v zásobách a to buď na 132 alebo 504.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Ester plus Pozri príspevok
Píšeš že nakupujete mrazenú stravu a pri nákupe nerozlišujete či je to na predaj alebo pre zamestnancov, z toho usudzujem že to máte zaúčtované v zásobách a to buď na 132 alebo 504.
Samozrejme, že rozúčtujem, čo pôjde na predaj, to je v poriadku. Spomínala som to len preto, že by asi bolo vhodnejšie, keby to chodí na zvlášť faktúrach, ale to bolo len okrajovo... Potrebovala by som prosím poradiť, ako zaúčtovať, čo ide zamestnancom... Ďakujem pekne.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Prosím Vás, keď majiteľ kupuje mrazenú stravu, ktorá je určená na predaj, ale aj pre zamestnancov, ako to účtovať? Asi by som v prvom rade mala presadiť, aby kupoval zvlášť pre zamestnancov a zvlášť na predaj, že? A ako to zaúčtovať v PÚ? Len do nákladov? A uplatniť DPH?
Ďakujem, veľmi by mi Vaše rady pomohli...
Takže myslím, že priamo fa rozúčtujem:
527/321 55% (prísp. zamestnávateľa)
472/321 5% (prísp. zo SF)
335/321 (pohľ. voči zam.)
343/321 (DPH z fa)
V jednom príspevku som sa dočítala, že DPH by som potom v ID mala účtovať zamestnancom 325/343. Prečo?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
V jednom príspevku som sa dočítala, že DPH by som potom v ID mala účtovať zamestnancom 325/343. Prečo?
Účtovať budeš 335/343 podľa ZDPH § 22/1.
Pozri prílohu v tomto príspevku:
http://www.porada.sk/592934-post34.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať